דיון מכריע בנוגע לתוכנית 'מתחם לוגיסטי נמלי ישראל' בגדות הקישון • "תוכנית הרסנית ובכייה לדורות"

מתחם לוגיסטי ( צילום אוויר: רשות נחל הקישון)

בהמשך לסאגה המתנהלת בנוגע לתוכנית "מתחם לוגיסטי נמלי ישראל" והערר שהוגש נגד התוכנית ע"י הירוקים ורשות נחל קישון בספטמבר 2020, דיון מכריע בנושא יתקיים ביום 1/12/2021.

"החלטה על מתן פטור מתסקיר השפעה על הסביבה למתחם האחסנה על גדות הנחל תהיה החלטה מוטעית ובכייה לדורות לכלל תושבי האזור".
ביום רביעי הבא, 1/12/2021 תתכנס מליאת הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה בחיפה, לדון בסוגיית מתן פטור מהכנת תסקיר השפעה על הסביבה לתוכנית "מתחם לוגיסטי נמלי ישראל". התוכנית מייעדת שטחים על גדות מורד נחל הקישון הסמוכים לפארק, למחסנים לוגיסטיים ואזורי מכולות. לתוכנית זו הגישו רשות נחל הקישון וארגוני הסביבה התנגדות, בשל הפגיעה הקשה שתגרם לשטחים הפתוחים האיכותיים בגדות הנחל.

יישום התוכנית יגרום לצמצום שטחי חלחול טבעיים והגברת נזקי השיטפונות באזור, תעצים את תופעת אי החום העירוני, תגביר את עומסי התחבורה וזיהום האוויר, תחשוף את ציבור משתמשי הפארק לחומרים מסוכנים, תגרום למפגעי אור ורעש ותפגע קשות במערכת האקולוגית הרגישה של סביבת הנחל ובמלחת הקישון הנדירה והייחודית.

ברשות הנחל ציינו כי אם חלילה תחליט הוועדה המחוזית שלא לערוך תסקיר, תהיה זו החלטה לא מידתית ובלתי סבירה בעליל וספק אם היא חוקית. החלטה שכזו תפגע קשות בערכי הטבע ובזכותם של תושבי המטרופולין החיפאי לזכות לאיכות חיים מפארק ירוק רחב ידיים ומשמעותי ולא מצומצם בשטחו.

עמדת רשות הנחל זכתה לתמיכה רחבה משמונה ראשי רשויות במטרופולין, חברי מועצת העיר חיפה, רשות הטבע והגנים, קרן קיימת לישראל, איגוד ערים להגנת הסביבה חיפה וארגוני הסביבה: צלול, אדם טבע ודין, גרינפיס ישראל, אזרחים למען הסביבה, מגמה ירוקה, שומרי הבית ומנקים את מפרץ חיפה. כולם פנו ליו"ר הוועדה המחוזית, איתמר בן דוד, וקראו לו לפעול לטובת עריכת התסקיר, למען הטבע, הסביבה, תושבי האזור והדורות הבאים.

עצי התמר - פארק הקישון בין הסערות (צילום: נילי בנו)
עצי התמר – פארק הקישון בין הסערות (צילום: נילי בנו)

כזכור, בחודש ספטמבר 2020 חברי מועצת העיר אביהו האן ומוטי בליצבלאו, יחד עם רשות נחל קישון, הגישו ערר למועצה הארצית נגד התוכנית ההרסנית להקמת מתחמים לוגיסטיים בגדות נחל קישון. זאת לאחר שרשות נחל הקישון קיבלה אישור הגשת ערר מהמועצה הארצית מאחר שהוועדה המחוזית אישרה את תכנית חברת נמלי ישראל. תוכנית פיתוח מתחם לוגיסטי בסמוך לנחל שיהיה על חשבון שטחים פתוחים איכותיים, וייפגע בסביבת הנחל, בנוף ובערכי הטבע הנדירים במקום.

האן ובליצבלאו ציינו בערר כי תוכנית מתחם לוגיסטי נמלי ישראל, היא אחת ממספר תוכניות אותן מקדמת חנ"י לפי שיטת הסלאמי ללא ראיה כוללת של השפעות סביבתיות של כלל התוכניות על המרחב, שכלול בו גם נחל הקישון ושטחים בעלי ערך ביולוגי אדיר וייחודי. עוד טענו כי בתוכנית זו אין התייחסות להגבלת כמויות מכסימליות של החומרים המסוכנים (החומ"ס) המותרים לאחסון בכל תא שטח נתון, או מגבלה של תאי שטח בהם לא ניתן יהיה לאחסן חומרים מסוכנים, אלא תנאי בלבד כי האחסנה של חומ"ס תותר אם הסיכונים ממנו אינם חורגים מגבול המגרש, והאחסנה תהה באמצעים ואריזות סגורים. בכך נסללת הדרך להגדיל ללא מגבלה את רמת הסיכונים והאיומים לאור הגידול הוודאי של כמות המטענים שיעברו בשטחים אלו, ובהתחשב במגה אירוע שהתרחש לאחרונה בלבנון ביירות.

