חיפה תקועה: "מצד אחד מכריזה על פרויקטים של התחדשות עירונית, מצד שני לא מאפשרת אותם"

חיפה - כרמליה - צוק סוף העולם - הכרמל המערבי (צילום: ירון כרמי)

לאן נעלמו המנופים?

יו"ר התאחדות הקבלנים חיים פייגלין: "רוב רובה של קהילת הבנייה בחיפה – היזמים, האדריכלים וכל הנוגעים בדבר, מיואשים ממה שקורה כרגע בעיר חיפה". יזמי נדל"ן טוענים שהתקופה של ראש העיר הקודם יונה יהב לא הייתה קלה עבורם, אבל הייתה לפחות מ"מ ראש העיר וראש מנהל ההנדסה חדווה אלמוג, שניסתה לקדם פרויקטים. "עכשיו יש כאוס מוחלט", הם אומרים.

חיים פייגלין יו"ר ארגון קבלני חיפה והמפרץ. (צילום: יח"צ)
חיים פייגלין יו"ר ארגון קבלני חיפה והמפרץ. (צילום: יח"צ)

בקרב הקבלנים והאדריכלים קיימת הסכמה מקיר לקיר על כך שהמצב בעיר לא פשוט מבחינת ההתחדשות העירונית:
"קשה להבין איך ההחלטות בעירייה מתקבלות", אומר בייאוש אחד היזמים הבולטים בעיר, "אני מרגיש שזו סדום ועמורה". לתחושות הקשות על כך שהעיר תקועה שותף גם יו"ר התאחדות הקבלנים חיים פייגלין.

נקודת האור – חדווה אלמוג

יו"ר התאחדות הקבלנים חיים פייגלין מספר לחי פה על התחושות שלו ושל שאר היזמים והאדריכלים. "רב רובה של קהילת הבנייה בחיפה, היזמים, האדריכלים וכל הנוגעים בדבר, מיואשים ממה שקורה כרגע בעיר", הואר אומר. "גם בתקופת ראש העיר הקודם יונה יהב לא היה פשוט לקדם פרויקטים למגורים בחיפה. אמנם חדווה אלמוג היתה נקודת אור מאחר שתמכה והשתדלה לקדם, אבל אגף ההנדסה של חיפה לא מתפקד עוד מתקופת יונה יהב, זה לא חדש והמצב רק התדרדר מאז ונעשה עוד יותר בעייתי לרוב היזמים, הקבלנים והאדריכלים".

פייגלין ממשיך: "גם בכל הקשור להתחדשות עירונית, עיריית חיפה קפוצת יד, ובמקום לעודד ולאפשר הרחבה של זכויות בניה, כך שלפרויקטים תהיה היתכנות כלכלית ויוכלו לצאת לפועל, המדיניות היא דווקא לצמצם את זכויות הבניה למינימום, עד כדי כך שהיתכנות הפרויקטים היא גבולית למימוש".

"נראה שעיריית חיפה איננה ערה למצב המדורדר של רבים מהבניינים בעיר, שחלקם הגדול נבנה לפני 50-100 שנה והם מתפוררים להם בשקט", הוא אומר, "לא ירחק היום שגם בחיפה יתמוטטו בניינים כפי שקרה בחולון וברמת גן ואז מי ייקח על זה אחריות?"

חדווה אלמוג (אלבום פרטי)
חדווה אלמוג (אלבום פרטי)

המצב עכשיו מורכב יותר

לטענת פייגלין, המצב כיום, לאחר שסגן ראש העיר ויו״ר הוועדה המקומית מיכאל אלפר הודח מניהול ועדת המשנה לתכנון ולבניה, ולמעשה אין ממונה על תיק הבניה בעיר – נעשה מסובך עוד יותר.

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:

החילופים בדרג הפוליטי במצב לא ברור

פייגלין מתייחס גם לסגן ראש העיר אביהו האן וסיעת הירוקים של חיפה:
"אינני יודע אם הירוקים תוקעים כל פרויקט בעיר. כיום מינויו של אביהו האן שאושר במליאת הוועדה המקומית כמחזיק תיק הבניה בעיר מעוכב על ידי היועצת המשפטית של העירייה.

אביהו אמנם בעל דעות ״ירוקות״ אבל למען הגילוי הנאות: גם אני, יו״ר ארגון הקבלנים מחוז חיפה, קבלן, מהנדס ויזם – בעל דעות ״ירוקות״. אחד התחביבים שלי הוא רכיבה על אופניים בשבילי היערות בכרמל ובארץ בכלל".

