דיירי הדיור המוגן יצאו למאבק על ביתם האחרון

בית אילדן (צילום: יוסי מרחב)

(חי פה עם קשישים) – הדיירים מבית אילדן (בית דיור מוגן יוקרתי לקשישים), בקריית מוצקין יצאו למאבק משפטי על מנת למנוע את שיפוץ המבנים של הדיור המוגן. מדובר ב-3 מבנים, מהם שניים אמורים לעבור שיפוץ. לטענת דיירים שמתגוררים בהם, הדבר יפגע באיכות חייהם.

יו"ר ועד הדיירים בבית אילדן, מאיר כהן, אמר היום כי חשוב להבין שבבניינים מתגוררים אנשים קשישים וכי תהליך שיפוץ המבנים בעת שהם מתגוררים בהם צפוי לפגוע באיכות חייהם באופן קיצוני.

בית אילדן (צילום: יוסי מרחב)

"אנשים גרים בבניינים האלה"

"בית אילדן מורכב מ-3 בניינים, שניים מהם ותיקים ואחד נוסף חדש יותר. לטענת ההנהלה שני הבניינים הישנים יותר זקוקים לחיזוק כדי להיות מוגנים מפני מצב של רעידות אדמה. הנהלת בית אילדן רוצה להוסיף 3 קומות לכל אחד מהבניינים הוותיקים, וכן להוסיף בהם מעליות ולחזק את המבנים. חשוב מאוד להבין שאנשים מתגוררים בבניינים האלה, ומדובר בניצולי שואה ואנשים קשישים.

הבנייה אמורה להימשך שנתיים או שלוש שנים, והוועד התארגן כדי לצאת נגד זה. פנינו לוועדה המחוזית לאחר שהתקבל אישור בוועדה המקומית, וגם הוועדה המחוזית אישרה, תחת מגבלות מסוימות, כשהתנאי העקרי שהוצב הוא שההפרעה לדיירים תהיה מינימלית.

אנחנו טוענים שאי אפשר לבנות בלי להפריע לדיירים. צריך גם להבין שחלק מהקשישים הם חולים סיעודיים, והם יצטרכו כל היום להיות בבניינים, גם כשהם במהלך שיפוץ. גם לשאר הקשישים זה יהיה כמו בית סוהר, והם יצטרכו כל הזמן לצאת ולהסתובב. הדיירים החליטו לצאת למאבק משפטי על מנת למנוע את הוספת הקומות".

"הדיירים הללו בחרו בקפידה את המקום בו יחיו את שארית חייהם בשלווה"

בדיון בוועדה המחוזית בחודש דצמבר אשתקד, טענו עורכי הדין שמייצגים את דיירי הדיור המוגן – זאב וייס, דנה מליחי-חקמון וברי גלעד ממשרד וייס פורת, כי הבנייה המתוכננת עתידה לפגוע בדיירים ובמיוחד בדיירים בסיכון. "הדיירים המתגוררים בדיור המוגן מהווים אוכלוסייה מיוחדת של אזרחים ותיקים שמכרו את דירתם, השקיעו ממון רב, בחרו בקפידה את הדירה האחרונה ואת המסגרת בה יחיו את שארית חייהם בשלווה ובנחת.

מהלך הבנייה המבוקשת, אשר צפויה להימשך שנים רבות, לאור היקף הבנייה המוצע, שכולל חפירות, תוספת יחידות דיור חדשות, תוספת קומות ומרפסות וכן תוספות שונות, החשיפה התמידית לאבק ורעש, הלכלוך והזיהום הצפויים במהלך הבנייה, כמו כניסה של כלי העבודה הכבדים, כגון משאיות, טרקטורים פועלים ועוד. במשך תקופה כה ארוכה יהפכו את חייהם של הדיירים המתגוררים בבית לסיוט ויפגעו במצבם הבריאותי של דיירי הבית הקשישים ואף יקצר את תוחלת חייהם.

כמו כן, עצם הבנייה המוצעת תהווה מפגע בטיחותי אשר יאלץ את הדיירים לנוע במרחבים מוגדרים ומצומצמים ובתוככי יח"ד בלבד, ובכל תישלל מהם כל אפשרות לנוע במרחב ציבורי פתוח ותחשוף אותם למפגעים וסיכונים".