שרון ניסים (צילום: רשות נחל הקישון)
שרון ניסים (צילום: רשות נחל הקישון)

מנכ"לית רשות נחל הקישון, שרון נסים:

החלטה על מתן פטור מתסקיר השפעה על הסביבה למתחם האחסנה על גדות הנחל – תהיה החלטה מוטעית ובכייה לדורות לכלל תושבי האזור. תסקיר השפעה על הסביבה הוא כלי חשוב במסגרת קבלת החלטות על מנת למנוע מפגעים ולבחון חלופות. כאשר הוועדה המחוזית מוותרת על מתן המידע הזה היא חוטאת לתפקידה וגורמת לפגיעה קשה בציבור ובטבע. אנו קוראים ליו"ר הועדה המחוזית להחליט נכון וכמתבקש, ולהורות על עריכת התסקיר כפי שנעשה בתוכניות רבות אחרות. חבל שדיון זה מתקיים רק לאחר עתירה מנהלית שהגשנו לבית המשפט.
אביהו האן (צילום: עומר כרמי)
אביהו האן (צילום: עומר כרמי)

יו"ר הירוקים של חיפה, חבר וסגן ראש העיר, אביהו האן:

זהו בהחלט דיון מכריע שיקבע את עתידו של מפרץ חיפה והשטחים המיוחדים של גדות נחל קישון, שמנקודת מבטינו ראוי להיות פארקים, אזורי בילוי ונופש לתושבי העיר והריאה הירוקה שתושבי העיר כל כך חפצים בה, לעומת הרצון של חברת נמלי ישראל להקים באזורים הכי יפים בעיר מחסנים לוגיסטיים למכוניות, מכולות ואמצעי אחסון שונים וכולם על גדות נחל הקישון. אני וחבריי לסיעת הירוקים שותפים למאבק הזה יחד עם רשות נחל קישון, כדי לייצר מציאות אחרת למשך ה-50 השנים הבאות ואף יותר, לעומת הסכנה שחברת הנמלים רוצה להביא עלינו. תקוותי שבית המשפט לא יאפשר את לקיחת השטחים המיוחדים והאיכותיים האלה לטובת מחסני מכולות ומכוניות ויאמר לוועדה המחוזית של חיפה – עד כאן. תתכננו מחדש את השטחים האיכותיים האלה ותאפשרו פארקים לטובת תושבי חיפה.

האן מוסיף: "מנקודת מבטי, חמור שאיני רואה את ראשת העיר במאבק הזה. היא הזניחה את המאבק על מפרץ חיפה, על פינוי המפעלים והמלחמה על השטחים הכי איכותיים שיש לנו באזור, היא לא הגישה עתירות והיא לא נלחמת. ובצורה כזו או אחרת הרימה ידיים ועל כך לא אסלח לה".

נחל הקישון (צילום: אלון בן מאיר, רשות נחל הקישון)
הגיבו כאן לכתבה

3 תגובות
 1. ירון חנן אמר/ה

  תושבי חיפה ורוב תושבי האזור מחזיקים אצבעות להצלחת עתירת הירוקים ורשות הקישון נגד הדורסנות וההרס הצפוי שמובילה חנ"י בשיתוף משרד התחבורה (גם בתקופת הממשלה הנוכחית) ובעצימת עין מקוממת של עינת קליש ראש עיריית חיפה שמכרה את אינטרס תושבי חיפה לטובת הסכם כניעה הזוי שעשתה עם משרד התחבורה ועל הדרך רוצה לאשר פינוי שדה תעופה הרצליה לחיפה…

 2. נמל הפסולת הסינית דורש פתרונות אחסון שלה בקישון אמר/ה

  חיפה היא פח הזבל הלאומי לתשתיות.
  לאחר שתקעו פה את הנמל הסיני ואת שדה התעופה מהרצליה,
  ברור שיאשרו מרבדים של מיכלי ענק לאחסון הג'אנק הסיני
  אף מדינה לא מוכנה לקבל את פסולת התעשייה הסינית המזוהמת שניסו לשנע לעשרות נמלים באפריקה ואסיה שבנו.
  והנה, פח הזבל הלאומי יהיה מעתה פח הזבל הבינלאומי. חיש הוקם מסוף כימיקלים בנמל המפלץ הסיני לקלוט את הפסולת
  התעשייתית הסינית ולשם אחסונה דרושים מיכלי ענק בגובה 30 מטר על גדות הקישון.
  מדינה הזויה אנחנו, עד רמה בלתי אפשרית כבר.

 3. דין דין אמר/ה

  כמה קל לכופף את העיר חיפה ופרנסיה. נמלי ישראל מכניסים כסף רב ולפיכך עדיפים על חיפה ותושביה. נמל דלקים נמל סיני מחסני מכולות שטחי אחסנה הכל הולך.

הגיבו כאן לכתבה