כריתת עצים והשמדתם בחיפה – האם היד קלה על ההדק?

בנייה ביותם 45 (צילום: מיכל ירון)

"ממשיכים בהרס הנופי הירוק שמאפיין את העיר חיפה"

רק לפני יומיים (17/1/22) צוין ט"ו בשבט, חג האילנות והנטיעות, אך יש מי שטוענים שבחיפה היד קלה על ההדק דווקא ככל שמדובר בכריתות…

פקיד היערות

מה עושים כשפרויקט התחדשות עירונית אושר ובשטח ישנם עצים?
התשובה: פונים לפקיד היערות. תפקידו של פקיד היערות הוא לקבוע אילו מהעצים יש לשמר על אף הבנייה. אם פקיד היערות הורה על שימור עצים מסוימים, הוא גם יחליט על אופן ביצוע השימור. אפשרות אחת היא להעתיק את העצים למיקום אחר, האפשרות השנייה היא להורות לקבלן לבצע את הבנייה בשטח תוך התחשבות בעצים הקיימים.

משמעות הדבר עבור הקבלן היא "כאב ראש", בלשון העם. לרוב, יקשו מאמצי ההתחשבות בעצים על הבנייה, יהוו מכשול בשימוש בכלים הכבדים ויסרבלו מאוד את העבודה השוטפת בשטח.

הבנייה ברחוב יותם 45 (צילום: מיכל ירון)

אינטרסים מנוגדים

מכאן אפשר להסיק עד כמה תפקידו של פקיד היערות משמש פונקציה אקוטית בשימור המראה הירוק בעיר. יש כאן מצב של אינטרסים מנוגדים. עבור תושבי העיר, שימור העצים, ודאי הוותיקים שבהם, הוא בעל חשיבות רבה. ישנו ההיבט האקולוגי, שכבר ידוע בעולם כולו כי הוא בעל חשיבות עליונה. ישנו טיהור האוויר שמספקים העצים, ובחיפה יתרון זה אף מקבל משנה תוקף לאור זיהום האוויר הקיצוני. המראה הטבעי והירוק, הנוי והצל, כל אלה מהווים את אחד המאפיינים הידועים והאהובים בסביבה העירונית, ורבים ייקחו פרט זה בחשבון כשהם בוחרים היכן לקבוע את מגוריהם. בנוסף, בעצים יש גם תועלת אקוסטית, כאשר ביכולתם לרכך את רעשי הסביבה העירונית, אם זה מכוניות, אוטובוסים וכיו"ב.

מהצד השני, ישנו הקבלן, שיש להניח כי הוא מעוניין לבצע את העבודה עם מינימום מכשולים בדרך ולמקסם רווחים עד כמה שניתן. העצים, במקרה שלו, יש בהם כדי לשבש את התוכניות.

עו"ד שרית גולן
חברת המועצה שרית גולן שטיינברג

"מדיניות מקלה בכריתת עצים והשמדתם"

חברת המועצה עו"ד שרית גולן שטיינברג אומרת לחי פה:
"במהלך הקדנציה הנוכחית קיימנו מספר דיונים בוועדת איכות הסביבה באשר למדיניות המקלה של כריתת עצים והשמדתם בעיר. עד היום טרם הוצגה בפנינו מדיניות סדורה של ראש העיר, ומה שנגלה לנגד עיננו זה המשך ההרס הנופי הירוק שמאפיין את העיר חיפה. אם בעבר התאפיינה חיפה בהליכה בתוך רחובות מוריקים, הרי שהולך הרגל כיום פוגש מבני בטון אפורים. מצופה היה מראש עיר המתגאה במקצועה כמתכננת ערים וכמי שחתמה על "הסכם פריז" (הסכם בינלאומי שנקבע בוועידת האקלים באו"ם, המחייב את המדינות והערים החתומות עליו לפעול למזעור הנזק האקלימי), שלא תאפשר מתן רישיונות לכריתת עצים ביד נדיבה".

הבית ברחוב יותם 45

בחודשים האחרונים קמה קבוצת פייסבוק שנקראת "שומרים על שכונות הכרמל מהתפשטות הנדלני"ת", וצוברת תאוצה מרשימה. הקבוצה נפתחה על מנת להילחם בבנייה המאסיבית בכרמל ובפרויקטים של התחדשות עירונית, שתוך כדי תנועה פוגעים בריאות הירוקות בעיר. בקבוצה פורסם בימים האחרונים אודות התכנון להעביר עצים מהשטח ברחוב יותם 45 לכתובת אחרת, כדי לאפשר בנייה מחודשת במקום.