למיטב הבנתי כל מי שמכנה עצמו ״ירוק״ צריך לעודד בניה עירונית צפופה ככל הניתן ובוודאי שבהתחדשות עירונית יש להוסיף זכויות בצורה נדיבה ומרחיבה. זה האמצעי היחיד לשמור בצורה המקסימלית על השטחים הפתוחים. צריך להבין שכמדינת ישראל מכפילה את אוכלוסייתה מ-9 מיליון ל-18 מיליון תושבים, זה משליך גם על מחוז חיפה ואפילו על העיר חיפה עצמה.

אביהו האן

בניה לגובה היא בניה ירוקה

לא ניתן יהיה שלא להפשיר שטחים פתוחים כלל, אך יש לעשות זאת במינימום הנדרש, מבלי לפגוע בערכי טבע ונוף וכל חטיבת קרקע צריכה להיות מנוצלת למקסימום הן בזכויות בניה והן בצפיפות, כדי להימנע מפגיעה רחבה בשטחים הפתוחים. אני מקווה שאת ההיגיון הזה יפנימו גם הירוקים בחיפה שאם לא כן, יביאו פגיעה רחבה בהרבה בשטחים פתוחים.

יש לייעל למכסימום את השימוש במשאב הקרקע בחיפה הן בהתחדשות עירונית והן בשטחים הפתוחים ולאפשר גם בניה לגובה וגם בקווי בניין שיאפשרו בניה עירונית צפופה ואיכותית כמקובל באירופה ובערי העולם האיכותיות. התבצרות עיריית חיפה בתפיסות הקיימות והמיושנות רק תגרום לסטגנציה כלכלית וחברתית בעיר לרבות הגירה שלילית והזדקנות האוכלוסיה".

מגדלים - בניה חדשה - טירת כרמל ( צילום: עקיבא דוד)
מגדלים – בניה לגובה – טירת כרמל ( צילום: עקיבא דוד)

שיחה עם יזם חיפאי שמעדיף להישאר אנונימי

כשמדברים עם יזמים, שומעים את אותו דיבור מיואש. "לעומת די הרבה יזמים, שאני עובד איתם ועובדים רק בחיפה", אמר לכתבת חי פה יזם בשנות ה-50 לחייו, שעוסק כבר 30 שנה בהתחדשות עירונית, "אני בונה גם מחוץ לחיפה. כשאני משווה כמה לוקח כל התהליך בחיפה מול ערים אחרות בצפון ובמרכז הארץ, זה לא ייאמן.

זה לא התחיל כמובן עם קליש רותם ולא ייגמר אחריה, אבל בתקופה הזו יש משהו שאני לא נתקלתי בו קודם. הכול שרירותי. אני יכול לקבל אישור לתמ"א ביום ראשון ולהציע הצעה זהה כמעט ביום שני ולא לקבל אישור. לוועדות מקומיות וועדות המשנה לתכנון ובנייה אני בכלל לא הולך בעצמי.

אפשר לקחת בניין אחד ולהרים כל כך הרבה התנגדויות סביבו, סתם כי לא מתאים לי שתהיה לי עכשיו שנתיים בנייה ליד הבית. אבל אם עושים תמ"א בבניין שלי ואני ארוויח מזה, עכשיו הכול בסדר. אני באמת מכבד ומעריך מאוד את אביהו האן, אבל צריך להבין גם את היזמים. אנחנו משקיעים השקעה אדירה של זמן וכסף בפרויקט, ואז הוא נתקע לשנים בגלל התנגדויות שאין בבסיסן כלום. זה מאוד בולט ברחוב הירקון. כל תמ"א מתחיל מחדש – שיהיו יותר מכוניות ונפח התנועה יגדל. מה רוצים, שלא יבנו בעיר הזאת? יש לי חברים שכשאני אומר שגדלתי בחיפה ואני ממשיך לעבוד פה לא מבינים אותי, אבל זה הבית שלי והוא יקר לי. אני פשוט מקווה שזה ישתנה.

עינת קליש-רותם במועצת העיר חיפה (צילום: עיריית חיפה)
עינת קליש-רותם במועצת העיר חיפה (צילום: עיריית חיפה)

ייאוש גם בקבוצת האדריכלים

"כשקליש רותם נבחרה אני ועוד יזמים שמחנו", אומר יזם חיפאי שבונה בעיר כבר הרבה שנים, "אבל עכשיו יש בינינו הסכמה שמשהו לא טוב קורה בעיר שלנו, ואני לא מגזים. יש לנו קבוצת ווטסאפ לכל היזמים והאדריכלים ויש שם פשוט ייאוש. יזמים שוקלים להרים ידיים מחיפה, מחפשים לבנות מחוץ לחיפה בערים סמוכות, שהעירייה יותר משתפת פעולה. הרבה יזמים מתלוננים על כך שהכל תקוע בחיפה בשנתיים האחרונות. קליש רותם חרתה על דגלה את ההתחדשות העירונית, אבל בפועל לא מאפשרת או מאוד מעכבת אותה. להרבה יזמים יש בעיה מול מנהל הנדסה. אין התחלות בנייה. מתחמים של התחדשות עירונית עומדים ללא בנייה. והירוקים מתנגדים לכל פרוייקט באשר הוא פרוייקט… והשחיתות בעירייה לכאורה והאטימות התיכנונית".

