תלמיד הוכה קשות בבית ספר הבונים ונזקק לניתוח

זעזוע גדול בעקבות מקרה קשה של אלימות כנגד תלמיד בכיתה ב' בבית ספר של החופש הגדול בבית ספר הבונים ברמז. התלמיד עבר ניתוח לאחר התקיפה והנהלת בית הספר שלחה הודעה להורים על מנת לעדכן אותם.

ביום רביעי השבוע (19.07.17) תלמיד בבית ספר הבונים ברמז הותקף על ידי תלמידים והוכה קשות.
לחי פה נודע כי הילד, כבן 8, הוכה באמצעות מטאטא, בפניו. הוא נפגע באזור הפה והלסת. אחת משיניו נעקרה ונמצאה רק לאחר מספר שעות. הילד עבר ניתוח בפניו ובמסגרתו, בין היתר, נשתלה השן בחזרה בפיו.

הורים מזועזעים פנו לעירייה ולמשרד החינוך ולטענת כמה מהם, הם אף ביקשו בשנת הלימודים הבאה ללמוד בבית ספר אחר.
לטענת הורים על אף שהתקיפה הייתה לקראת שעות הצהריים ביום רביעי, הנהלת בית הספר עדכנה את ההורים רק יום למחרת  לגבי האלימות הקשה.

בימים אלה מתנהל בבית הספר הבונים (בשכונת רמז) בית הספר של החופש הגדול, מה שאומר שמשרד החינוך מפעיל צוות של עובדים, חלקם יכולים להיות מהצוות הקבוע של בית הספר, אבל חלקם אנשי הוראה מבתי ספר, שעובדים בבית הספר רק בחודש יולי דרך חברת כוח אדם. הפעילות בבתי הספר של החופש הגדול היא באחריות משרד החינוך והיא פעילות בסגנון קייטנה ולא בעלת אופי פדגוגי.

בחיפה יש בתי ספר בהם נמצאים גם תלמידים מבית ספר אחר, כיון שלא בכל בית ספר מתקיים בית ספר של החופש הגדול. הפרויקט הזה נחשב לאחת ההצלחות של שר החינוך הקודם הרב שי פירון, והוא מאפשר להורים לשלוח ילדים שסיימו כיתות א' – ג' לקייטנה בסמוך לבית בעלות מופחתת של מאות שקלים בודדים בהתאם לרמה הסוציו אקונומית של עיר המגורים.

יש לציין כי מקרי אלימות הם דבר די שכיח בבתי הספר, אך מקרה אלימות כל כך קשה כנגד ילד כל כך קטן זה לא משהו שקורה לעתים תכופות. על פי רוב האלימות הקשה מופעלת בעיקר בבתי הספר השש שנתיים או כשמעורב מבוגר או תלמיד מבוגר יותר. במקרה הזה מדובר בילד בכיתה ב', ובאלימות כזו שהצריכה ניתוח מיידי.
אם בוחנים את כלל בתי הספר היסודיים בעיר, קשה למצוא בית ספר שבמהלך שנת לימודים אין בו מספר אירועי אלימות. בתי הספר לא שונים בכך שיש אירועי אלימות, שאת חלקם אין שום אפשרות למנוע. ההבדל המשמעותי הוא באופן שבו מטופל אירוע אלימות בבית הספר. יש בתי ספר בהם ההנהלה ומוות ההוראה מגלים אפס סובלנות לאירועי אלימות ומטפלים בהם בצורה נחושה, והמסר שעובר לתלמידים הוא שאם הם יפגעו בתלמיד אחר, הם ייענשו בצורה חמורה. גם אם גישה כזו לא מכחידה את אירועי האלימות לחלוטין, ללא ספק היא תורמת לצמצום אירועי האלימות ומשפרת את האקלים הבית ספרי ואת תחושת המוגנות של התלמידים.

לטענת הורים גם בשנת הלימודים הם לא היו שבעי רצון מהאופן שבו בעיות אלימות ובעיות חברתיות טופלו. "פניתי למחנכת ולהנהלה מספר פעמים במהלך השנה", אמרה אימא לתלמידה בבית הספר, "בגלל שהבת שלי לא הסתדרה חברתית בכיתה.

 

 • הילד שהותקף עבר ניתוח ביום התקיפה ומצבו יציב.

ההודעה שנשלחה ממנהלת בית הספר בווצאפ של ההורים:

הורים יקרים,

היום נעשתה שיחה עם שכבת ב' בנוגע לאירוע האלימות שקרה אתמול בקייטנת בית הספר.
בשיחה השתתפה פסיכולוגית בית הספר, המנהלת ומחנכות השכבה.
דיברנו על השימוש באלימות ככלי שאינו פותר סכסוכים, על החברות כערך עליון, ועל דרכים בהם ניתן להתמודד בעת מצוקה.
אנו מעודדים אתכם לשוחח עם ילדכם על דרכים חלופיות לפתור סכסוכים. במידה ויעלה קושי רגשי או שאלה בנושא ניתן לפנות במהלך החופש למחנכות הכיתות, או לפסיכולוגית

כמו כן, הילדים מוזמנים לדרוש בשלומם של חבריהם לכיתה במהלך החופש.
אנו מאחלים לכם חופש מהנה ונעים.
הנהלת בית הספר

ממשרד החינוך, נמסר לחי פה:

אנו מצטערים מאוד על המקרה ורואים בחומרה רבה את האלימות שארעה. מאחלים לתלמיד הנפגע החלמה מהירה.
אנו מנחים את הנהלות בתי ספר לגלות אפס סובלנות לאלימות בדגש על פעולות חינוכיות מגוונות לצד נקיטת פעולות משמעתיות.
בנוסף תתקיים ישיבה מקצועית לטיפול בנושא להפקת לקחים על מנת שמקרים אלו לא ישנו בעתיד.

2 תגובות
 1. ם אמר/ה

  ילדים אלימים צריך להעיף אותם מבית הספר המנהלת וצוות בית הספר אשמים הם בטוח יודעות על הילד/ה האלים למה לא קראו להורים שלו לפניי שכסאח ילד/ה עם מטאטא ודבר לו את השיניים בבית הספר יכלו למנוע את זה לפניי שיקרה מקרים יותר חמורים הם יכלו בהפסקות וגם משעה שבע וחצי בבוקר להיות בכיתה לראות מה קורה ואת הילד האלים לקרוא להורים שיקחו אותו הביתה שיעבור טיפול בבית אייך מתנהגים לילדים בכיתה בהפסקות
  ואייך לא נעשים אלימים כלפיי השני

 2. ם אמר/ה

  מקרה מזעזע לכן צריך לשים בבית הספר מורות ומורים שמהבוקר בשבע וחצי יהיו בתוך הכיתה להשגיח על הכיתה שתלמידים לא ירביצו אחד לשני
  מכיתה א עד כיתה ו
  וגם בהפסקות ולתגבר מורות ומורים לראות שילדים לא רבים מכות אחד עם השני אם זה קורה להעיף מבית הספר את התלמיד האלים לבית שהוריו ימצאו לו בית ספר אחר

לא ניתן להגיב