מנהלת הקבוצה היא שרה, המתגוררת בכרמל המערבי. שרה מספרת לחי פה:
"כתושבת ותיקה באחת משכונות הכרמל, אני רואה כל יום מחדש מה נעשה בעיר ומבחינתי ברור שהגיעו מים עד נפש. הפרויקטים מתרבים, בין אם זה תמ"א 38 ובין אם פרויקטים אחרים בסדר גודל רחב יותר. כל פרויקט כזה משמעותו עוד נזק אקולוגי, עוד כריתת צמחיה ועצים, עוד רמיסת פקעות פרחי בר שנפגעים עם כל בניין שנהרס ועם כל קרקע שנחפרת. בכל בניין שנהרס ונחפר, גם מבלי לכרות, הפקעות והעצים ניזוקים כתוצאה מהעבודות. הכרמל ייחודי מכל כך הרבה היבטים, מדובר בשכונות שכל בית בהן הוא ייחודי, ריבוי הנזק לטבע ולצביון העיר הוא בכיה לדורות ומחיקת המורשת לדורות הבאים.

בנייה ביותם 45 (צילום: מיכל ירון)

"שתילה חדשה היא לא תחליף"

דווקא הכרמל הוא מקום שיש להשאירו ללא שינוי מאסיבי ולשמור על הצביון הייחודי ויקר הערך שלו. העבודות נעשות בהיקף כל כך גדול ובאמצעים אגרסיביים בכל השכונות בכרמל. יש רחובות שלמים שפשוט אי אפשר להכירם ללא העצים והצמחייה שהיתה בהם ואפיינה אותם. שתילה חדשה היא לא תחליף למה שהיה. לכן, לפני כשנה פתחתי קבוצה בפייסבוק שמטרתה להגיד למקבלי ההחלטות בעיר הזו: עד כאן! "שומרים על שכונות הכרמל מהתפשטות הנדלני"ת"! המטרה היא להביא למודעות ציבורית את הנזק שנעשה כאן ועדיין נמצא בעיצומו. נזק ופגיעה אנושה בערכי הטבע ובצביון של שכונות שלמות וייחודיות".

רחוב יותם 45 (צילום: מיכל ירון)

כך כתבה וולף באחד הפוסטים בקבוצה:

"הבית הקטן והפסטורלי ברחוב יותם 45 פינת רחוב שימשון שבכרמל שבחיפה ז"ל.
ועכשיו יתחילו לבנות בניין בטון גבוה, ומה יעלה בגורל עצי הברוש מסביב?

מעיריית חיפה לא התקבלה תגובה.

הגיבו כאן לכתבה

16 תגובות
 1. אבי כהן אמר/ה

  זה רצח לכל דבר, פשוט מזעזע.

 2. רם אמר/ה

  כן. ללא ספק היד קלה מאד על ההדק . והתוצאות משתקפות היטב בשכונות הכרמל. כל אתר בניה חדש נראה כמו קרחת יער לאחר כריתת עצים רבים.
  (אגב, הגינון של הבניינים החדשים לגמרי אינו תחליף לעצים שנכרתו, חלקם לא נקלט ו/או לא מצליח להתפתח כיוון שהקרקע מתחתם הנה אדמה דלילה ומתחתה מסתתרת לרוב פסולת בניין חומצית בכמות גדולה).

 3. עופרה אמר/ה

  מאידך עצי אורן רבים בכרמל גורמים המון טירדה המחטים הנושרים גם מלכלכים ןגם על האדמה כלום לא יכל לגדול. הדבק מלכלך ופוגע בצבע המכוניות שחונות על יד העצים ןאיצטרובל שנפל על הראש של נכדתי גרם לפציעה שנדרש לתפור את החתך. בנוסף זה עץ מאד דליק לכן מוטב לכרות את עצי האורן ולשתול במקומם עצים יותר ידידותיים לסביבה. יש הרבה זנים שיכולים להוות תחליף. בתים ישנים צריך לשפץ או להרוס ולבנות חדשים במקומם ואם אין ברירה גם לכרות עצים. צריך לתת לתושבים גם אפשרות לשפר את תנאי מגוריהם,

  1. שלום אמר/ה

   צודקת עופרה רחוב שמשון למי שמכיר את הרחוב משנות החמישים והשישים של המאה הקודמת היה מגרש המחנות. שטח ללא בניינים כשבין העצים גר מי שהיה המרקיד של חיפה בנצי שבנה צריף והתגורר בו עם משפחתו כל השטח שתול בעצי אורן . סביב עצי האורן לא נתן לשתול שום דבר והם גורמים ללכלוך רב . והחמור מכל אם חס וחלילה תפרוץ שריפה ברחוב שמשון שהם כספרי עשרות בתים יפגעו . מה אז יגידו כל החרדים לשלום העצים?

