הצריח בחיפה שנהרס לפני עשרות שנים ייבנה מחדש

(חי פה) - שר הפנים משה ארבל הודיע בביקור...

מגדל אשכול – ״מגדל השן״ של אוניברסיטת חיפה

אוניברסיטת חיפה שוכנת על הר טללים, אחת מפסגות הר...

הסופרת והאמנית יעל שיה – לבדה בעולם

עד שפגשתי את יעל, דמיינתי סופרים בעיני רוחי כדמויות...

מגדלי חוף הכרמל – ״המפלצות״ שעל החוף

מגדלי חוף הכרמל קמו על רצועת קרקע שהיתה שייכת...

חסימת כבישים בחיפה • מצעד הגאווה, יום שישי 21/6/24

(חי פה) - מצעד הגאווה בחיפה יתקיים ביום שישי...
באנר גורדון 230524
באנר קריית אתא עצמאות 080524
עיריית קריית ביאליק משיקה אתר אינטרנט חדש

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

המלון בבת גלים נבנה במהירות הבזק על אף שהוא חוסם את קו החוף

זוהי כתבת המשך לכתבה שפרסמתי לפני כחודשיים בתקופת הבחירות...

החטופים ישוחררו רק לאחר עליית השמאל לשלטון • דעה אורי לב

לפעמים המציאות טופחת על פני, ואני רואה את האמת…...

רותי סגל • אלת פריון היצירה • ציירת ואוצרת חיפאית

ציוריה, ביתה ואוצרות מעונה של רותי סגל משרים על...

שוק תלפיות בחיפה – יצירה גאונית בשיפוץ אינסופי

בקצה המזרחי של רחוב סירקין, ניצב בניין שוק תלפיות,...

חברי מועצה בבית המשפט: ניצחון לבליצבלאו בתביעת לשון הרע נגד יואב רמתי

(חי פה) – חבר מועצת העיר מוטי בליצבלאו מהירוקים של חיפה, יפוצה ע"י חבר המועצה יואב רמתי, יו"ר סיעת הבית היהודי בחיפה, ב-25,000 ש"ח. בנוסף, ישלם רמתי הוצאות משפט בסכום של 12,000 ש"ח ואת הוצאות התובע – 2,000 ש"ח.


ניצחון לחבר מועצת העיר מוטי בליבלאו מסיעת הירוקים של חיפה, בגין תביעת לשון הרע אותה הגיש נגד חבר מועצת העיר יואב רמתי, יו״ר סיעת הבית היהודי, לפני כשנה. רמתי יפצה את בליצבלאו בסכום של 25,000 ש"ח.

בליצבלאו הגיש את התביעה לפני כשנה באמצעות עורכי הדין אורי שילה וליאור דץ, בשל דברים שאמר רמתי בראיון לתוכנית 'זירה חופשית' ברדיו חיפה.

הרקע לדברים הוא הגשת בקשה לכינוס דירקטוריון יפה נוף שהגיש בליצבלאו, כדי לדון בנושא ניגוד העניינים של יואב רמתי ביושבו כחבר דירקטוריון החברה. זאת כשעל מסמך הבקשה חתום חבר דירקטוריון נוסף (אופיר שכנר) – דבר המהווה תנאי להגשת בקשה לכינוס. בדיעבד הסביר בליצבלאו (כך גם התרשם ביהמ"ש) ששמו של שכנר נותר על המסמך בשל טעות בתום לב והתנצל על הטעות ואכן, בפועל, נשלחה הבקשה ע"י בליצבלאו בלבד.

הדברים עליהם נתבע רמתי ע"י בליצבלאו, נאמרו על ידו בתוכנית רדיו מעט לאחר מכן:
בתוכנית רדיו "זירה חופשית" שנערכה ב-10/7/23, התראיין הנתבע בתכנית הרדיו "זירה חופשית" ברדיו חיפה. בראיון נכחו מר אלי לוי, גב' ענבל דותן, מר אביהו האן ועו"ד ליאור דץ .


