גשם ביולי 2024: מראה נדיר בצפון

בראשון 14/7/24 תושבי צפון הגולן הופתעו לגלות שמים נפתחו...

פקקי ענק ושיאים של תסכול • תושבי השכונה בחיפה זועמים

(חי פה) - פקקי תנועה ענקיים, המתנה מורטת עצבים,...

״דן כרמל״ מלון היוקרה הראשון בחיפה

המלון הנימצא על רכס הכרמל שמשקיף לנוף המרהיב של...

יום הבסטיליה • רשמים מקבלת הפנים בחיפה

ביום שישי, 12 ביולי, ערך קונסול צרפת בחיפה, מר...
באנר חזית הים רחב
באנר חברה כלכלית 100724
באנר מוזאוני חיפה 140724
באנר גורדון 240624
באנר קריית אתא קיץ 2024
באנר מוזאוני חיפה 140724
פרסום בחי פה - רחב - מונפש
באנר קריית ביאליק ותיקיםרחב 140724

״דן כרמל״ מלון היוקרה הראשון בחיפה

המלון הנימצא על רכס הכרמל שמשקיף לנוף המרהיב של...

הציור שנגע בחיים ובשכול

בכתבה קודמת הבאנו את סיפורה של מגי רום, אמנית...

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

"לב הכרמל״ בחיפה ממשיך לפעול אחרי השתלה מוצלחת

במרחק של כ-100 מטרים ממגדל המים ותחנת מכבי האש...

נסיעת גולשים לרודוס עם חברת לגונה – סיפור מסע

(חי פה) – סיפור מסע – חופש, זו הדרך לנקות את המוח משגרת היום-יום ולהתמקד בשלושה דברים (בלבד) – גלישה, אוכל ושינה. אין דרך טובה יותר לעשות את זה מאשר להיטמע בקבוצת שוחרי גלישה ובליווי מפיקים הדואגים לכל מחסורנו. בחודש יוני 2024, נסענו, קבוצת גולשים לאי רודוס, לשבוע גלישה, הכולל ליווי והדרכה על ידי צוות גדול של חברת לגונה.

◄ נתחיל מהמים – צפו – כולם גולשים וגולשים וגולשים – שירה, מילים ולחן – עומר גושן

גלישה ברודוס – חופשה עם לגונה • השיר "מה שהים נותן (הים לוקח)", מתוך האלבום "אשר הייתי ונגמר" שזמין בכל הפלטפורמות (צילום: ירון כרמי – חי פה-TV)

תדריך לפני מסע

המסע שלנו מתחיל כמה שבועות ללפני היציאה, כאשר מתקיים מפגש גולשים באתר של חברת לגונה בחוף סי-פאלאס בבת ים. אמיר אבינועם, מוביל המשלחת מסביר למשתתפים על יעד הנסיעה ועל הדברים שחשוב להכין מראש לנסיעה זו. בין הדגשים שעולים בתדריך: תיק הציוד, אריזה בטוחה לגלשנים, עוצמת הרוח החזויה באתר, כללי השתלבות באתר המקומי, ציוד נדרש לנסיעה, כללי בטיחות לישראלים ועוד…

תדריך על ידי אמיר אבינועם חברת לגונה - נסיעת גולשים לרודוס (צילום: ירון כרמי - חי פה-TV)
תדריך על ידי אמיר אבינועם חברת לגונה – נסיעת גולשים לרודוס (צילום: ירון כרמי – חי פה-TV)

גולשים כבר ביום הטיסה

ביום הטיסה, אנשי צוות לגונה מקבלים אותנו בטרמינל ומסייעים בטיפול בתיקי הגלשנים שנשלחים כמטען חריג. לאחר מכן, טסים טיסה קצרה לרודוס, שם מתארגנים במהירות עם כל הציוד ביציאה מהטרמינל הקטן של רודוס וממשיכים למלון הממוקם במרחק של 10 דקות נסיעה מהשדה. הצוות דואג להזמנת מוניות מראש ולטיפול בהעמסת הציוד על כלי הרכב. לאחר צ'ק אין מהיר במלון, כולם מגיעים במהירות לחוף, ומשם נכנסים למים לסשן אחר הצהריים ברוח של 20-25 קשרים, כבר ביום הראשון. חוויה מדהימה!

מועדון הגלישה בחוף תאולוגוס • מימין ניתן לראות את הקנטינה – מסעדה קטנה על החוף, המספקת את כל צרכי הגולשים (צילום: ירון כרמי – חי פה-TV)

שגרת היום בחופשה

החופשה הזאת מורכבת מכמה אלמנטים מאד בסיסיים: גלישה, אוכל טוב, בירה קרה ושינה עמוקה במזגן. בין לבין יש דיבורים על גלישה וצילומים של שקיעה.
המרחק בין המלון לספוט שבחרנו הוא של 150 מטרים. לכן אין העברות ונסיעות במהלך היום. פשוט יוצאים מהמזגן והולכים לספוט, מתי שנוח.

