רחלי בן גלים • היום, לאחר שנים קשות, היא חזקה מהרוח

רחלי בן גלים הרגישה שעולמה חרב עליה כשהתגרשה מאיש העסקים גבי בן גלים • מאז היא גילתה את עצמה מחדש

את רחלי בן גלים אני מכירה כבר הרבה שנים. נפגשנו בשנת 1998, כשהחלה לכתוב את מדור הצרכנות במקומון ידיעות חיפה שבו עבדתי. לאורך השנים נפגשנו פה ושם באירועים של העיתון.

באחד ממוצאי השבת האחרונים הגעתי לביתה של בן גלים, לשמוע מפיה הרצאה שעוסקת בשינוי שעברה בשנים האחרונות – הגירושין מהקבלן גבי בן גלים ומה שהגיע בעקבותיהם. בן גלים חושפת את המצב הקשה בו הייתה לאחר הפרידה ומספרת גם על 32 שנות הנישואים. בן גלים משתפת בתובנות אליהן הגיעה כתוצאה מהמשבר אותו עברה וההתמודדות שלה אתו.

‎רחלי חושפת את המשבר בו הייתה שרויה לאחר הפרידה ומספרת על שנות הנישואין ואחריהן 4 שנים של פרידה, עד הגט ב-1 בנובמבר 2021. היא חולקת תובנות, שיעורים ואמרות התמיכה שסייעו לה ומסיימת בנימה אופטימית, עם שירה הידוע של גלי עטרי ״חזקה מהרוח״, במילותיה של אסתר שמיר, שיר שהפך לפסקול חייהן של נשים רבות שהתגברו על קשיים משמעותיים וצמחו מתוכם.

המצגת מהרצאתה של רחלי – חזקה מהרוח (אלבום פרטי)

הילדות בשכונת בת גלים

‎היא גדלה בבת גלים ולמדה במחזור הראשון של בית הספר לאומנויות ״רעות" שבקריית אליעזר ובתיכון עירוני א׳. הייתה עתודאית, למדה בוינגייט חינוך גופני ועד היום היא ספורטאית בכל רמ״ח אבריה.

‎את בן גלים היא הכירה כשהייתה בת 23 אחרי שחזרה מניו יורק, שם לימדה חינוך גופני בישיבה.
‎גבי היה בן 47 כשהכירו. 24 שנים מפרידות ביניהם. הוא היה גרוש עם 3 ילדים, אבל באהבה אין חוקים ולאחר חודשיים בלבד הם נישאו.

הנישואים לבן גלים – השפע, האהבה והילדים

גבי הצליח מאוד כלכלית. מלבד החברה הקבלנית שברשותו, הוא גם יזם והקים את תיאטרון הצפון ואת קאנטרי גלי גיל. ‎רחלי עבדה כמורה לחינוך גופני בבית הספר ובקאנטרי גלי גיל וערכה את מדור הצרכנות ואת מדור הרכילות בידיעות חיפה. לבני הזוג נולדו שני ילדים, קרין, בת 32, נשואה לאסה סקוורר ואם לשני ילדים: אדם ואלכס. אור נשוי לסילביה והשניים מתגוררים במקסיקו.

הליכה על שפת הים. צילום: אלבום פרטי

יופי עוצר נשימה

‎מי שראה את רחלי באותן שנים לא יכול היה שלא להתרשם מיופייה. יש הרבה נשים יפות, יותר או פחות, אך גם בין הנשים היפות ביותר היא בולטת מאוד במראה החיצוני שלה וגם ברמת הטיפוח.

