מינוס מיליארד ש"ח לחיפה – חברת יפה נוף בסכנת סגירה

מירי רגב (צילום: משרד רה"מ)

מכה קשה לעיר חיפה – ההתקשרות לא חודשה. חברת הביצוע הענקית יפה נוף בסכנת סגירה

המשבר בין קליש לממשלה מגיע לשיאים חדשים: משרד התחבורה הודיע על ביטול ההתקשרות עם חברת הביצוע העירונית יפה נוף, חברה המבצעת פרוייקטי תשתית בהיקף קרוב למיליארד שקלים בשנה ומעסיקה עובדים רבים מחיפה והסביבה. החוזה אשר פג ביוני 2020 לא חודש על ידי שרת התחבורה מירי רגב. אנשי הליכוד בחיפה מוכנים לסייע ככל שיידרש ולגשר בין הצדדים.

הודעת משרד התחבורה לחברת יפה נוף:
משרד התחבורה והבטיחות בדרכים הודיע הערב (02/07/20) לחברת ״יפה נוף״ על סיום התקשרות עם החברה והעברת הפרויקטים שבטיפולה לחברות תשתית אחרות של המשרד.

פתיחת המטרונית – גוזרים סרט בימים של ידידות עם משרד התחבורה

שרת התחבורה והבטיחות בדרכים תא״ל מיל׳ מירי רגב:

משרד התחבורה מחוייב לתושבי מטרופולין חיפה ואין לי כוונה לגלות סובלנות לעיכובים ולחריגות בתקציב שגורמות נזק אדיר לציבור ומעכבות את פיתוח תשתיות התחבורה. על החברות לתת שירות עפ״י היעדים ולוחות הזמנים שנקבעו להם.

ברקע לדברים: קרע עמוק בין קליש (עיריית חיפה) לממשלת ישראל

ברקע לדברים קיים קרע הולך ומחריף בין עינת קליש ועיריית חיפה לבין ממשלת ישראל והליכוד בפרט. הקרע החל עוד כאשר הוקמה הקואליציה של קליש, אז נותרו חברי סיעת הליכוד באופוזיציה. גם הירוקים של חיפה, המהווים סיעה מקומית של מפלגת "כחול לבן" נותרו באופוזיציה.

לאחר היבחרה לראשות עיריית חיפה, נפוצה שמועה שקליש "סיננה" את ראש הממשלה ביבי נתניהו בטלפון. בין אם השמועה נכונה ובין אם לא – הדבר דלף לכלי התקשורת והפך לעובדה שהעליבה את אנשי הליכוד. הקרע החריף כאשר קליש הציגה את פרויקט הרכבלית (בין הצ'ק פוסט לאוניברסיטה) כפרויקט מיותר ובכך פגעה בישראל כ"ץ, שר התחבורה לשעבר, אשר הוביל את הפרויקט הזה אישית, ואף השתתף בהנחת אבן הפינה וקיבל מיונה יהב את אות "אזרח הכבוד של חיפה". גם ההתנגדות של קליש לפיתוח עורף נמל המפרץ וחילופי הדברים בנוגע לשדה התעופה של חיפה החריפה את המחלוקת בין ישראל כ"ץ לקליש.

בסוף שנת 2018, כאשר קליש נבחרה לתפקיד, היא ביטלה כהרף עין פרויקט דגל בהיקף כספי של כ-4 מיליארד ש"ח לביצוע מסלול מטרונית על ציר הרכס (הכרמל). התכנית לפרויקט זה מעולם לא פורסמה ולכן לא יכולנו לחשוף אותה כאן, אך יונה יהב וכן גורמים בליכוד מסרו לחי פה כי מדובר בפרויקט שאפתני במסגרתו תוכננו גם חניונים תת-קרקעיים עבור החיפאים, לאורך ציר הרכס, במטרה לאפשר אלטרנטיבה לחניות, כאשר החניות עצמן יתפסו לטובת נתיב מטרונית. עוד מסרו יהב והגורמים בליכוד כי, לאור התנגדותה של קליש, ישראל כ"ץ העביר, כהרף עין, את התקציב לטובת פיתוח פרויקט תחבורה בנהריה.

