השרה שקד אישרה: חלוקה חדשה של הכנסות אזור התעשייה "מבוא כרמל"

שרת הפנים, איילת שקד בסיור באזור, עם מנכ"ל משרדה, יאיר הירש (צילום: משרד הפנים)

"ההכנסות מאזור התעשייה "מבוא כרמל" יחולקו מחדש בין 4 הרשויות השותפות"

שרת הפנים, איילת שקד, קיבלה את המלצת מנכ"ל משרד הפנים יאיר הירש, וקבעה לאחר ביקורה באזור, כי חלוקת ההכנסות תיקבע ל-30% לכל אחת מהרשויות – יוקנעם עלית ומגידו, ואילו הרשויות דאלית אל כרמל ועוספיא יקבלו 20% מההכנסות כל אחת.

הוועדה הגאוגרפית חיפה דנה בנושא במטרה להסדיר את חלוקת ההכנסות מאזור התעשייה המרחבי המשותף "מבוא כרמל" אשר בתחום שיפוטה של מועצה אזורית מגידו. אזור התעסוקה קודם ותוכנן ביוזמת מגידו ויוקנעם עלית ובשיתוף פעולה מול עיר הכרמל (איחוד דאלית אל כרמל ועוספיה שפורק מאז) ובתמיכת משרד הכלכלה.

מ-5 מיליון ל-30 מיליון

ההכנסות הקיימות כיום מהשטח הן בשיעור של כ-5 מיליון ש"ח, כאשר במימוש מלא אזור התעשייה צפוי להניב מעל ל-30 מיליון ש"ח.

חלוקת ההכנסות הקיימת היום (ללא צו שרת הפנים) הינה בשיעור של 35% מגידו; 35% יוקנעם עלית; 15% עוספיא; 15% דאלית אל כרמל.

במהלך דיוני הוועדה היתה הסכמה גורפת בין כלל הרשויות שיש להגדיל את חלקן של הרשויות דלית אל כרמל ועוספיא לאור איתנותן הכלכלית הנמוכה. לאור זאת, בחנה הוועדה את הנושא בהתאם למודל החלוקה אשר התבסס בין היתר על פרמטרים של מדד איתנות פיננסית של הרשויות המקומיות, שיעור גביית ארנונה, מדד חברתי כלכלי של תושבי הרשות, מספר תושבים בכל רשות וכן פרמטר של קידום פיתוח אזור התעשייה.

בהתאם לכך, כאמור, אימצה השרה שקד את המלצות מנכ"ל משרדה וקבעה כי עיריית יוקנעם עלית ומועצה אזורית מגידו יקבלו 30% מההכנסות כל אחת ואילו דאלית אל כרמל ועוספיא יקבלו 20% מההכנסות כל אחת.

השרה שקד הוסיפה:

חלוקת ההכנסות מתבססת על צדק בין הרשויות היוזמות עם הרשויות השותפות ואני בטוחה כי חלוקה זו תתרום למצבן הכלכלי של 4 הרשויות.
שרת הפנים, איילת שקד בסיור באזור, עם מנכ"ל משרדה, יאיר הירש (צילום: משרד הפנים)

יאיר הירש, מנכ"ל משרד הפנים:

מודל החלוקה החדש שנקבע יאפשר חלוקת הכנסות נכונה יותר תוך חיזוק הרשויות במרחב.
הגיבו כאן לכתבה

תגובה
  1. הנה דוגמה למדינה הזויה אמר/ה

    איתנות כלכלית נמוכה בעוספיה ודלית אל כרמל.. אבל לא מתאחדות, לא מתייעלות, מאות ג'ובים כפולים – וכמובן לא גובות ארנונה ראויה מוילות הענק ואלפי עסקים בתחומן. נהדר. התנהלות למופת.

הגיבו כאן לכתבה