"המורה, איפה את חונה?" • מצוקת חנייה גוברת בקרבת בתי ספר בחיפה

סערת החניה בליאו באק: עיריית חיפה צבעה בחזרה מכחול לבן ללבן (צילום: מכיל ירון)

כשהמורה צריכה לצעוד עם תיק כבד ולהגיע בזמן לצלצול הראשון • מחסור במקומות חנייה ליד בתי ספר

כשמדברים עם מורים, מגלים כי אחד הנושאים שהכי מכעיסים אותם הוא היעדר חנייה ליד בית הספר. הבעיה של המורים מורכבת, כיוון שהם לא יכולים להגיע לבית הספר מתי שנוח להם, הצלצול מחייב אותם להגיע בזמן, ללא כל גמישות בעניין, כך שהצורך במקום חנייה סמוך לביה"ס הוא כמעט הכרחי.

מצוקת החנייה סביב בתי הספר בחיפה, גברה מאוד בשנים האחרונות, שכן כיום כמעט כל המורים מגיעים ברכבם לבית הספר (פרט לבני המזל שגרים במרחק הליכה), והמצב שנוצר הוא שמספר מקומות החנייה לא מספיק לכולם.

זה לא תענוג גדול להתחיל הליכה של רבע שעה ויותר על הבוקר, עם תיק כבד, לפעמים עוד לפני הקפה הראשון. ניקח בחשבון שמורות צעירות מגיעות ליום העבודה לעיתים קרובות לאחר שפיזרו את ילדיהן הפרטיים בגני הילדים ובבתי הספר, כך שאין באפשרותן להגיע מוקדם יותר, גם אם ירצו בכך. התוצאה היא שלרבות מהן לא תהיה חנייה בקרבת מקום העבודה, והן ימצאו את עצמן צועדות מרחקים מהמקום בו חנו עד לכיתה, והכל תוך לחץ, כדי לא לאחר.

חטיבת הביניים ליאו באק, רחוב טשרנחובסקי 71

חניות שסומנו בכחול לבל מול חטיבת הביניים בבית הספר ליאו באק בחיפה - שביתה בליאו באק
חטיבת הביניים ליאו באק (צילום: אלבום פרטי)

ללא ספק, אחד מבתי הספר בהם נתקלים המורים בקושי משמעותי במציאת חנייה בימים אלה, הם מורי בית הספר ליאו באק, ברחוב טשרניחובסקי 71 בשכונת כרמל צרפתי.

בשנים האחרונות רחוב טשרניחובסקי סוער בשל מחסור במקומות חניה שהחמיר, בין היתר, בשל הזינוק במספר הסטודנטים במכללת גורדון שנמצאת ברחוב טשרניחובסקי 73.

לצד המורים שאין להם היכן לחנות, גם תושבי הרחוב נלחמו במהלך השנים על זכותם לחנות ליד הבית, ואכן, הרבה ממקומות החנייה ברחוב נצבעו בכחול לבן והדיירים קיבלו מדבקות לרכב המאפשרות להם לחנות בו. למרצים בגורדון יש חניון במכללה, אך הסטודנטים המגיעים בכלי הרכב הפרטיים תופסים מקומות חנייה רבים.

לפני מספר שנים העירייה צבעה בכחול לבן את מעט החניות שנותרו בצמוד לליאו באק, המורים בבית הספר לא הסכימו לקבל את רוע הגזירה, הפעילו לחץ, והעירייה התקפלה והגיעה למקום על מנת לצבוע מחדש ולהחזיר את מקומות החנייה למורים.

מי שייכנס לחדר המורים של לאו באק בשעה 7:10, 50 דקות לפני הצלצול הראשון, ימצא שם הרבה מאוד מורים. הם פשוט יודעים שאם יגיעו לבית הספר רק לקראת הצלצול, תחכה להם הליכת בוקר של 15 דקות לפחות, מהרכב עד לבית הספר.


