טירת כרמל – מובייל

"משימת חיי – טירת כרמל" • ראש העיר אריה טל אינו נח על זרי הדפנה

אריה טל, ראש העיר טירת הכרמל (78, נשוי לבתיה, אבא ל-3), יוצא לקרב כדי לשמור על מקומו בראשות העיר ובשאיפה לראות את עירו ממשיכה בתהליך ההתפתחות המואץ שמתחולל בה ואת הפרויקטים שבהם החל קורמים עור וגידים ומצטרפים לפרויקטים הרבים שכבר השלים.


מול טל מספר מתמודדים, אך טל מאמין שההשקעה שלו לאורך השנים תישא פרי והוא ימשיך לכהן כראש העיר. "אני פוגש תושבים שעכשיו הם כבר הורים לילדים, והם מזכירים לי איך כשהם היו ילדים, העברתי אותם את הכביש ליד בית הספר שלהם באחד בספטמבר או הקראתי להם סיפור בספריה. יש לי קשר עמוק לעיר ולתושביה".

1993: ראש העיר בפעם הראשונה איך הגעת להיות ראש עיר?

"לפני שהתחלתי לכהן כראש העיר, הייתי במשך 28 שנים בחיל האוויר בתפקידים שונים, כשהאחרון היה מפקד בית הספר הטכני של חיל האוויר", מספר טל. "בשנת 1993 נבחרתי כראש העיר של טירת הכרמל בפעם הראשונה. אז טירת כרמל היתה עיר שדיברו עליה באופן לא חיובי במיוחד. כאחד שגדל בה ועבר איתה את כל השלבים – מהאוהלים והצריפים ועד לבניית ביתי בעיר, היה חשוב לי לשנות את הרושם שיש עליה. אחד הדברים שעמדו לנגד עיניי היה לראות את העיר משנה תדמית ונותנת מענה לכלל התושבים. כאיש חיל האוויר בניתי תוכנית כוללנית, שדרכה אפשר לפתח את העיר בכל התחומים החסרים בה, מהגיל הרך ושאר מוסדות החינוך, פיתוח התשתיות, הבניה ובתחום התחבורה.

כל אלה עמדו לנגד עיניי כששקדנו על תכנית ארוכת טווח, ממנה נזרעו תכניות חומש ותכניות שנתיות. כדי לעמוד בתכנית הזו על כל שלביה, היה צורך בשיתוף פעולה בין כל משרדי הממשלה הנוגעים לדבר, ואכן זכינו לתמיכה ולשיתוף פעולה מכלל המשרדים".

אריה טל ומשפחתו (צילום: אלבום פרטי)
אריה טל ומשפחתו (צילום: אלבום פרטי)

חינוך תחילה

"התחום הראשון שבו הושקעה הפעילות שלי הוא תחום החינוך. טיפחתי את הגיל הרך, עד שזה נהיה שם דבר מבחינה ארצית. היום מגיעים מכל הרשויות ללמוד על הפרויקט, וזו בהחלט אחת ההצלחה שלנו. מרכז הגיל הרך (מרכז הפעו"ט) משליך על כל תחום הפעוטות ופועל בשיתוף פעולה עם גני הילדים. מוצעים במרכז מגוון רחב של שירותים לפעוטות, להוריהם ולאנשי המקצוע שעובדים איתם. המטרה היא לספק טיפול מוקדם בקשיים ובהתמודדויות שונות, תוך שותפות עם ההורים ובשילוב כל הכוחות הקיימים בקהילה.

בהמשך השקענו במוסדות החינוך – בתי הספר היסודיים וחטיבות הביניים, בהם הושקו פעילויות בתחום שיעורי העזר, תגבור וחוגים. אחד הפרויקטים המעניינים ביותר הוא פרויקט שנקרא "מי מפחד ממתמטיקה ואנגלית" בגני הילדים. למרות ההתנגדות של משרד החינוך להכניס את התכנית לגני הילדים, השגתי תורמים להקים מרכז בבית הספר יגאל אלון, שאליו הובאו ילדי הגנים לשיעורי תגבור באנגלית ומתמטיקה. בעקבות הפרויקט רוב הילדים שלקחו בו חלק קיבלו פטור מאנגלית ומתמטיקה בלימודים האקדמאיים".


מה קרה בקדנציה השנייה?