מבט ממלון סבינה אל חוף הגלישה – חוף תיאולוגוס – רודוס – חופשת גלישה עם לגונה (צילום: ירון כרמי – חי פה-TV)

ארוחת הבוקר במלון

ארוחת הבוקר מוגשת במלון סבינה משעה 7:30 עד 10:00. הגולשים קמים מאוחר. אין לאן למהר. ארוחת הבוקר עוברת בשיחות עומק על גלישה, תוך כדי לעיסה איטית של טוסטים, חביתה מיוחדת, קורנפלקס, זיתים משובחים וסלט. הקפה משובח. אין לאן למהר.

הגשת ארוחת הבוקר - מלון סבינה - רודוס (צילום: ירון כרמי)
הגשת ארוחת הבוקר – מלון סבינה – רודוס (צילום: ירון כרמי)

גולשים

לאחר ארוחת הבוקר אפשר ללכת לגלוש או להמשיך לנמנם קצת במזגן עד שהרוח תתגבר. הרוח ברודוס מתחילה בדרך כלל ב-9 בבוקר במהירות של 13 קשרים עם משבים של 16 קשרים. בצהריים הרוח מתחזקת מאד משעה 14:00 ועד 18:30. אז אין לאן למהר בין ארוחת הבוקר לים. חלק מהגולשים משכשכים בבריכת המלון, חלקם מנמנמים במזגן וחלקם רצים לים לתפוס את משבי הבוקר.

מועדון הגלישה ברודוס Theologos Beach (צילום: ירון כרמי – חי פה-TV)

איפה גולשים ברודוס

הגלישה ברודוס מתרכז בחלק הצפון מערבי של האי. יש כאן מספר מועדונים. חלקם מועדונים גדולים שמנוהלים על ידי גרמנים וחלקם מועדונים קטנים ופחות מהונדסים.
אנחנו נסענו לחוף – Theologos Beach, שם יש מועדון קטן ומשפחתי, המנוהל על ידי גאלה וניקוס, שהם זוג מקומי מקסים. הם מתגוררים בכפר הסמוך ומטפחים את המועדון הקטן כמפעל חיים.

גאלה וניקוס - בעלי מועדון הגלישה בחוף תיאולוגוס - רודוס (צילום: ירון כרמי)
גאלה וניקוס – בעלי מועדון הגלישה בחוף תיאולוגוס – רודוס (צילום: ירון כרמי)

המועדונים הגדולים

ברודוס יש גם מועדוני גלישה גדולים, שפועלים במאסות גדולות של גולשים. המועדונים הגדולים מנוהלים על ידי גרמנים. הם נמצאים במרחק של כ-800 מטרים לכיוון צפון מזרח (ראו מפה).

מפה – חוף תיאולוגוס

שירותי המועדון – SurfingBird – חוף תיאולוגוס – רודוס

גלישת קייטסרפינג מחייבת תפעול של ניפוח, הנפת קייטים, כניסה בטוחה למים, יציאה בטוחה אל החוף, השגחה כללית על מה שקורה בחוץ ובמים וגם חילוץ עם סירה, לפי הצורך.

ניקוס מנחית לי את הקייט – חופשת גלישה עם לגונה – חוף תיאולוגוס – רודוס (צילום: ירון כרמי – חי פה-TV)

המועדון עובד

גאלה וניקוס, מנהלי המועדון, עובדים מבוקר עד ערב ועושים הכל, פשוט הכל כדי שכל מה קרוה על החוף יעבוד באופן מדוייק ובטוח. כולל סידור הקייטים על הספוט, סיוע בפפריסת חוטים, הנפה והורדה. אם מישהו נשרט, אז גאלה מייד מזנקת לעזור ושולפת מי חמצן, פלסטרים וחומרי חיטוי. הגולשים נכנסים ויוצאים מהמים לסירוגין ובין גלישה לגלישה יושבים בצל, לועסים גירוס שהוזמן עם שליח זריז מהמסעדה הקרובה, צופים על אלה שגולשים במים ומעבירים חוויות על גלישה, גלישה וגלישה.