בית הספר חוגים החדש

מקומות החנייה בכניסה לבית הספר חוגים החדש (צילום: מיכל ירון)

מיליונים רבים הושקעו בבית הספר חוגים, שהועתק ממרכז הכרמל – רחוב יאיר כ"ץ, להדר עליון – רחוב לאון בלום, אבל הם לא הושקעו במקומות חנייה. לבית הספר יש כמה עשרות חניות, מספר קטן בהרבה ממספר המורים וההנהלה בבית הספר. יותר מכך, תלמידי י"ב מגיעים גם לעתים, עם הרכב, ומצטרפים לתחרות על מקומות החנייה הסמוכים לבית הספר. המורים בבית הספר שמגיעים ומוצאים חנייה מלאה ברכבים, יכולים להחנות בהמשך רחוב לאון בלום או ברחוב חנה סנש ולטפס בעלייה לבית הספר. כמובן, יותר נעים להגיע לבית הספר ולכיתה לא אחרי הליכה מאומצת, אבל לא תמיד יש ברירה.


בית הספר עירוני ה'

בית הספר עירוני ה' בחיפה (צילום: ירון כרמי)
בית הספר עירוני ה' (צילום: ירון כרמי)

בית הספר השש שנתי עירוני ה' מורכב משני חלקים – התחתון והעליון. בתחתון אין חנייה, ולעומת זאת, בעליון – גם אין. חט"ב הביניים שנמצאת בחלקו התחתון של ביה"ס ממוקמת ברחוב האסיף, שם מספר החניות מוגבל. מורה שלא מוצאת חנייה יכולה לחפש חנייה בהמשך הרחוב ולקוות לטוב. מספר המורים המלמדים בחטיבת הביניים נמוך משמעותית ממספרם בחלק העליון של ביה"ס, שם עובדים עשרות רבות של עובדי הוראה והנהלה, שמתחרים על כמות מצומצמת מאוד של מקומות חנייה. החלק העליון משמש את כיתות התיכון של עירוני ה' ונמצא ברחוב הביכורים, צמוד לבריכת מכבי, שם יש מגרש חנייה בין בית הספר לבריכה, ועדיין, מספר מקומוצ החנייה רחוק מלהספיק לכולם. ככל שמורה מגיעה מוקדם יותר, היא (או הוא) יוכלו להחנות קרוב יותר לבית הספר. אלה שיגיעו מאוחר ימצאו את עצמם מחנה לא רחוק ממרכז הכרמל וצועדים. כשמדובר בעלייה התלולה של ביכורים, החזרה לרכב נראית אפילו מדאיגה יותר…


בית הספר עירוני ג'

בית הספר עירוני ג' (צילום: מיכל ירון)

בית הספר השש שנתי עירוני ג' בנווה שאנן מורכב גם הוא משני חלקים: הבניין הראשי ומצדה. הבניין הראשי נמצא ברחוב פינסקר. המורים יכולים להחנות ברחוב עצמו או ברחובות סמוכים. לבית הספר יש שתי כניסות ואפשר גם להחנות סמוך לכניסה התחתונה לבית הספר. במצדה מספר המורים קטן משמעותית ממספרם בבניין הראשי, ולכן בעיית החנייה שם פחות קשה באופן יחסי.


בית הספר עירוני א'

בית הספר השש שנתי עירוני א' ממוקם בשכונת קריית אליעזר. מצוקת החנייה סביב בית הספר נובעת גם בשל הקירבה למרפאת לין ולמחלקת תאונות בה. כדי למצוא חנייה קרובה לבית הספר, צריך להגיע מוקדם, מי שלא יכול או לא רוצה, ימצא את עצמו צועד מרחק לא קטן עד שיגיע לבית הספר.


בית הספר בסמ"ת החדש

בית ספר בסמת (צילום: מוטי קרניאל)

עד לפני כמה שנים בית הספר היה ממוקם ברחוב מסדה בהדר וכמעט לא היתה שום אפשרות למצוא חנייה בקרבתו. ברגע שבית הספר עבר לנווה דוד, צמוד ליד שרה, באו ימים טובים למורים ולהנהלה. סמוך לבית הספר ישנם מקומות חניה בשפע, ולאור העובדה שמדובר בבית ספר קטן יחסית, ישנם בעיר 40 מורים בערך, שאינם מוטרדים מבעיית חנייה.


