אשר עלמני ואורי וינברג ז"ל, יונצחו ברחוב על שמם בחיפה

אורי וינברג ואשר עלמני, מאנשי המפתח של הכדורגל החיפאי לדורותיו, יונצחו ברחובות בחיפה לאחר שאושרה בקשתה של חברת המועצה לשעבר, עו"ד מרים פרקש.

עו"ד מרים פרקש, כיהנה כחברת מועצת העיר במשך 10 שנים, כאשר בימים האחרונים אושרה הבקשה שהגישה, להנציח ברחובות בחיפה, בשכונת נאות פרס שליד אצטדיון סמי עופר, את זכרם של עלמני ווינברג ז"ל.

על עלמני ז"ל אמרה פרקש:
"עלמני ראוי להנצחה בעיר חיפה, לאור היותו שחקן עבר מצטיין של מועדון הכדורגל – מכבי חיפה, וגם על היותו איש חינוך, כאשר מן באופן מקצועי ביותר, במשך למעלה מ- 20 שנים, במחלקת הנוער של מועדון הכדורגל – מכבי חיפה.

על וינברג אמרה:
אורי ויינברג ז"ל היה שחקן עבר של הפועל חיפה, וסמלה של הקבוצה. הוא דורג בין 11 "השחקנים המובחרים" של מועדון הכדורגל הפועל חיפה בעמדת הבלם, בגיליון הספורט החגיגי של "ידיעות אחרונות" ב-1998, בו דורגו נבחרי כל המועדונים, בשנת היובל למדינת ישראל. וינברג התאפיין, גם כמאמן כדורגל בדאגה לשחקניו.

שתי הצעותיה של פרקש אושרו, כאמור, ואושר גם המיקום, אשר עלמני ז"ל ואורי וינברג ז"ל יונצחו בחיפה, ברחוב שיהיה בשכונת פרס, ליד האצטדיון ע"ש סמי עופר בעיר.

עו"ד מרים פרקש (אלבום פרטי)

עו"ד מרים פרקש שכיהנה כחברת מועצת העיר במשך 10 שנים, בתקופתו של ראש עיריית חיפה, האלוף במיל' עמרם מצנע, וגם הייתה חברה בוועדת הספורט העירונית של עיריית חיפה, הגישה לוועדת השמות העירונית את הבקשות הללו להנצחתם של שני גדולי הכדורגל החיפאים.

על אשר עלמני ז"ל כתבה פרקש בהצעתה:
"אשר עלמני היה כדורגלן ישראלי, מגדולי שחקני מכבי חיפה בכל הזמנים, ששיחק כקשר שמאלי בשנות ה-50 וה-60 במכבי חיפה. (13 באפריל 1935 – 10 בפברואר 2018)

עלמני הצטרף לקבוצה הבוגרת של מועדון הכדורגל מכבי חיפה בשנת 1951, כשהיה בן 16, תחת המאמן אלי פוקס, ושיחק במשך 16 עונות בקבוצת מכבי חיפה.

בשנת 1957 הוזמן לסגל הלאומי של נבחרת ישראל למשחק ההפסד 5-4 לנבחרת המשנה הצרפתית. בסה"כ רשם עלמני 3 הופעות במדי נבחרת ישראל.

עלמני היה שותף בזכייה הראשונה של מועדון הכדורגל מכבי חיפה, במשחק בגביע המדינה ב-1962, ואף בישל שני שערים בניצחון 2-5 , במשחק הגמר מול מכבי תל אביב, שהתקיים באצטדיון הכדורגל בירושלים.עלמני פרש בשנת 1968 לאחר שהופיע 266 פעמים במשחקי הליגה ובהן כבש 38 שערים, ו-41 פעמים בגביע המדינה , בהן כבש 12 שערים.

אשר עלמני ז"ל (אלבום משפחתי)

עלמני זכור לטובה גם בשל הגינותו (עלמני לא הורחק או הוזהר במהלך כל הקריירה).

בנוסף, עלמני אמן במשך למעלה מ-20 שנים במחלקת הנוער של מועדון הכדורגל מכבי חיפה מכבי חיפה. עלמני התרכז בקבוצות הילדים של מועדון הכדורגל מכבי חיפה מכבי חיפה וחיפש כישרונות ותרם לאורך כל הזמן מהידע הנרחב שלו. רבים מכוכבי מכבי חיפה בעבר ובהווה, שיחקו בהדרכתו כמאמן.

ב-10 בפברואר 2018, אשר עלמני, שחקן העבר של מועדון הכדורגל מכבי חיפה, הלך לעולמו בגיל 82, לאחר מאבק במחלה. אשר עלמני נחשב לאחד השחקנים הגדולים ביותר ששיחקו במועדון הכדורגל המעוטר – מכבי חיפה."


