אופק חברתי חדש בעיר • חה"כ נעמה לזימי והשר נחמן שי ביקרו ב"חדר המצב החברתי" בחיפה

חה"כ לזימי ושר התפוצות נחמן שי בביקור בחדר המצב החברתי (צילום: דון קרליק, לשכת נעמה לזימי)

חה"כ נעמה לזימי ושר התפוצות נחמן שי ביקרו ב"חדר המצב החברתי" בחיפה

האם הממשלה תלמד משכונת הדר בחיפה?

היום (ג' 15/3/22) הפגישה חברת הכנסת נעמה לזימי (העבודה) את שר התפוצות, ד"ר נחמן שי (העבודה), עם צוות מעבדת "חדר המצב החברתי" שבשכונת הדר • במהלך הפגישה הציג הצוות בפני השר וחה"כ את שיטת העבודה המחקרית במעבדה, מיפוי הצרכים, האתגרים והפתרונות ובפרט את התמודדות עם האוכלוסיות הוותיקות.

חה"כ נעמה לזימי: "כל פעולה ממשלתית צריכה להתבסס על מחקרי עומק ונתונים. אני מבטיחה להמשיך להביא לכאן שרים וחברי כנסת״.

"חדר המצב החברתי"

כדי לעודד קבלת החלטות ממשלתיות המבוססות על מחקרים ונתונים, הוקמה מעבדה בטכניון בה מתעצב חלל קבלת ההחלטות העתידי – "חדר המצב החברתי". חה"כ נעמה לזימי, הפגישה כאמור, בין צוות הפרויקט לשר התפוצות, ד"ר נחמן שי, במטרה לחבר ולסייע לממשלה לקבל החלטות מבוססות מחקרים ונתונים, שישפרו את הביצועים בסוגיות סביבתיות וחברתיות תוך התמקדות באוכלוסיית הוותיקים.

בביקור הוצגו טכנולוגיות מתקדמות של גיבוש מדיניות עירונית מבוססת נתונים. המעבדה מפתחת נתיבים לעשייה ולהטמעה של טכנולוגיות אלה ברשויות מקומיות, חברה אזרחית, ומשרדי ממשלה.

חה"כ לזימי (צילום: דון קרליק, לשכת נעמה לזימי)

חה״כ נעמה לזימי:

במציאות טכנולוגית חדשנית עלינו להיעזר בכלים שיש לנו בשביל להתמודד עם הבעיות היום יומיות של התושבים, וכדי להיערך לאתגרי העתיד. לכן הבאתי היום את שר התפוצות, נחמן שי, שנושא האזרחים הוותיקים יקר לליבו ואותו הוא מקדם שנים, למפגש עם ׳חדר המצב החברתי׳ בחיפה, בשביל לעודד את שיתוף הפעולה בין ההתארגנות החשובה הזו לבין פרויקטים ממשלתיים בעיר. כל פעולה ממשלתית צריכה להתבסס על מחקרי עומק ונתונים שיסייעו להם לשפר ולמקסם את הביצועים ולקבל תמונה מלאה של ההשפעות. אני מבטיחה להמשיך להביא לכאן שרים וחברי כנסת.
לזימי, השר נחמן שי • במרכז ד"ר מירב אהרון גוטמן • צוות חדר המצב החברתי בחיפה (צילום: דון קרליק, לשכת נעמה לזימי)

שר התפוצות, ד"ר נחמן שי:

הטכנולוגיה מתגייסת להיות לעזר לדור הוותיק! כל ראש וראשת עיר בישראל צריכים להגיע הנה ולאמץ את הפרויקט הזה, עוד היום. ראיתי כאן מיזם חדשני וייחודי בחיפה, שנכנס לפרטי פרטים וממפה את הצרכים האמיתיים של האזרחיות והאזרחים הוותיקים בעיר, נושא שמאז ומתמיד היה קרוב לליבי. בצורה זו משפיעים לטובה, החוקרות, החוקרים ומתכנני המיזם על קבלת ההחלטות, עכשיו ובעתיד, החל מהתכנון העירוני ועד ליישום בר קיימא של פתרונות.
חה"כ לזימי עם שר התפוצות נחמן שי בביקורם בחדר המצב החברתי (צילום: דון קרליק, לשכת נעמה לזימי)

"זה קורה כאן ועכשיו"

ד"ר מירב אהרון גוטמן, סוציולוגית אורבנית, חברת סגל בפקולטה לארכיטקטורה ובינוי ערים אמרה במהלך הביקור: "במעבדה שלנו אנחנו עוסקים בערי המחר. איך נגיב לאתגרי המחר? איך יראה ארגז הכלים העירוני בעתיד? בביקור של שר התפוצות ושל חה"כ נעמה לזימי למדתי כי יש לרעיון הזה שותפים כבר היום. כאשר חברי כנסת וחברי ממשלה מגיעים לטכניון וחושבים איתנו על אופק חברתי חדש לערים – אני יודעת שהמעבדה שלנו לא עוסקת בחלומות, אלא במציאות. זה קורה כאן ועכשיו ואני אסירת תודה על כך".

הגיבו כאן לכתבה

תגובה
  1. אייל אמר/ה

    אני מכיר כל פרויקט במעבדה החברתית. 90% הייפ, 10% תוכן. כמעט שום נתונים משם משמשים את הרווחה / משטרה / עירייה. אני משוכנע שזה בעיקר נועד לתת לפקולטה הזו בטכניון איזה מימד טכנולוגי ביג-דאטה-עלאק שפשוט לא עושים עם זה כלום.
    אולי זה נועד לשרת כמה כתבות בעיתוני תכנון זרים כדי לקבל קרדיט אקדמי.. נחמד. אבל אין פה תוצרים משמעותיים, והמצב בהדר הולך ומחמיר וזה לא בגרפים ולא בסטטיסטיקה אלא בגלל חוסר מחלקת רווחה מתפקדת. לא שאין תקנים יש והם מאוישים אבל הם לא מגיעים לאנשים, אנחנו רואים את המקרים הקשים בעיר. כל המעבדה הזו מפספסת את העיקר שזה הצורך להרים את הדר מהאוכלוסיות שחיות בה בכורח הנסיבות, לאוכלוסיות שיחיו בה מרצון. יש פחד להתמודד עם האמת של הדר, עושים כל מיני פרויקטים נוצצים כאלה במישור האקדמי. זה לא במישור העירוני. זה נשאר אי שם בעננים.

הגיבו כאן לכתבה