שינויים בתנועת הרכבות • לא תתאפשר נסיעה רציפה בין חיפה לת"א

שינויים זמניים בתנועת הרכבות באזור עתלית ביום שישי 5/7/24...

"יצאתי מהמים כולי כחולה" • בילוי בבריכה בחיפה

(חי פה) - מתרחצים בבריכת "גלי חיפה" גילו בצאתם...
באנר מוזאוני חיפה 230624
באנר גורדון 240624
באנר מוזאוני חיפה 230624
באנר קריית אתא עצמאות 080524
באנר שבוע הספר העברי בקריית ביאליק - רחב

סדר פסח מרגש נערך במחנה המעפילים • הספינה 'אקסודוס' ◄ צפו

'אקסודוס', סמל לגבורה ולנחישות התרגשות רבה נרשמה ביום שישי האחרון...

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

שבר יגור – רגעים אחרונים של פריחה נדירה • צאו לטייל בפסח

שבר יגור, המכונה גם העתק כרמל, הינו פינת טבע...

ב״זכרון בסלון״ בשנה הבאה – נשמע גם את סיפוריהם של העולים מחבר העמים

טטיאנה לוי דואגת לכולם טטיאנה לוי, 67, רכזת עולים ותרבות...

המלחמה ברכבים המשופרים עוברת בתכנון עירוני שמתעדף אנשים על פני רכבים

(חי פה עם הולכי הרגל) – שכונת בת גלים – בדרך לים אין מעבר חצייה.


שכונת בת גלים היא ייחודית בארץ בכך שאפשר לצאת מהבית עם כפכפים ומגבת ולפסוע אל עבר חוף הים, במרחק הליכה של כמה דקות. לאחר שעברתי לשכונת בת גלים התרגשתי, בפעם הראשונה שמתי כפכפים ומגבת ויצאתי לדרך. אך בדרכי לטבול במי הים התיכון, נדהמתי לגלות שכאשר צריך לחצות את הכביש לחוף, ברחוב רציף אהרון רוזנפלד, אין אף מעבר חצייה או במפר אחד. ילדים עם משפחות צריכים להשתחל בין רכבים שמנסים לחנות או לצאת מחנייה. אף ילד לא יכול ללכת בבטחה מצד אחד של הכביש לצד השני בלי מבוגר שישגיח שהוא לא נדרס.

גן עדן למתפרעי הרכבים

בלילה המצב אף גרוע יותר, מאחר והחנייה ברחוב מתרוקנת, פתאום נפרס מרבד אספלט שהוא גן עדן למתפרעי הרכבים שמרעישים לתוך השעות הקטנות של הלילה. הילדים שלא יכלו לחצות בבטחה ביום גם לא יכולים ללכת לישון בלילה.


נהיגה פראית בבת גלים (צילום: יעל שנער, הירוקים של חיפה) • צפו


מתלוננים כבר שנים

תושבי שכונת בת גלים ויו״ר השכונה יובל בוסין, מתלוננים כבר שנים לעירייה שיוסיפו מעבריי חצייה ובמפרים ברחוב, אבל דבר לא השתנה. אם מראש היו מציבים ברחוב מעבריי חצייה מוגבהים, כל הבעיה הזאת הייתה נפתרת. ילדים היו חוצים בבטחה לים ונהגים שמרעישים בלילות לא היו מגיעים. תכנון עירוני שמלכתחילה דואג לרווחתם וביטחונם של אנשים וילדים על פני מהירות רכבים, מרחיק את הרכבים המשופרים ומאפשר לנתב את הפקחים למשימות אחרות.

רמת בגין – נתיבי איילון באמצע שכונת מגורים

התופעה של נהיגה פרועה ורועשת של רכבים משופרים, ממנה סובלים רבים מתושבי חיפה כבר תקופה ארוכה, לא התחילה רק בתקופה האחרונה. בסוף שנות ה-90 בשכונת רמת בגין היו מגיעים בלילה כמה רוכבי אופנועים ומתייצבים במעלה רחוב סורוקה ודוהרים את השכונה שאז הייתה נטולת במפרים. בימים ההם עמרם מצנע היה בראשות העיר, והעירייה תפקדה. תוך מספר שבועות הוצבו במפרים גדולים לאורך השכונה ומרוצי הלילה בבת אחת פסקו.

