שינויים בתנועת הרכבות • לא תתאפשר נסיעה רציפה בין חיפה לת"א

שינויים זמניים בתנועת הרכבות באזור עתלית ביום שישי 5/7/24...

"יצאתי מהמים כולי כחולה" • בילוי בבריכה בחיפה

(חי פה) - מתרחצים בבריכת "גלי חיפה" גילו בצאתם...

כנס בוגרי יחידה 8200 התקיים בחיפה

בימים אלה ערכה עמותת בוגרי 8200, לה אלפי בוגרים...
באנר גורדון 230524
עיריית קריית ביאליק משיקה אתר אינטרנט חדש
באנר קריית אתא עצמאות 080524

שובו של התמנון רב הזרועות לחוף בחיפה

בזמן האחרון מתגלה מחדש בעולם הטבע אחת מהחיות המרתקות...

הבניין הישן ברחוב השקט בכרמל • להחזיר עטרה לישנה

ישיבת תפארת הכרמל עברתי השבוע (9-13/6/24) ברחוב התשבי השקט שעל...

החטופים ישוחררו רק לאחר עליית השמאל לשלטון • דעה אורי לב

לפעמים המציאות טופחת על פני, ואני רואה את האמת…...

ד"ר איל בראון – רופא בכיר, מוסיקולוג מופלא ושוחר תרבות

ד"ר איל בראון, מנהל מחלקה פנימית ח' ורופא בכיר...

נדחתה תביעת הדיבה של יואב רמתי נגד עו"ד דץ

(חי פה) – בית משפט השלום בחיפה דחה את תביעת לשון הרע של חבר מועצת העיר יואב רמתי נגד עו"ד ליאור דץ.

הכל התחיל בחודש אוקטובר 2018 לאחר שהתקיימו בחירות וסיעתו של רמתי (הבית היהודי) הצטרפה לקואליציה ונחתם בין סיעתה של קליש לסיעתו של רמתי הסכם שבמסגרתו ימונה רמתי כיו"ר דירקטוריון יפה נוף. רמתי הינו מהנדס חשמל במקצועו ובעל חברת ספיר. במהלך שנת 2019 ערך מבקר המדינה בדיקה ביחס לניגוד העניינים בו מצוי רמתי יו"ר הדירקטוריון וזאת לאור קשריו העסקיים באמצעות חברת ספיר שבבעלותו.

טיוטת הדו"ח של המבקר אמנם לא הבשילה או פורסמה אך הומצאה להתייחסות עיריית חיפה ובעקבות זאת ערכה ראש העיר ישיבה שבעקבותיה פנתה היועצת המשפטית של העירייה, עו"ד ימית קליין לוועדה לניגוד עניינים של נבחרי ציבור ברשויות המקומיות במשרד המשפטים בבקשה לקבלת התייחסות.

"ניגוד עניינים מקיף ותדיר"

בחודש יוני 2020 הוועדה הוציאה דו"ח מקיף ומפורט והגיעה למסקנה כי בשל ניגוד עניינים מקיף ותדיר בו מצוי רמתי, הוא אינו יכול לכהן כיו"ר דירקטוריון יפה נוף או אף כחבר דירקטוריון, וכי בנסיבות העניין אף לא ניתן להסתפק בהסכם ניגוד עניינים.

מהדו"ח עלה כי רמתי מקיים קשרים עסקיים עם 27 ספקים של יפה נוף ובהתאם לנתונים אשר מסרה עו"ד קליין, ספקים אלה מעורבים ב-51 מתוך 216 פרויקטים וכי אלו הם הפרויקטים הכבדים והמשמעותיים. הספקים האמורים מעורבים ב-14 מתוך 16 הפרויקטים שעלותם מעל 50 מיליון שקלים, ותקציבי הביצוע המצטברים של הפרויקטים שהספקים האמורים מעורבים בהם מסתכמים בכ-3.6 מיליארד שקלים במצטבר, מתוך סכום כולל של 4.1 מיליארד שקלים.

על אף האמור בדו"ח הוועדה לניגוד עניינים, רמתי המשיך לכהן בתפקידו כיו"ר דירקטוריון יפה נוף למשך יותר מחודש ימים, לאחר פרסום הדו"ח, עד שבחודש אוגוסט 2020 הוא השעה את עצמו מאותו תפקיד.

לאחר השעייתו, ניסה רמתי לשנות את רוע הגזרה. על כן פנו חברת יפה נוף ועו"ד ימית קליין לוועדה לניגוד עניינים בבקשה לבחון מחדש את ממצאי הדו"ח, וזאת בנימוק לשינוי נסיבות מהותי. לאחר בחינה מחודשת, הוציאה הוועדה לניגוד עניינים בחודש אוקטובר 2020 דו"ח נוסף, בו היא עמדה על קביעותיה בדו"ח הקודם ובנסיבות העניין ורמתי התפטר מתפקידו כיו"ר דירקטוריון יפה נוף.

