מקימים מרכז רכיבה על אופניים בנחל אזוב

בין חלום למציאות: ההזנחה מצד אחד ויוזמות של אזרחים לנסות ולשמר את אזור הרכיבה בו הושקעו כמליון שקלים ונזנח.

איתן דהאן (מימין) וינאי רייטנר - השותפים המנהלים של מועדון "מלך העליות"

העיר חיפה התברכה בשטחים טבעיים פתוחים מדהימים שאחד מהם הוא נחל אזוב – שטח מיוער גדול שנמצא בין שכונות כרמליה, שמבור, אחוזה והפתח של מנהרות הכרמל.

צפו בווידאו (צילום ועריכה: עמרי שפר)

עיריית טירת כרמל – רחב


 

| בשנת 2010 נערכה בנחל אזוב תחרות בין לאומית – אליפות אירופה באופני הרים

היה זה אירוע שמשך אלפי מבקרים מהארץ ומהעולם. לכבוד המאורע, יצרה העירייה שביל אופניים תחרותי בסטנדרט בין-לאומי, בהשקעה כספית של כ-מליון ש"ח (על-פי פרסומי העירייה ב-2010), כאשר ההוצאה הכוללת על האירוע הייתה כ-2 מיליון ש"ח (על פי פרסומי העירייה).

⁠⁠⁠⁠

 

 

מאז 2010, נערכו במקום עוד מספר אירועים בינלאומיים:

אליפות אירופה באופני הרים בנחל אזוב – 2010. צילום: גיא שחר

 

| לאחר האירועים, המקום נזנח

ניתן לסכם את האירועים כהצלחה, אך מאז נזנח השביל וכל האזור נראה כאילו לא הושקע בו שקל בודד.

"כל-כך חבל שמהרגע שהפסיקו לתחזק אותו הכול פה פשוט נהרס. היה פה מקום מדהים, ולפי דעתי הוא יכול להיות אטרקציה בשבתות ובטח עוד נקודה לכל רוכבי האופניים כאן מהאזור" אומר איתן דהאן, מנהל מועדון הרכיבה "מלך העליות."

תחתית נחל אזוב – שטח לא מנוצל ומצוין לרכיבה על אופני הרים – בלב העיר. משמאל האכסנייה החדשה. מימין: הכניסה למנהרות הכרמל. צילום: עמרי שפר

 

| תושבים מנסים לשקם בידיהם

ילדים, אשר רוכבים בקבוצות רכיבה, ניסו לשקם את המסלולים הישנים ואף לטפח מסלולים חדשים, סינגלים. הם פינו את הקוצים ויש להם פעילות שוטפת בשטח. "אנחנו מוציאים אותם מהבית ונותנים להם חיי חברה וחיי ספורט באופן משולב", מוסיף איתן.

 

| חניוני המכביה ממשיכים לזלול שטחים טבעיים

להפתעתם של ילדי המועדון, בשבוע שעבר הם גילו שהרבה מהשבילים שהם פרצו במו ידיהם נהרסו לטובת חניון חדש שנועד, כך לטענת העירייה, לשרת את באי המכביה.

תמוה הדבר שמכשירים חניונים נוספים על חשבון שטחי בר. האם לא נלקחו מספיק שטחים מהציבור לטובת חניונים באזור חוף הכרמל?

פעם היו כאן שבילי אופניים – שהילדים של "מלך העליות" פרצו במו ידיהם. בשבוע שעבר העירייה דרסה הכול לטובת חניון חדש. צילום: ינאי רייטנר

"כשאנחנו מגיעים בכל פעם, שמים לנו רגל – גומרים לנו את המסלול והרוסים לנו את כל מה שבנינו," אומר ינאי רייטנר, השותף של איתן לניהול המועדון.

הילדים של מועדון "מלך העליות." נסיכי העליות עולים בחזרה אל הכרמל לאחר כל אימון. צילום: עמרי שפר

רייטנר הוסיף:

"בהמשך, אני רואה שלא יהיה פה כלום חוץ מחניונים, במקום חיי ספורט לילדים – להוציא אותם מהבית ולתת להם תרבות ספורט כמו שצריך."

יצוין שאל הקריאה של מועדון "מלך העליות" הצטרפה עמותת "חיפה והקריות בשביל אופניים" הפועלת למען תשתיות רכיבה על אופניים במטרופולין.

איתן דהאן (מימין) וינאי רייטנר – השותפים המנהלים של מועדון "מלך העליות"

 

| הממשק בין הציבור לטבע מתפספס

לסיכומו של דבר, זה כיף לראות ילדים חיפאים נהנים מהמאפיינים הייחודיים של העיר. נחל אזוב הוא שטח טבעי גדול ויפה, בית למערכת אקולוגית עשירה וגם עתיקות בנות אלפי שנים, וכל זאת – בלב העיר. בעתיד, תושבים יוכלו להגיע ברכיבה מהשכונות, או בנסיעה של כמה דקות, ולהנות משבילי הליכה ואופניים. יש אפילו אכסנייה חדשה של איגוד האכסניות העולמי שממוקמת בתוך השטח ממש.  ניתן רק לדמיין את התפוסה של רוכבים מכל הארץ ואף תיירים מחו"ל בחדרי המלונות של האכסנייה והמלונות באזור, אם יוכשרו המסלולים ויתוחזקו באופן קבוע ולא רק לפני אירוע בינלאומי.

נחל אזוב. צילום: עמרי שפר

 

| נדרש תיאום וחזון

ואולם, אנו למדים שעל-אף הרצון הטוב של דהאן ורייטנר, לא יהיה ניתן לעשות את כל זאת כל עוד אין תיאום ואין חזון. ראשית, העירייה צריכה להחליט שהיא רוצה לפתח את המקום באופן שתואר. אם תהיה תכנית ברורה וחזון ברור, העירייה תוביל טיפוח ותפסיק לעשות נזק כמו שנעשה בשבוע שעבר ותתחיל לבצע בקרה ואכיפה על הנעשה בשטח.

כשתפעל העירייה בשטח, היא תגלה דברים נוספים וביניהם חווה בלתי חוקית שפועלת במקום, אשר גידרה חלקים גדולים מהאזור, ושכתוצאה ממנה מושלכת הרבה פסולת במקום.

ולבסוף, אולי אפילו נמצא שעיריית חיפה תחליט להשקיע ביצירת שבילים ושילוט, בקמפיין פרסום ובאכיפה בשטח – ותיצור לנו בנחל אזוב פנינה אמיתית שנוכל להתגאות בה וליהנות ממנה לאורך כל השנה.

 

נחל אזוב – מבט אל הים. צילום: עמרי שפר

תגובת עיריית חיפה 

נחל אזוב הינו שטח פתוח המטופל, תוך שמירה על אופי המקום וערכי הטבע הקיימים בו, במסגרת תכנית העבודה הרב שנתית של רשות הספורט.

עבודות התחזוקה הכוללות שיפוצים, תחזוקה ושמירת המסלול ראוי לרכיבה מתבצעות אחת לשנה.

השנה יבוצעו העבודות בחודשים ספטמבר – אוקטובר.

המסלול פתוח לכלל הרוכבים, מקצוענים כחובבנים ומיועד בעיקר לרוכבי העיר.

החווה קיימת במקום הזה שנים רבות ואינה מפריעה למסלול הרכיבה.

השטח שיושר, תוקן וטופל כחלק מאירועי המכבייה.

לא ניתן להגיב