כעת, כאשר מירי רגב החליפה את ישראל כ"ץ בתפקיד שר התחבורה וכ"ץ התמנה לתפקיד שר האוצר, התגובה לא איחרה לבוא וחוזה ההתקשרות עם יפה נוף לא חודש.

חברת יפה נוף ביצעה פרויקטים רבים עבור עיריית חיפה ותושבי חיפה, מתקציב משרד התחבורה. בעת התכנון והביצוע של פרויקטים אלה, בוצע תיאום סביבתי ונופי הדוק עם עיריית חיפה, כך שסביב כל פרויקט זכו החיפאים לפיתוח נופי ניכר שתרם רבות לעיר.

נציין כי חברת יפה נוף נשלטת על ידי משרד התחבורה ועיריית חיפה.

ישראל כ"ץ (צילום: משרד ראש הממשלה)
ישראל כ"ץ – שר האוצר (צילום: משרד ראש הממשלה)

יונה יהב מסר לחי פה:

פגיעה בתפקוד ובאחריות של חברת יפה נוף היא פגיעה אנושה בהתפתחותה של העיר חיפה. כל הפרויקטים החשובים של העיר ובעיקר פיתוח העיר התחתית – קמפוס הנמל, התאפשרו בשל כספים שהגיעו ליפה נוף ממשרד התחבורה. יפה נוף קיבלו כספים לפיתוח סביבתי – סביב ציר המטרונית ופיתוח הנמל. גם כביש הגיבורים, שעלה 250 מליון ש"ח, בוצע כולו על ידי יפה נוף, מתקציב משרד התחבורה.
לדעתי, הסיבה לביטול הפרויקטים ביפה נוף היא חוסר שיתוף פעולה של עיריית חיפה עם משרד התחבורה.
בתקופתי הענקנו אזרחות של כבוד לישראל כ"ץ בשל פעילותו והתנופה שהעניק לעיר חיפה, בתחומי אחריותו.

יונה יהב (צילום – ירון כרמי)

שמשון עידו מסר לחי פה

שמשון עידו הוא יו"ר סיעת הליכוד במועצת העיר ויו"ר יפה נוף לשעבר

כיהנתי כיו"ר יפה נוף בקדנציה הקודמת. כאשר קיבלתי את התפקיד, יפה נוף הייתה בירידה מ-600 מליון ש"ח ל-400 מליון ש"ח. מיד עם הגעתי לתפקיד, מיניתי מבקר חיצוני, אשר הגיש להנהלה דו"חות ביקורות, במטרה להבריא את החברה. במהלך התקופה, תיקנו רבים מהליקויים והחברה החלה להמריא.

בתפקידי קיימתי מערכת יחסים הדוקה עם משרד התחבורה ובתקופה זו החברה עלתה להיקף ביצוע שנתי של כמיליארד שקל.

אני מעריך שהבעיות אותן מתאר משרד התחבורה, היו בעיקר בפרויקטים של חיבורי הנמל, שהתקיימו לאחר תקופתי. כתוצאה מכך נוצר עיכוב בביצוע ההסכם מול הסינים. זה גרם למשבר משמעותי.

בתקופתי, חברת יפה נוף הרחיבה את פעילותה אל מחוץ לגבולות העיר חיפה. בתקופה האחרונה, כשנה וחצי, יו"ר החברה (יואב רמתי) היה ממפלגתו של סמוטריץ', שהיה עד כה שר התחבורה. היה ליואב רמתי די זמן לבצע את חידוש החוזה מול משרד התחבורה. כך עבר חלף הזמן, החוזה הגיע לסיומו ביוני 2020 והחוזה לא חודש.

