החזן מאיר בן ארוש, בן ה-85, חזר לבית הכנסת הנטוש בחיפה אחרי 30 שנה – סיור מצולם

כתב החדשות של האתר "חי פה" שהצטרף למפגש נוסטלגי עם בני משפחת בן ארוש ומגיש לכם כתבה מרגשת ובלעדית מיוחדת לקראת ראש השנה והימים הנוראים.

במעלה המדרגות של בית הכנסת "היכל נתנאל" ברחוב הרצל בחיפה, מימין: מיכאל בן ארוש ולצידו אביו החזן מאיר בן ארוש. (צילום: אדיר יזירף)

מסע נוסטלגי מרגש בזמן של חזרה אל העבר בפרויקט מיוחד ובלעדי לאתר "חי פה" לקראת ראש השנה והימים הנוראים !

צילומים בלעדיים לאתר "חי פה": אדיר יזירף, שלומי בן הרוש

באיזה בית כנסת בחיפה שוב נשמע קול השופר לאחר למעלה מ-30 שנה שהוא סגור ואינו פעיל ? ● שוב נשמעה תפילה נוסטלגית מרגשת ופיוטי סליחות גם בבית הכנסת הוותיק "היכל נתנאל" שהיה ידוע בעבר בחיפה ● כתב החדשות של האתר "חי פה" ליווה את שלושת בניו של החזן מאיר בן ארוש, בן 85, שהופתע על ידי בניו וביחד איתו הם חזרו נוסטלגית אל מחוז ילדותם אל ימי העבר בה גדלו בחיפה ● ביקור וסיור ב-3 בתי כנסת בו היה אביהם חזן במפגש נוסטלגי מרגש ● כתבה מרגשת ובלעדית של כתב החדשות של האתר "חי פה" מיוחד לראש השנה ולימים הנוראים


ברחבי העיר חיפה פועלים למעלה מ-270 בתי כנסת המאחדים בתקופת החגים עשרות אלפי מתפללים. לכל בית כנסת סיפור ייחודי המלמד על תקופת אחרת בתולדות העיר חיפה ותושביה. לכבוד ראש השנה והימים הנוראים יצאנו לסיור וביקור נוסטלגי מרגש ביותר ביחד עם 3 מבניה של משפחת בן ארוש אל 3 בתי כנסת בחיפה, בו הפתיעו את אביהם, בן ה-85, שהיה בעברו חזן בשלושה בתי כנסת חיפאים ידועים בעיר חיפה.

במעלה המדרגות של בית הכנסת "היכל נתנאל" ברחוב הרצל בחיפה, מימין: מיכאל בן ארוש ולצידו אביו החזן מאיר בן ארוש. (צילום: אדיר יזירף)

מאיר בן ארוש, בן 85, מתגורר כיום בקריית חיים. בשנת 1949 עלה לארץ לבדו מהעיירה פיגיג שבמרוקו כשהוא רק בן 17, במסגרת עליית הנוער ולאחר שירות צבאי בחיל האוויר החל, מגיל 21, לעבוד בנמל חיפה, שם התחבר אל ה"סלוניקאים" כובשי העבודה העברית מהעיר סלוניקי שביוון. את הסלוניקאים רתם ראש עיריית חיפה דאז, אבא חושי, לבניית נמל חיפה וברבות הימים בנו הם גם את נמל תל אביב. ה"סלוניקאים" אהבו את מאיר בן ארוש ואת קולו הערב, גילו את כישורי חזנותו וביקשו ממנו להיות להם לחזן בבית הכנסת. הם התעקשו שהם ילמדו אותו את נוסח התפילות בהם הם התפללו, כמובן בנוסח יהודי סלוניקי. לאחר בניית הנמל, עבד מאיר 45 שנה במיון בדואר שקמונה שבעיר ובמקביל עסק בחזנות.

אז סתם כך באמצע החיים בני משפחת בן ארוש סגרו מעגלים …

בבית הכנסת "היכל נתנאל" שהיה מוכר וידוע עשרות שנים בעבר במרכזו של רחוב הרצל בשכונת הדר, בסמוך לבתי הקולנוע "אורה" ו"אמפי" שהיו בסמוך לו בעבר. שם גם התחיל סיורנו המרגש וגם בבית כנסת שאינו פעיל וסגור כבר למעלה מ-30 שנה, בו לא דרכה כף רגל. הם סיירו ליד הבתים הישנים בסמיכות לבית הכנסת בו התפללו ובבית הישן בו גדלו בעבר ברחוב החותרים בשכונת קריית אליעזר, בית שעם השנים הרבות שחלפו נהפך להוסטל לדיירי בריאות הנפש ולנזקקים.

מיכאל, שלומי ויצחק בן ארוש, הם רק שלושה מחמשת בניו של מאיר בן ארוש, שלו גם חמש בנות. הם החליטו להפתיע את אביהם, הם חזרו אל ילדותם ואל המחוזות בו גדלו.

