שדה תעופה בינלאומי בחיפה – יהיה או לא יהיה? ההכרעה בקרוב

שדה התעופה בחיפה (צילום: סמר עודה כרנתינג'י) | התמונה להמחשה, אין קשר לנאמר בכתבה

תוך כחודשיים אמור להכריע צוות שהוקם ביוזמת שרת התחבורה מרב מיכאלי, האם יוקם שדה התעופה בצפון הארץ, כלומר באזור חיפה.

שדה התעופה של חיפה (צילום: ירון כרמי)
שדה התעופה של חיפה (צילום: ירון כרמי)

שדה תעופה עם מסלול של 2400 מ'

הצוות שמינתה השרה מיכאלי, אמור לבחון את האפשרויות להרחבת קיבולת תנועה אווירית בין לאומית – לישראל וממנה.

הקמת שדה תעופה בינלאומי בחיפה היא חלום ידוע של ראש עיריית חיפה, ד"ר עינת קליש רותם, וממלא מקומה נחשון צוק. השניים נלחמו על הגשמתו ממש מתחילת הדרך. בעוד כחודשיים יוכרע האם החלום הזה עתיד להתגשם.

באחד הראיונות שנתן צוק לחי פה בנושא, אמר: "הרצון שלנו להאריך את מסלול שדה התעופה של חיפה מ-1600 ל-2,400 מ', כך שיהיה מסלול שיאפשר נחיתה של מטוסי נוסעים המשמשים לטיסות מסחריות בינלאומיות, דבר שיהפוך את שדה התעופה של חיפה לשדה תעופה בינלאומי. כמו שכולם יודעים, אנחנו מעוניינים בשדה תעופה בחיפה עם מסלול של 2400 מ'".

בוועידת המפרץ לאזוריות שהתקיימה השנה בחיפה, אמרה שרת התחבורה מיכאלי, כי אינה שוללת הקמת שדה תעופה בינלאומי משלים בחיפה. מיכאלי אף הדגישה כי בישראל צריך וחשוב להקים שדות תעופה משלימים, אחד בצפון ואחד בדרום, ולשם כך הוקם הצוות שבוחן חלופות להרחבת הקיבולת לתנועה האווירית הבין לאומית, שכאמור, עתיד להכריע בנושא שדה התעופה בחיפה. בבדיקה מול משרד התחבורה נמסר כי תשובה בנושא תתקבל בחודשיים הקרובים.

מיכאלי מתייחסת לנושא שדה התעופה בוועידת המפרץ ◄ צפו


חלופה פחות פוגענית

חשוב לציין שצוות מומחים בו חברים, בין השאר, המהנדס דב רוזן והמומחה לניהול סיכונים ירון חנן, פועל מול משרד התחבורה, משרד הביטחון וראשי רשויות מקומיות, במטרה לקדם חלופה חדשה, שטרם נבחנה, לשדה תעופה משלים בצפון. לטענתם, החלופה הזו תהיה הכי פחות פוגענית מבחינת רעשים ופגיעה סביבתית, ותעמוד בכל הדרישות התעופתיות והמקצועיות שהציבה הממשלה, זאת לעומת חלופות אחרות שמתפרסמות בתקשורת מעת לעת, ללא קשר הכרחי להיתכנות שלהן. צוות המומחים יציג את הנושא בעתיד הקרוב, לאחר השלמת כל הבדיקות הנדרשות. בשלב זה וכדי למנוע הכשלת החלופה ע"י גורמים אינטרסנטיים, הצוות נמנע מלפרסם עוד פרטים.

נמל תעופה חיפה (צילום – סמר עודה )

ממשרד התחבורה נמסר:
"במסגרת החלטת הממשלה, הוקם צוות ביוזמת שרת התחבורה והבטיחות בדרכים, ח"כ מרב מיכאלי, שבוחן חלופות להרחבת הקיבולת לתנועה האווירית הבין לאומית לישראל וממנה. במסגרת ההחלטה, הוקצו לצוות 9 חודשים להשלמת הבדיקה ובכוונת הצוות לעמוד בלוח הזמנים ולהציג את מסקנותיו בעוד כחודשיים.

