נמשך הרס השטחים הירוקים באזור הקישון – 'מתחם לוגיסטי נמלי ישראל' בגדות הקישון • התוכנית אושרה

מתחם לוגיסטי על גדות הנחל (צילום: רשות נחל הקישון)

הוועדה המחוזית חיפה החליטה לאשר סופית את התוכנית להקמת מתחם אחסנה ולוגיסטיקה חדש בעורף הנמל

הוועדה המחוזית לתכנון ובניה חיפה, בראשות איתמר בן דוד, החליטה היום (שני, 20/12/21), לאשר סופית את התוכנית המפורטת למתחם אחסנה ולוגיסטיקה חדש בעורף הנמל. בכך הושלם כלל התכנון לנמל "המפרץ" החדש.

במסגרת הדיון נשמעו התייחסויות מצד משרדי הממשלה, נציגי ציבור ונציגי עמותות וארגוני סביבה וכן נשמעה התייחסות ח"כ פרופ' אלון טל.

הוגשו מספר עררים

התוכנית אושרה תחילה בוועדה המחוזית חיפה בחודש יולי 2020. לאחר מכן אושרה התוכנית גם בוועדת המשנה לעררים של המועצה הארצית לאחר שהוגשו מספר עררים, בין היתר על ידי רשות נחל הקישון. ועדת המשנה לעררים דחתה פה אחד את הערר ואישרה את התוכנית בחודש אפריל השנה, אך החזירה את הדיון בנושא הצורך בתסקיר השפעה על הסביבה לפתחה של הוועדה המחוזית.

הוועדה קיבלה את חוות הדעת של המשרד להגנת הסביבה, שקבעה כי התוכנית לא נדרשת בהכנת תסקיר על הסביבה, ובכך נתנה הוועדה את אישורה הסופי לתוכנית להקמת מתחם לוגיסטי חדש במפרץ חיפה, שייתן מענה לנמלי חיפה.

מתחם לוגיסטי נחל הקישון | הדמיה: משרד גורדון אדריכלים

שטחי אחסנה ולוגיסטיקה

התוכנית שביוזמת חברת נמלי ישראל, הינה על שטח כולל של 1,400 דונם, והיא מאפשרת בינוי של כ-700,000 מ"ר לטובת הקמת שטחי אחסנה ולוגיסטיקה. התוכנית כוללת מספר מתחמי אחסנה, אפשרות להקמת מסוף מטענים רכבתי וכן גישה ישירה למערכת הדרכים הארצית באמצעות דרך חיבורי נמל המפרץ המוקמת בימים אלו.

שטחים אלו מיועדים במסגרת תוכנית המתאר הארצית "שימושי נמל עירוניים" (תמ"א 13/ב/1) לטובת אחסנה ולוגיסטיקה כפעילות התומכת בעורף נמלי חיפה.

בנוסף, התוכנית מסדירה את השטחים שסביב מעגנת שביט, המרינה הקיימת של העיר חיפה, ומקצה לה שטחים לטובת מסחר, פנאי, נופש וספורט ימי בהיקף של כ-21 אלף מ"ר. התוכנית תאפשר את פיתוחה והתפתחותה של המרינה, שטרם מימשה את הפוטנציאל התיירותי והעירוני הגלום בה.

מתחם לוגיסטי נחל הקישון | הדמיה: משרד גורדון אדריכלים

"ייעל את תפקוד הנמלים"

כמו כן, התוכנית המצויה בסמוך לשטחי פארק מורד נחל הקישון ושפך נחל הקישון לים, קובעת הנחיות נופיות וסביבתיות לממשק שבין שטחי האחסנה לשטחי הפארק שיפותחו בעתיד, התווית שבילי אופניים והסדרת חניות לטובת באי הפארק. כמו כן כוללת התוכנית שימור של עצים רבים בשתי חורשות אקליפטוסים המצויות בין פארק מורד נחל הקישון לשטחי האחסנה החדשים ומרחיבה מעט את המרחב בין שטחי הנחל לאזורים המיועדים לפיתוח. מ"מ מתכננת הוועדה המחוזית חיפה, רונן סגל, ציין כי "מדובר בתוכנית חשובה לגיבוש מפרץ חיפה המשלימה את הרצף התכנוני, לצד פארק מורד נחל הקישון. התוכנית מהווה בשורה בכך שהיא מאפשרת את העורף הלוגיסטי הנדרש לתפקוד יעיל של נמל המפרץ החדש והנמלים הוותיקים".