 4. אריאלה אמר/ה

  אני בועד הבית בשדרות הנשיא 119-121. לפני מספר שנים עירית חיפה החליטה לשפץ את מרכז הכרמל. לפני הבית שלנו היה שטח שהיה שייך לבנין ועירית חיפה הפקיעה לצורך גינון. היתה כאן גינה נאה ועצים בני עשרות שנים, שבודדו את הבנין מרעשי הרחוב. בבנין שלנו כ-60 דירות מגורים וקומת עסקים למטה.
  נפגשנו עם נציגי העיריה והבענו את רצוננו לא לפגוע בגינון שלפני הבנין. היתה זו תקופת שלטונו של יונה יהב. לא הוא ולא נציגיו הקשיבו לנו. כרתו כאן עיצים יפים. כשהקמתי קול צעקה וצלצלתי לעיריה נאמר לי שגדעו את העיצים כי היו חולים. זה כמובן שקר. אני ביולוגית במקצועי ויכולה להעיד שהעצים היו בריאים לחלוטין.
  התוצאה, הגינה נהרסה. במקומה רצפו את השטח ובנו כאן מן אמפי המשמש לקפיצות בסקטבורד ואופניים של בני תשחורת. למטה תקעו לנו פסנתר (לפני בית מגורים). הפסנתר הזה משמש בעיקר לדפיקות עליו על ידי עובדי נקיון משועממים וילדים העוברים כאן. הרסו לדיירי הבנין את איכות החיים.
  פניה לראש העיר הנוכחית לא נענתה. היא התעלמה מאיתנו.

 5. שלום אמר/ה

  צודקת עופרה רחוב שמשון למי שמכיר את הרחוב משנות החמישים והשישים של המאה הקודמת היה מגרש המחנות. שטח ללא בניינים כשבין העצים גר מי שהיה המרקיד של חיפה בנצי שבנה צריף והתגורר בו עם משפחתו כל השטח שתול בעצי אורן . סביב עצי האורן לא נתן לשתול שום דבר והם גורמים ללכלוך רב . והחמור מכל אם חס וחלילה תפרוץ שריפה ברחוב שמשון שהם כספרי עשרות בתים יפגעו . מה אז יגידו כל החרדים לשלום העצים?

 6. רפי רפול - חסון.חיפככה,עיתונאי אמר/ה

  מיכל ולכל תושבי חיפה,לידיעתכם ראש העיר חיפה, ד"ר עינת קליש – רותם ,ממשיכה לעבוד יומם ולילה למען כל תושבי חיפה בני כל העדות והעמים בעיר חיפה,ביושר,בנאמנות,במסירות ובצניעות בלתי רגילה.ערב נעים.מעולם לא היה לחיפה ראש עיר כמו ד"ר עינת קליש רותם. לכן אנא מכם להפסיק להשמיץ אותה.אני יודע כי חורה לכם הדבר שראש עיר עומדת אשה אמיצה.

 7. רק לא הבטיחה לקיים הבטחות אמר/ה

  היינו בחוגי הבית של גב' קליש.
  היא וסיעתה דיברו על הגנת הטבע הייחודי של חיפה.
  על טיפוח הואדיות ושמירה על בינוי שפוי.
  חילקה עלונים מלאים בהבטחות ורעיונות
  איפה כל זה…
  איפה ההבטחות…
  איפה שמירת אופי הכרמל…
  לא מספיק לעמוד ולהבטיח צריך לקיים. תקראו את העלון שחילקה בבחירות 2018 איזה נאומים על הטבע המיוחד ושמירת הואדיות
  איפה כל הדיבורים והאנשים שהבטיחו והבטיחו…

 8. מציאות אמר/ה

  יש פה שכן ברחוב מחניים (מול האודיטוריום) שיפץ את הבניין. והוריד בעצמו איזה 20 עצים. לא, מבלי לדבר עם אף אחד.
  נו אז? אכפת למישהו?

 9. אילן אמר/ה

  תראו את הבניין ברחוב כספרי, שם הורידו כ 600 עצי אורן בריאים ויפים, תראו את הבנייה מתחת לוורדיה, שם הורידו צלע שלמה של הר שבה קטפנו פטריות בילדות, לדעתי זה פשע מתמשך

 10. מיכאל אמר/ה

  הפשע סביב העצים והסחיטה של הכסף ! פשוט אין דין ואין דיין !
  את העצי האורנים המזיקים שתלו כדי לשמור על הקרקע לעת בניה יהודית והיום גם ערבית ! אלה לא עצים לשימור סתם גונבים אותנו !!!
  הגיע הזמן שהעירייה המושמוש תתחיל לשתול עצים במדרכות !!!!
  ולא תבנה על העצים בשטחים הפרטיים נימאס כבר החדירה הזו לפרטיות !!!