הצוות שבראשותו עומד המשנה למנכ"לית, עילם שגיא, בוחן ומשתמש בבדיקות המקצועיות שבוצעו בשנים האחרונות, מזמן מומחים ובוחן חלופות נוספות לשדה תעופה משלים לנתב"ג מתוך כוונה לייצר תשתית תעופתית משמעותית בישראל לעשרות השנים הקרובות".

דוד אבן צור, ראש עיריית קריית ים

ראש העיר קריית ים, דוד אבן צור:

ועדות קודמות בדקו ומצאו שהמיקום לשדה תעופה בחיפה אינו אידיאלי, בלשון המעטה, ממגוון סיבות. נמצאו מיקומים טובים יותר, המאפשרים מסלולי טיסה ארוכים יותר וגם מהווים הפרעה פחותה לשגרת החיים של התושבים והסביבה.

אלי דוקורסקי, ראש העיר של קריית ביאליק (צילום: ע. קריית ביאליק)

ראש העיר קריית ביאליק, אלי דוקורסקי:

עיריית קריית ביאליק מתנגדת באופן נחרץ לפתיחתו של שדה תעופה בינלאומי במפרץ חיפה, שלו יהיו השלכות הרסניות על איכות החיים של תושבי האזור. מטרד הרעש ממנועי הסילון יפריע לתושבי הקריות באותה מידה שהוא מהווה בעיה לתושבי היישובים הסמוכים לשדה התעופה בן גוריון כיום.
כמו כן, הקמת שדה תעופה בינ"ל יטיל מגבלות גובה אשר יסכנו את תוכניות הפיתוח וההתחדשות העירונית בערי הקריות.

דוקורסקי, עוד נמסר, תומך בתוכנית המציעה להקים שדה תעופה בינ"ל בסמוך לרמת דוד, אשר לדעת מומחים היא התוכנית הנכונה, שכן באזור ממילא ישנה תנועת מטוסים, והוא מצוי בליבו של אזור הצפון, כך שיתרום לחיזוקו הכלכלי של האזור כולו מבלי לפגוע באיכות חיי התושבים ואיכות הסביבה במפרץ חיפה.


ראש עיריית נשר, רועי לוי (צילום: מיכה בריקמן)
ראש עיריית נשר, רועי לוי (צילום: מיכה בריקמן)

ראש עיריית נשר, רועי לוי:

מדובר בתוכנית שעתידה להשפיע על כלל הרשויות במטרופולין, ככזו, הערכתי היא שהתוכנית תוצג בפני כלל ראשי הרשויות שידרשו לקבל החלטה משותפת. כשזה יקרה, אוכל לשים על כף המאזניים את היתרונות עבור תושבי העיר אל מול החסרונות שיתכנו – זיהום, רעש ועומסי תנועה, אז נגבש דעה מוצקה בנושא.
הגיבו כאן לכתבה

23 תגובות
 1. השחף אמר/ה

  באמת, רק זה חסר לנו…לא מספיק הרעש של טיסות האימון מביהס לטיסה…טסים גם בשבתות, ומטרטרים לנו בראש

 2. אייל חיפה אמר/ה

  קיימות אסדות בגודל מגרש כדורגל. הטענה "אין איפה לנחות ואי אפשר לנחות במפרץ חיפה" שקרית. ניתן לחבר שלוש אסדות ולהקים מסלול נחיתה במפרץ חיפה, ולחבר אותן בגשר אל שטח השדה+טרמינל חיפה הקיים.
  כל שנדרש מהמדינה זו החלטה מיידית על הקמת מסלולי המראה ונחיתה לשדה התעופה במימי מפרץ חיפה.
  רכישת שתי אסדות ענק גדולות והצבתן מאחורי נמל המפרץ מחוברות למסלולי נחיתה ומהן הקמת גשר.
  העלות תהיה כמו ייבוש ים של נמל המפרץ ותוך שלוש שנים פועל שדה תעופה בינלאומי עם נחיתה והמראה בטוחות מהים ללא כל מטרד לעיר.

  1. רק רציתי לדעת אמר/ה

   אורך מגרש כדורגל הוא 100 מ' ואילו כאן נדרשות אסדות של 1000 מ'. לכן ספק באם ישים.

 3. גבי אמר/ה

  איפה ראש עיריית קרית אתא. ההפרעה לתושבי העיר לא חשובה לו?