"בקדנציה הראשונה הכשרנו שטחים לתעשייה, ובקדנציה השנייה המשכנו בפיתוח אזורי המסחר והתעשיה. יצאו מכרזים וכך נכנסו חברות גדולות מאוד לטירת כרמל, הגיעה לכאן תעשיה בלתי מזהמת. שילוב המסחר והתעשיה בעיר הביא לכך שההתנהלות הכלכלית ברשות מתנהלת בצורה מיטבית, מאוזנת וללא גירעונות, יחד עם הפיתוח הנרחב שמתנהל פה".

במה עסקת לאחר שתי הקדנציות כראש העיר?

"בשנת 2003, לאחר שתי קדנציות, לא נבחרתי להמשיך לכהן כראש העיר, ואז נבחרתי לתפקיד יו"ר הדירקטוריון של החברה למתנ"סים, תפקיד שהעניק לי סיפוק רב, כשפעלתי לחיזוק ולהפעלת המתנ"סים בארץ. לאחר 3 שנים, על פי בקשת שר הפנים, נקראתי לעמוד בראש ועדה קרואה בירכא, תפקיד שביצעתי במשך שנה ו-8 חודשים. לאחר מכן תושבי העיר קראו לי לחזור להתמודד לראשות טירת כרמל וכך בשנת 2008 נבחרתי להמשיך את כהונתי בטירת כרמל. כראש העיר".

ירוק מכל עבר בטירת כרמל (צילום: דוברות עיריית טירת כרמל)

תנופת פיתוח אדירה

"מאז יצאנו בתנופה אדירה כדי לחדש ולגבש את המשך התכניות. אחד הפרויקטים החשובים שלי, שהביאו להמשך פיתוח של כל העיר, הוא הטמנת קו מתח עליון, בעלות של כ-100 מיליון ש"ח, אשר שחרר את כל תכניות בניין העיר לתחילת הבנייה. כל הבנייה החדשה היא בחלק המערבי של העיר, חלק היה בחלק המזרחי. טירת כרמל, בפרק זמן לא ארוך, הפכה לשם דבר בכל המרחב, כשהעיר הכפילה את עצמה. זה פיתוח חסר תקדים בקנה מידה ארצי. הרשות השקיעה מתקציבה 220 מיליון ש"ח במוסדות החינוך וגם זה חסר תקדים ברמה הארצית לעיר בסדר גודל כמו של טירת הכרמל.

בעשור האחרון העיר הוכפלה, מ-16,000 תושבים, הגיעה ל-32,000 איש ואישה. אזורי התעשייה התרחבו, ובעקבות כל זה אושרה תכנית המתאר הכוללנית לטירת הכרמל, דבר שהוא למעשה הבעת אמון מצד המדינה בעיר טירת הכרמל ובהנהלתה. מתחם חדש שעומד לצאת לדרך הוא מתחם תע"ש, שמתוכננות בו 5,000 יחידות דיור ותוספת של כ-2 מיליון מ"ר לתעסוקה ומסחר. המתחם כולל הסדרה של חוף הים כחוף רחצה, תיירות חוף ומסחר והרחבת שמורת טבע. יהיו חיבורים ונגישות לחוף הים. במשך שנים לא היה חיבור של העיר לים, במתחם הזה לראשונה זה יקרה".

מה קורה עם תחום התחבורה?

"בתחום התחבורה הרחוב הראשי של טירת הכרמל, רחוב הרצל, יגיע עד כביש 2, שם תוקם תחנת רכבת. כחלק מפיתוח התחבורה הציבורית, יצא לדרך פרויקט המטרונית, שתיתן מענה לפיתוח ולהתחדשות העירונית. העיר תהיה מחוברת לערים בסביבה ולצמתי התחבורה הראשיים. נכנסנו לתכנית רשויות השינוי של משרד התחבורה. טירת הכרמל קיבלה כ-50 מיליון ש"ח במסגרת התכנית. הפרויקט שם דגש על נושא הבטיחות. התחלנו בעבודות לסלילת שבילי אופניים, בטיחות מדרכות, שיפור צמתים. יהיה דגש על נושא הבטיחות של תלמידים באזורי בתי ספר, גנים ומעברים להולכי רגל. הפעילות הנרחבת יוצרת קשיים, ולפעמים במהלך העבודות מתעוררות בעיות, אבל כל זה נעשה לטובת הציבור וכחלק מהתפתחות העיר".

