בניגוד להוראות משרד החינוך: תלמידים ומורים חברים בפייסבוק

תופעה: קושי משמעותי לאכוף את האיסור על קשרים אסורים בין מורים לתלמידים ברשת החברתית והצצה לתמונות שאמורות להיות חסויות

תמונות אסורות של מורות. אילוסטרציה. צילום – ירון כרמי – חי פה

"צריך להבדיל בין שתי תופעות בעיתיות", אמרה השבוע מורה בתיכון באחד מבתי הספר בכרמל, "מצד אחד יש את המורים, שעל פניו הם בסדר, כי הם פועלים על פי חוזר מנכ"ל והם לא חברים של תלמידים בפייסבוק. אבל התלמידים, כמובן, מחפשים את הפרופיל של המורה בפייסבוק, וזה בסדר. הבעיה היא עם מורים ומורות, שמשאירים את הפרופיל שלהם פתוח גם למי שהוא לא חבר שלהם. התוצאה היא שתלמידים יכולים לראות מה עשתה המורה שלהם, כשהיא עוד לא הייתה מורה אלא הייתה בחופשה בתאילנד אחרי השירות הצבאי. זה לא לעניין שתלמידים יראו מורה, כשהיא בבגד ים, מעשנת ושותה בירה. זה בסדר גמור, שלמורה יהיה פרופיל בפייסבוק, אבל הוא צריך לדאוג, שתלמידים שיחפשו אותו, לא יוכלו לראות את התמונות שלו, ולא פחות חשוב לא יוכלו לראות את מה שהוא כתב בשנים האחרונות".

"לדעתי, יש מורים שפשוט לא מודעים למה שקורה ברשתות החברתיות", אמרה מורה אחרת, שגם היא מלמדת בתיכון בחיפה, "יש לי ילדה, שהיא תלמידה בכיתה ז' בחטיבת הביניים. לפני כמה זמן, סתם מסקרנות חיפשתי את המורה שלה בפייסבוק. המורה של הבת שלי היא בחורה צעירה, ואחרי שקצת מסתכלים בפרופיל שלה, גם בלי להיות חברה שלה, מגלים אותה רוקדת באילת ואח"כ מעשנת סיגריות ושותה אלכוהול בדרום אמריקה. ככל שהולכים אחורה, המורה נראית יותר צעירה ולובשת פחות ופחות בגדים".

לטענתה של המורה, אין שום פסול בכך שהמורה הצטלמה בצורה כזו, הבעיה היחידה, שכל תלמיד יכול לראות בקלות את התמונות.

על פי חוזר מנכ"ל למורים ותלמידים אסור להיות חברים ברשתות חברתיות.

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:

"אני יכולה להעיד רק על בתי הספר, שהבנים שלי לומדים בהם", אמרה לחי פה אימא לשני בנים הלומדים בבתי ספר בכרמל, "קודם כל, בבית ספר יסודי הרבה אימהות היו חברות של המורות בפייסבוק. … ברור שהילדים נכנסים לנו דרך הניידים לפייסבוק, ויכולים לראות את תמונה וכל משפט, שהמורה כותב. מעבר לכך, יש לי בן בבית ספר תיכון, ושם הרבה מהתלמידים חברים של המורים. אני לא מדברת על מקרים, שאני מכירה, שמנהל בית הספר גם חבר של התלמידים. זה מצב אבסורדי. כל פעם שהתלמיד או המורה מעלים תמונה, הם מקבלים לבבות ומחמאות אחד מהשני. זה ממש לא לעניין, מה גם שזה מנוגד להוראות משרד החינוך".

 

"התרבות היום היא שונה", טוענת תלמידה בכיתה י"א בבית ספר תיכון באחוזה, "כל פעם שיש טקס בבית ספר, טיול או פעילות מיוחדת המורה שלי מצלמת ומעלה לפייסבוק. ברור שאנחנו חברים שלה בפייסבוק ואנחנו מגיבים. אני לא רואה בזה שום דבר בעייתי. זה פשוט תקופה אחרת, וזה גם ממש לא גורם לנו להפריע יותר או פחות בכיתה. אנחנו בני 17, אנחנו מבינים את ההפרדה בין הקשר הטוב, שיש לנו עם המורה מחוץ לשיעורים, לבין הצורך ללמוד כמו שצריך בזמן, שאנחנו בכיתה. עוד מעט יש בגרויות, אנחנו לא מזלזלים בזה".