יהב דרדר את חיפה

"אני חייב לומר לך שליהב שמור כסא של כבוד במועדון הדמויות שדרדרו את חיפה ושימרו את הקיפאון בה במשך שנים ארוכות… בתקופתו העוינות להתחדשות שגשגה, אבל אצל קליש רותם יש אנדרלמוסיה תכנונית… אין לדעת מה יאושר ומה לא…

בקרב היזמים ישנה הרגשה כי סדר העדיפויות בעיר נקבע על ידי ילדי בית הספר היסודי בערב כתה ולא על ידי צוותי תיכנון שמבינים שעיר ללא התחדשות דינה להיזרק לאחור".

הריסת המבנה • התחדשות עירונית ברחוב רחל 12 בשכונת כרמליה בחיפה (צילום: ירון כרמי)
הריסת המבנה • התחדשות עירונית ברחוב רחל 12 בשכונת כרמליה בחיפה (צילום: ירון כרמי)

מעיריית חיפה נמסר בתגובה:

מנהל ההנדסה בעיריית חיפה מוביל עשרות תכניות בניה והתחדשות רחבות היקף בשכונות העיר הוותיקות. דבר המציב את חיפה במקום הראשון בארץ במספר הדירות הנמצאות בשלבי תכנון וביצוע במתחמי התחדשות עירונית ובסה"כ מתוכננות בשכונות אלה 32,342 דירות.

קידום התוכניות יצר תנופת יזמות חסרת תקדים בעיר אשר באה לידי ביטוי ב – 170 הצעות יזמיות המטופלות בימים אלה ע"י מינהל ההנדסה!

מדובר בהמשך למגמה שנרשמה בעיר גם בשנה שעברה שנת 2020 במהלכה אושרו 1960 יח"ד חדשות, לעומת 1338 יחידות דיור בשנת 2019.

כל אלה הביאו את הכנסות מינהל ההנדסה לשיא של כל הזמנים עם 214 מיליון ש"ח הכנסות לעומת 131 מיליון בשנת 2019 ו- 117 מיליון ₪ בשנת 2018.

בתוך כך, קובע גם דו"ח ההתחדשות העירונית לשנת 2020 שפורסם לאחרונה ע"י הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית כי חיפה הינה העיר המובילה בארץ במספר יחידות הדיור החדשות בתוכניות מתאר שכונתיות ובסה"כ מקדמת עיריית חיפה 32,342 יח"ד בתוכניות אלו.

עוד עולה מהדוח כי חיפה נמצאת במקום הרביעי בארץ במתן היתרים לפינוי בינוי עם 5 מתחמים ו-1739 דירות שקיבלו כבר היתרי בניה במסגרת זו.

ורק כדי להבין את המצב, נסתכל על כמה דוגמאות:

בשכונת בת גלים לאורך הטיילת, יש הרבה בתים ישנים שמחכים להפוך לבניינים חדשים. חלק נקנו על ידי יזמים וחלק נקנו על ידי אנשים פרטיים שחולמים לגור במרחק של כמה מטרים מהים. בינתיים הבנייה עוד לא התחילה. בבת גלים על שפת הים, הבנייה היא יותר מורכבת כי מעורב בה חוק החופים, שקובע כמה מותר לבנות ובאיזה מרחק משפת הים.

עוד דוגמה, שעלתה לדיון במליאת הוועדה המקומית האחרונה – מגרש ברחוב הירקון בשכונת שמבור. לטענת חברי מועצה, ההחלטה לגבי המגרש התקבלה בחצי שנה, זמן שיא עבור עיריית חיפה. חברי המועצה טענו בדיון שיש משהו חשוד, לכאורה, באישור המהיר והוא נובע מקרבה משפחתית של הקבלן לעובד עירייה. מ"מ ראש העיר נחשון צוק דחה את הטענות בשאט נפש. גם יו"ר ועד הבניין טען שהבניין נבנה בשנת 1958 והוא מלא בסדקים, והוא חושש שהבניין יקרוס לפני התמ"א. כך או כך, הוחלט להחזיר את הדיון בפרויקט לוועדת המשנה לתכנון ובנייה, בגלל הקלות, שניתנו לכאורה ומספר קטן מדי של חניות.