רמתי האשים את מוטי בליצבלאו מסיעת הירוקים בזיוף

כשבועיים לאחר פרסום דו"ח הוועדה לניגוד עניינים התראיין רמתי בתוכנית הרדיו "זירה חופשית", בה גם השתתף יו"ר הירוקים אביהו האן. במהלך התוכנית האשים רמתי את מוטי בליצבלאו מסיעת הירוקים, שהנו חבר ביפה נוף, בזיוף והוצאת זימון לכינוס תוך הטעייה. עו"ד דץ עלה לשידור בתוכנית, בתור בא כוחו של בליצבלאו, והמגיש ביקש את תגובתו לטענת הזיוף.

משעלה עו"ד דץ לתוכנית הוא הגיב בין היתר באומרו: "יואב רמתי משקר… לא רק שהוא משקר. יואב רמתי הוא עבריין פלילי, ככל הנראה… וביום ראשון – שני הדברים יתבהרו. בצורה חד משמעית וברורה…".

בעקבות הדברים, אותם אמר עו"ד דץ, רמתי הגיש נגדו תביעת לשון הרע בסך 142,000 שקלים. תביעה שכאמור נדחתה אמש (5/6/23).

גם מוטי בליצבלאו, מצידו, הגיד תביעת לשון הרע נגד רמתי וניצח בתביעה. את בליצבלאו ייצג, כאמור, עו"ד ליאור דץ:

שופט בית משפט השלום בחיפה, רמזי חדיד, ציין בהחלטתו כי נשאלת השאלה, האם לא ברור לכל מי שעיניו בראשו כי פנייה של עו"ד קליין וחברת יפה נוף לוועדה לניגוד עניינים בבקשה לבחון מחדש את קביעותיה בדו"ח, וזאת בטענה לשינוי נסיבות מהותי, מעוררת סימני שאלה לאור העובדה כי רמתי, הוא ולא אחר, טיפל במסגרת תפקידו כיו"ר דירקטריון חברת יפה נוף מול משרד התחבורה בהחלטה להפסיק את ההתקשרות עם יפה נוף. פנייה שהיתה, בין היתר, באמצעות היועץ המשפטי של יפה נוף ואשר נכון לאותו מועד רמתי אמנם היה מושעה מתפקידו כיו"ר הדירקטוריון אולם הוא טרם התפטר מתפקידו.

השופט רמזי חדיד: "פערים בדיווח של רמתי לדירקטוריון יפה נוף"

עוד ציין כב' השופט רמזי חדיד, כי מעבר לבעייתיות בעובדה שעל אף ממצאי הדו"ח רמתי המשיך לנהל את ענייניה של יפה נוף בכלל, ומול משרד התחבורה בפרט, הרי לא ניתן להתעלם מהפער בין כוונת משרד התחבורה לעניין המשך ההתקשרות עם יפה נוף בפרויקט המטרונית, כמו גם ביתר הפרויקטים, למעט פרויקט חיבור הנמל, לבין הדיווח אשר מסר רמתי לחברי דירקטוריון החברה בנדון.

הרי משרד התחבורה בחר להותיר פרויקט המטרונית בידי יפה נוף, ולבחון את העניין בחלוף חצי שנה. כן בחר משרד התחבורה לבחון את יתר הפרויקטים, למעט פרויקט חיבור הנמל, באופן פרטני. בין אלה לבין הדיווח של רמתי לחברי דירקטוריון כאילו משרד התחבורה החליט להעביר את כל הפרויקטים בהם התקשר עם יפה נוף תוך שנה, הפער הינו משמעותי.

"מכלול הנסיבות מעורר סימני שאלה ביחס לעצם הגשת התביעה"

"חיזוק למסקנה אליה הגעתי במשפט מצאתי בעובדה כי ממועד הפרסום נשוא התביעה ביולי 2020 ועד לפניית רמתי במכתב התראה לעו"ד דץ נובמבר 2020, חלפו כארבעה חודשים, לא פחות. במהלך התקופה הנ"ל הוגשה ונדונה העתירה המנהלית, רמתי השעה את עצמו מתפקידו כיו"ר דירקטוריון יפה נוף ובהמשך הוא התפטר מאותו תפקיד.

וגם זאת, רמתי לא פנה לתחנת הרדיו בבקשה להוריד את התוכנית מהאתר של התחנה. מכלול הנסיבות הנ"ל מעורר סימני שאלה ביחס לעצם הגשת התביעה כמו גם הנזק שנגרם לרמתי ככל ונגרם, מהפרסום. על כן אני דוחה את התביעה ומורה על התובע רמתי באמצעות בא כוחו הוצאות משפט בסך של 11,700 שקלים", סיכם השופט חדיד.