בית הספר הריאלי

בית הספר הריאלי – בניין ראשי בהדר (צילום: חי פה)

המורים בבית הספר הריאלי בית בירם בשדרות אבא חושי, נהנים ממגרש חנייה ענק בו הם יכולים להחנות את רכבם. בסניף אחוזה ישנה חנייה כשנכנסים לבית הספר מרחוב חטיבת הראל. מהכניסה העליונה של בית הספר ברחוב כיכר ספר, יהיה כבר קשה למצוא מקום להחנות. בסניף הדר קיימת גם כן חנייה למורים. הבעיה היא בסניף ריאלי מטו"ס במרכז הכרמל (ברחוב דרך הים), שם מציאת חנייה בבקרים היא בהחלט אתגר למורים.


בית הספר אליאנס

בית ספר אליאנס בחיפה(צילום: דוברות עיריית חיפה)
בית ספר אליאנס בחיפה (צילום: דוברות עיריית חיפה)

בית הספר השש שנתי אליאנס נמצא בעמק השמש. אלה שמגיעים ראשונים, יכולים להחנות באחת משני מגרשי חניה, אבל אלה שיגיעו לבית הספר אחרי השעה 8, ימצאו את עצמם נודדים בתוך רמת אלון והולכים ברגל מהרכב לבית הספר במשך דקות ארוכות. בית הספר נמצא על כביש סואן ולכן צמוד אליו גשר המחבר בין שתי המדרכות. מגרש חניה אחד צמוד לבית הספר והשני דורש מעבר בגשר.

עוד לא ראיתי תלמיד עצוב בגלל שהמורה מאחרת…

לסיכום, ייתכן כי מורות זה עם שאוהב לקטר, אפילו על החופש הגדול (יש מורות שהוא ארוך להן מדי ואחרי 3 שבועות כבר מטפסות על הקירות, יש כאלה שלא מבינות למה תמיד הן צריכות לטוס במחירים יקרים ועוד ועוד…). גם מצוקת החנייה היא נושא שגורם להרבה מרמור בחדרי המורים בכל העיר, אבל צריך להגיד שהבעיה לא ייחודית רק למורים, גם עובדי בנקים, בתי חולים, ועובדי עירייה לא תמיד יימצאו חנייה ליד מקום העבודה. הקושי שכן ייחודי למורים הוא הצלצול, שמחייב אותם לעמוד מול התלמידים בזמן, כשהרכב כבר בחנייה. אם כי אני, באופן אישי, עוד לא נתקלתי בתלמידים שבוכים בגלל שהמורה מאחרת…

הגיבו כאן לכתבה

20 תגובות
 1. תלמיד מן העבר אמר/ה

  רוב בתי ספר המצוינים בכתבה נמצאים ליד תחנות תחבורה ציבורית קבועה ונוחה. אין צורך ברכב פרטי בעיקר תלמידים עם רישיון נהיגה.

  1. 100% אמר/ה

   איפה הדוגמה האישית?
   מגיפת ההשמנה מתחילה עם מורים שיוצאים מג'יפ במקום ללכת בשכונה כדוגמה אישית, לתרום לבטחון האישי, לעודד תלמידים ללכת ברגל. מורים צריכים לשקול לעבור דירה ולגור ליד בתי הספר – ובנוסף כל בתי הספר עם קווי אוטובוס זמינים ולאלו שלא חובה לתגבר בבקרים את קווי האוטובוס.

 2. חני אמר/ה

  מצוקת חניה גם בדרך הים, קימים שם 2 בתי ספר לחינוך מיוחד, עוד בית ספר שבו לומדים השתלמויות וגם בצמוד בית חולים 10 של חיילים, מגיעים בבוקר לחנות, אין מקום למרות שקימים שם 2 מגרשי עפר אך הם מפוצצים ואי אפשר להחנות בחלק מהימים וממהרים להיכנס לבית ספר ואז מחליטים להחנות בשולי עפר של הכביש( לא מפריעה לתנועה) ובום מקבלים דו"ח- מה ההיגיון? תמצאו לנו פיתרון ומהיר בבקשה

  1. אראל אמר/ה

   הנה הפתרון:
   קו 3
   קו 5
   קו 35

   למשיך?

