באנר מוזאוני חיפה 230624
באנר גורדון 230524
באנר קריית אתא עצמאות 080524
באנר מוזאוני חיפה 230624
באנר שבוע הספר העברי בקריית ביאליק - רחב

המלון בבת גלים נבנה במהירות הבזק על אף שהוא חוסם את קו החוף

זוהי כתבת המשך לכתבה שפרסמתי לפני כחודשיים בתקופת הבחירות...

מגדלי חוף הכרמל – ״המפלצות״ שעל החוף

מגדלי חוף הכרמל קמו על רצועת קרקע שהיתה שייכת...

להגמיש תבניות, לחשוב בצורה רגשית • על הספקטרום האוטיסטי

אוטיזם הוא תופעה שמוגדרת כשונות נוירולוגית המאופיינת בעזרת קבוצת...

האמנית ריטה בנימינוב • תערוכה על יופייה של העיר חיפה

במתנ"ס הדר "ביתנו" השוכן ברח' ירושלים 29 בחיפה, מתקיימת...

התוכנית שתקרב את חיפה לתל אביב יוצאת לדרך – הכפלת מסילות החוף ושיקוע הרכבת • חשש כבד מהשלב הראשון של חישמול עילי

הוועדה לתשתיות לאומיות החלה לקדם את התוכנית להכפלת מסילות החוף ואת תכנית שיקוע הרכבת בחיפה, אך בשלב הראשון צפוי מפגע קשה של חישמול עילי לאורך חופי חיפה

הכפלת המסילה והמעבר לחישמול בין חיפה לתל אביב, תאפשר תנועת רכבות תדירה ומהירה (30 דק' בין חיפה לת"א).
נפסלה חלופת השדרה מתחת לכרמל ואושר שיקוע הרכבת בתוואי הקיים.

חשש כבד בחיפה מפני חישמול עילי, שיבוצע בשלב הראשון בתוואי הקיים ויהווה מפגע ממשי באזור החוף, היות שעד לביצוע תוכנית שיקוע הרכבת, יחושמלו המסילות הקיימות כחלק מהפרויקט לחשמול רשת המסילות הקיימת כולה.

מומחים מעריכים כי קשה לדעת כמה שנים יחלפו בהן חיפה תהיה תקועה עם חישמול עילי שיפגע משמעותית בקו הנוף של העיר, עד שיבוצע שיקוע הרכבת, בעלות מוערכת של 12 מיליארד ש"ח. שיקוע כזה, בתוואי הקיים, כרוך בעבודה מורכבת ביותר של פינוי נכסים פרטיים, אשר נמצאים ממש בסמוך למסילת הרכבת.

חישמול קו הרכבת בין תל אביב לירושלים - 08/07/2018 (צילום - ירון כרמי)
חישמול קו הרכבת בין תל אביב לירושלים – 08/07/2018 (צילום – ירון כרמי)

שיקוע הרכבת – הדיון המלא בוועדה – צפו


סיכום הדיון – שיקוע הרכבת העברת תכנית לתשתית לאומית להערות הוועדות המחוזיות


מהמועצה הארצית לתכנון ולבניה נמסר לחי פה:

המקטע הנוכחי, הממשיך את הכפלת מסילת החוף בתחום חיפה, כוללת הוספת שתי מסילות מהירות בתת-הקרקע ומנהור שתי המסילות הפרבריות הקיימות הנסיעה מתחנת 'חוף הכרמל' בחיפה עד לתל אביב תארך כ-30 דקות.
 
הוועדה לתשתיות לאומיות שבמינהל התכנון, בראשות שלומי הייזלר, הודיעה היום (שני, 13.12.21) על הכנת התוכנית לתוספת מסילה שלישית ורביעית בתחום העיר חיפה (תת"ל/65ב).
מדובר בתוכנית הממשיכה את המקטע להכפלת מסילת החוף בין תחנת חוף הכרמל בחיפה לשפיים (תת"ל/65א), שאושרה בחודש דצמבר 2020 להעברה להערות והשגות הציבור.
 