מדובר בפגיעה קשה לחיפה. אסור שחברת יפה נוף תיסגר, כי מדובר בבכייה לדורות. אם יש להנהלת העיר עניין שהחברה לא תיסגר ואם אתבקש על ידי הנהלת העירייה, אני אנסה ואפעל ככל שביכולתי כדי למנוע את הסגירה הזאת, למען תושבי חיפה.

שמשון עידו, יו"ר סיעת הליכוד במועצת העיר (יו"ר יפה נוף לשעבר)

מחברת יפה נוף נמסר לחי פה:

החברה מכבדת כל החלטה, שתתקבל על ידי משרד התחבורה. נמתין לקבלת הנחיות מסודרות במהרה כדי לאפשר רצף ביצועי ובכך למנוע פגיעה בפרויקטים התחבורתיים. החברה תמשיך לקדם פרויקטי תשתיות למען תושבי חיפה והסביבה.


חזי עיני, חבר מרכז הליכוד מחיפה, מסר לחי פה:

כל מה שמתחולל בחיפה מאז נבחרה קליש לראשות העיר אינו מקרי.
בעוד שקליש מתנהגת כאילו היא מפלגת השלטון בירושלים ועל פיה יישק דבר, באה המציאות המרה וטופחת על פניה ועל פני נחשון צוק פעם אחר פעם.

חזי עיני (אלבום אישי)
חזי עיני (אלבום אישי)

אביהו האן מסר לחי פה

אביהו האן הוא חבר מועצת העיר ויו"ר הירוקים של חיפה

שוב אנו רואים ומרגישים את חוסר ההבנה והכישלונות הניהוליים של ראש העיר קליש.
חברת יפה נוף בצעה פרויקטים תשתיתיים אדירים באזור מטרופולין חיפה והצפון וזאת מתקציבי משרד התחבורה. מי שהרוויח מכך ובגדול לאורך השנים הייתה העיר חיפה שהשכילה לפתח בצד הפרויקטים הנ"ל פתרונות תשתיתיים עירוניים נדרשים וחשובים.

זו מכה קשה מאוד לעיר, מכה קשה לתאגיד יפה נוף, פגיעה קשה בפרנסתם של עשרות עובדים ופגיעה בפיתוח העיר!

החלטה זו של משרד התחבורה מנתקת את תאגיד יפה נוף ממיכל החמצן המרכזי שלה וזה חלק מההחלטה השגויה של קליש למנות את חבר המועצה מהבית היהודי רמתי ליו"ר הדירקטוריון. אנו הירוקים של חיפה הזהרנו אותה ממינוי זה עקב חשש לניגוד עניינים, לצערי צדקנו והמינוי נפסל ע"י משרד המשפטים.

עצוב לראות איך ראש העיר קליש לא השכילה לייצר יחסי עבודה ושיתוף עם מקבלי ההחלטות בממשלת ישראל. חוסר ניסיונה והטעויות שבהחלטותיה גורמות נזקים אדירים לחיפה שייקח שנים רבות לתקנם.

אביהו האן

מלשכתה של קליש לא נמסרה תגובה

ד"ר עינת קליש רותם ביומה הראשון בלשכת ראש העיר חיפה - 20/11/2018 (צילום: ראובן כהן - דוברות עיריית חיפה)
עינת קליש

