למה בחרתי להצטרף לקואליציה של יונה יהב?

מכתב לציבור מאת שרית גולן

להיות חברת מועצת עיר – למה בחרתי להצטרף לקואליציה של יונה יהב?

לפני כשנתיים וחצי, בהיותי פעילה בוועד בית הספר של הילדים החלטתי שהדרך הנכונה מבחינתי להשפיע בנושאי חינוך בעיר הזו היא להתמודד למועצת העיר. ואכן, יעקב בורובסקי היקר נתן בי אמון מלא וצירף אותי לרשימתו. בבחירות, כפי שידוע לכם, ניצח בשלישית יונה יהב. וסיעת "מהפך בחיפה" זכתה לשני מנדטים בלבד. עם פרישתו של שלומי כהן ממועצת העיר נכנסתי למועצה במקומו בחודש מרץ 2014.

05_-_שרית_גולן.JPG

שרית גולן בעת שיחה עצובה עם נער שהותקף בנווה דוד.
צילום: חי פה בשטח
חשוב לספר, כי לא כולם יודעים, הפעילות במועצת העיר היא על בסיס התנדבות לחלוטין. אני בעלת משרד עורכות דין ובנוסף עובדת במרכז האקדמי כרמל. מתפרנסת בכבוד ונעדרת כל אינטרסים אישיים למעט הרצון לקדם סוגיות הנוגעות לחיי כולנו בעיר , ובראש ובראשונה חינוך ואיכות הסביבה. לאחר הבחירות בחרה סיעת מהפך בחיפה להישאר באופוזיציה, כפי שעשתה בקדנציה הקודמת. במסגרת זו פעלנו בוועדות השונות שהוקצו לנו – וועדת משנה לתכנון ובניה, וועדת כספים, וועדת תמיכות, וועדת חינוך וועדת מכרזים וכמובן, השתתפנו בישיבות מועצת העיר.

אם בתחילת הדרך סברתי כי בישיבות אלו מוכרעים הנושאים המהותיים לעיר בנושא סביבה, התחדשות עירונית, חינוך ורווחה הרי שנדהמתי לגלות כי לא כך פני הדברים. בישיבות הללו בעיקר זעקנו אנחנו, חברי האופוזיציה ביחד עם חברי אופוזיציה אחרים וההחלטות שביקשה הנהלת העיר היו מתקבלות ממילא ברוב אוטומטי. מצאתי את עצמי בעיקר מבקרת את הנהלת העיר בדיעבד, בלי כל שיניים.
הכלים העיקריים שיש לחברי מועצת העיר, ובעיקר לאלו מהאופוזיציה הם השאילתות המופנות לראש העיר והצעות לסדר יום. אומנם, מדובר בכלים חשובים אך חסרי שיניים לחלוטין. הצעות לסדר של חברי אופוזיציה מתקבלות באופן נדיר ולרוב נדחות ברוב אוטומטי של חברי הקואליציה. למזלי, דווקא הצעות לסדר של סיעת מהפך בחיפה זכו לתמיכה גורפת. אחת מהן נגעה לבחינת אזורי הרישום לבתי הספר היסודיים, הצעה שהביאה להקמת וועדת אזורי רישום שמתכנסת אחת לשלושה חודשים ומטפלת בבעיות שוטפות ומגוונות. השניה נוגעת להקמת וועדת בריאות אשר הייתה חסרה וכולי תקווה שתתכנס ותפעל כפי שצריך להיות.
בין לבין כמובן שהגשנו עשרות שאילתות מתוך מטרה לעורר דיון במועצת העיר בנושאים חשובים ורחבים בעיר בנושאי חינוך, רווחה, תרבות, בריאות, סביבה ועוד. להבדיל מסיעות אופוזיציה אחרות, באמת שניסינו להקיף ולפעול במגוון רחב מאוד של נושאים הנוגעים לתושב בחיי היומיום. רבות מפניותינו נולדו בשיחות ופניות מתושבים.

שרית_גולן_בהפגנה_נגד_יוקר_הארנונה.JPG

שרית גולן בהפגנה נגד יוקר הארנונה
צילום: חי פה בשטח
אבל בסופו של יום, התסכול הלך וגדל שכן הרצון לפעול, לשנות ולהשפיע גדול אך היכולת לכך מהאופוזיציה, קטנה. וזוהי נקודת המפנה שהביאה אותי להסכים להצטרף ביחד עם יעקב פיינגולד לקואליציה של יונה יהב.
נכון, בהרבה נושאים אני חלוקה עם חברי הקואליציה ועם הדרך שבה החלטות נלקחות ואמשיך להשמיע את קולי, הביקורתי, בקול ברור ובהיר גם מתוך הקואליציה. אך אני לא באה לריב ולהילחם, אני באה לשנות. ואני מאמינה בשיתוף פעולה – כזה שיטיב עם תושבי העיר. אני רואה במהלך הזה הזדמנות ליצור תהליכים לטובת העיר מבעוד מועד, בטרם נלקחות ההחלטות על ידי הנהלת העיר, אז הביקורת שלי תהיה אפקטיבית יותר.

בשבוע האחרון קיבלתי פניות מתומכינו שתהו על המהלך. היה אדם שטען אף שמדובר בפוליטיקה זולה. אין לי אלא להצר על מחשבה זו. כפי שציינתי למעלה, פעילותי נעשית בהתנדבות, יתירה מכך, פעילותינו דורשת השקעת שעות רבות במהלך השבוע, הכל על חשבון זמננו הפרטי (ועל חשבון משפחתי), אך אני עושה זאת מתוך אמונה ורצון להשפיע ולשנות. אכן מדובר בפוליטיקה, אבל בוודאי שלא זולה ובוודאי שלא מתוך אינטרסים אישיים (שכאמור, אין לי). העובדה שבורובסקי התמודד לראשות העיר והיינו ממבקריו הגדולים של ראש העיר אין משמעה החרמה של קואליציה שתעבוד איתו. אלא ניצול מצב קיים לטובת העיר. זוהי פוליטיקה נכונה מבחינתי. והיא כמובן תלווה בשקיפות מלאה.
הזמן יגיד האם אצליח, אני מאמינה בצעדים קטנים. לסיום, אאחל לא רק לסיעת "מהפך בחיפה" אלא לכולנו שנצליח לפעול ולהשפיע במסגרת התפקידים שאנו ממלאים.

שלכם,
עו"ד שרית גולן-שטיינברג
חברת מועצת העיר חיפה
"מהפך בחיפה"

לא ניתן להגיב