 3. רחל אמר/ה

  ניסיתם למצוא חניה ליד ביח.רמבם, כרמל,בני ציון ?

  1. אראל אמר/ה

   לא, כי אנחנו מגיעים בתחבצ

 4. רחל אמר/ה

  מקומות חניינ לא יוולדו יש לדאוג לתחבורה ציבורית טובה

 5. מורה אמר/ה

  רק המורה תבכה אם בזמן שהיא מאחרת יקרה משהו לאחד מאותם תלמידים שלא עצובים מהאיחור שלה…

 6. אלט'ע קאקר בן 75 אמר/ה

  אני לא מאמין למקרא עיניי לאן הגענו : ממרומי גילי אני נזכר במורי ומורות הלל 18, גולומב 4 והלל 47 – בי"ס הלל / ליאו באק. מישהו מהם חלם להגיע ברכבו הפרטי ( אם בכלל היה לו ) ? כולם הגיעו בתחבורה הציבורית ושום דבר לא קרה להם. הם הגיעו בזמן, ניחוחים ורגועים להרביץ בנו תורה. נכון, הזמנים השתנו ( ולאו דווקא לטובה ) אבל להרים קול זעקה בגלל היעדר מקומות חניה ? חבר'ה, תתעשתו !

  1. אייל אמר/ה

   כתבה חצופה מקוממת מלאת אקסיומות של התפנקות מוגזמת ודוגמה אישית שלילית.
   כל הכבוד לך על התשובה הזו.

 7. אייל אמר/ה

  הכתבה הזו מקוממת מהרבה מאד סיבות וחלק גדול מהן היא האמירה החד משמעית ש"מה לעשות למורים יש "תיק כבד" או "צלצלול להגיע אליו בשעה מסוימת". כאילו לעובדים אחרים אין תיקים, אין שעות במשמרות להגיע אליהן.
  התחבורה הציבורית לבתי הספר צריכה לשרת מורים ותלמידים. לא יתכן שעשרות מורים יפקקו רחובות שלמים מדי יום. לא מורים, לא רופאים, לא עורכי דין, לא שינניות ולא עובדי בתי מלון. כולם צריכים להגיע בזמן למשמרות, לפגישות, להרצאות, לתיקונים.
  בואו נדבר על העדר הדוגמה האישית. על מורים שבמקום ללכת חצי קילומטר לבית הספר לוקחים רכב, מזיזים אותו 3 רחובות ודורשים לחנות בחניות בתוך אותו רחוב, בטח בחינם למה לא? האם אין גבול להתפנקות? יש קווי אוטובוס לכל בתי הספר. בתדירות מספקת. ואפשר גם לעבור דירה ושכונה כדי לגור קרוב לבית הספר בו מלמדים.
  ההתפנקות של תושבי חיפה הורסת את איכות החיים של תושבי העיר. בכל השכונות אין פקקים בחודשי הקיץ בהם בתי הספר לא פעילים. ברור לכולנו שאת רוב הפקקים יוצרת ההתפנקות המוגזמת של המורים ושל ההורים הדורשים להביא את התלמיד ברכב עד פתח בית הספר. זה גם תורם למגיפת ההשמנה, ילדים לא הולכים ברגל. מורים לא הולכים ברגל. אני רואה מורות שמותשות פיזית מירידה ועלייה של גרם מדרגות בבית הספר. אפס ספורט. אפס דוגמה אישית. את הת*ת השמן שלהן עם הג'יפ האימתני דורשות לתקוע מול בתי הספר, תוך הפרעה לתלמידים במדרכות ולחציית כבישים… למה כי "מגיע להן".
  מיכל, יש גבול לכתבות ההתפנקות האלו.
  בתי הספר צריכים להפסיק השתתפות בדלק למורים.
  העירייה, אם היא אחראית, צריכה לבטל סימוני מקומות חניה חינם ברחובות עם בתי ספר. ואם אפשר לבטל גם כחול לבן.
  על חשבון מקומות חניה לעשות מדרכות רחבות ובטוחות, מוצלות על ידי עצים, עם מעברי חציה נוחים והאטת תנועה.
  הייתי שמח אם נושא עידוד הליכה ברגל היה הופך לנושא מרכזי בשעת מחנך בכל הכיתות וכדרישה מהמורים.
  מורה שהולך ברגל בסביבת בית הספר, תורם גם לבטחון האישי וגם נותן דוגמה אישית.
  בוז לכתבה החצופה והחד-צדדית הזו ולמסרים הקלוקלים שהיא מעבירה בתור דרישות "מובנות מאליו"…