18 תגובות
 1. דן אמר/ה

  מיכרזים תפורים לבעלי חברות.צודקת השרה מירי רגב קליש עבריינית מורשעת

 2. אליהו חכים אמר/ה

  חברת יפה נוף. אינה חברה ראויה לפעילות. בימים אשר חיפה חודשה זכינו להכיר את עבודת החברה. אני מעיד מצהיר על עבודה לקויה. עיכוב בעבודות. חוסר מקצועיות בהתקדמות בעבודה. עצלות עובדים והתרשלות ההנהלה. רחוב הרצל כפול זמן בשנה אשר התחייבו. נזקים מסחריים לחנויות אשר רבים נאלצו לסגור וכולם נאלצו להשקיע כספים פרטיים עמ להמשיך להתקיים עד עצם היום. מסחר העלי החנויות עוד עובדים עמ להגיע לאיזון בתקופת כישלון העבודות ומשך הזמן. כן. חברת יפה. טף ראוי לחברה להסגר עמ להפסיק לגרום נזק לעיר חיפה. לתזכורת. באותו זמן השלימו את מנהרות בכרמל ע״י חברה סינית עם עובדים סינים לתפארת ובזמן קצר של שנה וחצי נמסרה העבודה מנהרות הכרמל לפתיחת המנהרות לתנועת רכבים מההתחייבות להשלמה. סידרו חברה רעואה.

 3. משה אמר/ה

  הכי מסמל את קליש שמחרבת את חיפה :
  "מלשכתה של קליש לא נמסרה תגובה"

 4. Salka אמר/ה

  לדעתי, לאחר שיסולקו כל המושחתים המעורבים בפרשיות שפורסמו בשנה האחרונה, יהיה צורך בחברה זו או אחרת. עד אז, אסור למדינה להעביר לחברה פרוייקטים או כספים רק כדי לשמור על הקופה.

 5. גילי אמר/ה

  מדהימה הדבר הזה שנבחרה בחיפה עיר האם שלי. את מביישת.מקריאה בעיתונים את מקוממת בהתנהלותך את ראשת עיר בלי ראש.
  תתפטרי את גרועה ,את לא מבינה את תפקידך והורסת עיר ראשית במדינה.

 6. גילי אמר/ה

  לא מובן לי הטייטל הארוך של מירי רגב. היא לא בדרך לבחירות , היא לא בריאיון עבודה , אז למה האיזכור הצבאי שלה ?

 7. יצחק+אבואזיז אמר/ה

  מאז שיהב עזב אין כבישים נורמלים בחיפה הכבישים הרוסים ואנחנו סובלים כל כבישי המפרץ גמורים

 8. ירון חנן אמר/ה

  גם בנושא הזה כמו רבים לפניו, הזהרתי את הנהגת העירייה מזמן שהם עושים מצוך טפשות וחוסר ניסיון והבנה משגים חמורים הן בהתנהלות מול הממשלה, הן בביטול פרויקט ענק שכבר תוקצב לפתרון שלל בעיות התחבורה בציר הרכס ומסביבו וההמשך במינוי הכושל של יואב רמתי כיו'ר החברה, כשכבר אז הזהרתי וכתבתי למבקר המדינה שאפילו בתור דירקטור ביפה-נוף אסור לו לכהן עקב ניגודי העניינים החריפים שיש לו, עוד הרבה מעבר למה שפורסם. רמתי גם לא סיפק את הסחורה כאשר סמוטריץ' ממפלגתו היה כמה חודשים שר התחבורה. ההזדמנות הזו לקבל הכרה מחודשת ממשרד התחבורה הלכה לאיבוד.
  אז מי מסוגל להסביר מה קליש הרוויחה מרמתי והבית היהודי ולמה לעזאזל עד עכשיו היא ממשיכה לגבות אותו, אחרי כל מה שכתבה עליו הועדה ברשות דינה זילבר סגנית היועמ"ש במשרד המשפטים??

