חדשות חיפה

“ב- 90% מהמקרים של רגישות לבוטנים ואגוזים, אינה חולפת עם הזמן”

סטודיו לפילאטיס – WB

רכיבים במאכלי הפסח ועונת האביב מהווים גורמי סיכון למי שסובל מאלרגיות. מומחי כללית במרפאה לאלרגיה מדווחים כבר על עליה בפניות ומבקשים לנקוט אמצעי זהירות. מי שרגיש לאגוזים ובוטנים וכו? כדאי להצטייד באפיפן לסדר הפסח. ומי שיוצא לטייל בטבע במהלך החג עליו לנקוט אמצעי זהירות מעקיצות דבורים בטבע מאחר וכחצי אחוז מהאוכלוסיה סובלים מרגישות לדבורים.

 

תקופת האביב עם הפריחה הכבדה גורמת לרבים מאתנו לפתח תגובות אלרגיות מנזלת ועד פריחה ולעתים אף תגובה מסכנת חיים. בנוסף, ישנה בעיה הקשורה במוצרים מהם מכינים רבים ממאכלי חג הפסח. במוצרי מזון רבים המוכרים כאלרגניים, נעשה שימוש רב בפסח, כמו ביצים, בוטנים ואגוזים.
צוות המחלקה לאלרגיה של כללית במרכז רפואי לין, מציינים, שכ-30% מהאנשים הרגישים למזונות ואף מקפידים כרגיל להימנע מאכילת מזונות אלרגניים עבורם, ייחשפו בשוגג למזונות אלו ויפתחו תגובה שעלולה להיות מסכנת חיים.
ד”ר דוד נוסם, אלרגולוג בכיר של כללית במרכז רפואי לין ובנהריה: “בניגוד לרגישות לחלב, אשר במרבית המקרים חולפת עם הגיל, הרי שב- 90% מהמקרים רגישות לבוטנים ואגוזים, אינה חולפת עם הזמן. מדובר ברגישות למוצרים הנכללים במזון שהוכן ולא תמיד ניתן לזהותם באכל המוגש לנו או שהוכנו בכלי בו נבחשה קודם תערובת עם מוצרים להן אנו רגישים וגם אז עלולה להופיע תגובה אלרגית. לכן, אנו ממליצים מומחי כללית שכל מי שעבר תהליך איבחוני ונמצא רגיש למזון, יהיה מצוייד במזרק אפיפן. זה מציל חיים. סכנה נוספת צפויה בעונה זו מעקיצות הדבורים, בעיקר למי שיוצא לטייל בטבע במהלך החג. באביב יש ריבוי דבורים בטבע בעקבות הפריחה המוגברת. כחצי אחוז מהאוכלוסיה סובלים מרגישות לדבורים ומידי שנה יש בארץ בממוצע כ- 1-2 מקרי מוות כתוצאה מכך”.
המרפאה לאלרגיה בלין הינה אחד המוקדים הגדולים בארץ אשר מתמחים במתן חיסון לרגישות זו, אך מדובר בתהליך ארוך. בכל מקרה, חשוב שכל מי שרגיש לעקיצת דבורה, יהיה תמיד מצוייד במזרק אפיפן, גם מי שקיבל או מקבל חיסון. בנוסף, בעת יציאה לטבע, על הסובלים מרגישות זו לכסות את איברי גוף. מומלץ גם להימנע מלבישת בגדים צבעוניים שמושכים את הדבורים וכן, אין להתבשם – ריח הבושם מושך את הדבורה, ממש כמו לפרח. כמו כן, יש להקפיד לטייל בליווי ולא להישאר בטבע לבד, כדי שיהיה מי שיסייע אם חלילה מתפתחת תגובה אלרגית. ד”ר נוסם מבקש להדגיש כי לחלוטין אינו ממליץ להימנע מיציאה מהבית, אך חשובה מודעות והתנהגות זהירה.

הרב יהוד גינזבורג אתך המעגלי החיים – WB
תגובות
בטעינה...