רמת בגין | מקסימום כביש ומינימום מדרכה, פלא שהרחוב ריק? (צילום: יונתן גרשון)
רמת בגין | מקסימום כביש ומינימום מדרכה, פלא שהרחוב ריק מאנשים? (צילום: יונתן גרשון)

רכבים ולא אנשים

אבל, אובססיית הבמפרים הישראלית מחפה על משהו הרבה יותר בעייתי, הקדשת רוב המרחב לטובת רכבים במקום אנשים. לדוגמה ניקח את הרוחב העצום של הכבישים בשכונות רבות בחיפה לעומת מדרכות צרות. בעולם מחקרים רבים הוכיחו שאנשים לא נוסעים לפי המהירות בשילוט אלא לפי תנאי הדרך. אם הכביש רחב ושטוח אנשים יסעו עליו מהר ולכן צימצמו במקומות רבים בעולם את רוחב הנתיבים מ-3.5 מטר ל-2.8, הגביהו מעברי חצייה לגובה המדרכות ועשו הכל שהנהגים ירגישו שהם נכנסים למקום שבו תנאי הדרך מכריחים אותם לנסוע לאט. כשמרחיבים את המדרכות על חשבון הכביש מרווחים פעמיים: גם יוצרים מיתון תנועה שמעט את הרכבים וגם הולכי הרגל מקבלים מרחב גדול יותר ובטחון בזמן מעבר חצייה. לעומת זאת, בולמוס הבמפרים החיפאי אמנם מעט את הרכבים אבל הרוחב העצום של הנתיבים משאיר מעט מאוד מדרכה לאינטראקציה אנושית בשכונה.

מעבר החצייה ליד בית ספר נופים ברמת בגין | הגבהת מעבר החצייה והרחבת המדרכות על חשבון הכביש תגביר את בטיחות התלמידים (צילום: יונתן גרשון)
מעבר החצייה ליד בית ספר נופים ברמת בגין | הגבהת מעבר החצייה והרחבת המדרכות על חשבון הכביש תגביר את בטיחות התלמידים (צילום: יונתן גרשון)

הכלל החיפאי: מקסימום כביש, מינימום מדרכה

המדיניות בחיפה נראית פועלת על פי עקרון אחד ״מקסימום כביש, מינימום מדרכה״. לא משנה אם יש צורך לכביש הרחב העיקר לשפוך אספלט. ככה מגיעים למצב שבשכונות מגורים יש ארבעה נתיבי כביש שכל אחד ברוחב 3.5 מטר שלא היה מבייש את נתיבי איילון. אין פלא שקוראים לשכונות האלה שכונות שינה, כי בקושי יש מרחב לטייל בחוץ.

ארבעה נתיבים באמצע שכונת שינה | רמת בגין (צילום: יונתן גרשון)
ארבעה נתיבים באמצע שכונת שינה | ״מקסימום כביש ומינימום מדרכה״ ברמת בגין (צילום: יונתן גרשון)
רחוב תל אביב בקרית אליהו | |״מקסימום כביש ומינימום מדרכה״, כמה אירוני השם של הרחוב (צילום: יונתן גרשון)
רחוב תל אביב בקרית אליהו | |״מקסימום כביש ומינימום מדרכה״, כמה אירוני השם של הרחוב (צילום: יונתן גרשון)

איך עושים את זה נכון

נחזור לתקופה של מצנע כראש עיר בסוף שנות ה-90. באותם שנים תל אביב לא הייתה מקום מבוקש והמחירים בה ירדו (קשה להאמין אבל תבדקו). תל אביב חזרה להיות מבוקשת כשהיא הבינה שאנשים רוצים לגור בעיר שיש בה מרחב להולכי רגל וחיים ברחובות. לכן היא פינתה אזורים נרחבים לטובת הולכי הרגל והשקיעה בהם. השבוע התפרסמו נתוני הלמ״ס שלפיהם יש רק שתי ערים שבהם מחירי הדירות ביחס להכנסה ירדו בין השנים 2019 ו2022 והם חיפה ובאר שבע. אם חיפה רוצה לחזור להיות עיר נחשקת שזוגות צעירים רוצים לגור בה היא חייבת להקדיש יותר מרחב לטובת הולכי הרגל והתושבים. ולא יזיק ללמוד מכמה דוגמאות טובות בתל אביב.

