פרסום בחי פה

תגובות אחרונות

פרסום בחי פה

עוד כותרות בחי פֹּה

בחול המועד פסח יוצאים למוזיאונים בחיפה בחינם

בחול המועד פסח כל עם ישראל יוצא לטייל: בפעם...

אולגה בסוב זכתה במדלית ארד באולימפיאדה האירופאית – גאווה לחיפה

הישג יוצא דופן לנבחרת הישראלית באולימפיאדה האירופאית לבנות במתמטיקה מדינת...

שכנה • סיפור קצר מאת אילן סגל

טוב שכנה טובה ממרגרינה טובה. בין הדברים בהם בורך האדם...

התכוננו לחום ושרב בפסח • התחזית המלאה

(חי פה) - מנתוני השירות המטאורולוגי הישראלי עולה כי...

חיפה תיפרד מהכנסות נמל המפרץ • רשויות אחרות ייהנו מהכספים

ראש העיר ד"ר עינת קליש רותם פרסמה אמש (א' 6/3/22) פוסט בפייסבוק בו היא מוחה על כוונת משרד הפנים לחלק את הארנונה מנמל המפרץ בין 14 רשויות מקומיות.

בתגובה השיבה לה חברת המועצה עו"ד שרית גולן שטיינברג כי אין היא חברת מועצה והשנה כבר לא 2014: "אולי במקום להתבכיין תנסי להילחם ולהשפיע? את לא חברת אופוזיציה, את ראש עיר. לפחות בינתיים".

הוועדה לבחינת חלוקת ההכנסות קיימה דיון אמש (א) במטרה להחליט כיצד יחולקו ההכנסות מהארנונה של נמל המפרץ. כשהכוונה היא להכריע לגבי אופן חלוקת ההכנסות בין 14 הרשויות הסמוכות לנמל.

הוועדה הגאוגרפית תכריע

ההחלטה הכה משמעותית תתבצע ע"י ועדה מיוחדת – הוועדה הגיאוגרפית. שמונתה על ידי משרד הפנים כדי לבחון את חלוקת ההכנסות מאזור מפרץ חיפה.

בדיון אמש השתתפו נציגים מחיפה ומכלל הרשויות המקומיות הסמוכות לחיפה. יש לציין שעיריית חיפה ביקשה כבר לפני שנים לשייך את נמל המפרץ לאזור המוניציפאלי של חיפה, בדיוק על מנת להימנע ממצב כזה, שבו תאלץ לחלוק בארנונה עם רשויות נוספות, אך ללא הצלחה.

בין הרשויות שהשתתפו בדיון: עיריית חיפה, המועצה האזורית חוף כרמל, עיריית עכו, עיריית טמרה, עיריית טירת כרמל, עיריית נשר, עיריית קריית מוצקין ועיריית קריית ביאליק.

את חיפה ייצגו בדיון היום מהנדס העיר אריאל וטרמן והיועצת המשפטית עו"ד ימית קליין. הם טענו שלא יעלה על הדעת שההכנסות מנמל המפרץ יחולקו בין כל הרשויות המקומיות, כשמי שיסייע לנמל המפרץ וישקיע כספים במידת הצורך היא רק עיריית חיפה.

נמל המפרץ (צילום: ירון חנן)

חלוקת שטחים בין הרשויות

חשוב להבין כי הוועדה עתידה לקבוע לא רק את אופן חלוקת הארנונה בין הרשויות, אלא גם את האפשרות שחלק משטחי העיר יעברו לרשויות מקומיות אחרות – נמל המפרץ ועורף הנמל עלולים לעבור משטחה של חיפה לשטח של רשויות מקומיות אחרות. במקביל, יש כוונה להעביר שטחים שכרגע אין להם שיוך מוניציפלי, לשטחה של חיפה (חלק מהים, נמל המפרץ ושטחו של חיל הים). כמובן שמדובר בהחלטות דרמטיות עבור חיפה ולאחר שההחלטה תתקבל, כבר יהיה קשה לשנות אותה.

אלי דוקורסקי (צילום: ע. קריית ביאליק)

דוקורסקי: "מבחינתנו זהו נמל הקריות"

יש גם מי שמרוצה מהכוונה לחלק את ההכנסות בין כמה רשויות מקומיות ולא להשאיר אותן בידיים של חיפה. ראש עיריית קריית ביאליק, אלי דוקורסקי אמר: "עמדתנו היא שמדובר בנמל הקריות, לחיפה יש נמל משלה. הנמל צריך להיות משויך לאחת הרשויות בקריות כרשות קולטת וצריכה להיות חלוקת הכנסות הארנונה, כך שקריית ביאליק תקבל חלק מהן".

"עיריית חיפה מתנגדת נחרצות לניסיון הנפסד לחלק את ההכנסות"

ד"ר עינת קליש רותם, ראש עיריית חיפה (צילום: ירון כרמי)
ד"ר עינת קליש רותם, ראש עיריית חיפה (צילום: ירון כרמי)

"תושבי חיפה נושאים בנטל לבדם"

ראש העיר חיפה עינת קליש רותם:
"עיריית חיפה מתנגדת נחרצות לניסיון הנפסד לחלק הכנסות מארנונה המגיעות לעיר ותושביה, ל-14 רשויות נוספות. מדובר בנכסים המצויים בלב העיר ולפיכך ניסיון זה לוקה בחוסר סבירות קיצוני חסר תקדים ופוגע בתושבי העיר".