מר אביהו האן (המכהן, אף הוא, כחבר מועצת העיר חיפה) העלה את המלצת את נושא ניגוד העניינים ואת הפניה לעיריית חיפה בבקשה לסיים את כהונתו של הנתבע כיו"ר דירקטוריון חברת יפה נוף. בתשובה, אמר יואב רמתי את הדברים הבאים:

רמתי:
"אביהו כל הזמן מניף את הדגל הערכי ועכשיו נחשוף אותו. יש לאביהו מספר כשלים. הראשונה הוא שנציג מפלגתו בדירקטוריון הוציא אתמול מכתב מדויק בניסיון להטעות את הדירקטוריון. הוא התנצל כמובן מיד אחרי זה, אבל זה חמור מאוד שהוא ניסה לכנס את הדירקטוריון, כי צריך שניים לכנס אותו והוציא מכתב שלא על דעת החבר השני. הדבר הזה הוא זיוף"

בגין דברים אלה שאמר רמתי בתוכנית הרדיו, הוגשה התביעה.

"פרסום לשון הרע במטרה לפגוע"

בכתב התביעה ציינו עורכי הדין כי ״דברי הנתבע והפרסום הם כוזבים ומהווים האשמת שווא, וזו הסיבה שבעטיה הנתבע לא פנה ולא הגיש כל תלונה פורמלית נגד התובע במשטרת ישראל. עוד יובהר, כי עסקינן בפרסום הנחזה להיות עובדתי, על אף היותו שקרי, ולכן לא יכול להיות חולק, כי בפרסומו הנתבע ביצע עוולה של פרסום לשון הרע במטרה לפגוע״, עוד הוסיפו כי הפרסום, שבו האשים הנתבע את התובע באופן כוזב בעבירה פלילית חמורה, אשר נושאת בצידה קלון ונמנית עם עבירות המרמה ופגיעה בטוהר המידות, יש בו כדי לגרום לתובע לנזקים מהותיים, לרבות פגיעה במשרתו ובעיסוקו בתור מי שנושא בתפקיד ציבורי, וזאת לצד הפגיעה הברורה והמובהקת בכבודו ובשמו הטוב".

"חרג מתחום הסביר"

שופטת בית משפט השלום בחיפה, סיגלית מצא ציינה בפסק הדין כי הפרסום חרג מתחום הסביר, משכך, לא קמה לטובת הנתבע החזקה הקבועה לחוק איסור לשון הרע, לפיה עשה את הפרסום בתום לב. עוד ציינה השופטת כי הנתבע לא נקט לפני הפרסום אמצעים סבירים להיווכח אם אמת דיבר או לא, כקבוע בסעיף לחוק איסור לשון הרעה. משכך, ציינה השופטת עובר הנטל להוכיח כי פעל בתום לב ובנטל הזה לא עמד הנתבע".

״הדברים בפרסום הם חמורים ויש בהם לייחס לתובע התנהגות פלילית של ממש״, הוסיפה השופטת, וגזרה על רמתי פיצויים בסכום כולל של 25,000 שקלים לבליצבלאו, הוצאות משפט בסך 2,000 שקלים ועוד 12,000 שקלים שכר טרחת עו"ד.

"לא יתכן להכפיש בקלות כזו בני אדם – אני שמח שהצדק יצא לאור"

חבר מועצת העיר מוטי בליצבלאו מסר לחי פה בתגובה:
"אני שמח כי הצדק יצא לאור. חשוב להבין את המשמעות העמוקה שבפרסום שקרי שגורם נזק עצום לאדם ולעיתים אף בלתי הפיך. חשוב שאנשים יבינו ויתנו משקל רציני במושגים של אמת, צדק ואחריות. לא יתכן שאנשים, כל שכן אנשי ציבור, יכפישו בקלות ויפגעו בשמם הטוב של בני אדם. לכן אני שמח שהיכל הצדק נתן את דברו. בתקווה שיילמדו לקחים הן על ידי הנתבע והן על ידי אחרים".

מסיעת הירוקים של חיפה נמסר:
"נמשיך לפעול כדי למנוע מציאת ניגוד עניינים בתאגידים עירוניים ובמועצת העיר של חברי מועצת העיר. צר לנו שנדרשנו להגיע עם חבר המועצה רמתי למציאות של תביעת משפטית בגין לשון הרע. אנו נמשיך להיאבק על מנהל תקין וחבל שראש העיר קליש לא נענתה לדרישתנו להדיח את רמתי מתפקידו כיו"ר התאגיד העירוני יפה נוף, לאחר שנמצא בניגוד ענייניים על פי המלצת הוועדה למניעת ניגוד עניינים של נבחרי ציבור בתאגידים עירוניים שבמשרד המשפטים. קליש אפשרה לרמתי לפעול יותר משנה בתפקיד למרות אזהרותינו לניגוד ענייניים בפעילותו."