 4. יהושע בן נון אמר/ה

  איזה רעש ואיזה נעליים? המטוסים ינחתו וימריאו מעל הים. אין שם תושבים. רק תועלת תצמח למטרופולין של חיפה מהארכת המסלול לטיסות בינלאומיות לכל אירופה.

 5. נחמיה אמר/ה

  ראשת העיר הכושלת ,אמורה להחליט על תושבי העיר שלא סומכים עליה.
  שדה תעופה, חייב להיות מחוץ ורחוק מהעיר
  אנחנו רוצים לחיות ולא לסבול מזיהום רעש

 6. יעקב ז. אמר/ה

  בואו נתחיל לפני שדה להעיף מכאן אולי דרך השדה הקיים את ראשת העיר הכושלת

 7. עמירם1 אמר/ה

  עינת קאליש מצליחה לפגוע בתושבי חיפה בהווה ועכשיו מתכננת פגיעה גם בעתיד.
  חבל שאין מי שיעצור אותה.

 8. אייל חיפה אמר/ה

  זה מצחיק לשמוע על ערים קטנות בהרבה ממטרופולין חיפה, שיש להן שדה בינלאומי עם מליוני תיירים.
  ואצלנו זה שדה שישרת 3 מליון תושבים מחדרה צפונה לא רק עיר קטנה אחת.
  פשוט מצב הזוי. המדינה מאבדת מליארדי שקלים באובדן שעות עבודה לשינוע סחורה מהצפון לנתב"ג, תאונות דרכים, בלאי רכבים ודלק, פקקים ומה לא. וממשיכה להתעקש לא להקים שדה תעופה בינלאומי נוסף בגלל ועד מיליטנטי של עובדי נתב"ג שהתפקדו לליכוד ולעבודה ומחרבים את העתיד של הצפון וכל סיכוי לתחרות ולהפסקת הפקקים והסיוט של הלוך חזור לנתב"ג.
  כל סקר תיירות הראה שאפשר להוסיף 2 מליון תיירים זרים אם יפתח שדה בצפון הארץ (צליינות לכנרת וכו'). בנוסף למליוני
  תושבי הצפון שיבחרו לטוס דרכו במקום נתב"ג בוודאי ליעדים קצרים כמו יוון, בולגריה, רודוס, קפריסין, טורקיה, הונגריה, רומניה, מצרים ועוד. פוטנציאל ל-5 מליון משתמשים כבר בשנתו הראשונה שכבר יהפוך אותו לשדה בינוני ולא קטן.
  איפה המדינה הזו, איפה הממשלה הזו, איפה המנהיגות הכלכלית כאן. באיחוד האמירויות היה שדה קטן מנתב"ג היום יש שם 5 שדות בינלאומיים ענקיים. אנחנו תקועים עם הרחבות של נתב"ג ועוד רמון שעומד שומם כי לא מחובר לאילת.
  עכשיו רוצים להקים שדה שומם שני רבע שעה מבאר שבע ששוב יישאר ריק וישאלו למה.
  באמת אין גבול לטמטום בממשלות ישראל?? שדה תעופה הוכרז פרויקט לאומי חיוני בחיפה על ידי שר התחבורה מופז לפני 15 שנה. בזבזנו 15 שנה של "דיונים על המיקום". המיקום חייב להיות עם מסלולים לכיוון הים ולכן חייב מפרץ מוגן מגלים. את זה יש במפרץ חיפה. שנית חייב מקום רדוד שאפשר לייבש ים. ראינו בנמל המפרץ ובשובר הגלים של חיל הים כמה מהר אפשר לייבש שטח ים גדול מאד. בדיוק ככה אפשר לייבש שטח למסלולי נחיתה.
  על מה הדיונים ועל מה משיכת הזמן. נחכה עוד 15 שנה? ? ? למה כל ראשי הרשויות בצפון לא יוצאים למאבק מיידי ודחוף להקמת שדה תעופה בחיפה. יש גבול כמה אפשר להימנע מהחלטה ולפגוע בכלכלת הצפון כולו. נמלי ים זה חשוב? גם נמלי אוויר זה חשוב. קדימה לבנות נמל תעופה בינלאומי במפרץ חיפה.

