תלמידים במצוקה רגשית גוברת • במשרד החינוך מודאגים

מצבם הרגשי של תלמידי ישראל מעורר דאגה

מסיכום הנתונים של השירות הפסיכולוגי-ייעוצי במשרד החינוך (דצמבר 2021) משתקפת תמונה מדאיגה ביחס למצבם הנפשי והחרפת עוצמת המצוקה של תלמידי מערכת החינוך.

מהנתונים עולה כי חלה עליה של כ-43% בטיפולים של תלמידים המצויים בסיכון לאובדנות, אשר נערכים בשירותים הפסיכולוגיים חינוכיים. עלייה מ-829 טיפולים (שנת 2020) ל-1,184 טיפולים (שנת 2021). נוסף לזאת, חל גידול בהערכות הסיכון מ-2,780 הערכות (בשנת 2020) ל-3,072 הערכות (שנת 2021).

משבר נפשי (אילוסטרציה – משרד הבריאות)

דכדוך קל עד דיכאון חמור

מחקר במימון של המשרד אשר בוצע על ידי פרופ' מירי שרף מאוניברסיטת חיפה (דצמבר 2021) מצביע אף הוא על ממצאים מדאיגים. לפי נתוני המחקר, קרוב ל-60% מקרב תלמידי היסודי (מתוך מדגם של 489 תלמידים) סובלים מדכדוך קל ועד לדיכאון קליני חמור.
בקרב תלמידי חטיבות הביניים והחטיבה העליונה 67% (מתוך מדגם של 845 תלמידים) סובלים מדכדוך קל ועד לדיכאון קליני חמור.

שרת החינוך, ד״ר יפעת שאשא ביטון:

הדבר החשוב מכל הוא לשמור על השגרה החינוכית של תלמידי ישראל, מתוך הבנה שבלי מסגרת הילדים ובני הנוער מתדרדרים לבדידות, דיכאון, חרדה ואפילו אלימות קשה. תלמידי ישראל עברו שנתיים קשות שהותירו בהם צלקות ונזקים חברתיים-פסיכולוגיים שאנו, במערכת החינוך, עושים הכול כדי לתת להם את המענה המיטבי.

השרה שאשא ביטון הוסיפה:
"אני שמחה ומברכת על הנחיית השר לקדם את קיצור הבידודים ל-5 ימים, אך לא די בכך. במשרד הבריאות חייבים באומץ לבטל את הבידוד לילדים בריאים כדי שנוכל להחזיר את המערכת לשגרה פיזית בבתי הספר ולהציל את הילדים.

משרד החינוך ימשיך לבצע את כל הפעולות הנדרשות על מנת להבטיח את בריאות התלמידים על היבטיה השונים, בגנים ובבתי הספר".

הגיבו כאן לכתבה

תגובה
  1. הורה אמר/ה

    משרד החינוך אחראי למצוקה נפשית גם בגל הנוכחי. מגיעים תלמידים חולים ומדביקים בתיכון שכבה שלמה כי אין הפרדה או למידה בקבוצות קטנות. מי שמגיע חשוף להדבקה בלתי פוסקת. הורים לא שולחים בגלל ההפקרות. ואין מענה לתלמידים אלו והם 3 שבועות נפגעים בבית ובתיכונים רבים מתעלמים מהם כדי להעניש את מי שבחר שלא להידבק. למעשה בגל הנוכחי אפילו אין זום כך שאין לימוד ואין קשר עם התלמידים שבבית. הנדסת תודעה של 90 אחוז נוכחות או ביטול בידודים לא פותרים את הבעיה

הגיבו כאן לכתבה