הוועדה דנה במספר חלופות להתוויית המסילות בתחומי חיפה, ביניהן חלופת השדרה, חלופת האצטדיון, וחלופת המנהור לאורך המוקדים המטרופוליניים בעיר. לאחר שהוצג מסמך בחינת חלופות בתחום חיפה נבחרה חלופה המתווה שתי מסילות מהירות לצד שתי מסילות פרבריות בתת-הקרקע, בתוואי דומה לקיים היום, עם 4 תחנות בחיפה – לב המפרץ, קריית הממשלה (תחנת השמונה לשעבר), בת גלים (פרברית בלבד), וחוף הכרמל.
 
מדובר ברכבת מהירה מסוג שעדיין לא קיים בארץ, וקידומה מהווה ביטוי לחשיבה אסטרטגית ארוכת טווח המבקשת לקרב בין 4 המטרופולינים, באמצעות קיצור משמעותי של משכי הנסיעה ברכבת. משך הנסיעה מנהריה לתל אביב בחלופה זו יהיה כ-54 דקות, לעומת שעה וארבעים היום. הנסיעה מתחנת חוף הכרמל בחיפה לתל אביב ברכבת המהירה תארך כ-30 דקות, עם עצירה אחת בלבד של חלק מהרכבות בחדרה. הרכבות הפרבריות ימשיכו לשרת את כל התחנות בדרך.

מינהל התכנון תמך לאורך כל הדרך בחלופת תוואי המסילות בתת-הקרקע, ולא על פני הקרקע לצורך קידום שירות מיטבי ומהיר למרכז מטרופולין חיפה.

הוועדה סברה כי קביעת המסילות המהירות והפרבריות באותו פרוזדור מסילתי מאפשר שירות רכבתי מיטבי, תדירות גבוהה יותר וזמני המתנה קצרים יותר, ולפי תחזיות רכבת ישראל לשנת 2040, נותן מענה למירב הביקושים של הנוסעים ברכבת בקו זה הן לכיוון צפון והן לכיוון דרום.
 
החלופה הנבחרת תואמת לתוכנית האסטרטגית של רכבת ישראל ל-2040 ולמדיניות התכנון הארצית, לחיבור בין ארבעת המטרופולינים בישראל. התוכנית האסטרטגית של רכבת ישראל צופה 350 מיליון נוסעים בשנה ברשת הרכבות בשנת 2040.
 

יו"ר מטה הדיור הלאומי ויו"ר הוות"ל, שלומי הייזלר:

"מדובר בתוכנית שתזניק קדימה את כלל מטרופולין חיפה, חיבור רכבתי חשמלי, מהיר ויעיל מלב המטרופולין לרשת הרכבות המהירה. התוכנית תנגיש את העיר חיפה לים, תעודד התחדשות עירונית ותוביל לתוספת משמעותית של יחידות דיור ושטחים פתוחים בלב העיר חיפה."
 

מתכננת הוועדה לתשתיות לאומיות במינהל התכנון, נאוה אלינסקי-רדעי:

"מדובר בבשורה חשובה לעיר חיפה. כיום מסילות הרכבת מהוות חיץ בין חיפה לים והתוכנית תאפשר את חיבור העיר חיפה לנכס העיקרי שלה – הים. לאחר שנים של דיונים הוועדה לתשתיות לאומיות הכריעה ששתי המסילות המהירות יעברו בתוך העיר חיפה בתת הקרקע. עתה תוכל העיר לתכנן את עתידה העירוני, כשיש וודאות לגבי תוואי המסילה המהירה".
 
ההכרעה התעכבה במשך שנים רבות בשל פנייה עיקשת לבחינת חלופה שתעקוף את העיר חיפה, בעיקר מצד רשויות בגליל המערבי. הוועדה בחנה חלופה העוקפת את חיפה וממשיכה מחדרה לצפון, ומצאה כי הדבר יגרע מרמת השירות לרוב המוחלט של הנוסעים ברכבת, כולל לתושבי הגליל המערבי.
 
