זמרת הג׳אז נעמה גבר תופיע בתאטרון הסטודיו ב-12/8/17, 21:00

נעמה גבר

הופעתה של זמרת הג׳אז, נעמה גבר – 12/08/2017 – הסטודיו –  בית הכט, שד׳ הנשיא 142, 21:00


נעמה גבר

נעמה גבר היא זמרת ג׳אז שחיה ועובדת בניו יורק. היא שואבת השראה מהיצירות המרגשות של שנות ה-30 וה-40 האמריקאיות ושרה את שיריהם של פרנק סינטרה, בילי הולדיי ואלה פיצג׳ראלד. בקול עמוק ואינטרפרטציה מרגשת, היא פותחת חלון אל העבר וסוחפת אחריה את המאזינים. הקיץ תגיע נעמה לסיבוב הופעות בארץ במופע מחווה לאלה פיצג׳ראלד.

נעמה נולדה ב1991 בשלהי מלחמת המפרץ הראשונה לזוג מדענים צעירים מבאר שבע. בגיל ארבע, עברה המשפחה לעיר בולטימור שבארצות הברית לתקופה של ארבע שנים. ״ אנשים שואלים אותי איך נוצר הקשר בין ילדה בארשבעית, לבין הג׳אז האמריקאי. זו באמת שאלה טובה. כשאני חושבת על זה היום, התקופה ההיא שבה ביליתי באמריקה היא כנראה הבסיס להערצה שהלכה וגדלה לתרבות האמריקאית הזו״.

ומתי המוזיקה נכנסה לתמונה?
״המוזיקה תמיד הייתה שם. אבא היה מנגן ושר את ספר השירים המלא של מתי כספי ויוני רכטר על הפסנתר בסלון בשבת בבוקר״. בגיל שש הוריה של נעמה החליטו שהגיע הזמן שתתחיל לימודי פסנתר. ״ הפסנתר היה ללא ספק כרטיס הכניסה שלי אל עולם המוזיקה. אחרי כעשור של לימודי פסנתר קלאסי החלטתי שהספיק לי ושהחלום האמתי הוא לשיר״. החלום לשיר לא התממש מיד: ״ אבא שלי יספר לך שלא הייתי מסוגלת לשיר תו אחד נקי עד גיל מאוד מאוחר. אז כשביקשתי לשיר הציעו לי חוג דרמה במקום״.

רק בשנה האחרונה של הלימודים בתיכון החליטה נעמה ללמוד שירה. ״השתמשתי במתנה שסבא וסבתא שלי נתנו לי כדי לקחת שיעורים אצל ריקי גל. זה היה כל כך משמועתי עבורי- לנסוע פעם בשבוע לתל אביב וללמוד אצל הזמרת שעל קולה גדלתי! אני חושבת שכבר בשיעור השלישי שלנו היא אמרה לי שנראה לה שיתאים לי לשיר ג׳אז״.

טירת כרמל  – רחב

ב2009 החלה נעמה לשיר בברים ומסעדות בדרום הארץ. הקהל קיבל אותה באהבה אך היא נאלצה להפסיק לשיר לאחר זמן קצר כשהתגייסה לצבא. ״היה לי קשה לעצור את העשייה המוזיקלית. ידעתי שאני ממש בתחילת הדרך ופחדתי שמה שהתחלתי לבנות יעלם כשאשתחרר. זכור לי רגע אחד בצבא, בזמן שעברתי קורס בבסיס בערבה: הייתי בתורנות שמירה. עם הנשק על הגב והשמש בפנים החלטתי שאני שרה את כל הרפרטואר שלי כדי שחלילה לא אשכח את המילים של השירים. זאת הייתה חוויה מטורפת, לשיר אל תוך הרי החול המדהימים, אל תוך הכלום. זה בהחלט עזר לשמור על השפיות והערנות במהלך השמירה.״

לקראת השחרור משירות ביחידת מודיעין של חיל האוויר, התקבלה נעמה לתוכנית האקדמית של המרכז ללימוד ג׳אז בתל אביב, תכנית משותפת עם אוניברסיטת הניו סקול בניו יורק. ״ בזמנו לא חשבתי על ניו יורק בכלל. לא היה לי הרבה ניסיון והידע שלי היה מועט. בכלל הופתעתי שקיבלו אותי לתכנית היוקרתית והחלטתי פשוט לזרום ולראות לאן זה יוביל.״ נעמה למדה במרכז ללימודי הג׳אז במהלך שלוש שנים שם למדה ג׳אז ופיתוח קול קלאסי. במהלך התקופה נחשפה למוזיקה חדשה והתאהבה ביצירות של הכותבים ריצ׳ארד רוג׳רז ולורנז הארט, דורת׳י פילדס וג׳ימי מק-היו, קול פורטר ונוספים מכותבי ספר השירים האמריקאי. ״ נמשכתי לסגנון הכתיבה בשילוב עם המנגינות היפות, איכשהו הרגשתי בבית עם השירים האלה למרות שהגיעו ממקום מרוחק נורא מהבית הגאוגרפי שלי. ככל שעבדתי, מצאתי דרך לבטא את עצמי בתוך המוזיקה.״

במהלך הלימודים נעמה חזרה אל הבמה, הפעם בתל אביב. ב- 2013 הקימה הרכב בשם ״Guys and Doll״ . ההרכב מנה שבעה נגנים וניגן את המוזיקה המרקידה של שנות ה-30. ההרכב ביצע הופעות רבות ברחבי הארץ ומאוחר יותר הועתק לניו יורק. ההרכב ממשיך לפעול גם היום במנהטן והסביבה.

ב2015, לאחר קבלת מלגה לאוניברסיטת הניו סקול, סיימה נעמה את לימודיה בניו יורק. בימים אלה נעמה עובדת ומופיעה בניו יורק ומסביב לה, עם הרכבים בהובלתה וכחלק מהרכבים מוזיקליים אחרים. בנוסף, מלמדת פסנתר ופיתוח קול.

הקיץ מגיעה נעמה לארץ לסיבוב הופעות המוקדש כולו לזמרת אלה פיצג׳ראלד. ״ אלה תמיד הייתה מקור ההשארה והחיבור שלי למוזיקה הזאת. יש בה משהו כל כך אמיתי, טבעי וזורם, לא סתם קיבלה את התואר-The first lady of song. אני כל כך מתרגשת לקראת ההופעות ומקווה מאוד שאני וההרכב נעשה עם המוזיקה הזו חסד ואולי גם נצליח להדביק כמה אנשים בחיידק שלנו״.

12.8 הסטודיו- בית הכט, שד׳ הנשיא 142, 21:00

 

לא ניתן להגיב