ארנונה בחיפה:הנחות בארנונה למעוטי הכנסה או פשוט למעטים?

כשבכל הערים מורידים את הארנונה בחיפה מעלים את הארנונה, עד מתי?

אם בודקים את ההנחה שניתנת למעוטי הכנסה, וכן גם לסטודנטים, ניתן לגלות שמי שבאמת זקוקים להנחה, לא באמת יקבלו אותה;
נכון לינואר 2016 שכר המינימום החודשי הינו 4,650 ש"ח. כלומר מי שעובד במשרה מלאה ומרוויח שכר מינימום ירוויח לפחות סכום זה.
אבל ההנחות בארנונה אינן מיועדות עבור אלה שעובדים במשרה מלאה. הן מיועדות לאלה שעובדים במשרה חלקית ומרוויחים פחות, או לאלה שלא עובדים כלל.

20160118_160816-2.jpg

(לא נשכח את העובדה שהנחות בארנונה ניתנות בכל מקרה למי שיש סיבה מוצהרת לעבודה במשרה חלקית ולהכנסה נמוכה או לאי-עבודה כלל, לדוגמא הורה עצמאי, נכים, אזרחים ותיקים וכדומה ).
כלומר מי שעובדים תמורת שכר מינימום, במשרה מלאה, מהבוקר עד הלילה, לעיתים בלילה ואו סופי שבוע, ואולי גם מנסים ללמוד תוך כדי, לא יקבלו הנחה בארנונה.
השאלות המתבקשות הן: מי יכול להציג לעירייה חוזה שכירות ולהירשם בעירייה כמשלם מיסים, כאשר הכנסתו לא עולה על 3,513 ש"ח ? (נכון לינואר 2015, ולפי הנתונים באתר"כל-זכות").
מי יכול להתקיים מסכום זה ואולי בנוסף לממן לימודים?.
ניתן לשער שמדובר באנשים שיש להם תמיכה מההורים או מבני משפחה אחרים. חלקם לא צריכים לעבוד, שוכרים דירה (אף על פי שאין להם הכנסה) ומקבלים הנחה של 80% בארנונה, חלקם יכולים לעבוד במשרה חלקית ולקבל הנחה של 40%, 60% או 80% – בהתאם לתקרת הכנסתם (ובעצם בהתאם לסיוע הכלכלי שמקבלים מהמשפחה) ובתנאי שהכנסתם לא תעלה על 3,513 ש"ח לנפש.

אם מדובר במשפחה בעלת מספר נפשות, הגובה המקסימלי של תקרת ההכנסה לנפש יורדת ככל שעולה מספר הנפשות במשפחה. כלומר, כדי לקבל הנחה בארנונה ההכנסה לנפש לא תעלה על כ- 1,000-2,000 ש"ח, כשיש יותר מ- 3 נפשות במשפחה.
האם משפחה בת 3 נפשות לדוגמא, יכולה להתקיים מ- 6,113 ש"ח (תקרת ההכנסה המקסימלית שמזכה בהנחה בארנונה)? הכנסה זו מעידה על כך שרק אחד מבני הזוג עובד במשרה מלאה, או ששניהם עובדים במשרה חלקית, או שאחד עובד ומרוויח מעל שכר המינימום והשני לא עובד כלל (ושוב אני מזכירה שיש הנחות נפרדות להורה עצמאי, או אנשים שאינם יכולים מסיבה ברורה לעבוד במשרה מלאה).
האם העירייה מעודדת אי-עבודה? מדוע העירייה לא מזכה בהנחה אנשים שעובדים קשה למחייתם, מרוויחים שכר מינימום, צריכים לפרנס משפחה משכר זה, או שפשוט מנסים ללמוד כדי לקדם את עצמם בסולם התעסוקתי ולא להיזדקק להנחות יותר?

מדוע ההנחות הללו למעוטי הכנסה או לסטודנטים תלושות לגמרי מהמציאות של יוקר המחיה? מדוע אינן לוקחות בחשבון את שכר המינימום החודשי? הנחות שפונות לאלה שככל הנראה מקבלים סיוע ממקור אחר, אחרת היו עובדים במשרה מלאה, או פשוט לא שוכרים דירה.
ההשערה היא שההנחות הללו, שאינן לוקחות בחשבון את יוקר המחיה ואת שכר המינימום נועדו למנוע את בקשתן. רק מעטים יכולים לשכור דירה ולהצהיר על הכנסות נמוכות משכר המינימום.
הרוב יסכימו שההנחות בארנונה למעוטי הכנסה אמורות לקחת בחשבון את שכר המינימום החודשי ולבדוק האם מבקש ההנחה מרוויח שכר מינימום וכמה נפשות הוא צריך לפרנס משכר זה.
אם מדובר בסטודנט, התנאים לבקשת ההנחה צריכים לקחת בחשבון גם את הסטודנטים שנאלצים לעבוד במשרה מלאה, כי הם אלו שאינם מקבלים עזרה ממקומות אחרים.
* הנתונים לגבי ההנחות בארנונה לקוחים מאתר "כל-זכות", כלליים ואינם מחייבים את העירייה. על העירייה לקבוע את התנאים להנחה ואת גובה ההנחה ולמרות זאת עיריית חיפה מתעלמת משכר המינימום החודשי ויוקר המחיה בעיר חיפה.

ארנונה בחיפה

לא ניתן להגיב