רחלי מדברת על כך ש"לא כל הנוצץ זהב". מצד אחד גבי לא החסיר ממנה דבר והיא היתה יכולה לרכוש כל דבר שחפצה בו, מצד שני היא הייתה מאוד תלויה בו כלכלית, דבר שהצר את צעדיה. בן גלים מדגישה כי שנות הנישואים זכורות לה לטובה בשל החיים המשותפים עם גבי, העושר התרבותי, השפע, הטיולים בכל העולם וההנאה הגדולה מגידול הילדים. אך היום כשהיא גרושה ועצמאית, היא מבינה עד כמה נסמכה על בעלה ועד כמה לא ידעה דבר על תחומים רבים בחייה. רחלי מספרת שאהבה מאוד את גבי והעריצה אותו וגם על ההרגשה שהשמיים מתמוטטים עליה, כשיום אחד, לפני 4 שנים, הוא חזר הביתה והודיע לה שיחסיהם הסתיימו והוא רוצה להתגרש. על אף שהיחסים היו פחות טובים באותה תקופה, רחלי לא העלתה בדעתה, כך היא מספרת, שגבי ירצה להתגרש, ובהתחלה היא עשתה כל שביכולתה כדי להגיע לשלום בית.

היום בו השמיים רעדו

במהלך הזמן הבינה רחלי כי אין עוד דבר שתוכל לעשות כדי להציל את הנישואים והשניים התגרשו. היא החלה לבנות את חייה בנפרד מגבי. הצעד הראשון היה טיפולים אינטנסיביים סביב השעון: דיקור סיני, הומאופתיה, שיחות, היפנוזה, פרחי באך ובשנה שעברה עברה מהבית הגדול עם הבריכה והגינה הגדולה והמטופחת בקריית ביאליק, אל הדירה בה היא מתגוררת כעת, בקריית חיים. הדירה בקריית חיים משופצת ומרוהטת בקפידה, אך קטנה בהרבה ורחוקה מאוד מהבית מנקר העיניים שהיה לרחלי כשהייתה נשואה לגבי.

‎"בשלושת החודשים הראשונים אחרי הפרידה לא יכולתי ולא רציתי לצאת מהבית. גבי ואני היינו זוג מאוד ידוע והתביישתי לצאת לרחוב. עם הזמן הבנתי שאני חייבת להילחם על מנת לזקוף שוב את הראש ולהרגיש טוב. הבנתי שאני חייבת לטפל בעצמי והיה לי ברור שאני חייבת עזרה. ככה הגעתי למדקרת שעזרה לי מאוד ולרב שנתן לי תמיכה נפשית שהייתי כל כך זקוקה לה. צריך להבין שכשהייתי אשתו של גבי לא היו לי טרדות כספיות ולמען האמת לא היה לי מושג מה קורה בחשבונות הבנק שלנו, אבל כל דבר שהייתי רוצה, הייתי קונה. פתאום נשארתי לבד, והייתי צריכה להתחיל לדאוג להכנסות על מנת לממן חשבונות, זה משהו שלא הכרתי".

סבתא רחלי (צילום: אלבום פרטי)

כוחה של האמונה

‎רחלי היא אישה מאוד מאמינה ומבחינתה, בסופו של דבר, הכול קורה לטובה ובזמן הנכון. "מחשבה בוראת מציאות", היא אומרת, ומדגישה שהיא דוגלת בהכרת תודה על כל דבר שיש לאדם בחייו. כרגע היא לומדת את שיטת 12 השלבים וכותבת מידי יום ״יומן רוחני", בו היא מתארת 3 דברים של חוסר בחייה ו-5 שעליהם היא אסירת תודה, כך שתמיד הטוב יהיה רב מהרע.

"בזמנים שהיה לי הכי קשה, הרב אמר לי שתמיד כששואלים אותי מה שלומי, ולא משנה כמה גרוע אני מרגישה, תמיד לענות מצוין. ״פייק איט טיל יו מייק איט״ (זייפי את זה, עד שזה יהפוך אמיתי, בתרגום חופשי) אם בכל בוקר תגידי לאנשים ששלומך מצוין, לאט לאט המציאות תתאים את עצמה לדברים וכך יהיה. "התמיכה של הרב הייתה מאוד חשובה לי. בהמשך הלכתי גם לסדנת מיצים, להומאופתית שעוסקת בפרחי באך ולפרופסור בירושלים שעושה היפנוזה. הוא לימד אותי שבחיים צריך לתת מקום להיום, לגרום להיום להיות טוב ולשחרר את יום האתמול. לא ייצא לי שום דבר מלהתרפק על התקופה בה הייתי אשתו של גבי. מה שחשוב עכשיו הוא למצוא את הכוחות להמשיך קדימה ולהיות מאושרת".