 9. אייל אמר/ה

  החלטה נכונה, מבורכת עבור חיפה. עבור כל מי שרוצה מנהל תקין, תכנון איכותי, ביצוע איכותי והפסקת בזבוז והרס כספי ציבור על תכנון וביצוע 3-4 פעמים של אותו דבר בגלל כשלים קודמים כי את כל אלו קיבלנו בשפע בלי סוף בחברה הכושלת הזו של יפה נוף.
  אני לא מתפלא שיש אינטרסנטים שחבריהם מועסקים שם שמבכים את ההחלטה הנכונה הזו, אל חשש במקום יפה נוף יכנסו אחרות. את הבזבוזים המופרכים על "פרויקטי תחבורה" אין לי ספק שלא נצליח למנוע לחלוטין. אבל מה שהלך עם יפה נוף והגרעונות במאות מליונים ואפילו מליארד שקל שנעלמו במטרונית, הדו"חות הקטלניים של מבקר המדינה, מבקר העירייה, התפטרות חברות החשב המלווה בגלל שלא יכלו אפילו לעקוב, במכוון, אחרי הוצאות יפה נוף. מערכת ההשחדה שהתחוללה מול רשויות כדי לקדם תכנון כושל בזבזני של החלופות הכי יקרות וארוכות לביצוע, הפצעים הכלכליים שהם גרמו לאלפי עסקים באזור שנאלצים להתמודד עם הביצוע הכושל, החריגות המכוונות בתקציבים, במטרונית 3 שנים עיכוב, המקטעים שהיה צריך לבצע שוב ושוב (6 מליון שקל כדי לעקור את מה שעשו ברחוב הרצל ולבנות מחדש עם אפשרות פנייה מהנביאים), מכרזי התאורה הלא נכונה שעלו למשלמי המיסים עשרות מליונים, ביצוע כושל של ציר אבן גבירול שעלה בחיי אדם ללא מיתון תנועה ומעברי חצייה, המחלף בבת גלים שהפיגומים שלו התמוטטו, כבישים שרובדו ותוך חורף אחד התמלאו סדקים בגלל קבלנים כושלים ואפס פיקוח, תחנות המטרונית שבוצעו ללא ההכנה של תשתיות חשמל והיה צריך לעקור ולבצע שוב.
  מספיק, מספיק, מתפלא על הירוקים שמצטרפים ליונה יהב, אותו אני מבין הוא שם את הגזבר ג'קי וואקים, שגם נאשם שהיטה מכרזים ביפה נוף אבל באופן תמוה התיק נסגר והוא הורחק מהתפקיד, הכל היה ברור, חברות תשתיות ניפחו עלויות וגזרו קופונים.
  זה לא מינוס מליארד, יפה נוף כל תקציב שהם הביאו ממשרד התחבורה היה צריך להביא במקביל מהעיריות, הנזק לציבור היה כפול. לא סתם בחיפה אין מבני ציבור ראויים. אין בריכה ציבורית. אין בתי ספר חדשים ומעט שנבנו (אחרי 10 שנים בהן לא נבנה אפילו בית ספר אחד) מלאים ליקויים. בחוגים לא נבנה אולם ספורט ובעוד בתי ספר. באצטדיון יצרה יפה נוף גרעון של רבע מליארד שקל. מגרשי ספורט הזניחו עד שנוצרו אסונות. כל מה שהם תכננו היה לו מטרה אחת לסחוט את קופת העיר לנפח את התקציב של יפה נוף. עירייה בתוך עירייה. יהב וקודמו מצנע איבדו שליטה על החברה הזו, או היו שותפים להתנהלות הפושעת הגרוטסקית שלה. מצאו עוד ועוד דרכים לדחוף שטוזה עמוקה לתוך הישבן של משלם הארנונה החיפאי. אין פרויקט אחד שהסתיים בזמן ובלי חריגה, לא אחד.
  בעצם יש אחד, מנהרות הכרמל, אבל את זה ביצעו הסינים. את חיבורי מנהרות הכרמל במחלפים ביצעה יפה נוף בחריגה של 100 מליון שקל ועיכובים של חודשים בכל מקטע.
  אפשר היה לומר ברוך שפטרנו מעונשה, אבל עוד לא.. היא עוד לא נסגרה לצערנו, עוד יש אפשרות שהחברה הזו תמשיך לקלקל ולשדוד את קופת העיר. רק עכשיו סיימו לבלוע 350 מליון שקל על רכבל מיותר מטופש. 400 מליון שקל על עקירת כל הכבישים לנשר כדי לדחוף מסלול מטרונית באמצע הכבישים הראשיים במקום לסלול נתיב ימין
  נוסף ב-4 מליון שקל לק"מ במקום 40. חכו, הקרקס עוד לא נגמר השחיתות עוד לא הסתיימה, מה פתאום יש מנהרת תשתיות במליארד ומחלפים בפרויד וכבישי ירידה וכבישי עליה וכבישי סיבוב ומחלפי עיקוף. הם לא יסיימו לעולם לשדוד רק שאלה של כמה ואיך.

