מהם הרחובות הכי "שווים" בחיפה ואיך הופכים אותם לאטרקטיביים להולך הרגל ולתייר? תמיר בן שחר בעדשה מקומית

התכנית עדשה מקומית – התכנית של חיפה – כל ערב בשבע בחי פה

בדיקה שנערכה לאחרונה מיפתה את הרחובות המצליחים בישראל.
תמיר בן שחר, מנכ"ל חברת הייעוץ צ'מנסקי בן שחר, שערכה את המחקר מגלה בראיון ל"עדשה מקומית" מהם הרחובות הכי "שווים" בחיפה.
הראיון משודר במסגרת שיתוף פעולה בין "עדשה מקומית" לאתר "חי פה".

No Fields Found.

עדשה מקומית – כל התכניות

16 תגובות
 1. טלילה אמר/ה

  ברןר שציר מוריה והרדיוס סביב הם הרחובות היותר יקרים בעיר.שוררת בהם אוירת מושבה מוזנחת. כדי לקדם את האזור היוקרתי הזה לעתיד צריך לשלב בין אוירה לבין קידמה.אפשר לבנות בניה גבוהה איכותית ויפה .אילו הקפידו בחיפה על חזות העיר והיו קובעים קריטריונים מחייבים ליזמים המצב היה אפשרי וכדאי. איפה היכולות של קאליש בנושא אדריכלות של ערים? לשתק את הבניה זו התרומה שלה?

 2. אריה אמר/ה

  הבעיה היא ההזנחה עמידה של אנשים שלא מתאימים לנהל עיר

 3. אייל אמר/ה

  תל אביב מסלקת ברחובותיה את הרכב הפרטי. עד לפני מספר שנים לא ניתן היה ללכת ברחובות הפנימיים במרכז תל אביב מרוב רכבים שהסתובבו לחפש חניה. היום אפשר ללכת חצי שעה בתוך הרחוב עצמו ורכב לא יעבור, בשעת בוקר או צהריים שעה שלמה. איך קרה הנס הזה? עיריית תל אביב מסלקת רכבים וסוגרת רחובות שלמים כמדרחובים. הדוגמה הכי בולטת היא מתחם כיכר הכנסת (כיכר האופרה) בקצה רחוב אלנבי, שהופך כולו לכיכר אמיתית, להולכי רגל. לידו גם הרברט סמואל, עבר הצרה תוך ביטול נתיבים לשביל אופניים ומדרכות והפיכתו לחד-סטרי. גם בן יהודה עובר פעולה דומה וכך עוד כ-50 רחובות שונים ממש בימים אלו. תל אביב הופכת מוטה להולכי רגל. בעלי העסקים שהתנגדו נמרצות הם היום התומכים הכי גדולים. הם מבינים שהקונים הכי חזקים שלהם – הם התושבים בסביבה. ואם לתושבים יהיה נעים לשבת בבית קפה ברחוב במקום בקניון סגור, אם אחרי בית הקפה הם יקפצו לירקן הסמוך לבית הקפה במקום לסניף ענק של רשת מזון גדולה בפאתי העיר, אז זה טוב לעסקים שלהם. היום בעלי העסקים בתל אביב עומדים בראש הדרישה לסלק כלי רכב חונים מול החנויות ולהרחיב מדרכות ושבילי אופניים שמביאים אליהם את הלקוחות – תושבים ותיירים. סילוק כלי הרכב ממרכז העיר החזיר אליו אוכלוסיה חזקה עם כח קנייה גדול, שרוצה לגור "קרוב להכל" בלי רכב, ומוצאת מחדש מגורים נוחים ושקטים במרכז תל אביב לאחר שעברה ממנו לפרוורים. כשאוכלוסיה חזקה חוזרת למרכז העיר – נפתחים סביבה מאות עסקים ונותני שירותים.
  זה סוד החייאת מרכז תל אביב וזה גם סוד גסיסת מרכז העיר חיפה.
  אין דבר כזה רחובות חזקים. יש דבר כזה אוכלוסיה חזקה וכח קנייה שלה ושל תיירים שנהנים ללכת ברחובות ועל הדרך קונים בהם בעסקים לאורכם. מקומות כמו הגרנד קניון, חוצות המפרץ או קניון חיפה ושער הכרמל רצחו בדם קר את רחובות המסחר של חיפה. זו הייתה מטרה מוצהרת של העירייה. שקשוקה של גד זאבי עם מצנע, וקניוני עופר עם יהב. חיפה נותרה עם לב מדמם של עסקים פושטי רגל שמתקשים לשרוד ואוכלוסיות חלשות ללא כח קנייה, עם פשיעה והזנחה שנכנסו לגור במרכז העיר וקונות רק בעסקים מאד ספציפיים ונקודתיים של אותם מגזרים. ככה בית הקפה המיתולוגי בהדר, התחלף במועדון מאולתר של פועלים זרים. וחנות הבדים הנחשבת התחלפה במחסן חלוקה לנזקקים של עמותה מגזרית.
  זו הבעיה מספר 1 של חיפה. תרבות הקניוניזציה והרכב הפרטי פגעה אנושות בכל שכונות חיפה. חיפאים שמשוועים לאווירה עירונית נוסעים לבלות בתל אביב. מה הבילוי בה? הליכה ברחובותיה שוקקי המסחר, הכיכרות ובתי הקפה. אז למה לא לייצר כאלו בחיפה? אה, כי זה פוגע בשלאף שטונדה של אוכלוסית "קשישים עשירים עם רכב שנוסעים לבית קפה בקניון" ולא רוצים אחד כזה מתחת לביתם… הבנתם למה הצעירים עוזבים את חיפה? עכשיו תתקנו.