הגולשים נחים בין גלישה לגלישה - חופשת גלישה עם חברת לגונה - רודוס (צילום: ירון כרמי)
הגולשים נחים בין גלישה לגלישה – חופשת גלישה עם חברת לגונה – רודוס (צילום: ירון כרמי)

שקיעה במועדון

בערב, בשעה 19:00, כאשר כולם כבר מרוצים מיום גלישה, המועדון נסגר וכל הציוד שלנו ממתין בפנים ומוכן ליום המחר.

שקיעה בחוף תיאולוגוס - רודוס (צילום: ירון כרמי)
שקיעה בחוף תיאולוגוס – רודוס (צילום: ירון כרמי)

תנאי השירות – מועדון הגלישה SurfingBird

המועדון בתיאולוגוס גובה מחיר שימוש של 110 אירו לשבוע. עבור המחיר הזה תקבלו אחסנה של הציוד, חילוץ עם סירה במקרה הצורך, פינה נוחה לשבת ודשא סינטטי לניפוח הקייטים.

קייטסרפינג - עפיפוני גלישה על דשא סינטטי - מועדון הגלישה SurfingBird - רודוס (צילום: ירון כרמי)
קייטסרפינג – עפיפוני גלישה על דשא סינטטי – מועדון הגלישה SurfingBird – רודוס (צילום: ירון כרמי)

גולשים מתלמידים

במשלחת שלנו היו כמה גולשים שהגיעו ללא ידע מוקדם. גולשת צעירה שהגיעה בשלה הגרירות (ראו וידאו) סיימה 6 ימי גלישה כשהיא מחדדת. גולשים אחרים שהגיעו בשלב שהם עולים על הגלשן ונופלי, הגיעו ליום החמישי כשהם כבר גולשים פסים ארוכים ומחדדים. במשלחת היו גם בני נוער. כולם גולשים ומתקדמים.

בחוף תיאולוגוס ניתן לבצע את הצעדים הראשונים בעולם הקייטסרפינג – מהאימון הבסיסי בטריינר ועד לגלישה עצמאית. במועדון יש גם מדריך מקומי וציוד מתאים למתחילים. תנאי הגלישה מעולים למתחילים.

המתחילים יכולים ללכת כמה מאות מטרים במעלה הרוח, לכיוון דרום מערב ולהניף שם את העפיפונים. משם אפשר לרדת ברוח כקילומטר, עד המועדונים הגדולים. שם אפשר להוריד עפיפונים ולחזור ברכב או ברגל, על השביל שלאורך החוף.

גולשת מתלמדת נכנסת למים במעלה הרוח – חוף תיאולוגוס – חופשת גלישה עם לגונה ברודוס (צילום: ירון כרמי – חי פה-TV)

המלון סאבינה – Sabina הסמוך לחוף תיאולוגוס

רודוס משופעת בבתי מלון. האי ערוך לקליטת מאות אלפי התיירים במהלך תקופת הקיץ. בתי המלון טובים. אנחנו התאכסנו במלון קטן, ששמו Sabina. המלון מנוהל על ידי אנשים נחמדים ממש. רמת התחזוקה גבוהה, החדרים נקיים והשירות מדוייק ואדיב. מיקומו של המלון במרחק של 150 מטרים מהחוף, הופך אותו לאטרקטיבי עבור מי שמגיע לגלישה במועדון הזה.

מלון סבינה - חוף תיאולוגוס - רודוס 
(צילום: ירון כרמי)
מלון סבינה – חוף תיאולוגוס – רודוס (צילום: ירון כרמי)

תנאי הגלישה ברודוס

רודוס התברכה ברוחות חזקות, המנשבות בקביעות במהלך כל הקיץ. הרוחות מתחילות לנשב כבר מעמצע אפריל, אך העונה החזקה היא יוני – יולי – אוגוסט, היות שאלה רוחות טרמליות, כלומר רוחות שנושבות כתוצאה מהתחממות הקרקע.

הסיבה שהאי רודוס משופע ברוח, היא מערכת לחץ נמוך עונתית המתרחשת בטורקיה ומסומנת בחץ. האזור הטורקי, אשר יש לו פאה מעגלית, מסחררת את הרוח נגד כיוון השעון ומכניס רוח חזקה וקבועה לפאה הצפון -מערבית של רודוס.
הרוח מתחילה בשעות הבוקר במהירות של 13 קשרים בערך. משעה 14:00 הרוח מתחזקת עד למהירות ממוצעת של 20 קשרים ומשבים של 25 קשרים. הרוח החזקה ממשיכה עד לשעה 18:30 ואז דועכת בהדרגה.

הים צ'ופי עם גלי רוח של 40-50 ס"מ וללא סוואל. קצת מזכיר את הצ'ופ שיש בימים צפונית בישראל בעומק הים.

