חשד לאונס בחניון ציבורי

(חי פה) - המשטרה פתחה בחקירה בחשד לאונס בקריות. מהמשטרה...

5 כלי רכב נשרפו כליל הלילה בחיפה

(חי פה), שוב שרפת רכבים בחיפה והלילה ברחוב ערד...

השכונה היוקרתית בחיפה כבר לא כ"כ שלווה – "החיים שלנו הפכו לסיוט"

(חי פה) - התושבים בשכונת 'סביוני דניה' מתארים תחושת...
באנר - צעדת קריית ביאליק ה-41 - שבת, 1/6/24 - רחב
באנר קריית אתא עצמאות 080524

על החירות: חופש, אחראיות אישית ובחירה

חירות היא מושג רחב. כך גם עבדות. בהיסטוריה של...

היהודי התשיעי • פרק 3

תקציר ב-30 באוקטובר 1942 קיבל מפקד הגסטפו באסטוניה הודעה שבכוונת...

עליזה אלקיים עבאדי מחיפה • ליצנית רפואית, יוצרת ופעילה חברתית

אישה עוצמתית הראויה להיכלל בין הנשים הרבות אשר לכבודן...

מגדל המפרש או מגדל הטיל? • סמל חיפאי

כ-700 מטר מזרחה משער פלמר נמצאת קרית הממשלה ובה...

הפרחים שפורחים רק אחרי שכולנו הולכים לישון • נרות בחשכת הטבע

מי מאיתנו לא יצא ביום שבת שמשית לטייל בין פרחי הארץ, שמתחילים לפרוח אחרי הגשמים הרבים שפקדו את הארץ. בדרך כלל, כשאנחנו הולכים לראות פריחות, אנחנו עושים זאת במהלך היום, אבל האם ידעתם שיש פרחים, ביישנים כאלו, אשר פורחים רק אחרי שכולנו הולכים לישון?

בטבע, ישנן חיות, צמחים ופרחים שמתעוררים רק אחרי שאנחנו כבר לא מסתובבים בשבילים וברחובות. הם מתעוררים לעת ליל ומקיימים חיים בחשכת הלילה, ויש מי מבניהם שממש מאירים את החושך באורם הלבן-צהוב, אלו פרחי הלילה. כמו נרות קטנים, פזורים בשלל מקומות שונים ואזורי גידול מגוונים, פורחים להם פרחי הלילה ברוב הדרם. לכבוד חג האורות, אספנו לכם את הפרחים שפורחים אחרי שכולם הולכים לישון, מאירים את אור הלילה בנורות קטנות וממלאים את האוויר בריח הפריחה.

שושן צחור (צילום: מאיה חכמון קדוש רשות הטבע והגנים)
שושן צחור (צילום: מאיה חכמון קדוש רשות הטבע והגנים)

נר הלילה החופי:

כשמו כן הוא, נר הלילה החופי מאיר את חופי ישראל החוליים בפרחים צהובים, זהו צמח שמקורו באמריקה אשר משתלב בין המינים הטבעיים בחופי המדינה. פרחיו של נר הלילה נפתחים לקראת הערב, עם השקיעה ופורחים עד הבוקר למחרת. הפרחים הללו, מואבקים ע"י רפרפיים – אלו פרפרים, מהם יש בארץ 12 מינים שונים ורובם פעילים בשעות הלילה.

הרפרפיים נמשכים לריחם של הפרחים ומאבקים אותם. נר הלילה, אף מאובק ע"י הדבורים אשר משקימות קום לפני הזריחה ומספיקות לשאוב ממנו צוף לפני שנסגר עם בוא השמש. נר הלילה מתחיל את פריחתו בסוף חודש מרץ ונמשך עד תחילת חודש אוקטובר.