עד לביצוע תוכנית זו, יחושמלו המסילות הקיימות כחלק מהפרויקט לחשמול רשת המסילות הקיימת כולה. תת"ל/65ב בשלבה הסופי תהיה מחושמלת במנהור, תסיר את החיץ הרכבתי הקיים בין העיר חיפה לים ותאפשר חיבור העיר אל הנכס העיקרי שלה.

ההחלטה התקבלה על רקע הסכמות מתגבשות בין עיריית חיפה ורכבת ישראל לשלביות הביצוע של המסילות ופיתוח על שטחי המסילה המתפנה.

אביהו האן מסר לחי פה – יום עצוב לחיפה!

חישמול עילי של הרכבת תוך יצירת חייץ בין חיפה לים באופן זמני לכאורה זו החמצה נוראית שתהיה רשומה לדיראון עולם על הקדנציה הבעייתית של ראש העיר קליש וסגנה נחשון צוק.

הבסיס להחלטה הרעה – חוסר האקטיביות של ראש העיר קליש וחוסר ההשפעה שלה בקרב משרדי הממשלה וזאת למרות האזהרות שלי שוב ושוב בנושא.

אסור להסכים אפילו לא לדקה לחישמול עילי והרי ברור לכולנו שאין דבר קבוע יותר מההחלטה הזמנית.
הקמת החיץ בין חיפה לים הינו יום עצוב לחיפה!

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

נגה כרמי
נגה כרמי
נגה כרמי - מנהלת תאגיד החדשות חי פה - חדשות חיפה והסביבה - הודעה בוואטסאפ: 052-2410689 שליחת מייל למערכת: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

17 תגובות

 1. קודם תשבו על הכיסא החשמלי ואם תשרדו תקבלו מינהור הרכבת בתאריך לא ידוע. עיסקה מצוינת אבל לא לחיפה.

 2. לא ברור לי למה לא עושים מנהרה לרכבת בין לב המפרץ לחוף הכרמל, זה הפתרון הכי הגיוני, הכי מהיר. יש לבטל הרכבת בתוך חיפה. מי שירצה לנסוע לתל אביב יסע משתי תחנות אלו. מי שירצה להכנס לחיפה יסע עם אוטובוס משתי תחנות אלו.

 3. תבינו שהשלב הראשוני הוא גם הסופני! קליש ירדה לברכיים, התקפלה בפני הנהלת הרכבת, ועכשיו מציגה זאת כ"ניצחון"… חחח

 4. זה מזכיר לי את התוכניות לפנות את בה"ד חיל הים. לא יתפנו גם עוד 40 שנה כי זה כבר עובדה מוגמרת וככה יהיה עם החישמול העילי. יעשו מאה תוכניות מנהור וסקרים ובדיקות וידחו כל פעם את המנהור עוד קדימה ועוד קדימה

 5. לפי ההרחבה שפרסם דביר, למעשה לעיריה לא היתה בכלל בקירה היו עוקפים אותה עם החישמול. כלומר שוב הנחתות כמו העברת התעופה הקלה הרועשת מהרצליה לחיפה.
  איש לא מגדיר מהי תקופת הביניים שבה יבוצע חישמול עילי סביב חיפה. מן הסתם עלות הביצוע עשרות מליוני שקלים ולא מבוצע כדי לפרק אחרי שנתיים הכל. תקופת הביניים יכולה להיות עשרים שנה או מאה שנה. למשל יחליטו לבחון מחדש את הצורך במנהור בעוד עשר שנים. למה? ככה. למשל יחליטו לוותר על תוספת שני קוים מהירים דרך חיפה בתור "פשרה" בה יושאר החישמול העילי הלאה והקוים המהירים יבוצעו בקו המזרחי בלבד ועד חוף הכרמל עבור חיפה. בקיצור – אל תצפו למנהרות רכבת בעתיד הקרוב ולא הנראה לעין. חשמול סביב העיר לעשר שנים, הכפלת המסילות עד חוף הכרמל ל2040 – ואחריהן לכו חפשו בפנסיה את מי שחתמו. עליית מי הים.. ימצאו תירוץ למה אי אפשר למנהר לאורך החוף. לכן מראש לא רצו דרך ההר לצ'ק. פוסט כמו מנהרות הכרמל כי את זה אפשר לבצע ותוך 3 שנים ובשליש מהעלות כמו מנהרות הכרמל, רק שאין להם כוונה כזו. העדר הרצון לממש פתרון אמיתי הוא שהביא לפסילת חלופת מנהור דרך ההר ויציאה במרכזית הצק פוסט.