כשהכביש צר ויש ריהוט ציבורי טוב הרחוב מתמלא חיים | שכונת פלורנטין (צילום: יונתן גרשון)
כשהכביש צר ויש ריהוט רחוב טוב הרחוב מתמלא חיים | שכונת פלורנטין (צילום: יונתן גרשון)
אפשר ללמוד מתל אביב איך מחזירים את המרחב להולכי הרגל, מינוס הקטע של הקורקינטים (צילום: יונתן גרשון)
אפשר ללמוד מתל אביב איך מחזירים את המרחב להולכי הרגל, מינוס הקטע של הקורקינטים (צילום: יונתן גרשון)
רמת בגין חיפה | איך לא עושים ריהוט רחוב (צילום: יונתן גרשון)
רמת בגין חיפה | איך לא עושים ריהוט רחוב (צילום: יונתן גרשון)

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

יונתן גרשון
יונתן גרשון
Data Scientist בחברת סייבר • רכז עמותת "ישראל בשביל האופניים" בחיפה מייל ליונתן: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

14 תגובות

 1. כל הכבוד יונתן, כל הכתבות שלך זהב, איש שאכפת לו מאחרים. הייתי רוצה לראות אותך בפוליטיקה, לשפר דברים לא רק דיבורים.

 2. בתור חיפאי שעבר לתל אביב (מחוסר ברירה -עבודה) וחזר לעיר, אני שמח לראות שהעיר עדיין חיה.יש לאן לצאת ויש מה לעשות ולא רק זה הצפון פורח ברמת ההייטק.
  חבל רק שהעירייה ישנה שנת חורף בשלוש שנים האחרונות…הראשת עיר שלנו עייפה ולא קשורה למה שקורה בשטח….
  אני גר ברמת התשבי, אין טיפת חניה, כולם חונים על המדרכה וחוסמים, כן גם אני..כי פשוט אין ברירה….

  אז איפה העירייה שתמצא פתרון?היא לא שם
  היא שם לתת דוחות כי אתה עומד על המדרכה…זה כן….
  העירייה גם לא שולחת פקחים בלילה או את המשטרה לעצור את כל "חברינו" שקורעים את כבישי הכרמל והעיר התחתית….
  ישנים בעמידה ….

  • תגיד בתל אביב כשלא הייתה חניה, חנית על המדרכות?
   אם כן אני בטוח שקיבלת שם קנסות כל לילה.
   זה בדיוק העניין. למה בחיםה אתה מצפה לחניה ועוד חוסם להולכי הרגל ברמת התשבי את המדרכות עם הרכב שלך, למה שלא תחנה איפה שיש ושומו שמיים, תלך 2 דקות הביתה או – אני יודע, הזוי – תיקח אוטובוס לעבודה?

 3. כתבה חשובה יונתן גרשון. באתר חי פה. שבוע טוב

 4. אייל, אתה כל כך ממורמר שגם אם יש לך נקודות הגיוניות בדבריך הם פשוט נבלעים בבליל השטויות כננד הפנסיונרים.מה שהופך את כל דבריך לחסרי הגיון ואי אפשר להתייחס אליך ברצינות. אין לך הורים? מה יקרה שאתה תגיע לגיל פנסיה? תהייה נורא מסכן.

  • אין שום בליל שטויות, הכל אמת והכל ברור מאד.
   זכותכם להגן על השוד הממוסד שלכם והצרות שהוא גורם. כמו כל קבוצת לחץ בעיר ובמדינה. הכל ברור כשמש – ונמשיך להילחם בזה.