 

יש לציין שלפני כ – 3 שנים מורה באחד מבתי הספר התיכוניים בעיר קיבל הודעה מהנהלת בית הספר על סיום ההעסקה שלו, והוא פנה בפייסבוק לתלמידים על מנת שהם יפעלו כדי להשאיר אותו בבית הספר.

"אני מאוד זהירה עם הפייסבוק, ואני לא מאשרת אף אחד שאני לא מכירה מחשש זה אותי תלמיד", סיפרה מורה שמלמדת בבית ספר תיכון סמוך לחיפה, "אני מאוד זהירה בגלל הוראות משרד החינוך, וגם בגלל ששמעתי כל מיני סיפורים על מורות, שמצאו את עצמן במצב מאוד לא נעים, בגלל שתלמידים נכנסו לפרופיל שלהן ועשו שימוש בתמונות, שהם מצאו שם. זה דור אחר. אני מלמדת, ובאמצע השיעור תלמיד יכול לקפוץ ולהגיד שהוא ראה את התמונה שלי בווטסאפ, והוא הופתע מאוד לראות אותי בגופייה, כי לבית ספר אני תמיד מגיעה עם שרוול ובלי מחשוף. צריך תמיד להיזהר, כי היום הסכנות ברשתות החברתיות הן מאוד גדולות ונזק שקורה בגלל חוסר תשומת לב של כמה רגעים, גם שבועות לא יהיה ניתן לתקן".

 

דף הנחיות לשימוש ברשתות חברתיות

(הבהרה לחוזר מנכ"ל (תשעג) 6.1-1  שימוש ברשתות החברתיות ובקהילות שיתופיות ברשת במערכת החינוך…)

 • מורה שאין לו פרופיל בפייסבוק  מומלץ שיפתח לעצמו פרופיל פייסבוק אישי כמורה שישמש אותו לטובת חברות בקבוצות למידה.
 • מורה שיש לו פרופיל אישי יבחן  את הגדרות הפרטיות שלו  וידאג  לכך שפרטיו האישיים לא יהיו חשופים למי שאינו נמנה  על חבריו כדי שפרטים אלה לא ייחשפו לתלמידיו.
 • המורה לא יהיה "חבר" של תלמידיו בפייסבוק.
 • תלמיד שאין לו פרופיל בפייסבוק  מומלץ שיפתח לעצמו פרופיל פייסבוק אישי כתלמיד שישמש אותו לטובת חברות בקבוצות למידה (השימוש בפייסבוק מותר מגיל 13 ומעלה).
 • יש להנחות את כל התלמידים  להקפיד על הגדרות פרטיות מוגברות, במסגרתם המידע אודות התלמידים יהיה גלוי רק למי שהוגדרו כחבריהם בפייסבוק .
 • המורה יהיה אחראי להתנהלות השיח בקהילה שימוקד רק בנושאי הלימוד. כללי האתיקה החלים על שיח זה זהים לכללים של השיח הכיתתי.

 

חינוך בחיפה

2 תגובות
 1. ניסן אמר/ה

  למה להעניש את המורה, הדואר שלה הוא פרטי וכל חטטן שמתגנב לדואר של המורה ומוציא חומר לחברים שלו שידע זו עבירה והוא צריך לתת את הדין. אחרי כמה כאלה שילמו את הדין התופעה של החטטנות האינטרנט כבר לא תהיה כדאית

 2. אבי כהן אמר/ה

  אם התמונות ציבוריות, "חברות בפייסבוק" אינה מונעת חשיפה של התלמידים.
  באופן אישי, חושב שטוב שנראה מי המורה ואיך היא מנהלת את חייה..

לא ניתן להגיב