מפה מטאורולוגית אופיינית לאי רודוס – ליום 24/6/24

מפה מטאורולוגית אופיינית לאי רודוס - ליום 24/6/24
מפה מטאורולוגית אופיינית לאי רודוס – ליום 24/6/24

הליווי של חברת לגונה

חברת לגונה מפיקה מסעות גלישה. אנחנו השתתפנו בנסיעה שמיועדת לגולשים מתחילים וגם לגולשים מנוסים המחפשים תנאי ים מפנקים ולא מאתגרים במיוחד.
הגולשים קיבלו ליווי צמוד מהצוות, אשר כלל 5 מדריכים מיומנים.

הליווי כלל הדרכה ממש צמודה למתחילים, הן בווינגסרף והן בקייטסרף, כולל הדרכה במכשירי קשר מפעם לפעם. במים, המדריכים גולשים לייד המודרכים, מעודדים ונותנים טיפים שמטרתם לקדם את המודרכים ברמת הגלישה וגם לשמור על בטחונם. ההדרכה נמשכת גם בחוף, בהרכבת הציוד ובכניסה בטוחה למים. את צוות המדריכים מנהל אמיר אבינועם, גולש מנוסה וותיק, אשר מנהל את המשלחת.

הדרכת ווינג – אמיר אבינועם מלווה גולשים מתחילים – משלחת גלישה עם חברת לגונה (צילום: ירון כרמי – חי פה-TV)

האוכל ברודוס

האוכל ברודוס הוא אוכל יווני מסורתי ויש בו מרכיבים משמעותיים מן הים.
יש ברודוס מזון מהיר, מסעדות וגם קנטינות המגישות אוכל מקומי בסיסי וטעים. הקנטינה היא סוג של מסעדה קטנה (המקומיים לא קוראים לה Restaurant), הממוקמת על החוף ויש לה מטבח נקי ומסודר. הקנטינה נותנת מענה מעולה, טעים, נקי וזול יחסית, לגולשים.

בחוף תיאולוגוס יש קנטינה, אשר פועלת עד השעה 19:00 ולפעמים גם יותר מאוחר, תלוי בקצב הגעת הסועדים. הקנטינה בחוף תיאולוגוס מנוהלת על ידי וולה – Vula, אישה מקסימה המקבלת בסבר פנים יפות את הגולשים הרעבים המגיעים לסעוד בין גלישה לגלישה. בקנטינה תמצאו מנות בסיסיות של שיפודי חזיר (שנקראים סופלאקי), קלמרי מעולה, צ'יפס, המבורגרים וסלט יווני. לצידם יש תמיד בירה קרה.

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

ירון כרמי
ירון כרמי
הפניית רעיונות לכתבות במייל - [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

אדם איים, תקף ושדד אישה בחיפה

(חי פה) - ביום ראשון 14/7/24 פקח אגף האכיפה העירוני סייע ללכוד גנב ברחוב הרצל בחיפה. מעיריית חיפה נמסר לחי פה תאגיד החדשות: ביום ראשון 14/7/24,...

איזה סוג צמיד מתאים לכן?

בואו נדבר על צמידי יוקרה, צמידים אלו הם הרבה יותר מרק פריט אופנתי, הם גם סמל ליוקרה, סטייל אישי וסטטוס. בחירת הצמיד המושלם למפרק...

תאונת דרכים עם 5 פצועים

(חי פה) תאונת דרכים ברחוב הרצל בטירת כרמל. ממד״א נמסר לחי פה תאגיד החדשות: בשעה 03:41 התקבל דיווח במוקד 101 של מד"א במרחב כרמל, על תאונת דרכים בין 2 כלי רכב ברחוב הרצל בטירת כרמל. חובשים ופראמדיקים של מד"א מעניקים טיפול רפואי ומפנים לבי"ח רמב"ם, 5 פצועים בהם: 2 בינוני, גבר בן 63 עם חבלת בטן, אישה בת 39 עם חבלה בפלג גוף עליון ו- 3 פצועים במצב קל. 

ישר מהאולימפית: איתן אזולאי חתם ל-4 עונות במכבי חיפה

מכבי חיפה ממשיכה במלוא המרץ את הכנותיה לעונת המשחקים החדשה לשנת 2024/25, ואחת מהכנותיה היא שהקשר, איתן אזולאי, קפטן הנבחרת האולימפית של ישראל, חתם...

לא חוזרים ל-6 באוקטובר • יוצאים למחות בצומת בחיפה • חמישי 8/8/24

(חי פה) - ביום חמישי 8/8/24 ייערך בחיפה אירוע האחדות הגדול במסגרתו החיפאים יוצאים לצומת מרכזית בליווי משפחות החטופים. 100 ב 100 - 100...