ליד ארון הקודש המפואר בבית הכנסת ע"ש רבי "חיים חביב" לזכר קהילת סלוניקי הי"ד ברחוב אלנבי, מימין: הבן, שלומי בן ארוש, אביו החזן מאיר בן ארוש, אחיו מיכאל בן ארוש, ואחיו יצחק בן ארוש. (צילום: אדיר יזירף)

בית הכנסת "היכל נתנאל"

תחילת סיורנו המרגש מתחיל ברחוב הרצל 43 בחיפה, שם שכן שנים רבות ושוכן בו למעשה עד עצם היום הזה בית הכנסת "היכל נתנאל" שהיה סגור במשך שנים ארוכות, לאחרונה מתקיים בו מנין תפילת מנחה בשעה 13:30 בצהריים. העובדה שבית הכנסת "היכל נתנאל" נמצא על הציר הראשי של של חיפה בלב ליבו של מרכז העסקים ובריחוק מה מהמרכז החרדי השוקק בתי כנסיות הביאה את גבאיו המיתולוגיים לנסות ולהחזיר עטרה ליושנה, מתפללי בית הכנסת כיום, הם פקחי עירייה, בעלי חנויות ומספרם לא עולה על 15 מתפללים, אך הם עדיין שומרים על הגחלת הוותיקה והמפוארת שהיתה בעברו של בית הכנסת. כאמור, מאיר בן ארוש, היה החזן הידוע של בית הכנסת "היכל נתנאל" קרוב ל-15 שנה, בין השנים 1986 – 1973.

בית הכנסת "היכל נתנאל" השוכן ברחוב הרצל 43 בשכונת הדר בחיפה. (צילום: אדיר יזירף)

בית הכנסת "שבת אחים סלוניקאים"

מבית הכנסת "היכל נתנאל" עושים בני משפחת בן ארוש את דרכם אל תחילתו של רחוב מרחביה שבעיר, הנמצא בין רחוב השומר ורחוב הקישון, הסמוכים לשוק תלפיות, שם שוכן לו עד עצם היום הזה מבנה האבנים הישן העומד על תילו בו שכן עשרות שנים בית הכנסת "שבת אחים סלוניקאים". כיום בית כנסת זה אינו פעיל והוא סגור למעלה מ-30 שנה אך בסיועם של אנשים טובים הם הצליחו לפתוח את בית הכנסת ובאמצעות שכנו של בית הכנסת המתגורר מתחתיו עד עצם היום הזה. מאיר, היה החזן בבית כנסת זה בין השנים 1958-1971. בבניין הישן הסדקים כבר מזמן על הקירות אך הם מעלים בהם המון זיכרונות, הם חזרו אל התקופה הכי יפה שלהם ואל השכונה שהיתה להם גם משפחה.

תקיעת השופר

במהלך הביקור בבית כנסת זה, בנו של מאיר, שלומי בן 44, כיום קצין, רב-פקד במשמר הגבול, המתגורר כיום בנהריה, שולף מתיקו את השופר שהביא עימו ונותן אותו לאחיו יצחק, בן ה-62 וזה לא מהסס לרגע והחל בתקיעת שופר מרגשת של תקיעה, שברים ותרועה – תקיעה הנשמעת למרחוק גם בכל רחבי העיר התחתית בחיפה.

ובעיניים דומעות מהתרגשות אמר לכתב החדשות של "חי פה":

"אני חוזר כאן היום ביחד עם אבי מאיר ואחיי שלומי ומיכאל, אל הסימטאות בהן גדלנו וזה כמו חלום שחוזר אלינו כאן עכשיו, אני יכול לגלות לכם שאת התמונות האלה של ילדותינו עמוק עמוק בלב שלי אני שמרתי ולמעשה ליבי אף פעם לא עזב".

פקח עיריית חיפה אחד ממתפללי בית הכנסת "היכל נתנאל" מתרגש ומקבל ברכה מפיו של החזן מאיר בן ארוש. (צילום: אדיר יזירף)

רחוב אלנבי בשכונת קריית אליעזר

עם תום ביקורנו המרגש בבית הכנסת "שבת אחים" שמה משפחת בן הרוש את פעמיה ישירות אל רחוב אלנבי בשכונת קריית אליעזר, שם נמצא בית הכנסת המפואר ע"ש רבי "חיים חביב" לזכר קהילת סלוניקי הי"ד, אשר בין השנים 1971-1973, היה מאיר בן הרוש גם חזנו של בית כנסת זה.

במהלך המפגש הנדיר עם בתי האבן של בית הכנסת, אומר לנו בנו של מאיר, מיכאל בן 59, שכיום מנהל בית ספר לבנות בכפר חב"ד:

"בכל יום ויום גם הפיוטים של הסליחות והתפילות תמיד בתוכי הם מתנגנים, את כל הפיוטים והנוסחים הנפלאים האלה הם מבית אבי שאותם אני ינקתי. לקחנו את אבא היום לסיור וביקור מרגש ב 3 בתי כנסת בהם שירת את הציבור כחזן והיה זה עבורו וגם עבורנו ביחד דבר חוויתי ועוצמתי אדיר שנתן לו וגם לנו הרבה כוחות מחודשים, הביקורים בבתי הכנסת היו מרגשים ביותר, ויישארו בזיכרוננו לעד ולנצח".

מימין: החזן מאיר בן ארוש לצידי בנו מיכאל, מתפללים על התיבה בבית הכנסת "היכל נתנאל" בהדר. (צילום: אדיר יזירף)
ליד ארון הקודש של בית הכנסת "שבת אחים סלוניקאים", עומדים מימין: מיכאל בן ארוש, אחיו שלומי בן ארוש, אביהם החזן מאיר בן ארוש, והאח יצחק בן ארוש. (צילום: אדיר יזירף)
מיכאל בן ארוש עומד לצידו של אביו, מאיר, מתפללים בתיבה של בית הכנסת "היכל נתנאל" שבהדר בחיפה. (צילום: אדיר יזירף)
הכניסה לבית הכנסת "היכל נתנאל" ברחוב הרצל (צילום: אדיר יזירף)

 

לא ניתן להגיב