מתנגדי התוכנית, שפועלים שנים ארוכות כדי למנוע את יציאתה לפועל, הביעו את אכזבתם העמוקה מההחלטה:

האן: "החלטה רעה, עוד לא נאמרה המילה האחרונה"

אביהו האן, יו"ר סיעת הירוקים של חיפה, הגיב על ההחלטה:

דיון חשוב בוועדה המחוזית של חיפה ובניסיון של חברת נמלי ישראל להקמת שטחים לוגיסטיים בגדות נחל הקישון ללא הכנת תסקיר השפעה על הסביבה ובחינת חלופות אפשריות למיקום שונה של אזורי האחסנה.
אני וסיעת הירוקים כחלק מהערר שהגשנו כנגד תכנית זו הצגנו דעה חד משמעית שיש לעצור את הסוסים הדוהרים של חברת נמלי ישראל ולבצע את תסקיר ההשפעה על הסביבה החשוב כל כך.
איך יתכן שבאזור הכי מזוהם במדינה, מפרץ חיפה, עם כמות המפעלים הפטרוכימיים שנמצאים בכל פינה, עם עודף תחלואה בכל סוגי הסרטן ובמחלות לב וזאת על פי נתוני משרד בריאות, עם נחל הקישון שעדיין מזוהם ואנו עושים מאמצים כבירים להבריא אותו, עם חזון אמיתי של הקמת מפרץ חיפה חדש והקמת ריאה ירוקה לחיפה באמצעות פארק מורדות נחל הקישון והנה אנו נמצאים כאן בוועדה המחוזית אחרי החלטת בית המשפט כדי לנסות לשכנע את הוועדה המחוזית לעשות תסקיר השפעה על הסביבה. איך יתכן שמשרד הגנת הסביבה שאמור להגן על ערכי טבע מוותר כל כך מהר על הכנת התסקיר?
מספיק עם שיטת החפיף שהיתה נהוגה במשך שנים ויצרה כאן את המחדל הגדול ביותר במאה השנים האחרונות שמביאה אותנו לעודף התחלואה והזיהום. אין כאן בכלל מקום לדיון האם לקיים תסקיר השפעה על הסביבה או לא. ברור שיש לקיים. האם מישהו בחן את ההשפעה על חיות הטבע השוכנות סביב הנחל, כמובן שלא! האם מישהו בחן מה תהיה השפעת הרעש הבלתי פוסק, הפסולת שתיווצר, נזקי התאורה, הביוב, על החיות ששוכנות סביב הנחל? כמובן שלא בדקו! האם מישהו בדק מה ההשפעה של האחסנה והחומרים המסוכנים שתגיע איתה לגבי המטיילים בפארק שיוקם? כמובן שלא!
אני מצפה מהוועדה המחוזית של חיפה לדרוש מחברת הנמלים הכנת תסקיר השפעה סביבתי מקיף ומפורט ולדאוג לבריאות הציבור.
אני וחברי הירוקים של חיפה בשיתוף עם רשות נחל הקישון נילחם כדי שתוכניות הקמת המתחמים הלוגיסטיים לא יוקמו ללא בחינת ההשפעות הסביבתיות.
אביהו האן – יו"ר הירוקים של חיפה וסגן ראש העיר (צילום: ירון כרמי)

בליצבלאו: "רק בחיפה לא שומרים על משאבים"