 5. ועדת התחבורה?? אין לועדות האלו שיניים, הן בקושי מתכנסות, אין אף חבר מועצה שאחראי תיק תחבורה ציבורית (בניגוד לרוב הערים הגדולות בארץ שזה תיק שניתן לסגן ראש העיר, בחיפה אין לזה שום התייחסות). אין גם אגף כזה בעירייה, באגד העידו שהמזכירה של מנכל אגף החניה הייתה עושה טובה ומעבירה להם בקשות לגבי קווים מדי פעם. יפה נוף רק חירבנה את התחב"צ עם קוים ארוכים וחוסר יכולת לדיוק. אגד תיק תק בדרך להתבטל. 3 קוים בוטלו בחיפה כדי לתגבר את טירת הכרמל. בושה וחרפה עירייה של 4500 פקידים ואין כתובת למשתמשי תחבורה ציבורית. ןעוד הגמלאים המליונרים עם חניה חינם צועקים למה אני מעז צהתלונן ואיך יעול להיות שלא עוסקים בלמצוא להם עוד מקומות חניה בשכונות שהפכו למגרשי רכב כשכבר אי אפשר בהן ללכת במדרכות מרוב קופסאות פח.

 6. ועדת התחבורה בעיר חיפה, חייבת להורות
  לראשת העיר שממילא בעלת תואר ״בנין ערים״
  אם כך היכן התואר?, הלימודים?
  אולי רק בכאילו?!? להוציא מכרז דחוף
  ולטפל במיידית בכל המפגעים. אזרחי-העיר
  קודמים, הבחירות מתקרבות ואך פלא הוא
  אם כבוד ראשת העיר תיבחר…במצב רעוע זה של המפגעים.

 7. כל כך מצער אותי, כל הליקויים בתפקוד עיריית חיפה,לגבי כל מה שקשור לרווחת תושביה של העיר. יש לעיר פוטנציאל עצום, וכבר שנים רבות מחדל רודף מחדל מצד העירייה. שיקום כבר ראש עיר שיפריח אותה ושתהיה חיפה פנינה כפי שמגיע לה ולתושביה.

  • עם האוכלוסיות שיש כאן, אין לעיר שום פוטנציאל. גם הממשלה כבר בפנימה שהאדישות מאפשרת להפוך את חיפה לפח האשפה של המדינה. לא ראית כמעט הפגנה אחת נגד ראש עיר שחירבנה את העיר, שכל שותפיה לקואליציה עזבו גטריקת דלת, אפס ביחסי עבודה, חוסר ניהול משווע. העיר הולכת אחורה בכל פרמטר. וכולם אדישים.

 8. הפנסיונרים המליונרים מסרבים להסתובב בתחבורה ציבורית ויוצרים עומס ג'יפים ורכבי ענק שמחייבים עוד חניונים, עוד כבישים, עוד מחלפים, עוד 20 דקות זוז, עוד שעתיים זוז, בעצם יש להם חניה חינם אז למה שיזוזו. כשתושבת מוריה שיכולה להגיע לאודיטוריום ב-4 תחנות אוטובוס ויש 7 קוים כל כמה דקות והיא יוציאה רכב מהחניה ומכניסה לחניון באודיטוריום. אז מה מצפים שזו תהיה עיר תוססת? ראש העיר באובססיה כמו קודמיה לרצות את התושבים שחונים על מדרכות, חניה כפולה חוסמת מדרכות, בסופי שבוע ברחוב שכונות חיפה אפשר רק ללכת בתוך הכבישים. איך תיאר זאת היטב תייר מניו יורק שדברתי איתו: בישראל נראה שיש יותר מכוניות מאנשים. איזו בושה לתכנון הערים ותכנון התחבורה הכושלים שלנו. התרגלנו שהמרחב מחייה שלנו רועש, מסוכן, צפוף, חסום. והעירייה אדישה כי לובי 'אין מספיק חניה ברחובות' הוא קולני, אלים ועם הרבה זמן פנוי 7הרבה כסף לאיים על העירייה – גמלאים עשירים.