עו"ד ליאור דץ, מסר לחי פה:

"בית המשפט השלום למרות כל ההסתייגות שלו מצא כי יש בסיס לקביעה כי יש חשד שרמתי עבר עבירה פלילית של הפרת אמונים. זה חמור מאוד, כי בפעם הראשונה יש כאן קביעה שיפוטית ברורה שרמתי פעל בניגוד עניינים חמור שעשויה להגיע להפרת אמונים.

ליאור דץ אדריכל ומתכנן עיר (צילום – אלבום אישי)

עוד הוסיף עו"ד דץ: קביעה זו אף יותר חזקה מהליך מנהלי, כי היא נקבעה לאחר הליך הוכחות ארוך. כמו כן קבע השופט כי רמתי שיקר לדירקטוריון יפה נוף כאשר טען כי משרד התחבורה ביקש לקחת את כל הפרויקטים בעוד שהמצב אחר לגמרי.

רמתי וקליש, הם אלה שביקשו לקחת מיפה נוף את כל הפרויקט. לכן העביר השופט ביקורת קשה על העובדה שנעשתה פניה לוועדה לניגוד עניינים לשקול מחדש את ההחלטה בעניין רמתי לאור העובדה שכל הפרויקטים העוברו מיפה נוף.

אנו סבורים שמשטרת ישראל לא יכולה שלא לפתוח בחקירה, לאחר שבית המשפט קבע את מה שקבע, אך אנחנו בספק רב שמשטרת ישראל תעשה את העובדה שלה. לכן אין זה מפתיע שישראל מדורגת במקום גבוהה בדרגת השחיתות העולמית.

ברור כי רמתי בגיבוי של קליש גרם לנזק כלכלי אדיר לתושבי חיפה, כאשר הוא מעדיף את האינטרסים האישים שלו על פני טובת העיר. אותי מצער מאוד העובדה שחברים במועצת השינוי, למרות שידעו מי זה רמתי, בחרו לחבור אליו, רק בכדי לפגוע בקליש ובכך הפקירו את האינטרסים של תושבי העיר ותרמו לשחיתות הציבורית.

עכשיו תושבי חיפה צריכים לבוא בחשבון עם אותם נבחרי ציבור ורמתי עצמו. אני ושותפי – עו"ד אורי שילה ועו"ד יוסי אור הכהן לא נפחד – לא מהחוקרים הפרטיים של קליש ששלחה אלינו ולא מתביעות השתקה".

יואב רמתי - חבר מועצת העיר ויו”ר יפה נוף (צילום: ירון כרמי)
יואב רמתי – חבר מועצת העיר ויו”ר יפה נוף (צילום: ירון כרמי)

חבר מועצת העיר יואב רמתי מסר לחי פה:

"עו"ד מטעמי, ממשרד אבני ושות' לומדים את פסק הדין ואנחנו נשקול את צעדינו, לאחר שנלמד את פסק הדין. הנני מתכוון להמשיך בשרותי למען הציבור לאור ההישגים חסרי התקדים שבוצעו על ידי במהלך 5 השנים האחרונות".

הפסיקה המלאה לעיונכם – יואב רמתי מפסיד בתביעת לשון הרע בתביעה נגד עורך הדין ליאור דץ:

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

סמר עודה - כרנתינג'י
סמר עודה - כרנתינג'י
עיתונאית בצוות הכתבים של האתר חי פה • כתבת מוניציפלית, פלילים, סביבה ובריאות צרו קשר עם סמר באימייל: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

7 תגובות

 1. האם זה מקרי שאנו מוצאים התנהלות תומכת שוחד, מרמה והפרת אמונים בציונות הדתית?

 2. בהתעלם מהפרטים החמורים המפורטים בכתבה, יש צורך לבחון, בחינה מעמיקה, את התנהלות עיריית חיפה. למשל, ראו את אישורה של תכנית 'רמת גוראל' – הליך שהתקיים תחת עננה כבדה של חשדות לניגוד עניינים של חלק מהמעורבים בהליכי אישורה, כולל הרחקה של לפחות 2 נשים שעסקו בכך ויצוין כי הליך הרחקת אותם אלו שיש חשש לניגוד עניינים בטיפולם, הוא הליך קשה המלווה בהתנגדות עזה מצד הגורמים הציבוריים, המציגים עצמם כ'מייצגי האינטרס הציבורי' המאתרגים ומטייחים, כך על פי החשד, את המידע, כך שהליכי אישורה של תכמית מתאר חשובה יקבעו את המצב לפיו לא תוקם שכונה חדשה ולאחר הקפאת בת למעלה מ-50 שנים ימשיכות וביתר שאת למנוע את מימוש הבנייה. יצוין כי הבעיה של חשש לניגוד עניינים איננה הבעיה היחידה הכרוכה באישור תכנית 'רמת גוראל' – שיש בה קריסת מערכות קולוסלית המייצרת מפגעי תחבורה קשים הפוגעים בכל העיר. לפתור את הבעיות צריך עוד 1,000 אנשים כמו ליאור דץ או שפשוט ציבור גדול של אזרחים יחליט שהוא לא מוכן לאפשר לשחיתות להמשיך ולשלוט בחיים של כולנו וייעשה פעולות כנגד השחיתות.

