חשד לאונס בחניון ציבורי

(חי פה) - המשטרה פתחה בחקירה בחשד לאונס בקריות. מהמשטרה...

5 כלי רכב נשרפו כליל הלילה בחיפה

(חי פה), שוב שרפת רכבים בחיפה והלילה ברחוב ערד...

השכונה היוקרתית בחיפה כבר לא כ"כ שלווה – "החיים שלנו הפכו לסיוט"

(חי פה) - התושבים בשכונת 'סביוני דניה' מתארים תחושת...
באנר - צעדת קריית ביאליק ה-41 - שבת, 1/6/24 - רחב
באנר קריית אתא עצמאות 080524

״ארמון״ – מבית קולנוע למגדל משרדים מן הגבוהים בחיפה

מגדל ארמון הינו מגדל משרדים שהוקם במקום בית הקולנוע ״ארמון״...

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

מקצר חיים | סיפור קצר | אילן סגל

מנין שאבנו את החוצפה לעשייה כה מסוכנת מבלי הניד...

רותי סגל • אלת פריון היצירה • ציירת ואוצרת חיפאית

ציוריה, ביתה ואוצרות מעונה של רותי סגל משרים על...

רעות אשכנזי • ריאליזם אוטודידאקטי

אליזבט קרוגלוב היא יוצרת ויזמית מקומית בעלת גלריה לאמנות...

"מיהו פלשתינאי?" • פרק 1 • "פלשתינה" 

הקדמה

בשבועות האחרונים, מאז ה-7 באוקטובר, אני צופה בגלי ההפגנות של התומכים החמאס במדינות המערב ובחילופי דברים ברשתות עם אנשים זועמים שחוזרים על קלישאות לעוסות ושקריות. אנשים מדברים על ישראל כמדינה קולוניאלית שכבשה מן הפלשתינאים את מדינתם ועל הפלשתינאים כעם עתיק, וברור למדי שאין להם מושג קלוש על האזור ועל ההיסטוריה שלו.

גם בתוך הציבור היהודי בישראל, שאינסטינקטיבית נזעק להגן על העמדה הישראלית, נתקלתי בלא מעט חוסר ידע. יש הטוענים "שאין דבר כזה עם פלשתינאי", יש כאלה שמקור השם "פלשתין" או "פלשתינה" לא ברור להם, ולרבים חסרים פרטים חשובים בתמונה הכוללת.

סדרת המאמרים הזאת, שקראתי לה "מיהו פלשתינאי?", תנסה לענות על שאלות כמו:

  • מהי "פלשתינה"\"פלשתין"?
  • ממתי אפשר לדבר על עם פלשתיני?
  • מדוע הגיעה ישראל לעצמאות' בעוד הפלשתינים הגיעו למה שהם מכנים "נכבה" (אסון)?

כל אלה חשובים כדי להעמיק את ההבנה והידע של מי שמנסה להביע דעה מנומקת בנושא המורכב הזה לצורכי הסברה, או לכל צורך אחר.

** אינני היסטוריון מקצועי, אך סדרת המאמרים הזאת מבוססת על מקורות ידועים ואמינים. 
הקוראים מוזמנים לחלוק עליי או לשתף את דיעותיהם.

יהודים מול רומאים

היהודים היו מהעמים הבעייתיים ביותר באימפריה הרומית. התעקשותם על מנהגיהם המיוחדים, וחוסר נכונותם להשתלב במרחב הגלובלי שהגדירה האימפריה, יצרו חיכוכים רבים בין שני הצדדים.

בשנת 66 לספירה, במהלך כהונתו של פלורוס, נציב רומאי מושחת במיוחד, החל מרד יהודי ברומאים. לעם קטן לא היה סיכוי נגד המעצמה העולמית של התקופה, אך היהודים, נדחפים על ידי קבוצות של קנאים דתיים, הרימו יד ברומאים.

בסבב הראשון, ספגו הרומאים מכה נוראה. כדי לשמר את כבודם ולקיים הרתעה כלפי כל שאר עמי האימפריה, היו הרומאים חייבים להגיב בחומרה על המרד הזה, וכך עשו. בשנת 70 הם פרצו את חומות ירושלים, ושרפו בית המקדש. מאות אלפי יהודים נטבחו בכל רחבי הארץ, וחלק מן הניצולים נשלח לגלות.

יהודים מול רומאים (פעם שניה)

היהדות נאלצה להמציא את עצמה מחדש. הדת היהודית שאחרי חורבן הבית, התגלגלה להיות דת שונה לחלוטין מזאת שקדמה לה, אך היהודים התמידו במריים.

בשנת 132 פרץ שוב מרד, ודווקא בימיו של הקיסר אדריאנוס, שנחשב לקיסר של שלום ושגשוג, ושנטה להיטיב עם עמי האימפריה. הפעם היה זה מנהיג בשם בר כוכבא, שהרים שוב את נס המרד. הוא עשה זאת בעידודם של הרבנים (אחת ההמצאות של היהדות שאחרי חורבן הבית), ובראשם רבי עקיבא.