 8. חיפאית אמר/ה

  טוב זו אכן בעיה אבל תגידו תודה ליונה יהב שלא דאג לכך על החניה במרכז כרמל בכלל אין מה לדבר
  אבל תכתבו גם דברים מעודדים לפעמים למשל בהדר עליון סוף סוף משפצים את הכבישים ואת הרחובות שלא שופצו מקןם המדינה כנראה והנה זה קןרה סוף סוף בתקופה של קאליש מאוד משמח שמישהו נזכר גם בתושבי הדר סוף כל סוף ןשיפוץ באמת יפה עושים רק בקשה תוסיפו גם ספסלים ותאורה יפה זה יהיה בכלל נהדר

 9. אראל אמר/ה

  כתבה מיותרת. שיגיעו בתחבצ מה הסיפור?

 10. דן יזרעאלי אמר/ה

  בעירוני ג'.
  מצוקת חנייה ברחובות פיסקר וגדליהו סמוך לשערים העליון והתחתון לבנייני כרמל ובניין ראשי.
  אוטוסים היוצאים לטיולים נאלצים לחנות בהולמס פלייס
  רחוק מבית הספר ומאוד לא נוח לתלמידים.

 11. ג'קי אמר/ה

  מציע לתת לכל מורה דירה לפי צרכיו וגודל משפחתו ליד בית הספר שבו הוא או היא מלמדים. יפתור לבטח את בעיית החניה ובעיקר- נראה כולן את הנהירה לעבר מקצוע ההוראה. שבת נהדרת.😀

 12. אייל אמר/ה

  יש מצוקת תחבורה ציבורית, לא מצוקת חניה.
  אם יש בית ספר שאין אליו 4 אוטובוסים בשעה בשעות הבוקר אי אפשר לצפות מהורים לא לקחת תלמידים ברכב הפרטי וממורים לא להגיע ברכב הפרטי. לכן הבעיה העיקרית בחיפה זה חוסר בחבר מועצה שיקח על עצמו לנהל את שיפור התחבורה
  הציבורית בחיפה.
  בתל אביב עושה את זה מיטל זהבי סגנית ראש העיר. בחיפה אף סגן ראש עיר לא חושב שקידום תחבורה ציבורית זה דבר מספיק חשוב. מציע לעשות סבב הרמת ידיים בישיבת מועצת העיר הבאה, כמה מחברי המועצה הגיעו לחסן שוקרי עם אוטובוס או כרמלית שיש לה תחנה במרחק 250 מטר מבנין העירייה. וכמה הגיעו ברכב הפרטי שלהם. אני אחסוך לכם את המופע הזה בו לא ירימו ידיים כי כולם הגיעו ברכב הפרטי שלהם.
  אז זאת בדיוק הבעיה לא מצוקת חניה. מצוקת תחבורה ציבורית שלא משתמשים בה. שבזים לה. שמקצצים בקווים ובתדירות ובשעות שלה כל הזמן ואומרים לנו שיש מהפיכה בתחבורה הציבורית ואף אחד לא באמת מאמין שיש מהפיכה כי מי שרק יכול זנח את ההנאה לחכות בקור ובחום לאוטובוס שלא ברור מתי הוא מגיע כי הוא מתחיל את הקו שלו בתחנת חוף הכרמל, נתקע בפקקים בדרך הים או בפרויד, ואז מאחר כל הדרך כי אף אחד לא טרח לבדוק האם קווים ארוכים מתחנות מרכזיות רחוקות תורמים ליעילות והגעה בזמן או שפוגעים בזה. ברור שפוגעים בזה. נתקעים בפקקים בכביש דורי לא מגיעים בזמן לנוה שאנן ואנשים מתייאשים ולוקחים מונית יקרה ומשם הדרך קצרה למכונית פרטית.
  אז מה אתם מצפים שלכל העיר תהיה חניה ליד כל בית ספר??
  זה לא יקרה.
  הגיע זמן שיהיה נציג במועצת העיר קבוע שיטפל בהוספת קוים שעות ומסלולי אוטובוסים מהירים.
  אם אין כזה, אל תתלוננו על חניה אלא על זה שאתם לא מסוגלים להשתמש באוטובוס … ואולי לא רוצים, אז זאת כבר בעיה שנצטרך עבודה חינוך מחדש של הציבור בחיפה – אפרופו בתי ספר.