לשים את עצמך במקום הראשון

אחת ההחלטות שעזרו לרחלי לדבריה, היא לשים את עצמה במקום הראשון. "יש לי ילדים, נכדים, אימא, משפחה, חברים ועבודה, אבל אני נותנת לעצמי מקום של כבוד. אני מקפידה כל הזמן לעשות דברים שגורמים לי שמחה. חזרתי לעשות הרבה ספורט: כבר שלוש שנים וחצי אני מתאמנת בקבוצת הכדור מים ״כרישות נופית״ עם בנות מקסימות ואיכותיות, שאני אוהבת מאוד, עושה הליכות בים או בטיילת בקריית ביאליק, התחלתי לרכוב על סוסים ולהתחבר לטבע ואני גם מתאמנת בפילאטיס על מנת לשמור על הגמישות והכושר.

‎אני מאמינה, שבחדר השינה שלו אדם יכול לרחם על עצמו כמה שהוא רוצה ולבכות, אם זה עוזר לו, אבל כשהוא יוצא מחדר השינה, הוא צריך ללכת להתארגן, להיראות הכי טוב ולצאת החוצה מהבית עם חיוך על הפנים. אף אחד לא ירצה להיות איתך אם כל היום תתמרמרי על הבעיות שלך. את יכולה להיות עסוקה בקשיים שלך ולנסות לעזור לעצמך, אבל כשאת בין אנשים, את צריכה לשדר חוזק. ככה אנשים ירצו להיות לצידך. ולי יש באמת המון מזל, כי החברות שלי נשארו איתי בתקופה הקשה ועזרו לי מאוד".

‎רחלי כאמור מקפידה כל שבוע לעשות הרבה ספורט, פגישות עבודה, את ההרצאות, השקות ויעוץ והכוונה לבתי אבות וגם אימוני – כדור מים. בברכה בנופית היא התחברה עם אחת השחקניות וזו הכירה לה את אביה, שהיה אלמן. הם יחד כבר 3 חודשים, ורחלי נשמעת מאושרת מאוד, כשהיא מדברת עליו. הם לא גרים ביחד, ורחלי אומרת, שהיא נהנית מהזמן עם בן הזוג אבל גם מהעצמאות שלה בדירתה. בני הזוג אוהבים לרכוב ביחד על סוסים ומקפידים על הדלקת נרות וארוחה משפחתית בשישי בערב.

על הסוס | רחלי בן גלים (אלבום פרטי)

חזקה יותר מהרוח, סיפור על משבר ועל היציאה ממנו

ההרצאה במוצאי שבת הייתה ההרצאה ה-70 שרחלי העבירה. בה כאמור, היא חולקת את התובנות שרכשה בתקופת המשבר וההתמודדות אתו. אחד הדברים המרכזיים עליו היא מדברת הוא החשיבות של האהבה בחייה. גם האהבה העצמית וההשקעה בעצמה, גם האהבה לילדים, לקרובי המשפחה ולחברים וגם האהבה לבן הזוג.

‎אחד הדברים, שרחלי עושה בשנים האחרונות הוא פתיחה בקלפי טארוט. בסיום הערב כל אחת מהמשתתפות בהרצאה ניגשה אליה וקיבלה תשובות לשאלות שמעסיקות אותה באמצעות הקלפים. אחת רצתה לדעת לגבי הזוגיות שלה, שנייה לגבי בעיות הבריאות ושלישית הייתה מוטרדת דווקא מהשאלה האם הבנות שלה יתחתנו בשנת 2022 ומה כדאי לה לעשות מבחינה מקצועית. רחלי מספרת שהיא גם פותחת לעצמה בקלפים ולפעמים היא מקבלת תשובות שכל כך מטרידות אותה, עד שהיא לא מצליחה להירדם בלילה.