כמו לפי תסריט ידוע מראש, שוב הוכו הרומאים בסיבוב הראשון, ושוב שלחו לגיונות לטפל בבעייה, כפי שידעו טוב מכולם – בהפעלת כוח ועוד הרבה מאוד כוח. המרד חוסל בשנת 135. גם הפעם מצאו מאות אלפי יהודים את מותם בשלל מיתות שונות ומשונות, אך הרומאים, שנמאס להם לחלוטין מן העם הקטן והעיקש הזה והצרות הבלתי פוסקות שהמטיר על ראשם, לא הסתפקו בכך ועברו לטיפול שורש.

ראשית, הם החריבו לחלוטין את ירושלים, בנו במקומה עיר במתכונת רומאית וקראו לה "איליה קפיטולינה".

אך בכך לא הסתפקו הרומאים. על פי צו קיסרי, נמחק מכל המפות שם הארץ "יהודה" (Judaea), והוחלף בשם "פלשתינה". השם ניתן, כנראה, כסוג של הקנטה ליהודים, ומתייחס לפלישתים, אויבי ישראל המושבעים בעבר.

פלשתינה אוחדה עם סוריה לפרובינציה רומית בשם סוריה-פלשתינה.

הפלישתים

הפלישתים היו עם שהגיע מאחת מארצות הים התיכון במאה ה-12 לפנה"ס. הם אכלסו את דרום שפלת החוף וגרמו צרות צרורות לשבטי ישראל בימי בית ראשון ולפניו.

בשנת 604 לפנה"ס היגלה נבוכדנצר מלך בבל את הפלישתים למסופוטמיה, ומאז אבדו עקבותיהם כעם, כפי שקרה גם לעשרת שבטי ישראל אותם היגלו מלכי אשור יותר ממאה שנה לפני כן, בנסיבות דומות.

בתקופה בה נתנו הרומאים לארץ את השם "פלשתינה", כבר לא הייתה שום נוכחות פלישתית בארץ מזה יותר משבע מאות שנים, ומן הסתם אין שום קשר בין אותם פלישתים לבין מי שמכנים את עמם היום "פלשתינים".

פלשתינה – מהרומאים ועד העות'מנים

האימפריה הרומית המזרחית ("ביזנטיון") המשיכה להחזיק בשטח פלשתינה עד הפלישה האיסלמית ששטפה את האיזור במאה השביעית לספירה.

בסוף המאה השביעית, נבנו על הר הבית מסגד אל אקצא וכיפת הסלע, שנתנו לירושלים משמעות מוסלמית דתית שלא הייתה לה לפני כן (ירושלים אינה נזכרת כלל בקוראן). תחת שלטון החליפות המוסלמית מבית אומיה, חולקה סוריה-פלשתינה הרומית לחמישה מחוזות. אחד מהם, במרחב שמדרומית לחיפה ועד לעזה, ושהגיע במזרח מעט מערבית מעמאן, זכה לשם "פילשתין".

הארץ הפכה לזירת התמודדות בין שבטי הקייס והיאמאן שהגיעו מחצי האי ערב, שנלחמו ביניהם וגם בשלטון המרכזי, מלחמות שנמשכו עד המאה ה-19. חליפות בית אומיה, ששלטה על שטח עצום, נפלה בשנת 750, והשליטה באימפריה עברה לידי בית עבאס, שניהל אותה מבגדד.

פלשתינה הפכה לנקודה שולית באימפריה, אך המלחמות הבלתי נגמרות בין שבטי הקייס והיאמאן, המהומות שעוררו וההתנכלות שלהם לכל תושבי הארץ הלא מוסלמים (נוצרים ויהודים), הפכו את המקום לחבל ארץ כאוטי ובלתי נשלט.

חוסר היציבות והמלחמות הפנימיות בין השבטים המוסלמים ובין מוסלמים ללא מוסלמים נמשכו גם במאה העשירית, כאשר הארץ הייתה לחלק מהחליפות הפאטימית ששלטה מצפון אפריקה. במאות הבאות שוב החליפה הארץ שליטים בזה אחר זה.

הצלבנים הגיעו בסוף המאה ה-11, ואחרי כ-90 שנים נהדפו אל רצועת החוף על ידי  סלאח-א-דין והשושלת האיובית שמרכזה היה מצריים. בסוף המאה ה-13, גורשו הצלבנים על ידי הממלוכים, שנטלו מעט קודם לכן את השליטה במצרים מידי בית איוב.

העות'מנים כבשו את פלשתינה מידי הממלוכים בסוף המאה ה-15, והפכו אותה לחלק מן האימפריה שלהם, שהחזיקה מעמד עד 1917.
לא ידוע להיסטוריונים על ישות לאומית "פלשתינית" באזור שנקרא "פלשתינה" במשך כל התקופה הזאת.