  1. קרן אמר/ה

   אתה.פשוט צודק בתור ילדה היינו מסתובבים שעות ברחובות הדר, כל הקניות ובתי הקפה היו שם. היום פשוט מפחיד להסתובב ברחוב החלוץ והרצל מלא נרקומנים ואנשים מפוקפקים.
   גם מרכז הכרמל מתחיל להראות כך.
   הזקנים של חיפה שרק עסוקים בלהתלונן על כל דבר הורסים את העיר

 4. שלומית אמר/ה

  לא ברורה לי השתלחות האיומה הזאת בחרדים. הם חלק מהעם והמדינה . רבים מהם תורמים לחברה בדרכים שונות ומתן בסתר ועדיין לא מפסיקים להשמיץ אותם. תפסיקו כבר עם שנאת החינם הזאת.

 5. רונן אמר/ה

  ראיון שלא אומר דבר- מספיק להסתובב במרכז הכרמל ולראות מה קורה שם…התהליכים האמיתיים הם שמרכז הכרמל מתחיך להיות כמו הדר….

 6. חיפאי אמר/ה

  נראה שהדובר לא מכיר את המנטליות החיפאית ומה שקורה ברחובות. בציר מוריה יש המון עסקים שנסגרו עקב חוסר ביקוש. התנועה בהרצל היא רק בגלל החנויות של הסטוקים המוזלים.

 7. רונאל אמר/ה

  יש משהו מצער בכל עיר ובמיוחד בערים מסוימות כמו תופעת החרדים וההשתלטות שלהם על אזורים מסוימים ומעבר לכך הקריטי ביותר זה הנציגים שלהם בעיריות ובמועצות שמחבלים בכל הליך תקין בריא איכותי ולכן זו בעיה ענקית כמו הבדואים שמשתלטים ומחרבים כל דבר

 8. רפי רפול - חסון.חיפה.עיתונאי אמר/ה

  מרשים תמיר בן – שחר בהופעה בעדשה מקומית עם ד"ר אמיר גילת.כל הכבוד לכם חברים.

 9. רחל אמר/ה

  תמיר שכח לדבר על קריית חיים. ברחוב הראשי של קריית חיים, רחוב אח"י איילת, יש מבחר גדול של מקומות בילוי הכוללים חנויות, מסעדות ובתי קפה לכל אורך הרחוב ובקרבה לתחנת הרכבת.
  רצוי שהעירייה תשקיע בקריית חיים, גם בטיילת וגם ובחוף מבחינת מתחמי תיירות בתי קפה ומסעדות.
  כמו כן אשמח שיינתן מענה לאמנים מקומיים למכירת יצירות והצגתן במתחם גלריות, כמו שעשו ביפו, בראש פינה ובערים אחרות בארץ.
  גם מתחם הבילוי והאוכל והקניות בחוצות המפרץ לא הוזכר, למרות שהוא חלק מחיפה.

  1. רון אמר/ה

   נכון צריך לשפץ שם לבנות טיילת יפה מלון ברמה קרית חיים זה גם מיקום אטרקטייבי יש שם הרבה דברים נחמדים לעשות יש את בית נגלת יש ים יש מסעדות חנויות

 10. שמריהו אמר/ה

  החרדים הורסים את חיפה.

  1. מירי אמר/ה

   מה מפריעים החרדים?

 11. עיר בתי אבות בלי מסחר אמר/ה

  בלי מסחר ברחובות חיפה מתה ונשארת אוכלוסיית קשישים סיעודיים (26 אחוז מחיפה מעגל גיל 60, בכרמל הם 32 אחוז).
  לכן העיר לא אטרקטיבית כי מי צעירים לא יגורו בשכונת בית אבות..
  רק מבחר ועוד מסחר כל בנין חדש חייב לכלול קומת קרקע עם חנויות או משרדים.

 12. יעקב אמר/ה

  טעות חמורה בהיגיון.
  ברחובות יש דירות פרטיות ויש לדאוג, קודם כל לרווחתם, כולל שקט, אוויר נקי, חנויות אוכל ותחבורה.

 13. רן אמר/ה

  מי רוצה לגור ולטייל ברעש וזיהום של הרצל ומוריה?? מחניק שם..עדיף לנשום אוויר נקי וירוק בדניה ורמת בגין..

לא ניתן להגיב