 6. קידמה? פרימיטיביות! הביטו ברכבות החדשות בעולם, כל התשתית בתוך האדמה והקרונות מרחפים על שדה מגנטי ללא מנוע ואפילו ללא גלגלים! רק רכבת רחף!

 7. לא מת על אביהו האן (רק השבוע הצביע נגד הפעלת הכרמלית בשבת, ופרש מקואליציית השינוי) אבל הפעם הוא צודק.
  מרגע שיהיה חישמול עילי, יימצאו תמיד סיבות לדחיית השיקוע.

  אחרי שפרוייקט חזית הים במושבה הגרמנית אופסן, עכשיו החישמול.
  חיפה הולכת ומתקדמת בקצב מסחרר, רק לאחור.

  תודה קליש!!!

 8. כדי לא להרוס את החופים אפשר להתחיל בתוכנית מ דרום מרכזית חוף הכרמל עד לתל אביב

 9. מסכים עם עיקרי הדברים של אביהו, ירון ואייל. בשלב זה ההתנגדות בהליכי התכנון של אלה המתנגדים למנהרת שדרה צריכה להיות ממוקדת על פינוי תחנת חוף הכרמל מהחוף ברוח דבריו של ירון, היינו, מנהור מתחת לאצטדיון/מת"מ (עם רציפים בסביבה זו) וקו ישיר לקריית הממשלה (של 4 מסילות). אנחנו כמובן נשמור גם על האופציה של מנהרת שדרה, שלדעתנו הכי טובה לחיפה ולצפון, ולדעתנו זו גם האופציה היחידה שישימה מהטעמים שציין אייל לעיל.

  ראו הודעת יו"ר הות"ל כפי שפורסמה, המלמדת היטב שעיריית חיפה כשלה שוב מול ירושלים (בדיוק כפי שציין אביהו):

  יו"ר מטה התכנון הלאומי הביא לחבילת החלטות שתבטיח מענה למשבר התחבורה ארוך השנים בחיפה; במסגרת ההחלטות, שאושרו אמש (ב') בוועדה לתשתיות לאומיות, הובטח פתרון לחשמול מסילת החוף באזור חיפה ומנהור כל תוואי הרכבת החדשה בתוך העיר.

  לאחר שנים בהם עיריית חיפה התנתה את אישורה לחשמול מסילת החוף בתחומה, במסגרת קידום תכנית תת"ל 18, החליט יו"ר המטה לתכנון לאומי, עו"ד שלומי הייזלר, לאשר חבילת החלטות שמעגנת מנגנוני תמרוץ ואכיפה שיבטיחו את קידום והפעלת מערך החשמול באזור העיר חיפה בעתיד הקרוב. מערכת החישמול של קו הרכבת הקיים בעיר חיפה תשודרג לטובת מתן שירות רכבתי בתקופת הביניים, כך ששירות הרכבות לא יפגע עם מעבר כלל המערך הרכבתי לחשמל. הועדה לתשתיות לאומיות בראשות עו"ד שלומי הייזלר חייבה את הגורמים הנוגעים בדבר להניח בפני הוועדה פתרון מוסכם בתוך שלושה חודשים מיום פרסום ההחלטה, ולא, תמליץ הוועדה על תיקון התכנית, כך שלא תידרש הסכמתה של עיריית חיפה להפעלת החשמול, כאמור.