נר הלילה (צילום: אורי אורבך רשות הטבע והגנים)
נר הלילה (צילום: אורי אורבך רשות הטבע והגנים)

צלבית ארוכת שיבולת:

את הצלבית ארוכת השיבולת, קל לפספס במבט ראשון, הפרחים הקטנים המוחבאים באו היום, על גבעול ארוך ודק אשר יכול להראות כאחד העשב. אך בשעת הלילה, פורחים מהגבעול עשרות פרחים קטנים וריחניים במיוחד, אשר מושכים אליהם חרקים כדי שיבואו להאביקם. הצלבית פורחת רק לזמן קצר בשנה – מסוף חודש מרץ עד תחילת חודש יוני, אך היא צומחת במקומות רבים בצפון הארץ ובמרכזה, לכן גם היא בשיא פריחתה, קלה למציאה.

צלבית ארוכת-שיבולת בשמורת טבע החרמון - תצפית 3934930 (צילום: מרגרטה וולצק)
צלבית ארוכת-שיבולת בשמורת טבע החרמון – תצפית 3934930 (צילום: מרגרטה וולצק)

שושן צחור:

אולי המפורסם מבין פרחי הלילה הפורחים בישראל, הוא השושן הצחור – שמופיע ביצירות אמנות נוצריות רבות. בעולם האמנות הנוצרי, הצבע הלבן מקושר לטוהר וצניעות ותום, ולכן השושן, שצבעו לבן ובוהק – נקשר רבות למריה הקדושה. גדל במצוקי הגליל העליון ובכרמל, השושן הצחור פורח בסוף האביב ופרחיו הגדולים מתנשאים גבוה בתוך החורש הים תיכוני. פרחי הלבנים בולטים למרחוק והוא מפיץ ריח נעים. לובן הפרח וריחו מושכים את הרפרפיים הידועים ועוד מאביקי לילה נוספים.

האפליקציה של חי פֹּה…

שושן צחור (צילום: דותן רותם רשות הטבע והגנים)
שושן צחור (צילום: דותן רותם רשות הטבע והגנים)

חבצלת החוף:

"אני חבצלת השרון, שושנת העמקים" נכתב ביופי אין סופי בשיר השירים (ב' א'). היום קשה לנו לדעת אם המילים היפות השוו אכן בין הרעייה "כשושנה בין הקוצים" לחבצלת החוף שאנו מכירים, אבל זה נחמד לדמיין שכן.

חבצלת החוף, הינה פרח לבן המוכרת לנו מחופי ישראל הפורחת בסוף הקיץ ותחילת הסתיו. החבצלת כמו פרחי חוף אחרים פורחת בלילה מכמה סיבות, היא מכוונת את פריחתה לשעות פעילות הרפרפים, אך לא רק זאת.

פרח החבצלת עדין ועלול להיפגע מגרגרי חול וגבישי מלח הנישאים ברוח. לכן, תזמון הפריחה הוא בלילה שעות בהן הרוח נחלשת באזור החופי. החבצלת מחביאה את עצמה מרוחות החוף במהלך היום, ופורחת כנר בליל קיץ ומאירה את חופי ארצנו הקטנה. בעוד שמרבית פרחי הלילה פורחים בחודשי האביב והקיץ, ונצטרך לחכות לחודשי החורף כדי לראותם, אנו יכולים גם היום לצאת לראות את פריחות החורף הרבות שהחלו בכל רחבי הארץ.

אנו ברשות הטבע והגנים מזמינים אתכם/ן להגיע לגנים הלאומיים ולשטחים הפתוחים, לראות את הפריחות שהחלו אחרי הגשמים, ולהתאוורר באוויר הפתוח.

האפליקציה של חי פֹּה – להורדה כאן…

חבצלת החוף בגן לאומי אכזיב (צילום: דודו פרו רשות הטבע והגנים)
חבצלת החוף בגן לאומי אכזיב (צילום: דודו פרו רשות הטבע והגנים)
חבצלת (צילום: עמי לזר רשות הטבע והגנים)
חבצלת (צילום: עמי לזר רשות הטבע והגנים)

דותן רותם, אקולוג שטחים פתוחים ברשות הטבע והגנים:

בארצנו פורחים עכשיו מבשרי סתיו רבים ובהם סתווניות וכרכומים ובנוסף מתחילים פרחי חורף היודעים להתמודד עם מטחי גשם וביניהם רקפת מצויה הפורחת בוורוד וזלזלת הקנוקנות הפורחת בחורש בלבן. אנחנו נמצאים בזמנים מאוד לא פשוטים היום, שהארץ כולה במתח. אין כמו יציאה לאוויר הפתוח, הסתובבות בטבע כדי להחזיר לעצמנו קצת שפיות. אני מזמין את כולם לנצל את החג ולפקוד את הארץ היפה שלנו.

