אלפי דונמים אדמות פרטיות יועברו לשטח השיפוט של דאלית אל כרמל ועוספיה

השרה שקד במעמד החתימה - דאלית אל כרמל ועוספיה (צילום: משרד הפנים)

"נחזק את היישובים הדרוזים, כי אחים אנחנו" אמרה שרת הפנים

שרת הפנים החליטה להעביר אדמות פרטיות של תושבים דרוזים לשטח השיפוט של דאלית אל כרמל ועוספיה כדי לאפשר את התפתחות היישובים.

שרת הפנים, איילת שקד חתמה השבוע על שיוך 3,287 דונם (שטחים ללא מעמד מוניציפאלי) לתחום מועצה מקומית דאלית אל כרמל ושיוך 3,893 דונם לתחום מועצה מקומית עוספיה.

החלטת שרת הפנים וחתימה על המלצות הוועדה התקיימו במסגרת סיור מקצועי של השרה, נציגי המשרד ובהשתתפות ראשי הרשויות דאלית אל כרמל ועוספיה שהתקיים באזור.

אדמות פרטיות של תושבים דרוזים לשטח השיפוט של דאלית אל כרמל ועוספיה (צילום: משרד הפנים)

ההמלצות לשרה התבססו על המלצות הוועדה הגאוגרפית חיפה אשר דנה בנושא במסגרת שינויי גבולות בין מועצה מקומית דאלית אל כרמל ומועצה מקומית עוספיה ושטח ללא שיפוט (אזור הר הכרמל).

הוועדה הגאוגרפית בהיותה ועדה בלתי תלוי בעלת יכולת ראיה אזורית, בחנה את הבקשה של דאלית אל כרמל במקביל לבקשה של המועצה המקומית עוספיא הגובלת בה. שני היישובים הדרוזים חולקים יחדיו בזכות להיות חלק ממרחב רכס הכרמל על מאפייניו הנופיים והסביבתיים הייחודיים והערכים הגלומים בו. ערכים אלה ראויים להישמר ולהוות חלק מהחיים של התושבים המתגוררים במרחב זה.

אדמות פרטיות של תושבים דרוזים לשטח השיפוט של דאלית אל כרמל ועוספיה (צילום: משרד הפנים)

הוועדה קיימה מספר סיורים באזור ועמדה מקרוב על תפקודם בפועל של השטחים חסרי המעמד המוניציפאלי הגובלים בשטחים של הרשויות המקומיות, שטחים אלה חובקים את יישובי רכס הכרמל מבחינה מינהלית; מאופיינים בערכיות נופית וסביבתית; חלקם שטחים חקלאיים מגודרים אשר משרתים את תושבי היישובים לטובת פעילות חקלאית ומרחב המחבר בין אזור הפיתוח לאזור הפתוח; ובחלק מהשטחים ישנן הפרות בנייה.

אדמות פרטיות של תושבים דרוזים לשטח השיפוט של דאלית אל כרמל ועוספיה (צילום: משרד הפנים)

מבחינה מוניציפאלית, ראתה הוועדה כי שיוך השטחים כמו האצלתן וביזורן של סמכויות מהשלטון המקומי לשלטון המרכזי עשויות לשפר את רמת השירותים הניתנים לתושבים, בנוסף לכך כי ישנן הסכמות היסטוריות בין הרשויות המקומיות ובין רשות הטבע והגנים לגריעת שטחים מהגן הלאומי "פארק הכרמל" וכי שטחים אלו יסייעו לרשויות בפיתוח תכנית המתאר הכוללנית של דאלית אל כרמל ועוספיה.

עיריית טירת כרמל – רחב
אדמות פרטיות של תושבים דרוזים לשטח השיפוט של דאלית אל כרמל ועוספיה (צילום: משרד הפנים)

שרת הפנים, איילת שקד:

אחרי לא מעט לבטים קיבלתי את ההחלטה הנכונה להעביר אדמות פרטיות של תושבים דרוזים לשטח השיפוט של דאלית אל כרמל ועוספיה, כדי לאפשר את התפתחות היישובים. האכיפה והפיקוח בכל הנוגע לפעילות בשטחים הללו הינה באחריות הרשות המקומית ויחידת האכיפה הארצית ואני מאמינה כי הרשויות יבצעו את המוטל עליהן על הצד הטוב ביותר.
השרה שקד במעמד החתימה – דאלית אל כרמל ועוספיה (צילום: משרד הפנים)

עוד אמרה השרה שקד: "שיוך אלפי הדונמים לשטחי הרשויות יסייעו כלכלית וישפרו את איכות חיי התושבים, תוך מענה לצרכי דיור, התחבורה והתעסוקה בישוב. אני מאמינה שההחלטה הזו תחזק את הקשר העמוק בין העדה הדרוזית למדינת ישראל. מדינת ישראל מחויבת לפתרון בעיית הדיור ביישובים הדרוזים. עלינו לדאוג שבני העדה יוכלו לבנות ולתכנן ביישובים הדרוזים ולא יהפכו לעברייני בנייה בעל כורחם. כי אחים אנחנו ואני מקווה מאוד שהצעד הזה יעזור לכם
להסביר לחבר׳ה הצעירים שמדינת ישראל היא בשבילם ועבורם״.

השרה איילת שקד בדאלית אל כרמל ועוספיה (צילום: משרד הפנים)
הגיבו כאן לכתבה

2 תגובות
 1. יא אללה אמר/ה

  איזו חולצה

 2. אייל אמר/ה

  ישנן הסכמות היסטוריות בין הרשויות המקומיות ובין רשות הטבע והגנים לגריעת שטחים מהגן הלאומי "פארק הכרמל"…
  קיצר עוד שוחד בחירות של בנט דרך משרד הפנים החלש וחוסר אכיפת עבירות בנייה במאות בתים בתוך פארק הכרמל.
  לא ישאר הרבה מפארק הכרמל עוד עשר שנים. המעט הירוק יהיה שטח שיגזל לחקלאות ומשם וילות. הכניעה ללחצי תרבות הוילות בלתי פוסקת. אחרכך ידרשו כמו פורדיס לגלח את מדרונות הפארק.
  פורדיס היא דוגמה מצערת איך יהרס פארק הכרמל בהמשכים.

הגיבו כאן לכתבה