  בנוסף, במסגרת דיון לבחירת חלופות במסגרת תת"ל 65ב' "הכפלת מסילת החוף מחוף כרמל ועד לסדנאות אפרים" בחרה הוועדה לתשתיות לאומיות בראשות יו"ר מטה התכנון הלאומי עו"ד שלומי הייזלר בחלופת המנהור (חלופה 102). במסגרת החלופה תבנה בתוואי הרכבת הנוכחי מנהרה בה יעברו שתי מסילות רכבת מהירות ושתי מסילות פרבריות ותפורק תשתית הרכבת העילית הקיימת. חלופה זאת הינה החלופה המיטיבית מבחינה תכנונית אשר תחבר את העיר חיפה לים ותשמור על שירות רכבתי מהיר ללב מטרופלין חיפה תוך מתן עדיפות למערך הרכבתי המהיר והפרברי.

  לצד זאת יובהר, כי הוועדה סייגה את החלטתה על מנת להבטיח את שיתוף הפעולה עיריית חיפה במישור נוסף, והחליטה לשוב ולבחון את הצדקה לתוקף התנאים שנועדו להבטיח את חלופת המנהור, המועדפת על עיריית חיפה, ככל שחבילת החשמול בחיפה לא תאושר תוך שישה חודשים.

  הגבלות והתניות אלו נועדו להבטיח שבשלב הביניים עד לסיום התכנון והביצוע יחושמל קו הרכבת הקיים, כך ששירות הרכבת לחיפה לא יפגע בזמן הביניים. כך, הציבור יוכל ליהנות מרכבת מהירה זמינה ושקטה בתקופת הביניים. הועדה הבהירה כי חשמול הרכבת באופן מידי הינו הכרחי עבור הציבור וכי בחירת החלופה נסמכת על כך שהחשמול יתבצע בעת הקרובה.

  יו"ר מטה התכנון הלאומי, עו"ד שלומי הייזלר: "מדובר במערך החלטות כולל, שמטרתו הוצאת העיר חיפה מתקופת קיפאון ארוכה, אשר תזניק קדימה את כלל מטרופולין חיפה ותביא לחיבור רכבתי חשמלי מהיר ויעיל מלב המטרופולין לרשת הרכבות המהירה בטווח הזמן הקרוב ותבטיח חלופה מיטבית בטווח הארוך.
  החלופה הנבחרת תנגיש את העיר חיפה לים, תעודד התחדשות עירונית ותוביל לתוספת משמעותית של יחידות דיור ושטחים פתוחים בלב העיר חיפה".

 10. צודק אביהו. יש פה תחבולה יח"צנית של הרכבת עם העירייה. מנהור 4 מסילות ברוחב הדרוש לכך לא אפשרי בתוואי הקיים ולכן לא יקרה לעולם.
  הרכבת בתוך חיפה תחושמל ייבנו שתי מסילות מהירות עד חוף הכרמל, וכשיגיעו למינהור בחיפה יודיעו שאין תקציב לפרויקט, ויבוטל משיקולי תקציב או מי תהום או תירוץ אחר. אנחנו במדינת ישראל.
  חיפה תקבל בעיטה בישבן ברגע שיגיע שלב קידום המנהור והוספת מסילות מהירות דרך חיפה הרכבת תחליט לוותר על התוספת ורק לחשמל הקיימות עד נהריה ולהאריך צפונה את המסילה המזרחית שתהיה עד אז כבר בשימוש. מכיר את התחבולות האלו. יבואו יספרו שיש מיתון / נגמרה
  הכסף במטרו לגוש דן – הממשלה תתכנס לאשר חלופה חדשה שבה יתווספו מסילות מהירות צפונה לקו המזרחי בשלב הראשון ואז תספר כמו עם שדה התעופה שהיא בוחנת חלופות מינהור קו מהיר דרך ההר ואז תתחלף שרת תחבורה ותבטל את זה ותחליט להוסיף מסילה שלישית מהירה מעל הקרקע ולשלם קצת פיצויים לתושבי בניינים סמוכים.
  לא מאמין שמנהור בשיקוע בכלל אופציה ל4 מסילות, לא נבחן הנדסית. להערכתי מוכרים לנו לוקש אחד גדול.
  ולמה אני בטוח? כי בתוכנית לבנות מחדש את תחנת רכבת חוף הכרמל הם מתכננים להשאיר שתי מסיחות מעל הקרקע ולעשות רציף ממונהר למסילות 3-4 בלבד המהירות שיסתיימו בחוף הכרמל. ככה שמראש אין כוונה בכלל למנהר הכל אחרת היו מכינים בתחנת חוף הכרמל החדשה 4 רציפים תתקרקעיים. תבדקו אם אני צודק בתכנון תחנת חוף הכרמל בכלל לא מדברים על 4 רציפים תת קרקעיים.