  • צודק, צריך לכלוא את כל הפנסיונרים המליונרים בבית ולא לאפשר להם לצאת למרחב. יותר נכון צריך להוציא חוק שלא יאפשר להם לרכוש ד'יפים ורכבי ענק. ובכלל אחרי גיל 50 צריך להגלות אותם מכאן

  • שולה – לא לכלוא אותם. רק להפסיק את ההתפנקות וחזירות של העשירים, במיוחד גימלאי המגזר הציבורי – שבאה על חשבון איכות החיים והפיתוח של כולנו. המאפיוזה של ההסתדרות, הפנסיה התקציבית המנופחת, אגירת הדירות להשקעה (עושק צעירים בשכד, ויצירת בועה), ההתנשאות על משתמשי תחבורה ציבורית ומאניית רכישת רכבי פאר יותר ויותר גדולים, הדרישות לחניה מעל הכל ובכל מקום ובחינם, פתיחת תקנים בשכר מינימום וחלקי משרות לממן פנסיות של אלו שפרשו, הברחת הצעירים מהעיר ומהארץ עקב יוקר המחייה וקושי לשרוד כלכלית.

  • לכל אחד הזכות המלאה להתנייד איך שנוח לו,
   זה לא אומר שהעירייה צריכה להנדס עיר שלמה שנוחה לגלגלים ולא בטוחה להולכים על 2.

   אם התחבורה הציבורית מבישה ואי אפשר להגיע פה ברגל לשום מקום כי אין מדרכות שלמות או פנויות,
   מה יעשו כל הצעירים שמשלמים ארנונה בשביל אותם מבוגרים בעלי הג'יפים עם הפנסיות התקציביות וההנחה שלא לצורך בארנונה?

   והויכוח הזה תופס לגבי כל שכבת גיל – זוג עם ילד יכולים לקנות 2, 3 וגם 4 מכוניות, מה שעושה להם טוב.
   זה סבבה לספק להם תשתית לרכב הראשון, משם והלאה שיתמודדו עם מה שתוואי השטח נותן, אף אחד לא חייב להקצות עיר שלמה להעדפתם האישית.

הכתבה נעולה לתגובות. ניתן לשתף ברשת באמצעות כפתורי השיתוף

כל הכתבות בחי פֹה

כדורגל: קבלו את המדים החדשים של האדומים לעונת 2024/25

מועדון כדורגל הפועל לאוס מדיה חיפה חשף בראשון 23/06/24 את מדי המשחק שלו לעונה הקרובה. בנוסף צולם קמפיין תלבושות בהשתתפות ילדות וילדים שאוהדים את...

פרוטקשן בחיפה • בעלי עסקים נסחטו באיומים במשך חודשים

(חי פה) - בעלי עסקים נסחטו באיומים ונדרשו לשלם עשרות אלפי שקלים. נגד 4 חשודים הוגש כתב אישום בבית המשפט בחיפה. פרקליטות מחוז חיפה...

מנוע מקרר עלה באש בדירה בחיפה • האישה הספיקה להימלט

(חי פה) - שריפה פרצה בדירה בחיפה לאחר שמנוע המקרר נידלק. מכבאות והצלה נמסר לחי פה: שריפה פרצה בדירה ברחוב ציון שבחיפה אמש (שני 24/6/24)...

עונת הנחשים • גבר עם סימני הכשה פונה לביה"ח בחיפה

(חי פה) - בן 60 במצב קשה פונה לביה"ח כרמל עם סימני הכשה. ממד"א נמסר לחי פה: בשעה 08:45 התקבל דיווח במוקד 101 של...

ייערך שיתוף ציבור בתוכנית הקזינו • הדיון בוועדת המשנה לתכנון ובנייה

(חי פה) - ועדת המשנה לתכנון ובנייה בחיפה התכנסה ביום ב' 24/06/24 ודנה בעתיד בניין הקזינו בבת גלים והתכנית להפיכתו לבית מלון. מתנגדים משכונת...