 3. אינני מצוי בענייני החשדות למעשי שחיתות המפורטים בכתבה. יש כאן טענה שיש צורך בחקירת משטרה ויכול שזה הדבר שנחוץ. בכל מקרה, המערכות הציבוריות בישראל קורסות, בכלל זה, בכל הקשור לעיריית חיפה, ראו בעניין זה, למשל, את החשדות לפעולות עברייניות של עיריית חיפה, באמצעות חברת יפה נוף, במחצית השנה האחרונה – הרס טוטאלי של קטע מנחל אזוב שנקבע לשימור בתכנית חפ/2185א – מזרחית לקניון קסטרא, אלא, שבניגוד לתכנית, שהיא בבחינת חיקוק, ובניגןד לכל דין, הדחפורים עובדים, משורי הכריתה פועלים (ללא היתרי בניה וללא היתרי סלילה) – אין ואדי, אין עצים, נכרתו גם עצים שנועדו לשימור והשחיתות פשוט עוברת, מפרויקט לפרויקט ואין איש פוצה פה ומצפצף (למעט פעולה נקודתית המפורטת בכתבה שהיא בבחינת טיפה בים וכמובן שאין כאן כל ביקורת כנגד עו"ד ליאור דץ שעושה ימים כלילות לתקן ולו בנגיעה בקצה הקרחון, אלא, שאיש מוסדי ממערכת האכיפה והחקירה לא נראה שמסייע בידיו – בידי הציבור – להביא לחקר האמת ולאכיפת החוק – החוק שכבר מזמן נרדם בשמירה.

 4. הכתבה מדברת בעד עצמה. עכשיו כולם יודעים במי מדובר ומהן עלילותיו, שלחברי המועצה היו מוכרות היטב.
  חבל שחוץ מחבר המועצה מוטי בליצבלאו וסיעת הירוקים כל שאר חברי המועצה וכמובן קליש התעלמו מהמידע החמור שהיה בפניהם….

 5. כל הכבוד לליאור דץ, שמעבר להיותו עורך דין ואדריכל, הוא נלחם על ניקיון הרשות.

  • האם ליאור דץ עושה עסקאות נדלן בחיפה ?
   האם ידוע מי הם שותפיו?

הכתבה נעולה לתגובות. ניתן לשתף ברשת באמצעות כפתורי השיתוף

כל הכתבות בחי פֹה

תקלה בכרמלית 17/06/24

עדכון לשעה 19:50 הכרמלית חזרה לפעול 17:46 הכרמלית לא עובדת עקב תקלה. עם סיום התקלה נעדכן.

בן 33 נעצר בחשד לביצוע אונס

(חי פה) - שוטרי תחנת חיפה עצרו תושב טירת הכרמל בחשד לביצוע אונס מהמשטרה נמסר לחי פה תאיד החדשות: שוטרי תחנת חיפה פתחו בחקירה בתחילת...

קונפרס ליג: מכבי חיפה תארח את משחקי הבית שלה בלודג' בפולין

בקרוב קבוצת מכבי חיפה תחל את משחקיה במסגרת מוקדמות ה"קונפרנס ליג". הסיבוב השני שיתקיים ביום חמישי ב-25/07/24 ומשחק הגומלין שלו יהיה בדיוק בשבוע שלאחר...

המזהם משלם • ספינה ליברית נקנסה בחיפה

(חי פה) - חברת הספנות Sea Trinity Shipping LTD ומכונאי האונייה נקנסו בסך כולל של 120,000 ש"ח בצירוף מאסר על תנאי לחברת הספנות. זאת...

חזירי חיפה עדיין כאן • האם ראש העיר יקיים את הבטחתו? ◄ צפו

(חי פה) - יונה יהב, שחזר לאחרונה לתפקיד ראש העיר של חיפה, הבטיח, כזכור, כי בתוך חודש ימים בלבד, יטופל מטרד חזירי הבר בעיר....