שפעת וחיסונים: ראיון מיוחד עם המנהל הרפואי בכללית מחוז חיפה

כל מה שאתם צריכים לדעת על חיסוני השפעת:


מדוע מומלץ להתחסן? יתרונות, חסרונות ותופעות לואי, מתי לפנות לרופא ולחדר מיון ומתי השפעת חולפת מעצמה? כיצד לחזק את מערכת החיסון ולעבור את החורף בשלום? כל השאלות והתשובות בראיון מיוחד עם ד”ר זאהי סעיד, מנהל רפואי מחוז חיפה וגליל מערבי.

השנה חיסון השפעת התחיל מוקדם ובכללית מחוז חיפה וג”מ התקבלו מעל 100,000 חיסונים. מה היתרון או התועלת במתן חיסון מוקדם מהרגיל לפני תחילת עונת החורף ומה ההבדל בין החיסונים השנה לחיסונים שניתנו בשנים קודמות?

כל שנה החיסון מותאם לוירוסים הנמצאים והשכיחים לאותה שנה והשנה למזלנו קיבלנו את החיסונים יותר מוקדם וזה נותן לנו את ההזדמנות לחסן את האוכלוסייה בצורה יותר מהירה לפני שהשפעת תגיע ותפרוץ. האנשים לא נענים לבקשות להגיע ולהתחסן אלא רק כששומעים בחדשות על מקרה מוות או על סיבוכים שנוצרו כתוצאה משפעת, מתחילים לרוץ ולקבל חיסונים ואז זה מאוחר. לכן הרווח הגדול השנה שהשפעת עוד לא התחילה ויש לנו את החיסונים.

80-100 איש נפטרים כל שנה מסיבוכי השפעת ודלקת ריאות

IMG_4685.JPG
ד”ר זאהי סעיד – צילום: סמר עודה
מבלי שנפחיד את האנשים אבל בכל שנה יש 80-100 איש שנפטרים מסיבוכי השפעת ודלקת ריאות כי לא קיבלו חיסונים במיוחד אנשים הנמצאים בקבוצות סיכון: מבוגרים מעל 65, נשים בהיריון ילדים מגיל חצי שנה עד 12 וחולים, אומר ד”ר סעיד. בנוסף לבריאות צריך להבין ששפעת גורמת לבזבוז ימי עבודה ולנזק כלכלי ומכאן גם החלטת משרד הבריאות להרחיב השנה את קבוצות הסיכון ולכלול נשים בהיריון וילדים.

ד”ר סעיד מציין, כי אישה בהיריון נמצאת בקבוצת סיכון כי בתקופת ההיריון המערכת החיסונית היא יותר חלשה והשפעת אצל אישה בהיריון היא יותר קשה עם תוצאה יותר קשה. לכן חשוב שנשים בהיריון יתחסנו גם עבורן וגם עבור העובר וצריך להבין כי ואין שום סיכון במתן חיסון לנשים בהיריון.

איזה וירוסים יש בחיסונים ועד כמה זה נכון שמי שמתחסן מקבל שפעת?
החיסון הוא חיסון של וירוס מומת לכן כל הסיפורים והתיאוריות שאחרי החיסון מקבלים שפעת זה לא נכון. מדובר בצירוף מקרים בלבד, כי אנחנו נמצאים בתקופה שהשפעת היא מאוד שכיחה ואנשים חושבים שהחיסון הוא שגרם לתחלואה. לפעמים אנשים מקבלים חיסון ומקבלים שפעת. אנחנו מחסנים נגד שלושה סוגי וירוסים יש בנוסף עוד הרבה וירוסים אחרים שאנחנו לא מחסנים נגדם ואפשר לקבל אותם. אנחנו מחסנים נגד הווירוס היותר רציני ושכיח.

אנשים מתקררים ומקבלים שפעת קלה ואז אנשים מקשרים שזה תופעת לואי. עוד פעם אני מדגיש הוירוס שמקבלים בחיסון הוא וירוס מומת הוא לא יכול לגרום לשפעת. תופעות לוואי שאכן יכולות להופיע היא אדמומית מקומית אלרגיות כאלה ואחרות אבל בגדול אין תופעות לואי רציניות שצריך לחשוש מהם אבל כמובן הכל צריך להיות מתואם עם הרופא המטפל.