  1. יוסי+צוק אמר/ה

   מה שנכתב על ידי אייל לגבי חברת יפה נוף. חייב להגיע לכל תושבי חיפה..אני מניח שזה רק קצה הקרחון.

 10. גבריאל אמר/ה

  לצערי הובטחו הרבה דברים בימי כץ ויהב
  המטרונית נאמר שזה פרויקט חדש על מגנטים ללא שריפת דלק ואחרי זה נאמר שזה על חשמל בסוף הביאו לנו אוטובוס כפול עם מנוע דיזל עם עשן ורעש בלטי נסבל בקיצור :פרויקט משנות ה70 של המאה הקודמת.עדיף היה לבנות כמו בירושליים טראמוואי על פסים חשמלי חדש ללא זיהום .גם כך סבלנו 5 שנים עד שהמסלולים נגמרו מה עוד שהפיתרון החשמלי היה טופס פחות מקום לרוחב ..כנראה שהתגלגלו הרבה כסף מתחת לשולחן

 11. רפי חסון אמר/ה

  אני בטוח כי ראש העיר חיפה ד"ר עינת קליש רותם לא תתן יד לסגור או לפגוע בחברת יפה נוף.נקודה.שורה חדשה.

 12. קלמן אמר/ה

  אין כל בעיה שיפה נוף תמשיך לפעול על-חשבון פיטורים של עובדים מיותרים מהמערכת העירונית. לדוגמא גנבו כבר את תכולת מרבית המוזיאונים אז בשביל מה להחזיק אותם?

 13. דין+דין אמר/ה

  ממתי הפריפריה ראויה לתקציבי תחבורה.מספיק להשקיע בכביש מהיר נוסף לתל אביב .לקצר את זמן הנסיעה לתל אביב ל30 דקות.

 14. חיים אמר/ה

  יפה נוף כבר חודשים רבים בונים עוד קו למטרונית ליד גרנד קניון, כל הבנייה שם עושה בלגן שלם כדי לתפוס אוטובוס שם.
  למה צריך מטרונית אם היו מלא קו אוטובוסים שם שעבדו בסדר גמור?
  עריית חיפה נותנת ליפה נוף לעשות מה שהם רוצים, אין שקיפות בחיפה.

  חוץ מזה למה חיפה פה צריכים לתת לרגב במה? יש לה מספיק פרסום ככה.

 15. יוד אמר/ה

  "מה שווה העיריה אם אנחנו לא יכולים לשלוט בה". מ.רגב

 16. אבי כהן אמר/ה

  שתפנה לשותפים שלה ברשימה המשותפת שישיגו מימון מהBDS.
  החיפאים אוכלים מה שבישלו.
  אנו לא חיים בעולם דימיוני.

 17. חוני המעגל אמר/ה

  הגיע הזמן שהדינוזאור המושחת הזה יעלם מהמפה…ב״זכותו״ הארנונה בחיפה היא היקרה ביותר בארץ
  במרכז תל אביב דירת 70 מר שערכה 4.5 מליון שקל הארנונה היא 560 שח לחודשיים. בחיפה דירה בכרמל קוטג שערכו 2.5 מליון שקל משלם 2800 שח לחודשיים.
  מחצית מתושבי העיר ״עובדים״ ו/או מועסקים בעיריה ובמוסדותיה
  והמחצית השניה נושאת בעול.
  טוב מאוד עשתה מירי רגב, סוף סוף רואים דבר אחד טוב שעשתה, כן ירבו,

לא ניתן להגיב