 9. דובי רשף אמר/ה

  שדה תעופה חליפי ורציפים לאוניות נוסעים הם השלוב המנצח שיתן אלפי משרות לכול אוכלוסיות סובב חיפה, במקום להתנגד, צריך להתאחד בהצלחה

 10. א אמר/ה

  רק לא ברור למה בינתיים לא מקדמים טיסות לייעדים קרובים, לרנקה, עמאן, שארם ומשם קונקשנים לכל העולם.

  1. איריס אמר/ה

   גם אני לא מבינה זאת .ממרץ 2020 ישראייר הפסיקה את הפעילות שלה לטיסות פנים וחוץ משדה תעופה בחיפה .לא חושבים על תושבי הצפון הרי ברור שלא יהפכו את השדה לבינלאומי אז למה לא לחזור למתכונת שהיתה?

  2. חיפאי אמר/ה

   מסלול הנחיתה של חיפה הוא קצר מדי למטוסים הקיימים אצל חברות התעופה. לפני 2020 היו טיסות של ישראייר וטוס עם מטוסים קטנים, אבל מאז המטוסים האלה הוצאו משימוש עקב חוסר כדאיות וגיל. ככה שאם יוחלט שוב פעם לא להרחיב את השדה לא יהיו טיסות בכלל, גם לא טיסות פנים.

 11. איציק אמר/ה

  נחיתה מכיוון הים והמראה לכיוון הים או להיפך , לא יסבו שום סבל לתושבי הסביבה, הקריות והסביבה ירוויחו המון משדה תעופה קרוב לבית. זה לא יהיה בן גוריון, הרבה פחות.
  נקווה שלא יעשו את אותה טעות שעשו עם תחנות הכח.

 12. רפי רפול - חסון.חיפה עיתונאי אמר/ה

  חשוב שיהיה לחיפה שדה תעופה בינלאומי.

 13. אהרון אמר/ה

  אני לא מבין מה ההתלהבות לפתח שדה תעופה באזור שיושב על ריכוז תעשייתי נפיץ כמו מפרץ חיפה.האם הסכנות והזיהום שיש פה לא מספיקות לך שאתה מחפש מטוס שיפספס מסלול וינחת בבתי זיקוק או מפעל פטרוכימיה.די מספיק עם הרעיונות ההזויים הללו תחפשו מקום אחר.בקיצור לא מעוניינים.תודה

  1. אתה נציג המזהמים במפרץ? אמר/ה

   ומה ההתלהבות שלך אהרון להשאיר פה ריכוז תעשייתי נפיץ??
   ומה הקשר בין נחיתה והמראה מרציפים בתוך הים, לבין מפרץ חיפה??
   הרי יש החלטת ממשלה להעיף את בתי הזיקוק ממפרץ חיפה.
   די מספיק עם התגובות ההזויות שלכם נגד פיתוח כלכלי נחוץ וטוב בחיפה.
   נשמע חשוד מאד.

 14. ברכה אמר/ה

  קודם שיחזירו את הטיסות הפנימיות-לאילת.
  על סולם עולים שלב אחר שלב ולא מקפצים מעל הראש..
  החלופה הקרובה שהיתה-שדה דב וגם זה כבר לא קיים.
  אז בבקשה, תתחשבו בתושבי הצפון והחזירו לפחות טיסות פנימיות.
  לא ייתכן שצריך לנסוע לנתב"ג שעתיים ברכבת כדי לטוס לאילת, זה אבסורד

  1. חיפאי אמר/ה

   כל עוד שדה תעופה חיפאי לא מורחב, לא יהיו טובות לאילת או יעדים קרובים. לא נשארו מטוסים אצל חברות תעופה הישראליות שמסוגלים לטוב מהסלון הקצר של חיפה.
   אז כל גרירת הרגליים הזאת של הממשלות למיניהן חיסלה את התעופה בצפון באופן מוחלט, כאשר רק בוכים על העומסים בנתב״ג.

 15. רק באי במפרץ חיפה אמר/ה

  הפתרון הברור לכל הוא הקמת אי שגה תעופה בצמוד לנמל המפרץ בייבוש ים. שדה בינלאומי בינוני-גדול ל-10 מליון נוסעים. קרייה לוגיסטית ומלונות-תעופה בשטח חוות מיכלי הדלקים תש"ן עם טרמינלים בשטח השדה הקיים. חיבור בשאטל אוטובוס ומסוע אל הרציפים כקילומטר וחצי לתוך הים. החיבור מסילה-נמל ימי-נמל תעופה יהיה מנוע צמיחה ענק לכל הצפון.