מוטי בליצבלאו מסיעת הירוקים של חיפה אמר בתגובה להחלטה:
"החלטה ידוע מראש. נתגלתה ערוותם של היזמים – חנ"י – חברה דורסנית, מוכנה להרוס כול חלקה טובה לשימושי מסחר ונדל"ן. המאבק היה על שמירת מורד פארק הקישון וסביבתו הייחודית, המאבק היה על ניהול נכון של משאב הקרקע במפרץ, תוך ראיה לדורות הבאים.
רק בחיפה לא שומרים על נחל איתן כול השנה ועל סביבתו ומנכסים חלק זה לטובת הציבור.

צר לנו שגם הוועדה המחוזית נפלה בפח של חנ"י, כאשר ועדת הערר וגם בית המשפט בקשו להחזיר את הדיון בתוכנית כדי לקבל תסקיר השפעה על הסביבה, כפי שנדרש בכול תוכנית אחרת. כאן, מסיבה ממש לא ברורה, אולי בשל חשש, לכאורה, משיבוש מכוון של התהליך, נפקד התסקיר במהלך תהליך אישור התוכנית. ההשלכות רבות ולרוחב – אין ודאות שיהיה פיקוח על חומרים מסוכנים שיאוחסנו בשטחי האחסון, אין ביטוח האם בשטחי האחסון לא יבוצעו מלאכות מסוכנות, עתה הכול פרוץ וכול אחד יעשה בשטחים כרצונו. סכנה צפויה לבעלי החיים המיוחדים שמסביב לנחל, מבנים גבוהים של כ-35 מטר ויותר המתוכננים במתחם יפגעו במרחב הנופי, בחי ובצומח סביב הנחל".

מוטי בליצבלאו (צילום: ירון כרמי)
מוטי בליצבלאו (צילום: ירון כרמי)

מרשות נחל הקישון הגיבו על מתן הפטור מתסקיר איכות סביבה לחברת נמלי ישראל:

הוועדה המחוזית חיפה נתנה היום אור ירוק לחברת נמלי ישראל לקידום תוכניותיה ההרסניות לסביבה והמפסיד העיקרי – הציבור.

הוועדה המחוזית לתכנון ולבניה בחיפה, החליטה היום לפטור את תכנית המחסנים של חברת נמלי ישראל הצמודים לנחל קישון, מהצורך בהכנת תסקיר השפעה על הסביבה. המפסיד העיקרי מהחלטה זו הוא הציבור, שיקבל בצמוד לפארק הקישון מחסנים בגובה של 35 מטר ומתחמי מכולות.

מאכזבת עמדתם של כל משרדי הממשלה שלא רואים את טובת הטבע והציבור לנגד עיניהם. נציגי השלטון המקומי המכירים מקרוב את צרכי הצבור, יחד עם נציג ארגוני הסביבה היו היחידים שתמכו בעמדתה של רשות הנחל.

תושבי חיפה והמפרץ רווי התשתיות, זכאים לפארק ירוק רחב ידיים שמשמר שטחים פתוחים עם מגוון צומח וחי נדירים. לתוכנית חברת נמלי ישראל להקמת מחסנים צמוד למלחת הקישון הנדירה יש חלופות מיקום רבות במרחב ואילו לנחל קישון אין חלופה אחרת.

אם היה נערך תסקיר השפעה על הסביבה, הוא היה בוחן באופן מקצועי ומעמיק את ההשלכות הסביבתיות האמיתיות של תכנית המחסנים ובוחן חלופות אחרות למיקומם.

ליכולת הציבור ליהנות ממשאבי הטבע יש משמעות וחשיבות לא פחותה משיקולים כלכליים של רווח כספי. אנו נמשיך לפעול לטובת שמירה על משאבי הטבע ולטובת זכות הציבור ליהנות מהם.
פנינו לעתירה.