 11. מיכאל אמר/ה

  צל יהיה ! את השמש לא ניראה מרוב רבי קומות !

 12. ציפי אמר/ה

  ברחוב שונמית 13 במסגרת פרויקט תמ״א, עקרו עץ חרוב ותיק שנתן פרי וגם צל, רק משום שלקבלן היו חסרים 2 מטר למקום חניה. זה מאוד היכעיס אותי.
  מאחורי הבניין היו רקפות וכל חורף המגרש התמלא ברקפות יפיפיות. בחורף האחרון לפני שהיתחילו בחפירות הוצאתי את כל הפקעות של הרקפות ושתלתי אותן בעדניות אצלי ונהניתי מה רקפות כל חורף.

 13. אילן בורנשטיין אמר/ה

  לא חבל על העצים ? תכנית המבואות הדרומיים ב' -השטח המפריד בין טירת הכרמל ואצטדיון סמי עופר ונאות פרס א' – כולל בתוכו 173 עצי זית מדהימים, חלקם עבי גזע בני מאות שנים – הם כולם מיועדים להיות מסולקים מחיפה. מדוע ? מאחר וייצרו תכנית הרסנית לטבע, לסביבה ולאדם – תכנית המבואות הדרומיים ב' – 5,072 דירות לפני הקלות, כ-6,500 דירות בפועל – תוך חיסול נחל עמירם וחיסול נחל עובדיה (לאחר שנחל אחוזה חוסל בנאות פרס א') – הכנסת הנחלים לצנרת יקרה מתחת לכבישים בתקווה שלא תהיה מכת גשם שתוריד את כל התשתית (היקרה והמיותרת) ביגון שאולה. התכנון מבטל את הפארק העירוני בשטח של 100 דונם – אותו פארק עירוני שהיה אמור להציל את נחל עמירם – ואשר אושר במסגרת תכנית חפ/2000 – התכנית הכוללנית לעיר חיפה – מתן תוקף מרץ 2019. כך מחבלים עצי זית ייחודיים שאין להם אח ורע בעיר חיפה, וזאת ביחד עם עצים רבים נוספים, כך מחסלים נחלים והופכים, שלא לצורך את הטבע על פניו, עד שנחטוף עוד מבול – הטבע פשוט צפוי להעניש את מחסליו – זו דרכה של עיריית חיפה ועדיין ניתן לעצור ולתקן – הדיון בבית המשפט העליון קרוב מאוד – עע'מ 6730/19 בורנשטיין נ' הועדה המחוזית ועיריית חיפה – ואיש איננו מזיז אצבע לסייע לנו – אנו עומדים בחזית – מול כל ההרס הצפוי ואיש איננו פוצה פה ומצפצף – בדרך זו לא ניתן להילחם בהריסת הטבע – 050-7288177

 14. זיו אמר/ה

  עיריית חיפה חייבת להכיר בכישלונה. ראשת העיר חייבת ללכת הביתה.

 15. אייל אמר/ה

  תמא 38 – מגלחים את המגרשים לחלוטין בשביל חניונים. חניונים בשביל למכור דירות לאנשים שייתקעו עם מאות הרכבים הנוספים האלו ביציאה מהשכונות. אז צריך עוד יציאות "חירום" (זה התירוצים) על חשבון הואדיות, כלומר יכרתו עוד אלפי עצים. ככה חיפה הורסת את עצמה מבפנים, כאילו לא מספיק הכוחות הכלכליים החיצוניים שמשפיעים לרעה על מעמדה.
  את הבנייה השפויה 3-4 קומות עם גינה וחיץ ירוק בין בניינים מחליפים בבניינים מכוערים 7-8 קומות, צמודים זה לזה, חלון מול חלון, צפיפות ורעש אקוסטי, אפס מקום לעצים במגרשים, אפס עצים במדרכות – אז צריך ללכת בשמש (ראו רחוב וודג'ווד – אסון) ואז הציבור כבר לא ברחובות והעיר שוממת. בעצם מה שמייצרים זה שממה של בטון ובטון.
  ושיטה שפשוט הורסת את האקלים ואת הטבע העירוני המייחדים את חיפה. עצוב אבל זה קורה מדי יום, תמא 38 לא משאיר
  אפילו שיח אחד במגרשים בשביל חניונים… התוצאות קשות מאד. רחובות שהיו נעימים להליכה ולשהייה בהם, התרוקנו. רק פקקים של רכבים בוקר וערב בגלל העומס המוגזם של תוספת מאות יח"ד בשכונות שלא תוכננו לכך.

הגיבו כאן לכתבה