חבר המועצה יואב רמתי (צילום: דוברות עיריית חיפה)

"אני מתכוון להגיש ערעור"

יואב רמתי מסר לחי פה בתגובה:
אני מצר על פסק הדין אשר לטעמי הוא פיגוע ערכי ומוסרי. אני מתכוון להגיש ערעור לבית המשפט המחוזי ע"מ לתקן ככל הניתן עיוות זה. הנורמה מחייבת שמסמכים אשר מועברים באופן רשמי מכל סוג שהוא נדרשים להיחתם בשם כותביהם ולא באמצעות אחרים ללא ידיעתם. לא אתן ידי לקעקע ולדרדר את הערכים הבסיסיים של יושרה והגינות במרחב הציבורי. אני בטוח שגם במקרה זה יבואו הדברים על תיקונם בזמן הקרוב".

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

סמר עודה - כרנתינג'י
סמר עודה - כרנתינג'י
עיתונאית בצוות הכתבים של האתר חי פה • כתבת מוניציפלית, פלילים, סביבה ובריאות צרו קשר עם סמר באימייל: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

תגובה 1

  1. לא יתכן שבעלי חברות שעובדים עם יפה נוף ומקבלים ממנה פרויקטים יהיו יו"ר יפה נוף במועצת העיר… לא יתכן שיזמי נדל"ן יהיו יו"ר ועדה מקומית.
    במינויים האלו של מיכי אלפר ויואב רמתי, קליש חטאה. לא ניקוי אורוות אלא זלזול בשלטון החוק ובמניעת ניגודי עניינים.
    בקדנציה בה ציפינו לניקוי אורוות קיבלנו רק סרחונות חדשים.
    הגיע זמן להחליף את הנהגת העיר באנשי מקצוע מומחים בתחומם ובניהול איכותי וחדשני ובראיית חשבון – דחוף ובהול.

הכתבה נעולה לתגובות. ניתן לשתף ברשת באמצעות כפתורי השיתוף

כל הכתבות בחי פֹה

להגמיש תבניות, לחשוב בצורה רגשית • על הספקטרום האוטיסטי

אוטיזם הוא תופעה שמוגדרת כשונות נוירולוגית המאופיינת בעזרת קבוצת תסמינים הנוגעים ביכולת התקשורת, ביכולת החברתית ובתחושה החיובית לעצמיות. אנשים עם אוטיזם יכולים להיות מאוד...

שלל פעילויות לילדים ומבוגרים • שבוע הספר העברי בקריית ביאליק

קריית ביאליק מזמינה את התושבים להינות משבוע הספר העברי ומחודש הקריאה 2024 בספרייה העירונית בין התאריכים 26/6-9/7/24. באותם הזמנים ייערכו שלל פעילות לילדים וכן פעילויות...

לאן נעלמו ה״פודטראקים״ של חיפה?

במהלך תקופת הקורונה, צמח מיזם הפוד טראקים בחיפה ואפשר לאנשים להנות מאוכל רחוב טעים במרחב הפתוח. המיזם, שהתחיל עם תקוות גדולות להמשיך ולהתרומם, נמצא...

מחאת העם – החיפאים יוצאים להפגין • שבת 22/6/24

(חי פה) - ביום שבת 22/6/24 בערב תיערך הפגנה למען החלפת השלטון והחזרת החטופים בחיפה במרכז חורב, כמו בכל שבת בחודשים האחרונים. ממחאת העם...

מגדלי חוף הכרמל – ״המפלצות״ שעל החוף

מגדלי חוף הכרמל קמו על רצועת קרקע שהיתה שייכת למשפחת כיאט. במקום זה הוקם חוף רחצה מוסדר, כבר בימי המנדט הבריטי, שנודע כ״חוף כיאט״. כיאט ביץ׳  תולדות...