מתחם לוגיסטי על גדות הנחל (צילום: רשות נחל הקישון)

מחברת נמלי ישראל נמסר לחי פה:

הוועדה המחוזית לתכנון ובניה בחיפה אישרה צעד נוסף בקידום תכנית לפיתוח עורף הנמל שצפוי ליצור עשרות מקומות העבודה לתושבי החיפה והאזור. תוכנית פיתוח פארק נמלי ישראל בצמוד לנמלים, הנה צעד חשוב ומשמעותי בפיתוח מטרופולין חיפה והמפרץ לטובת חיזוק הכלכלה המקומית והלאומית. התוכנית תביא להקמת פארק לוגיסטי ראשון לחיפה והסביבה, פיתוח שטחים איכותיים לטובת השרשרת הלוגיסטית בהשתלבות עם פארק ירוק לפנאי ונופש עבור התושבים. חברת נמלי ישראל תמשיך לקיים את תפקידיה ולפעול ככל הניתן ליצירת איזון בין כלל הצרכים, כפי שנכון וראוי לעשות הן מבחינה משקית והן מבחינה סביבתית וחברתית, שהם עקרונות היסוד לקיימות ופיתוח בר קיימא.

הגיבו כאן לכתבה

5 תגובות
 1. אייל אמר/ה

  חברים מטרת נמל המפרץ הסיני בבעלות סינית ל-25 שנה ללא פיקוח ישראל, אקס טריטוריה, שעושה יד אחת עם חברת הנמלים, חברה מוזרה עם אינטרסים שסותרים את טובת אזרחי המדינה ובוודאי אזרחי חיפה, יד אחת כדי לאשר מליוני מ"ר של אחסון לוגיסטי. עבור מה? עבור שני דברים. סין מחפשת בכל העולם היכן לשנע פסולת תעשייתית רעילה, חומרים מסוכנים עודפים או בדרכם ללקוחותיה באירופה. כאן מצאה מדינה טיפשה וחלשה בשם ישראל, ובתוכה את פח האשפה הלאומי של ישראל הלא היא חיפה, וחברות סיניות עטו על המציאה. גם שליטה בנמל, וגם הסכמה בשתיקה לשינוע פסולת התעשייה והכימיקלים הסינית לכאן, לאחסון… לא הספיק הקוקטייל הפטרוכימי אז קבלו עוד הכפלה ושילוש שלו בקרוב.
  עשרות מדינות בעולם בהן ניסתה סין לשפוך פסולת תעשייתית רעילה כבר סירבו, בחלקן באותה שיטה בנתה להן נמל ימי, ואז אזור לוגיסטי ענק של מליוני מטרים, ואז גילו מה מאוחסן בו ונלחמו לעצור את משלוחי פסולת התעשייה. בישראל שר אוצר אחד ישראל כץ, נמהר ונפסד להיפטר ממונופול שני הנמלים עם משכורות 60,000 שקל לפועלי נמל, נפל ישירות לאותה מלכודת מדינית-סביבתית. חנ"י היא משתפת הפעולה מטעם המדינה עם סין. מטרתה בכל דרך להשתלט על כל אזור סובב נמל המפרץ הסיני, ולהפוך אותו עבור סין למכולות ענקיות לאחסון פסולת התעשייה שלה בנוסף לשינוע סחורות שלה לירדן ולאירופה. לגבי ירדן, מסתירים את ההסכמות של ישראל להפוך את זה לנמל ייצוא ירדני על הראש של ישראל. סוג של נמל סיני-ירדני. בקרוב תשמעו בקול תרועה על רכבות סחורות בין נמל המפרץ הסיני לבין ממלכת ירדן בקו רכבת העמק. ככה ירדן תעקוף את ישראל, יש לה נמל סיני בחיפה. דבר שני, נמל סחורות לרש"פ. גם כאן, הם לא צריכים את ישראל עכשיו יש להם נמל סיני. קו משאיות קבוע של מאות משאיות ייצא מהנמל הסיני לעבר ערי הרש"פ, את הזיהום הרעש והמטרד יסבלו תושבי חיפה. שוב, על האף של ישראל, הסכם סין-רמאללה, ישראל נוטרלה מהשפעה. או פוחדת מסין מספיק כדי להסכים להכל.
  זה ביבי הגדול ארגן, ובנט הקטן יוציא לפועל בשתיקה.
  המחדל הכי גדול, עזבו את המחדל הדיפלומטי-מסחרי שגרם הנמל הימי הסיני בחיפה, זה המחדל הסביבתי בקישון. חנ"י, זרוע הביצוע של סין, להערכתי אפשר להתחיל בחקירות כמו באוסטרליה ובמדינות אחרות על השפעה סינית שחדרה לתוך חנ"י, האם מישהו בחנ"י גם מקבל משכורת נוספת סודית בחו"ל מסין או הרבה ביקורים בסין (תבדקו, תגלו שהתשובה עד הקורונה הייתה חיובית בהחלט) וזה כדי "לתאם" מהו התיאום? תיאום ההשתלטות הסינית על לוגיסטיקה כי זה לא שינוע זמני בנמל הסיני, זה dumping, לא היצף מחירים, אלא היצף פסולת. פסולת תעשייתית רעילה חסרת כל שימוש, שלא ניתנת למיחזור, שחודרת בכל מקום בו ניסו לאחסן אותה למי התהום ושולחת גזים רעילים לאויר, פסולת בעייתית שסין כמובן לא רוצה בשיטחה. יש שפע של כתבות בנושא אז לא ארחיב כאן, אבל זאת המטרה הסודית בשטחי הלוגיסטיקה העצומים. גורלה של המעגנה נגזר למות. אף מלון או מסעדה לא יקומו מול מחסני ענק עם פסולת פטרוכימית. פארק הקישון יחוסל לחלוטין.