ד”ר סעיד מסביר: “הוירוסים שנגדם לא מקבלים חיסון הם וירוסים פחות מסכני חיים ואי אפשר לחסן נגד כל הוירוסים בעולם, זה בלתי אפשרי. אנחנו מזהים את הוירוסים היותר שכיחים והיותר מסוכנים ונגדם מפתחים את החיסון ומחסנים. וירוסים מסוכנים יכולים לגרום לסיבוכים נוירולוגים, סיבוכים של החמרת מצב בסיסי, נשים בהיריון, אנשים עם תחלואה רעילה יכולים לקבל דלקת ריאות, ודלקת ריאות בקבוצות אלה יכולה להיות קטלנית ולהחמיר מצב בסיסי. חולה עם אי ספיקת לב שפעת יכולה לדרדר את מצבו הקרדיאלי, אישה בהיריון יכולה לפתח סימפטומים של דלקת ריאות מאוד קשה ותופעות נוספות. חשוב גם לחסן חולים אונקולוגים לפני הטיפול או במהלכו הכל כמובן בתיאום עם הרופא האונקולוג. גם אנשים עם מערכת חיסון תקינה ממליצים להם להתחסן”.

“אחוז הצלחת החיסונים מגיע למעל 80% ויעיל מאוד אנחנו לא יודעים מה מקור השפעת אנחנו מדברים על מחלה שעוברת די מהר ומונעים התפשטותה”.

האם יש קבוצות שאסור להם להתחסן?
מדובר בקבוצות קטנות שהיה להם בעבר אלרגיות מחיסון או מי שיש לו אלרגיה לביצים. הרופא צריך לתשאל את מקבלי החיסון לפני שמקבלים אותו אבל שוב מדובר בקבוצה קטנה.

מה הנוסחה לשמירה על מערכת חיסון חזקה ומניעת מחלות?
אורח חיים בריא, הליכה, פעילות גופנית, להתרחק מעישון ונרגילות, תזונה נכונה שכוללת את כל המרכיבים, פירות וירקות, סיבים תזונתיים, שתיה מרובה זאת הנוסחה למנוע מחלות.

האם תוספי תזונה וויטמינים במיוחד סי עוזרים ?
אני לא מתנגד לכל התוספים אבל גם לא בטוח מה התועלת שלהם. מה שחשוב זה מה שציינתי קודם אורח חיים בריא. אפשר לקחת תוספים אבל שוב לא ידוע מה התועלת שלהם.

מתי לפנות לרופא, מתי לחדר מיון, ומתי השפעת חולפת מעצמה?
כשמתחילה נזלת ושיעול אפשר להסתפק בתרופות ללא מרשם שמקלים על הסימפטומים. כל עוד הסימפטומים הם קלים והחולה לא נמצא בקבוצת סיכון אין צורך לפנות לרופא. מי שמרגיש קוצר נשימה או תופעות נוספות מומלץ לפנות לרופא לפני המיון – רוב השפעות עוברות לבד לכן חשוב לאוור את הבית. השפעת יכולה להשבית אותנו בין שלושה ימים עד שבוע תלוי, כי יש שוני בין האנשים וכאן בעצם החיסון חשוב.
אותן המלצות הן לאמהות שישר רצות עם הילד לרופא. כל עוד הילד אוכל ומתנהג רגיל לא צריך לרוץ לרופא אבל אם הסימפטומים קשים אז כן לפנות.

“כל אחד בקבוצות סיכון לא לחכות להגיע למרפאות ולהתחסן זה הדבר הכי בטוח שאפשר לעשות” מסכם ד”ר זאהי סעיד.

הגיבו כאן לכתבה

2 תגובות
  1. יעלה לפשיץ אמר/ה

    תודה ,שיחת הרופא ,תורמת מאוד בהבנת הנושא , חשוב גם לומר ,שלא כדאי יותר מידיי…לנסוע באוטובוסים הצפופים ,ברכבות ,ולהתחכך עם קהל …לאכול שום ,והרבה ,למי שנחשף לקהלים .

  2. יצחק אמר/ה

    מציע באופן מאד ענייני שכל מי שיש לו האפשרות לצפות בסרט “מים אפלים” המוקרן בסינמטק חיפה שיעשה זאת.עצמת היחיד המתפוררת לנוכח הממשלה האחרים הישירים לאיכות הסביבה והרשויות.איני מפרט יותר מכך כי זה קשור להוויה הישראלית.עצמתי-דוקו על סיפור אמיתי-מרתק.

הגיבו כאן לכתבה