מברוכ! חטיבת ביניים למסלול הלימודים הדו-לשוני בחיפה

חנוכריסמס וחגי החורף • הדו לשוני בחיפה (אלבום פרטי)

חטיבת ביניים צומחת לדו לשוני – רק שעדיין לא ידוע היכן

המסלול הדו לשוני, המנהל לימודים בערבית ובעברית, שהתחיל מאשכול גנים קטן שבו למדו ילדים יהודים וערבים בשתי השפות, יפתח, החל משנת הלימודים הבאה, גם חטיבת ביניים.

אז אומנם חטיבת ביניים יש, אך העירייה טרם הודיעה היכן יתקיימו הלימודים, חמישה חודשים לפני האחד בספטמבר, ראוי להזכיר.

הצלחה בגנים

עמותת יד ביד פתחה את הגנים, שזכו להצלחה גדולה. כשהילדים גדלו נפתח המסלול הדו לשוני בבית הספר אחמדיה בשכונת כבביר. ההורים היו מרוצים מהמיקום, כיוון שילדי אחמדיה מדברים ערבית וכך גם הילדים במסלול הד לשוני.

לאחר מספר שנים, בשל היעדר מקום פיזי, המסלול עבר לבית הספר 'חופית' בשער העלייה. בית הספר היה בית ספר צומח, כשבכל שנה הצטרפה עוד שכבה, וכעת התלמידים הבוגרים מסיימים כיתה ו' ולכן נפתחת חטיבת הביניים.

יום פתוח

יש לציין שהופצו פלאיירים לגבי חטיבת הביניים החדשה ובהם מידע לגבי יום פתוח שעתיד להתקיים ביום שני הבא 04/04/22 בבית הספר חופית, בו כאמור, נמצא המסלול הדו שפתי ביסודי. יחד עם זאת, העמותה עדיין לא יודעת היכן תהיה ממוקמת חטיבת הביניים. הדבר שכן ידוע בשלב זה, הוא שבית הספר יהיה בית ספר צומח, כלומר תהיה בו בשנת הלימודים הבאה שכבת ז' בלבד, ובכל שנה תצטרף שכבה נוספת. המפגש ביום שני הבא יהיה עם המחנכת הכיתה המיועדת, מנהלת המסלול, הורים ותלמידים.

הדגשים במסלול הדו שפתי הם על העמקה בלימודי שתי השפות, חדשנות חינוכית ולמידה רב תחומית, תכנית לימוד חוץ בית-ספרית ודגש על דיאלוג, היכרות ורב תרבותיות. אנשי קהילת יד ביד שעומדים מאחורי החינוך הדו שפתי, גורסים שלא מספיק לגור בעיר של דו קיום, אלא כי יש צורך גם לצקת תוכן אמיתי בדו קיום.

חנוכריסמס וחגי החורף • הדו לשוני בחיפה (אלבום פרטי)

קולות צורמים בהתחלה

היום הלימודים בבית הספר חופית מתנהלים על מי מנוחות, אך ההתחלה לא הייתה כל כך זוהרת. ההורים בשער העלייה ששמעו שבבית ספרם יתקיים המסלול הדו לשוני, לא התלהבו מהרעיון, בלשון המעטה. המסלול הדו לשוני חוגג את כלל החגים, מוסלמיים, נוצריים ויהודיים, וההורים משער העלייה לא אהבו את הרעיון שהילדים שלהם יחגגו חגים שאינם יהודיים. ההורים מחופית יצאו להפגין מול העירייה ומול בית הספר, ולהפגנה הצטרפו תושבי השכונה יחד מחו נגד הרעיון. גם ההורים של המסלול הדו לשוני הרגישו שהחיבור לאחמדיה הוא טבעי יותר עבורם ולא היו בטוחים כי ילדיהם יהיו רצויים בשער העלייה. אך בספטמבר אשתקד החלו הלימודים והרוחות נרגעו. כעת השאלה היכן יהיו לימודי חטיבת הביניים.

הפגנה נגד שילוב המסלול הדו לשוני בבית הספר חופית בחיפה (צילום: מיכל ירון)
הפגנה נגד שילוב המסלול הדו לשוני בבית הספר חופית בחיפה (צילום: מיכל ירון)

הביקוש גדל כל שנה

בעוד 5 חודשים תתחיל שנת הלימודים ועדיין כאמור, אין העמותה יודעת איפה ביה"ס יהיה. התשובות אמורות להגיע מהעירייה.

לאורך השנים קהילת יד ביד נמצאת בקשר עם עיריית חיפה על מנת לקבל מבנים לגנים ולבתי הספר. קהילת יד ביד ביקשה כי יוקצה לה יותר מקום לטובת מוסדות החינוך שלה, בשל הביקוש ההולך וגדל. בכל שנה עשרות הורים וילדים שמבקשים להתקבל לגנים ולבתי הספר אינם מתקבלים כיוון שפיזית אין מספיק מקום על מנת לקלוט את כל מי שמבקש ללמוד במסלול דו שפתי.

דו קיום הלכה למעשה

שביעות הרצון של ההורים והתלמידים היא מאוד גבוהה, במיוחד בשל הקהילה הגדולה שנוצרה מחוץ לשעות הלימודים, הורים ותלמידים שחוגגים ביחד אירועים וחגים ונהנים מכך שהילדים רכשו חברים מכל העדות וגם שפה נוספת.

ילדים יהודים שלומדים בגנים הדו שפתיים רוכשים אוצר מילים עשיר בערבית ומסוגלים עם השנים לדבר וללמוד בערבית. חיפה היא עיר שמתגאה בדו הקיום שבה, בין נוצרים, מוסלמים ויהודים, קהילת יד ביד פורטת את המילים האלה והופכת אותן למציאות, הלכה למעשה.

תגובת העירייה לכתבה תצורף כשהיא תתקבל

הגיבו כאן לכתבה

2 תגובות
  1. איש אמר/ה

    חדשות נפלאות, מחכה להכניס ילדי לתכנית!

  2. צ אמר/ה

    בשורה משמחת..הגיע הזמן שילדים ילמדו בשתי השפות….זה מתבקש…למען השלום ביננו…התקווה לעתיד של דו ותלת קיום..יהודים מוסלמים נוצרים..ללא הבדל וללא אפלייה
    …בהצלחה…….

הגיבו כאן לכתבה