 11. החלטה אומללה לעיר חיפה. גם הריסת חוף דדו, וגם אובדן כל בקרה לגבי מועד פינוי החשמול, אם בכלל. אף אחד לא יכול לחייב את הרכבת להמשיך את הקווים צפונה מחוף הכרמל במסגרת תתל/65ב.
  לדעתי הרכבת מנסה לסיים את הפרויקט בתתל/65א (בתחנת חוף הכרמל).
  כך גם "מנהרת שדרה" (ממרכזית המפרץ ועד מסילת החוף בסביבת הישובים החותרים/מגדים) הייתה מביאה לפיתוח העיר חיפה והצפון.
  מי שמעוניין להגיש התנגדות רשאי לעשות זאת (אין צורך בחתימת עו"ד),

 12. זו רכבת מהירה.כל הכבוד להנהלת רכבת ישראל.לילה טוב

 13. אני וחברי מסיעת הירוקים הגשנו התנגדות לביצוע שלב א' של תוכניות הרכבת בחיפה, כי אנו תומכים בתוכנית טובה בהרבה שניתנת ליישום בחיפה בטווח זמן סביר. הרעיון לשקע מתחת לקרקע 4 מסילות רכבת, בדיוק בתוואי הקיים, נבחן בעבר ע"י מהנדסי הרכבת ונמצא בלתי ישים בגלל סיבות טכניות וטופוגרפיות, בעיקר באזור העיר התחתית והנמל. לעומת זאת, מנהרה שתחצה את העיר עם מסילות מהירות ותקשר את המסילה מדרום חיפה ישירות לקריית הממשלה ומשם ללב המפרץ, תענה היטב על כל המטרות של תושבי חיפה, הקריות והצפון.
  המטרונית או רכבת קלה בעתיד יתנו פתרון לחיבור בין תחנת קריית הממשלה לכיוון בת גלים ומערב חיפה.

הכתבה נעולה לתגובות. ניתן לשתף ברשת באמצעות כפתורי השיתוף

כל הכתבות בחי פֹה

ייערך שיתוף ציבור בתוכנית הקזינו • הדיון בוועדת המשנה לתכנון ובנייה

(חי פה) - ועדת המשנה לתכנון ובנייה בחיפה התכנסה ביום ב' 24/06/24 ודנה בעתיד בניין הקזינו בבת גלים והתכנית להפיכתו לבית מלון. מתנגדים משכונת...

סאמר בלאן מחליף את בשארה עבסאוי כנשיא רוטרי סטלה מאריס בחיפה

ביום חמישי 20/06/24 קיים מועדון רוטרי סטלה מאריס חיפה טקס מרשים של חילופי נשיאים בהיכל עיריית חיפה, במסגרתו העביר הנשיא היוצא רו"ח ועוה"ד בשארה...

ד"ר דורון מייזלס – רופא חדש בצפון

ד"ר מייזלס, מומחה ברפואת ילדים, הצטרף למרפאת כללית ביקנעם עילית ד"ר מייזלס (35), נשוי + 1, מתגורר בקרית טבעון. הוא בוגר לימודי רפואה בהצטיינות מהטכניון....

אחמד ספי, מנהל אדמיניסטרטיבי חדש במרפאת כללית

אחמד ספי (38) תושב דיר אל אסד, בוגר B.A בניהול מערכות בריאות במכללה האקדמית רמת גן ותואר שני בבריאות הציבור מאוניברסיטת תל אביב. בעברו...

בוטלו קנסות לתלמידים בחיפה שלא הצליחו לתקף רב קו באוטובוס

(חי פה) - הורים של חמישה ילדים הלומדים בבתי ספר בחיפה פנו לנציב תלונות הציבור והלינו על כך שילדיהם קיבלו דוחות בגין אי-תשלום דמי...