 16. פל אמר/ה

  שתהיה בעד שדה תעופה בחיפה ותעוף. שדבר אחד טוב יצא ממנה.
  גם אני חושבת על אי בים, ישרת את החיפאים והצפוניים במקום נסיעה לנתבג.
  ואז שיבוא ראש עיר שידע גם להכיל את התיירים שירדו בחיפה. כי חיפה מתה .

 17. אייל אמר/ה

  עשרות שנים אמרו לנו שאי אפשר להקים אי תשתיות וייבוש ים יקר מדי. הנה בא נמל המפרץ עבורו ייבשו שטח עצום, בגודל ובאורך של רציפי שדה תעופה, והוכח שהכל ישים, אפשרי, כלכלי, ואפילו לא לוקח יותר מדי זמן.
  אם תרצו אין זו אגדה. ניתן להקים שדה תעופה בינלאומי, שיוסיף 10,000 מקומות עבודה ישירים ועקיפים. הוא יקפיץ את המלונאות בחיפה. הוא יהיה תמריץ לתעשיית ההיי טק להתמקם בחיפה, בסמיכות לשדה נגיש ומרכזי במרחק נסיעה קצר.
  נמל תעופה בינלאומי בינוני 5 מליון נוסעים בשנה יתרום מליארדי שקלים לכלכלה העירונית ולכלכלת הצפון בתיירות, שינוע סחורות ושירותי תעופה. רק מהחסכון העקיף למשק בדלק, הפחתת גודש בכבישי האורך של ישראל וצפיפות ברכבות אל נתב"ג וממנו, הופך את הפרויקט למשתלם למשק.
  כמו שלמדנו מסינגפור, תכנון שדה התעופה יכול להפוך אותו בעצמו לאטרקציה תיירותית. בשטח השדה הקיים, ניתן לתכנן עיר תעופה – לא טרמינל מנותק, אלא היתרון של מיקומו אדיר: בלב העיר ובסמוך להאב התחבורה של מרכזית המפרץ, כשהמרחק ביניהם רק קילומטר וחצי. בשטח בית הספר הטכני שמתפנה, ניתן לייצר רצועת מלונות תעופה ומשרדים, כהרחבה של אזור חוצות המפרץ. בשטח מרכזית המפרץ, ניתן לבנות האנגר עצום מימדים להופעות גדולות עד 20 אחף איש, שיאפשר להטיס אומנים וציוד היישר להופעה וממנה ונגישות ברכבות ואוטובוסים מכל הארץ להופעה וממנה, דבר שיאפשר להרים ארועי תרבות בקנה מידה בינלאומי. פינוי בתי הזיקוק, יוסיף עוד עשרות אלפי תושבים שיוכלו להנות מנגישות של 10-15 דקות נסיעה בלבד משדה התעופה.
  מליון תושבים יהנו מנגישות של עד 20 דקות נסיעה אל השדה הבינלאומי במפרץ חיפה כשיפתח בעוד כמה שנים. כמה אלפי עובדים יבואו לעבוד בשדה, בטרמינל ועוד אלפי עובדים בלוגיסטיקה, שירותי תעופה, מלונאות ובילוי שיפתחו סביב הטרמינל.
  קוד יאט"א של נמל התעופה הבינלאומי חיפה, HFA, יהפוך לסמל לשגשוג הכלכלי המחודש של חיפה, והחזרת חשיבותה כצומת דרכים מסילתית, ימית – וכעת גם אוירית. במקום ארובות ולפידים מזהמים, יוקם מגדל תעופה חדש, שיואר בלילה ויהיה הסמל החדש של מפרץ חיפה.
  אם נרצה, אין זו אגדה.

 18. אייל אמר/ה

  כל ראשי הערים בגליל דורשים שדה בינלאומי שני גדול בצפון.
  לא ניתן ל-40 אלף תושבי מועצות העמק להחריב את כלכלת 3 מליון תושבי הצפון.
  למה התעוררו רק עכשיו.
  ג

הגיבו כאן לכתבה