מנהיגי הדתות מחיפה קוראים להפסקת האלימות, הפשיעה והטרור • הדת כאמצעי לקירוב לבבות

כנס מועצת ראשי דתות "אלימות לא בדת שלי" (צילום: סמר עודה כרנתינג'י)
כנס מועצת ראשי דתות "אלימות לא בדת שלי" (צילום: סמר עודה כרנתינג'י)

בכנס ה-12 למועצת ראשי הדתות שהתקיים היום שלישי 10/5/22 השתתפו עשרות מנהיגי דת מכל הדתות בארץ מוסלמים, יהודים, נוצרים ודרוזים ויצאו בקריאה נגד האלימות מכל סוג.

במסגרת הכנס שהתקיים במרכז הבהאים בחיפה תחת הכותרת "אלימות – לא בדת שלי" בהשתתפות שרת הפנים ואנשי משרד הפנים, ראש עיריית חיפה וראשי מועצות ומכובדים נוספים, התקיימו דיונים בנושא מניעה וטיפול באלימות, בפשיעה ובטרור ששוטפים את הארץ.

בארבעת הדיונים, עלו השאלות כיצד יכולה הדת למנוע ולטפל בתופעת האלימות?, מה ניתן לעשות במסגרת חינוך לסובלנות, האם אלימות היא גזירת גורל או תופעה שניתן להילחם בה וכיצד ניתן להחליף את תרבות האלימות בדיאלוג, גישור והגעה להסכמות.

כנס מועצת ראשי דתות "אלימות לא בדת שלי" (צילום: סמר עודה כרנתינג'י)

כלל המשתתפים סיכמו כי חינוך זה הבסיס לשינוי וכי חייבים לחנך וללמד את הילדים והצעירים על ערכי האהבה וקבלת האחר. נציגי כל הדתות הסכימו כי אין דת שקוראת לאלימות וכי לכל הדתות יש ערכים משותפים ושכולנו בני אברהם וכולנו אחים. עלה הנושא של חוסר המסגרות לצעירים כמו ספורט תרבות ופנאי מה שגורם להרבה צעירים להישאר משועממים ובחוסר מעש דבר שגורם להם לאבד את הדרך וללכת בדרכים לא טובות.

דובר על החשיבות של להוות דוגמה לסביבה ולחברה ולא רק לדבר במילים יפות ובסיסמאות אלא דרך מעשים. לשמש דוגמה לדור הצעיר להתנדב ולתרום לחברה. עלה גם נושא רשויות החוק ומערכת המשפט שאינה מחמירה עם הפושעים וכי אם המצב ימשך כך האלימות תימשך רק ענישה מחמירה יכולה למגר את האלימות.


ליאור שחר, מנהל האגף לעדות דתיות במשרד הפנים:

הדרך שלנו להתמודד ולפעול כדי למנוע אלימות זה באמצעות אנשי הדת שהם בעלי עוצמה והשפעה אדירה. כשרואים אותם ביחד מדברים ומשוחחים ודנים איך מונעים את האלימות התמונה שווה אלף מילים רק התמונה הזאת יש לה משמעות אדירה. אבל אנחנו לא מסתפקים בתמונה אנחנו רוצים להתקדם הלאה למעשים. אני רוצה להקים צוותי עבודה ודנו מה לעשות בפועל. אחד הנושאים המשמעותיים הוא נושא החינוך איך אנחנו מגיל קטן משפיעים על הילדים והנוער בדרך של מסרים אהבה ואחווה וסוכם ליצור תוכנית לימודים משותפת שזה רעיון מטרוף כל אנשי הדת בונים תוכנית וכשתהיה תוכנית נראה איך מכניסים אותה למסגרת הלימודים שלנו אני מקווה מאוד שנצא מכאן שוב עם תובנות אבל הדרך לא לצאת עם דיבורים אלא עם מעשים.

הרב אליעזר שמחה וייס, חבר מועצת הרבנות הראשית לישראל:

אני בא לכנס הזה כי חשוב לנו להגיע ולפגוש את כל המנהיגים של כל מיני דתות. הדגשתי ואמרתי שכולנו משפחה כולנו בני אברהם והרעיון הזה זה מה שאנחנו צריכים ללמד את הצעירים היום. ללמד את הצעירים של היום זה לא קל, כל מה שנלמד בבית ספר ובבית לא מספיק כי הם חשופים ורואים ומושפעים מהרשתות החברתיות ומהמדיה. לכן הדרך להגיע לצעירים היא ללמוד את מה שמקשר ביניהם אני חושב שרב ומנהיג צריך לדעת איך להשתמש בטיקטוק כי טיקטוק זה מה שמדבר אליהם היום. בעוד 10 שנים יהיה משהו אחר. צריך להבין כי אם אנחנו לא יכולים לדבר בשפה שלהם ובכלים שלהם לא נגיע אליהם. האנשים שבאים לכאן מראים שאפשר לחיות ביחד לכן הצעתי שנלך כולנו יחד ולעשות את הכנס והמפגש הזה בשער שכם בכיכר רבין בת"א בכניסה לאום אלפחם ושהאנשים יראו אותנו ביחד כי לא מספיק להקשיב צריך גם לראות לא בשביל הדור שלנו אלא כדי שהדור הבא יכול לחיות חיים נורמליים.כנס מועצת ראשי דתות "אלימות לא בדת שלי" (צילום: סמר עודה כרנתינג'י)
כנס מועצת ראשי דתות "אלימות לא בדת שלי" (צילום: סמר עודה כרנתינג'י)
כנס מועצת ראשי דתות "אלימות לא בדת שלי" (צילום: סמר עודה כרנתינג'י)
הגיבו כאן לכתבה

תגובה
  1. גבי אמר/ה

    איזה כיף. אז עכשיו יעדכנו את כל הכתבים הקדושים שלהם שמעודדים הרג של מי שלא מאמין או לא שייך לקבוצה אני מניח ?

הגיבו כאן לכתבה