  1. חמשושלייקס בגוגל אמר/ה

   אם לחיפאים כמעט לט אכפת ….

 2. דין דין אמר/ה

  בכך השלימה חני את תוכניתה להפוך את חיפה למצבור של מחסנים ושטחי אחסנה לנמל על חשבון איכות חיים.נמל דלקים ישלים את התמונה.

 3. אלכסי אמר/ה

  בגדול בכל מה שחנ״י נוגעת ,ובמה מה שהיא מתעסקת פוגע באזרחים התמימים וחסרי ההשפעה והכח!!!
  חנ״י = מדינת ישראל ,זרוע הרסנית שלא סופרת את הציבור גובה מחירים אסטרונומיים ונותנת 0 !!!
  די לגזל הציבור תנו לחיות ולהנות מהטבע בים וביבשה.

 4. ירון חנן אמר/ה

  היכן ראש עיריית חיפה קליש שבשטח השיפוט שלה אונסים פארק ירוק עם נחל שזורם עוד מימי התנ"ך? היכן שרת הגנת הסביבה תמר זנדברג שנותנת לחנ"י ולמשרד התחבורה אור ירוק לעשות כחפצם במפרץ חיפה בלי שום ריסון? היכן חברי "מועצת השינוי" שעסוקים כל הזמן בפוליטיקות קטנות וחלוקת תפקידים לעצמם ולחבריהם ושוכחים בשביל מה ובשביל מי הם נבחרו? ועל ראשי הועדה המחוזית אני כבר לא מדבר, הם מזמן נכנעו טוטאלית לכל גחמה דורסנית של חנ"י…צר לי שהמתנגדים לא השכילו לגייס את הציבור הרחב בחיפה וסביבתה שברובו כלל לא מבין ולא יודע עד כמה מדובר בהחלטה נוראית עבורו, כשנוותנים לחתול לשמור על השמנת.
  אני רוצה להאמין ולקוות שלא נאמרה פה המילה האחרונה ויש עוד תקווה שההחלטה הזו תשונה לטובה!

הגיבו כאן לכתבה