 13. אייל אמר/ה

  תיקון: מיטל להבי לא מיטל זהבי.
  נשמח לשמוע מי מבין 31 המקרקרים במועצה לוקח על עצמו את תיק קידום התחבורה הציבורית בחיפה.
  אתם תראו שאין אפילו חבר מועצה / סגן ראש עיר שיעשה את זה !!!
  הם בורחים מהנושא כמו משריפה. הנושא הכי חשוב בעיר מופקר לחלוטין.
  מי מקדם עוד קו כרמלית שני ברכס? למה לא? מה קרה אין יותר חזון לעיר הזאת של תחבורה ציבורית?
  רק מקשקשים לנו על מטרוניות שלא זזות ובירושלים ביטלו את קו המטרונית הכחול כי ראו כמה היא איטית בחיפה
  הלו להתעורר. רוצים מטרו גם לקריות ולעכו. מה קרה אנחנו אזרחים סוג ג' שוב.
  150 מליארד שקל למטרו בגוש דן, 500 מליון שקל לשני קוי מטרונית איטיים לטירת כרמל ולעכו. מה קרה??? לא גרים במטרופולין פה מליון תושבים? לא משלמים אותם מיסים? לא נלחמים באותן יחידות קרביות??
  למה אנחנו מקבלים פרומילים ופירורים??

 14. חנה אמר/ה

  שלום רב
  בכל מקום בחיפה יש מצוקת חניה
  כולל בית חולים בני ציון שהמצב שם הוא ממש קטסטרופלי,אשמח אם. תעשו גם שם כתבה על מצוקת החנייה של העובדים והמבקרים

  1. סתיו אמר/ה

   לא. אין תחבורה נוחה.
   לא אפשרי להגיע בשמונה בבוקר כי העובדה שלא משמה מתי אני יוצאת מהבית, גם אם הגעתי מוקדם- אין חניה ואז אאחר.
   למה עליי לשלם בכל יום מכיסי על חניה?
   מגיע לנו, ציבור המוריםות חניה מסודרת. אני לא פועלת עם מחשב אלא עם נשמות. מגיע להם לקבל אותנו נושמיםות, אחרי קפה וגם אחרי פיפי אם אפשר, תודה!

   #חלאס

 15. אלט'ע קאקר בן 75 אמר/ה

  מה עניין שמיטה להר סיני, או בעברית יותר פשוטה מה ענין תוכע'ס לקדוח'ס ?
  זוהי תשובתה של הכתבת לתגובתי מאתמול על כתבתה. תסיקו לבד את המסקנות !

  "בעבר לא היו רכבים, וכולם הסתדרו.
  מורים, שנוסעים ברכב שלהם וזקוקים לחנייה ליד בית הספר, הם לא פחות טובים מהמורים של פעם.
  היו בעבר לא מעט מורים, שאמרו דברים איומים לתלמידים, וזה היה נורמטיבי. לא הכול שחור היום, לא הכול היה כל כך טוב פעם"

הגיבו כאן לכתבה