ראש העיר אריה טל גוזר את הסרט בחנוכת קו 49 המתחדש • משמאל – באסל חמוד, מנהל תחום תחבורה ציבורית (צילום: ע. טירת כרמל)

התחדשות עירוני בסדר גודל כזה מביאה איתה התמודדויות נוספות, איך עושים את זה?

"בעקבות ההתחדשות העירונית, אשר תיתן מענה לכל יחידות הדיור שנבנו בשנות ה-60 וה-70 שאינם עומדים בפני רעידות אדמה, הבנייה תהיה במרכז העיר. הצפיפות צפויה לגדול במרכז העיר והפתרון הוא תחבורה ציבורית והפעלת המטרונית. המטרונית תייצר צמיחה כלכלית לבתי עסק בטווח הארוך, פתרונות תחבורתיים לתושבים והפחתת זיהום אוויר. מטרונית מביאה פיתוח ופיתוח מביא כסף. כשיש חזון חושבים כל הזמן על העתיד, גם אם זה יוצר קושי בהווה.

במפגשים של ראשי ערים תמיד מעלים אותי לפאנלים בנושא התחדשות עירונית. אני אמרתי שאם לא יהיה תיאום בין כל משרדי הממשלה וההתחדשות העירונית תהיה בעיה, כי ייתכנו עומסים גדולים מאוד בשכונות, שלא יקבלו את כל התשתיות אחרי הבנייה.

ההתחדשות עירונית עומדת ליצור עומס גדול מאוד במרכז העיר. צריך לשם כך מבני ציבור וחינוך, מסחר, שטחים ירוקים וכל המתקנים האלה הופכים להיות בעיה. המאבק שלי הוא לנסות ולקבל שטחים חלופיים לבנייה, כדי לא להעמיס על מרכז העיר. מבחינת ההגירה, בטירת כרמל ישנה הגירה חיובית, התושבים החדשים מגיעים מרשויות אחרות ובעיקר מערים סמוכות".

אתה מרוצה מתוצאות ההשקעה שלך?

"אני שמח לראות שהחזון משנת 1993 מתגשם. אנחנו משקיעים בתחום הספורט, הפעילויות מהגיל הרך והמשפחות ועד לגמלאים לאורך כל הדרך. הוספנו את הדברים בעקבות השינויים בהרכב האוכלוסייה. העשייה שלי כראש עיר התחילה ביום הראשון שלי בתפקיד בשנת 1993 ומאז אני ממוקד במשימת חיי, טירת כרמל ותושביה. את תוצאות העשייה שלי התושבים רואים מדי יום בעיר שלא קופאת על שמריה".

פתיחת שנת הלימודים תשפ"ג (צילום: דוד עקיבא, דוברות עיריית טירת כרמל)

אולי כמה מילים על המלון בטירת הכרמל?

"משנת 1994 האמנתי שיהיה בית מלון בטירת כרמל, ואכן הוא קיים וכיום המלון מבקש תוספת של עוד 70 יח"ד בעקבות הצלחה שלו. לפני מספר שנים הבאתי לכאן את יריב לוין, שהיום הוא שר המשפטים ואז היה שר התיירות, על מנת שיסייע בהקמת המלון. פרויקט נוסף שלנו נקרא "קסם הוואדי", פרויקט של נחל גלים לכל אורכו. אנחנו ממשיכים לפתח את הנחל. הולך לקום שם פארק ענק".

טורניר גביע ראש העיר 2023 בטירת כרמל (צילום: דוד עקיבא, דוברות עיריית טירת כרמל)
טורניר גביע ראש העיר 2023 בטירת כרמל (צילום: דוד עקיבא, דוברות עיריית טירת כרמל)

מה חשוב לך לעשות בקדנציה הבאה?

"בקדנציה הבאה, אחד הדברים הכי חשובים הוא להקים שני בתי ספר. בית ספר שש שנתי למדעים ואמנויות ובית ספר שני עם חיל האוויר, יהיה בית ספר טכנולוגי מדעי, וזו תהיה גולת הכותרת בעיר. בית ספר שיסיימו בו טכנאים והנדסאים, כשחלק מהבוגרים יגיעו לאקדמיה. זה יהיה בית ספר ייחודי ארצי. על ידי זה אני סוגר מעגל: התחלתי את דרכי כמפקד בית הספר הטכני ואנחנו נקים את בית הספר הטכני מדעי.