ראש העיר חיפה מסרה את הדברים אמש כשהתייחסה, כאמור, לדיוני הוועדה הגיאוגרפית שמונתה ע"י משרד הפנים לבחינת חלוקת ההכנסות מאזור מפרץ חיפה.

היועצת המשפטית לעירייה עו"ד ימית קלין ומהנדס העיר אריאל וטרמן הציגו את עמדתה הנחרצת והתקיפה של העירייה, שמתנגדת לכל ניסיון להפקיע מהעיר ומתושביה את כספי הארנונה המשולמים לעיריית חיפה מזה שנים כדין ובצדק, לדבריהם.

"חיפה ותושביה נושאים לבדם בנטל הכלכלי, הסביבתי, החברתי והדמוגרפי הנגרם כתוצאה מהימצאותם של גורמים כגון: נמל חיפה, נמל המפרץ החדש, שטחי ההתארגנות ולוגיסטיקה, כמו גם מעגן הדיג, בית הספר הטכני ושדה התעופה בלב ליבה של העיר".

"חיפה אינה פריפריה. עד כאן."

אביהו האן (צילום: ירון כרמי)
אביהו האן (צילום: ירון כרמי)

אביהו האן, יו"ר הירוקים של חיפה התייחס לדברים:

שוב קליש איבדה את זה. בנושאים כאלה מהותיים לחיפה לא יושבים ומחכים, אלא פועלים מאחורי הקלעים כדי להשיג לחיפה את מה שמגיעה לה בזכות ולא בחסד.
תושבי חיפה יסבלו מזיהום האוויר.
תושבי חיפה יסבלו מתנועת משאיות ופגיעה בתשתיות הכבישים שגם ככה במצב קשה.
תושבי חיפה יסבלו מהשתלטות על שטחים איכותיים לטובת מכולות ומחסנים.
הפגיעה של הנמל בעיר היא מהותית.
במציאות שנוצרה, אין ספק שתושבי העיר הם אלה שאמורים לקבל את הארנונה מעצם קיומו של הנמל בלב העיר.
חבל שקליש אינה יודעת לפעול מול גורמי הממשל.
אסור לוותר בנושא זה.
ממשלת ישראל חייבת להבין שחיפה אינה פריפריה.
אנו לא מוכנים להמשיך לסבול מתחלואה הנגרמת מזיהום האוויר מצד אחד, ומתחלואה שתגיע מנמל המפרץ בנוסף. עד כאן.

מיכל גרובר
מיכל גרובר
מיכל גרובר | כתבת חינוך • נדל"ן • חברה צרו קשר: 054-4423911 מייל למיכל: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

2 תגובות

  1. האם תמורת מכירת גלילות או שדה דב התחלקו בין 11 רשויות מחוז תל אביב??
    למה לתל אביב מותר להתעשר ולהתעצם, ולחיפה לא?
    רואים היטב את חוסר הסימטריה בין היחד הלאומי לתל אביב שגוזלת 40% מכל שטחי המשרדים בישראל כולה אבל לא מתחלקת בארנונה עם אף עיר סביבה, למשל בת ים… מול חיפה שממנה רק גוזלים ולוקחים ומחלישים אותה ועל ידי כך כל המטרופולין יוחלש כמו דומינו.

  2. נמל המפרץ לא יעבור "מהשטח של חיפה", כי נמל המפרץ לא שייך לשטח של חיפה.
    כרגע נקבע כיצד יחולק וישוייך. וחלק ממנו כנראה ישוייך לחיפה.
    עוד סילוף מעוות מציאות של קליש.

הכתבה נעולה לתגובות. ניתן לשתף ברשת באמצעות כפתורי השיתוף

כל הכתבות בחי פֹה

בחול המועד פסח יוצאים למוזיאונים בחיפה בחינם

בחול המועד פסח כל עם ישראל יוצא לטייל: בפעם ה-19: מעל 170 אתרי מורשת, מוזיאונים, סיורים מודרכים ברחבי הארץ ועסקי תיירות מהדרום ייפתחו בחינם...

אולגה בסוב זכתה במדלית ארד באולימפיאדה האירופאית – גאווה לחיפה

הישג יוצא דופן לנבחרת הישראלית באולימפיאדה האירופאית לבנות במתמטיקה מדינת ישראל ומערכת החינוך מתבשרות בהישג מעורר השראה וגאווה של נציגות נבחרת ישראל במתמטיקה, שהשתתפו באולימפיאדה...

מכבי חיפה: "זה לא חג החירות כל עוד 133 חטופים עדיין בעזה" ◄ צפו בסירטון המצמרר

לפני שריקת הפתיחה של ניצחון משחק הבית של הירוקים מכבי חיפה נגד האדומים הפועל באר שבע באיצטדיון ע"ש "סמי עופר" בחיפה שנערך ביום שבת, 20.4.2024 הקרינה...

שכנה • סיפור קצר מאת אילן סגל

טוב שכנה טובה ממרגרינה טובה. בין הדברים בהם בורך האדם עם לידתו נמצאת גם הראיה. נכון שישנן שיטות שימור ותרגולת המשפרות ומוסיפות רבות ליכולות שלנו....

התכוננו לחום ושרב בפסח • התחזית המלאה

(חי פה) - מנתוני השירות המטאורולוגי הישראלי עולה כי מזג האוויר בחג הפסח הולך להיות חם ושרבי. תחזית מזג האוויר ליום ראשון 21/4/24: מעונן...