על אורי ויינברג ז"ל כתבה פרקש:
וינברג נולד ב-1937 והחל לשחק כדורגל בגיל 13 בקבוצת הנערים של הפועל חדרה. עם סיום לימודיו התגייס לצה"ל ושירת בנח"ל בין השנים 1955-1958; שיחק במסגרת אליפות צה"ל בכדורגל בנבחרת הנח"ל, וזכה באליפות הרמטכ"ל. לאחר שחרורו מצה"ל, ב-1958, חזר לחדרה ונישא לנילי. (עובדת עיריית חיפה לשעבר).

ב-1959 נרכש כרטיס השחקן של וינברג על ידי הפועל ירושלים, והמשפחה עברה לגור בירושלים. לאחר תקופה קצרה הציע לו המאמן-שחקן זלטקו צ'ייקובסקי מקבוצת הפועל חיפה לעבור לשחק בשורותיה.

ב-1960 עברה המשפחה להתגורר בחיפה, ובמקביל לקריירת המשחק עבד וינברג בנמל חיפה, לאורך כ-20 שנה, עד תחילת שנות ה-80. וינברג שיחק בקבוצת הכדורגל הפועל חיפה בשנים 1959–1965. בתקופה זו התקדם המועדון ממיקומו בתחתית דירוג הליגה הבכירה, והפך לקבוצה בעלת כישרונות צעירים שסיימה את מרבית עונות הכדורגל בחלקה העליון שלטבלת הדירוג. וינברג שיחק בתקופה זו בעמדת הבלם, ובמהלך משחקו נפצע לעיתים קרובות; אחד מסימני ההיכר שלו הייתה תחבושת לבנה ספוגה בדם סביב לראשו. במשחק הדרבי החיפאי ב-1962 פונה וינברג לבית החולים לאחר שנפצע בראשו בתחילת המשחק (בתקופה בה עדיין לא התקיימו חילופי שחקנים במהלך המשחק). וינברג סירב לקבל טיפול רפואי בראשו, חזר מבית החולים לשחק במחצית השנייה של המשחק, ורק בסיומו חזר להמשך הטיפול בבית החולים.

ב-1963 זכה עם קבוצתו הפועל חיפה, לראשונה בגביע המדינה, לאחר ניצחון במשחק הגמר מול מכבי חיפה. בגמר הגביע בשנה שלאחר מכן, ענד וינברג את סרט הקפטן באחד ממשחקי הגמר בין קבוצתו לבין מכבי ת"א.

אורי וינברג ז"ל (אלבום פרטי)

ב-1961 זומן וינברג לראשונה למשחק של נבחרת ישראל, על ידי המאמן גיולה מנדי. הוא שיחק במסגרת זו פעמיים: ב-1961 באצטדיון רמת גן נגד נבחרת אתיופיה במהלך מוקדמות אליפות העולם, וב-1962 במשחק ידידות מול נבחרת טורקיה ברמת גן. ב-1966,לאחר תקופה של קשיים ביחסיו עם מאמן הפועל חיפה, ניסה וינברג לעבור למכבי חיפה, והחל להצטרף לאימוניה. עם זאת, בתקופה זו לא התאפשר לרוב מעבר בין שתי קבוצות מקומיות, בשל התנגדות של מרכזי הספורט. בעקבות כך החל וינברג ללמוד בקורס מאמנים, מהראשונים בארץ, ופתח בקריירת אימון.

וינברג אמן קבוצות רבות, בהן מכבי חיפה, הפועל חיפה (2 עונות), הפועל רמת גן, הכח רמת גן, הפועל עכו, הפועל קריית שמונה (3 עונות), הפועל נצרת עילית, הפועל לוד, הפועל טבריה, הפועל כרמיאל, בית"ר חיפה, הפועל ראשון לציון, הפועל בני טמרה והפועל דלית אל-כרמל. וינברג היה שנים רבות חבר בכיר בהנהלת ארגון המאמנים הישראלי.

הישגים בקריירה:

כשחקן – אליפות צה"ל במדי נבחרת הנח"ל (1957), שתי הופעות במדי נבחרת ישראל בכדורגל (1961-1962) זכייה בגביע המדינה בכדורגל עם הפועל חיפה (1963), השתתפות בגמר גביע המדינה עם הפועל חיפה כקפטן (1964)
כמאמן – זכייה באליפות צה"ל כמאמן נבחרת פיקוד צפון (יחד עם ג'וני הרדי), שתי עליות לליגה הבכירה כמאמן הפועל חדרה (1970, 1973), עלייה עם מכבי חיפה לליגה הבכירה (1975), עליות ליגה עם הפועל כרמיאל (ליגה א') ובית"ר חיפה (ליגה ב') לאחר פרישתו מאימון, עסק בין השנים 1995-2005 בכתיבת טורים שבועיים במדורי הספורט של המקומונים: "כל העמק והגליל" ו"ידיעות הגליל".