אני רוצה גם לראות את המשך פיתוח העיר, ההתחדשות העירונית, החיבור לים, אזור תע"ש, לדעת ולוודא שיש המשכיות לתוכניות הפיתוח האדירות בעיר. לא הייתי רוצה לראות עצירה של ההצלחה והעשייה, אני רוצה להמשיך לראות את טירת כרמל עולה, פורחת ומשגשגת".


הגיבו כאן לכתבה

8 תגובות
 1. קלמן אמר/ה

  בעקבות בניה ללא היתר במלון בטירת הכרמל, הוגשו כתבי אישום כנגד הבעלים. במקביל אושרו להם תוספות והקלות, היות וטענו כי ללא אישור זה יגרמו להם הפסדים של עשרות מיליונים.
  עשרות מיליונים אלו צריך היה, לפיכך, לגבות כהיטל השבחה לטובת הציבור ולא לטובת מספר "משפחות נצרכות".
  על משרד הפנים לבדוק להיכן נעלמו כספים אלו.

 2. אייל אמר/ה

  עוד טרחן שנאחז בכסא בלי לתת לצעירים (צעירים בני 40-50 כן???) להשתלב בצמרת המוניציפלית וממשיך לנסות להדיר את הדורות הבאים של העיר מעשייה בה. שימו לב מה קורה במרחב שלנו:
  דןד אבן צור – 64
  דוקורסקי – 62
  אריה טל – 78
  חיים צורי – 79
  ואצלנו מתמודדים
  יהב – 81
  בורובסקי – 72
  בחייאת איפה שכבת ראשי הערים בני 40-50??? זה לא יתכן שחוץ מרועי לוי בנשר (שמצליח מאד..) כל מטרופולין חיפה יהיה גימלאידה שלא מתחלפת עשרות בשנים… די מספיק עשיתם מה שעשיתם, תתחלפו כבר.

  1. חיפאי אמר/ה

   אל תשכח את רוביק דנילוביץ' בבאר שבע, לא קשור אלינו, אבל ראש עיר צעיר שעושה המון.

 3. אנונימי אמר/ה

  רק חבל שאת החינוך הפקיד בידיים של חברה חיצונית . שזה ניגזרת והוכחה לזה שלא הצליחו בחינוך לכן מסרו את החינוך.

 4. רפי רפאל - חסון. עיתונאי בכיר. אמר/ה

  כל הכבוד לך ידידי אריה טל ראש העיר טירת כרמל.שבת שלום ומבורך לכולם.

 5. מרסל אדרי אמר/ה

  חשוב מאוד שהבחירות האלה כל מי שאכפת לו מהעיר שלנו שהולכת לעיבדון כמו טבריה לבחור ראש עיר בטח ובטח לא חרדי אדם שיחזירו את התחבורה בשבת וחגים לטירת הכרמל שישקיע פה בחינוך מתנסים תרבות ובילוי גינון אדם שאכפת לו באמת מהעיר לא אדם שיקח את כל כספנו לחרדים לא רוצה בכל שכונה שתיים שלוש בתי כנסת כל בניין יפתח ישיבה אנחנו לא רוצים את טירת הכרמל עיר חרדית ומשעממת רוצים עיר מתפתחת יפה ומועילה לאדם הזה אני יתן את קולי ומקווה שגם כל מי שאיפה נפש ואכפתי ינהג כמוני

  1. אלון אמר/ה

   אתה איש עיוור ושקרן 30 שנה כולם כאן עניים בתי תמחוי אין כאן ללא אנשים פרטיים טירה לעולם תהיה דתית .
   אבל מה משנה לך דת אין כאן אפילו חצי פאב או מועדון לבלות אין כאן מרכז מסחרי אפילו לא מתקני ספורט לא חוגים כל היום הילדים בחוץ שותים את מי אתה משקר .
   אנחנו כאן חיים לידך אל תגנוב דעת.

  2. דוד אמר/ה

   אדון מרסל טירת הכרמל היא עיר מסורתית עם כבוד לכול המגזרים וגאווה יהודית על אפך וחמתך, החרדים בטירה הינם נחמדים ומסבירי פנים ורק טוב הם עושים בעיר ככה שגם אם יתמודד חרדי בן המקום לראשות העיר הוא יתייחס בכבוד לכולם אז את השנאה שלך לדתיים שמור לעצמך.

הגיבו כאן לכתבה