בית אילדן (צילום: יוסי מרחב)

הוועדה קבעה כי יש לקבל את הטענה בחלקה בגלל שעל אף הקושי, היזם עושה מאמצים ניכרים כדי לצמצם את המטרדים שייגרמו לדיירים בתקופה מורכבת זו. הוועדה קבעה כי התנאי להגשת בקשה להיתר בניה יהיה מניעת מטרדים על ידי כיסוי הבניין על ידי פיגומים ויריעות חוצצות, אכסון חומרים גלם בצורה כזו שלא יגרמו מפגעי אבק, שימוש אך ורק בחשמל מהרשת, הוצאת פסולת הבניין באמצעות שרוולים וריכוזה במכלי אשפה ועוד.

הוועדה קבעה עוד כי הרחבת הבית ושדרוגו יתרמו גם לדיירים הקיימים, גם אם הם עצמם לא מעוניינים בכך. בסוף הדברים מציינת הוועדה כי, "לאור זאת הוועדה מחליטה שייקבע בהוראות התכנית כי תנאי להגשת היתר בנייה יהיה הגשת תכנית עבודה, באישור היחידה הסביבתית של הרשות המקומית ובתיאום מלא עם הממונה על הדיור המוגן במשרד הרווחה והשירותים החברתיים, לצמצום מטרדים לדיירי הבית והסביבה המיידית במהלך תקופת הבנייה".

הוועדה החליטה לאחר ששמעה את ההתנגדויות ואת דברי את היזם, ולאחר ששקלה את הדברים, לאשר את התכנית בתנאים מסוימים שחייבים להתקיים על מנת שיהיה אפשר להגיש את היתר הבניה. בנוסף, תוספת הבניה תצטרך לעמוד בתקן בניה ירוקה.

רשת בית אילדן: 'נעשה כל שביכולתנו על מנת למזער את ההפרעה באיכות החיים של הדיירים'

מרשת בית אילדן נמסר בתגובה כי הרשת מקבוצת מכבי שירותי בריאות, מתעדת לבנות בחודשים הקרובים ממ"דים וחדרי ביטחון בדיור המוגן בית אילדן, מתוך חשיבה ואחריות כלפי הדיירים ובאופן זה להתאים את הבית שנבנה לפני 30 שנה לדרישות המיגון הנוכחיות, שכן מדינת ישראל נמצאת תחת איום תמידי ועלינו להיות מוכנים לכל תרחיש.

"בנוסף, בית בלב מתכננת לבנות 3 קומות נוספות בבית אילדן כדי לעמוד בסטנדרטים הגבוהים ביותר של הדיור המוגן ולרווחת דיירי הבית בהווה ובעתיד. עם זאת, אנו מודעים לאי הנוחות הנגרמת כתוצאה מכך ונעשה כל שביכולתנו על מנת למזער את ההפרעה באיכות החיים של הדיירים".

3 תגובות
 1. כינוי: אורנית אמר/ה

  כשעורכים חיזוק למניעות רעידות אדמה, מאפשרים מעבר בעלי הדירות למגורים במקום אחר עד שהבנייה מסתיימת. החברות הבונות גם משלמות שכירות לדיירים המפונים מדירתם. אין להשאיר קשישים באזור בנייה עם זיהום אויר ורעש. תחשבו על רעיון לאפשר להם לעבור למלון ברמה גבוהה, ולהמשיך שם להעניק את השירותים.

 2. דור123 אמר/ה

  מתי נבנו שני הבניינים הוותיקים? חיזוק נגד רעידות אדמה לא אמור להימשך שנים אם רק מחזקים את המבנה, אלא אם מוסיפים לו קומות נוספות.
  אני חושב שבעיקר מרעש כלי העבודה הקשישים במבנים יסבלו, אלא אם כן הקבלן משתמש בכלים לא בטיחותיים (כמו דיסק חיתוך ללא מגן לדיסק שזו תופעה נפוצה מאוד בישראל).

 3. קלמן אמר/ה

  שכירות דירות העוברות תמ"א 38 פוחתת במחצית .
  לפיכך אך ראוי כי דמי השכירות אשר ישלמו הדיירים בתקופת הבניה יקטנו במחצית. באם שילמו הדיירים תשלום ראשוני חד פעמי, יש להחזיר להם לתקופת הבניה מחצית מהפקדון. יוכלו הם להפקידו בתקופת הביניים בבנק לקבל לכיסם את הריבית .

לא ניתן להגיב