וינברג נפטר ב-6 במרץ 2012. השאיר אחריו שני ילדים ונכדים.

הגיבו כאן לכתבה

9 תגובות
 1. הזוי אמר/ה

  בקיצור:
  לא משוררים, לא מהנדסים, לא רופאים, לא פרופסורים, לא ספורטאים אולימפיים או אנשי עסקים שהעסיקו במפעלים שהקימו פה מאות אנשים.
  בואו פשוט נחלק רחובות לזמרת שנולדה בחיפה ואפילו לא שרה עליה שיר אחד כל הקריירה,
  ולשחקן כדורגל שכמה שנים היה פה קפטן קבוצה …
  ואוו פרקש.
  הפופוליזם הזה.

  1. א.א. חיפה אמר/ה

   מי החליט לתת לה רחוב על שמה. כל חייה היא חייה במרכז תל אביב. בכלל לא שרה על חיפה מאוד מוזר. האמת לא זכור לי שניהם האחרונים שנבחרו. אני אוהדת מכבי חיפה .ולא זכור לי את עלמני. לגבי ןינברגר הוא לא זכור בכלל ואני קוראת שלא תמיד אימן בחיפה לכן דווקא הוא. אפשר לתת למורים המוערכים בבתי ספר ומרצים שדאגו לנוער מיוחד. או יושב ראש עמותת לנוער מוגבל. מספיק לתת לכל אלה. אנשים שתרמו למען מחיפה

 2. רם אמר/ה

  כדורגל-כן, אבל לקרוא רחוב על שם פרופ׳ פרנץ אולנדורף, תושב העיר, מיסד הפקולטה להנדסת חשמל ומורה מדהים בבסמת-לא. בושה לחיפה.

 3. J.lee אמר/ה

  הנציחו גם דניאל רום , ג'וני הרדי ועוד .

 4. אורי+שרון אמר/ה

  להנציח חיפנים בקריאת רחוב על שמם – נושא ראוי לדיון. אבל מדוע הונצח הזמר הלא חיפני יהורם גאון? אולי בגלל שאשתו בעבר היתה חיפנית?

 5. דן שח (דני) נוה חיים חדרה אמר/ה

  אורי וינברג שיחק בחדרה כבלם והיה משמו ומעלה שחקן חזק שלא ניתן לעבור אותו,כיליד הוה חיים בחדרה הוא היה שחקן נערץ בחדרה.
  אחיו גדי למד עם אחותי נעמי
  ואחיו הקטן פיני וינברג אדריכל מפורסם בחיפה היה בן מחזור שלי בארלוזרוב בחדרה.
  יהיה זכרו של אורי לעד
  דן שחר (דני)
  נוה חיים חדרה

 6. א.א. חיפה אמר/ה

  מי החליט לתת לה רחוב על שמה. כל חייה היא חייה במרכז תל אביב. בכלל לא שרה על חיפה מאוד מוזר. האמת לא זכור לי שניהם האחרונים שנבחרו. אני אוהדת מכבי חיפה .ולא זכור לי את עלמני. לגבי ןינברגר הוא לא זכור בכלל ואני קוראת שלא תמיד אימן בחיפה לכן דווקא הוא. אפשר לתת למורים המוערכים בבתי ספר ומרצים שדאגו לנוער מיוחד. או יושב ראש עמותת לנוער מוגבל. מספיק לתת לכל אלה. אנשים שתרמו למען מחיפה

 7. שלמה אמר/ה

  בחירות הזויות. לכולנו יש מכרים שעשו חיל בעבודתם המקצועית. מפה ועד לקרוא רחוב על שמם? הדרך רחוקה.
  לעומת זאת, לא חסרים אנשים שמהווים מודל לחיקוי שהשאירו חותם משמעותי בעשייתם ובתרומתם למען החברה, המדע, לציונות ולחיינו פה.

 8. עוז אבהם אמר/ה

  מבלי לזלזל בשחקן אשר אלמני ז"ל וחברי היקר אורי וינברג ז"ל שאותם הכרתי אישית, דעתי היא שטעות גדולה הייתה בהחלטה שנפלה אודות רחוב על שמם, משום שאני חושב שמרים פרקש טעתה טעות מרה ובכך גרמה גם לטעם רע בכך שהעלימה לחלוטין את שמותיהם של שחקניה הגדולים של מכבי חיפה והפועל חיפה, וכאלו לא היו חסרים כמו דני רום (שמילו) האחים בולוס, גינזבורג ועוד…..
  אני הייתי מציעה להרים כיכר אחת על שמם של שחקני מכבי חיפה, לכיכר נוספת על שמם של שחקני הפועל חיפה.
  וכך הם יזכרו וייראו לעיני כל !!!

הגיבו כאן לכתבה