סיור פריחה עם ערך מוסף:

אם כבר אנחנו יוצאות עם המשפחה בחנוכה לראות את הפריחה, תמיד אפשר להוסיף לטיול ערך מוסף תואם את החג. בחג החנוכה, אנו מציינים את מרד החשמונאים נגד הממלכה הסאלוקית, שיצאו למרוד בין היתר בגלל ביזוי ובזיזת בית המקדש. היום, כפי שניתן לראות בתיאורים וממצאים ארכיאולוגים רבים, אנו יודעים שמבית המקדש נבזזה גם מנורה בת שבעה קנים.

לכבוד החג, תוכלו להגיע לגן לאומי בית שערים וללמוד על מי שהפכה לימים סמל מדינתנו – המנורה. שם, אחרי שתעשו סיור בין הפרחים השונים, תוכלו גם ללכת וללמוד על גלגולה של המנורה. חורף הוא הזמן הטוב לבקר בגן לאומי בית שערים, לגלות את מתחם מערות המנורה ובעיקר להתרגש בחיזיון האור-קולי המגולל את סיפורה של המנורה מימי בית המקדש ועד הפיכתה לסמל המדינה.

מערות אלו התגלו בשנות ה-30 של המאה הקודמת ונמצאו בהן תבליטים מרהיבים של מנורת שבעת הקנים, המספרים את סיפורם של יהודים רבים שבאו להיקבר בבית שערים.

פרח שושן צחור בכרמל (צילום: דותן רותם רשות הטבע והגנים)
פרח שושן צחור בכרמל (צילום: דותן רותם רשות הטבע והגנים)

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

מיה זהבי
מיה זהבי
מיה זהבי - עורכת בחי פה - תאגיד החדשות

כתבות קשורות לנושא זה

2 תגובות

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

מינהור הרכבת: עיריית חיפה יוצאת למאבק על שיקוע ומינהור כתנאי לחשמול המסילות – המסמך המלא • פרשנות

עיריית חיפה פנתה במסמך מסודר המעיד על כך כי בכוונתה לפעול בכל כוחה לאפשר את חשמול המסילות בסביבה החופית, רק בכפוף לתכנית סדורה, מתוקצבת...

הוקמה מפקדה משימתית: המשטרה מגבירה את הלחץ על העבריינים באזור דאליה – עיספיא

(חי פה) - בעקבות העלייה בפשיעה באזור דאליה - עיספיא, הקימה המשטרה מפקדה משימתית, אשר תבצע מגוון פעילויות אכיפה נגד משפחות פשע, עבירות של...

הודעות חשובות לתושבי קריית אתא

הפסקת מים בשכונת גבעת אלונים ובקשה שלא להחנות לאורך רחוב רמז • הלילה שבין ראשון לשני, 19-20/24 מעיריית קריית אתא נמסר לחי פה: לידיעת...

בז"ן וגדיב הורשעו בבית המשפט בחיפה ונקנסו במיליוני שקלים • "הפרות היתר פליטה והיתר רעלים"

בעקבות חקירה פלילית של המשטרה הירוקה במשרד להגנת הסביבה והגשת כתבי אישום, הרשיע היום (19/05/24) בית משפט השלום בחיפה, את חברות בז"ן וגדיב ונושא...

רעיונות לחגוג יום נישואין

חגיגות יום הנישואין שלכם היא דרך נפלאה לכבד ולהוקיר את הזמן והשנים הרבות שאתם חיים זה לצד זו, ואם אתם נשואים רק זמן קצר...