חזקה מתמיד, עצמאית ומאושרת

כיום גר גבי במרכז הכרמל ואין ביניהם קשר. היא לא פוסלת שיהיה קשר קורקטי בעתיד, לטובת הילדים. אך העיקר הוא שרחלי, שפעם חשבה שעולמה קורס עליה כשהבינה שנישואיה מתפרקים לתמיד, גאה היום מאוד בדרך שעברה ובמקום בו היא נמצאת.

"אבא שלי תמיד היה אומר לי שאני מאוד חזקה", היא מסכמת, "וכנראה שזה נכון, כל אחד צריך מבוגר אחד שיאמין בו. בתהליך הגירושין למדתי להכיר את עצמי ואת הכוחות שלי. הבנתי שלמרות ההתמודדות הלא פשוטה והצורך לכלכל את עצמי פתאום, אני יכולה. הוכחתי את עצמי, מצאתי את הכוחות שלי והיום אני מאוד מאוד מאושרת בדרכי החדשה".

הגיבו כאן לכתבה

10 תגובות
 1. עירית+לנדסברגר אמר/ה

  איזה סיפור יפה, רחלי,תהני בחייך החדשים. ומשיכי בהרצאות. שיעזרו להרבה נשים. תודה. 🥰👌

  1. מירי אמר/ה

   כאילו שהיא היחידה שעברה יאללה כולנו עוברים דברים מי יותר מי פחות

 2. גיא סיסי אמר/ה

  חלי את חזקה מהרוח גאה בך על הדרך ועוד יותר על זה שהתרוממת

 3. הו כמה סמלי הכתבה הזו אחרי רמת גולדה אמר/ה

  ברשימתך על שכונת גולדה רשמת שיש נשים עם יכולות גבוהות שלא מגיעות לפסגה וגברים "בינוניים" שמצליחים.

  מסתבר שיש נשים בינוניות שבונות את הצלחתן על הגבר המוצלח איתו מתחתנות ולא עושות כלום מעבר … עצוב אבל עובדה.

 4. רם מנשה אמר/ה

  הרצאה נהדרת מעוררת השראה

 5. רוני אמר/ה

  את יכולה להגיד תודה לבורא עולם שאת לא איתו היום
  חולקת את חובותיו…
  מעבר לכך יש אלפי סיפורים כאלה ולא לכולם סוף טוב

 6. יעקב זלמנוביץ אמר/ה

  "ברוך שפטרנו "ממנה ,לא עשתה חשבון לשכנים ברעש ובמוזיקה ששידרה בשכונה בימי הקיץ בשבתות וגם בין 14:00 ל 16:00 במקום מגוריה הקודמים בביאליק ברחוב קק"ל.

 7. רחליקה אמר/ה

  את נהדרת רחלי חזקה ונתת לי גם כוח לעשות את מה שאני צריכה לעשות היום .תודה על מי שאת שבת שלום ומבורך מלא רק בטוב עבורך

 8. דליה אמר/ה

  אלופה ומקסימה בטוחה שתמשיכי להצליח בכוחותך כי את חזקה , חכמה , כשרונית וכולם אוהבים אותך. כל שתרצי לו יהי😍😍

 9. מירב שרוט אמר/ה

  כתבה מדהימה שמתארת בדיוק את רחלי האיכותית החזקה, הלוחמת והמדהימה 💛💛💛💛. מאחלת לך שתמשיכי לצמוח ולהתעצם ולגלות את עצמך מחדש. כל אדם הוא עולם ומלואו , ולפעמים, דרך הכאב והקשיים אנו מבינים עד כמה אנחנו חזקים!!! אוהבת אותך וגאה בך על דרכך.

הגיבו כאן לכתבה