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

יורם כץ
יורם כץ
בוגר תעשיית ההיי-טק הישראלית, עיתונאי, סופר ובלוגר. קישור לאתר שלי ולרכישת הספרים יליד חיפה (1954), למד בביה"ס גאולה ובביה"ס הריאלי. בוגר פילוסופיה ופסיכולוגיה (האוניברסיטה העברית) והנדסת מחשבים (הטכניון). ספרים: • "Lethal Scripture" (אנגלית) – רומן מתח היסטורי • "ימים של גאולה" – סיפורי ילדות משכונת "גאולה"

כתבות קשורות לנושא זה

6 תגובות

  1. מרד בר כוכבא פרץ בעקבות הגישה ההלניסטית של אדריאנוס קיסר. הוא ביקש לאסור על ברית מילה כחלק מהגישה הדוגלת בשלמות הגוף כמו שהיה בדיוק בזמן אנטיוכוס הרשע (הרביעי). את איליה קפיטולינה הוא תכנן כבר בשנת 129 כשבא לביקור שממנו נותרו שברי כתובת ענקית שנחצבה מסלע לכבודו. הוא אמנם נחשב קיסר שהמדיניות שלו הייתה פקס רומנה כלומר השלום הרומאי אבל הוא גם כפר בכלל הרומאי העתיק מימי פומפיוס שהיהדות נחשבת לדת עתיקה ומוכרת – "רליגיו ליקיטה". להאשים את הרבנים או את "הקיצוניים" במרידות מבלי להתייחס לנוגשים הרומאים שבזזו, הרגו ואנסו, הוא כמו להיות ב-6.10.23. היהודים שמרו על מצוותיהם ועל דתם גם בעת השינויים שנבעו כתוצאה מחורבן בית המקדש והריסת ירושלים. התווית של קיצונים ודתיים לא מתאימה בשום צורה לתקופה הזו. זה רק בראייה של המחבר. לגבי יתר הפרטים הכלליים של המקור של השם "פלשתינה" והשתלשלות האירועים ההסטורים, אין הערות. מאמר יפה.

  2. כולם צודקים. ועדיין חשוב מאד לספר את ההסטוריה..הנכונה. יישר כוח. דרוש קצת דגש על כנען..העם היהודי..מה קרה לעשרת השבטים.. מתי השבטים הבדויים פלשו או הגיעו.

  3. בשורה אין כאן. יש סקירה היסטורית קצרה, שחשוב להכיר בימים אלה, ומסתבר שלא כולם מכירים.
    לגבי ההמשך, סבלנות, זהו פרק ראשון בסדרה.

  4. אין פה שום בשורה הכותב הלך לפי מי שלט במדינת ישראל לפי גלגוליה השונים אך שכח לציין שלפני כולם המדינה הזאת הייתה כנען משמע מדינת היהודים ואחרי זה כבשו אותנו רומאים , הפרסים , העותמאנים כמובן שלסירוגין החזרנו לעצמנו את השליטה אבל כל זה לא משנה כי בשורה התחתונה אנחנו קיבלנו את המדינה מהמנדט הבריטי אחרי מאבקים איתם ככה שאנחנו לא עם כובש אנחנו עם שהחזיר לעצמו את מה ששייך לו .

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

שיקוע הרכבת: עיריית חיפה יוצאת למאבק על שיקוע ומינהור כתנאי לחשמול המסילות – המסמך המלא • פרשנות

עיריית חיפה פנתה במסמך מסודר המעיד על כך כי בכוונה לפעול בכל כוחה לאפשר את חשמול המסילות בסביבה החופית, רק בכפוף לתכנית סדורה, מתוקצבת...

הוקמה מפקדה משימתית: המשטרה מגבירה את הלחץ על העבריינים באזור דאליה – עיספיא

(חי פה) - בעקבות העלייה בפשיעה באזור דאליה - עיספיא, הקימה המשטרה מפקדה משימתית, אשר תבצע מגוון פעילויות אכיפה נגד משפחות פשע, עבירות של...

הודעות חשובות לתושבי קריית אתא

הפסקת מים בשכונת גבעת אלונים ובקשה שלא להחנות לאורך רחוב רמז • הלילה שבין ראשון לשני, 19-20/24 מעיריית קריית אתא נמסר לחי פה: לידיעת...

בז"ן וגדיב הורשעו בבית המשפט בחיפה ונקנסו במיליוני שקלים • "הפרות היתר פליטה והיתר רעלים"

בעקבות חקירה פלילית של המשטרה הירוקה במשרד להגנת הסביבה והגשת כתבי אישום, הרשיע היום (19/05/24) בית משפט השלום בחיפה, את חברות בז"ן וגדיב ונושא...

רעיונות לחגוג יום נישואין

חגיגות יום הנישואין שלכם היא דרך נפלאה לכבד ולהוקיר את הזמן והשנים הרבות שאתם חיים זה לצד זו, ואם אתם נשואים רק זמן קצר...