השרון פינת שדרות בת גלים - בת גלים - מכלי האשפה חוסמים את שדה הראייה (צילום: מנשה שמש)
השרון פינת שדרות בת גלים – שכונת בת גלים (צילום: מנשה שמש)

קשרים עם האנשים הנכונים בעירייה

"יש משהו, שאף יזם לא יגיד עם השם שלו", אומר אחד היזמים הפועלים בעיר, "בגלל שכולנו מצד אחד מקטרים, אבל מהצד השני מקפידים להיות ביחסים הכי טובים שאפשר עם העירייה, כי הם אלה שנותנים את ההיתרים. יזם שאין לו קשרים בעירייה, אין לו מה לחפש בעיר. אולי אני קצת מגזים, אבל לא הרבה. ברגע שיש לך קשרים עם האנשים הנכונים בעירייה, הם עובדים בשבילך ומקדמים את האינטרסים שלך. מי שאין לו קשרים, ימצא את עצמו שנים רודף אחרי ההיתר המיוחל. אני כבר לא מדבר על זה שיזמים משקיעים המון זמן וכסף בכל פרויקט, עוד לפני שהוא מגיע לשלב בקשת ההיתר, ואז הם עלולים למצוא את עצמם שנים בוועדות מקומיות ובוועדות משנה, ואם מתגלה שמדובר במתחם לשימור, ובעיר הזאת, בלי עין הרע, תזרקי אבן ובוודאות תפגעי בבניין שהאדריכל הנודע רוזורוב בנה, זה אסון. משקיעים המון עבודה כדי לשכנע את כל הדיירים, מכינים הדמיות מפורטות ובסוף זה מתחם לשימור והוא לא כלכלי.

בחיפה יש גם כמה דברים ייחודיים, כמו דיירים שלא יחתמו ליזם אם יווצר אצלם הרושם שהשכן שלהם מלמעלה קיבל 2 ס"מ יותר מהם במרפסת וגם איזו יכולת לא להיות מרוצים משום דבר אף פעם, דבר שבאמת לא רואים בערים אחרות בכזו עוצמה. אבל אין מה לעשות, זה מה שיש ועם זה ננצח".

כל העסק תקוע

"לאימא שלי יש דירה ברחוב המגינים", אומרת תמר תושבת העיר לחי פה, "לפני שנים, משהו כמו 7 שנים אם לא יותר, הגיע יזם והחתים את אימא שלי על אישור לעשות תמ"א בבניין. ממה שאנחנו יודעים יש ליזם למעלה מ-70% חתימות של דיירים. עכשיו אימא שלי מתקשרת אליי בבהלה, ושואלת האם הבניין שלה בטיחותי. אני לא יודעת מה לענות לה. זה לא מעניין אותי כן קליש או לא קליש, מעניין אותי לראות שמקדמים פרויקטים של התחדשות עירונית בבתים שהם כל כך ישנים, שהם מסכנים את הדיירים. אנחנו בקשר עם עורך הדין שמלווה את הפרויקט ומדי פעם אני מרימה לו טלפון כדי לשמוע אם יש חדש, ותמיד אותה תשובה. כל העסק תקוע, אין שום התקדמות. אני מרגישה, שפשוט מחכים שיהיה אסון ואז יתחילו לקדם את הפרויקטים האלה וחבל. הכתובת על הקיר, צריך רק צריך לקרוא אותה".

רחוב חביבה רייך בחיפה (צילום: ירון כרמי)
רחוב חביבה רייך בחיפה (צילום: ירון כרמי)

ולא נשכח את חביבה רייך…

אי אפשר לסיים כתבה על נדל"ן בחיפה בלי לדבר על רחוב חביבה רייך. חביבה רייך היה המתחם הראשון בעיר שהלך להתחדשות עירונית, ורבים זועקים כי נעשתה בה כל טעות אפשרית.

מה לא עשו שם? עיבוי-אידוי-פינוי-בינוי והיום נדרשים עצבים מאוד חזקים וסבלנות של פיל, כדי לגור שם. תושבי חביבה רייך המקוריים, לא אלה שהגיעו אחרי ההתחדשות העירונית, נזכרים בערגה בימים שלפני ההתחדשות העירונית. היום יש ברחוב בעיית חנייה חמורה, כי חלק מהבתים הם עם חניה אחת ושני רכבים. בחלק מהבניינים היזמים לא הצליחו להשיג אפילו מחניה אחת לדירה, וכשמכפילים את זה במספר הבניינים החדשים ברחוב, מבינים את עומק הבעיה. בעיה נוספת היא שהתושבים ברחוב גרים כבר עשור באתר בנייה והסוף לא נראה באופק. בנוסף, הרחוב פקוק מאוד בשעות מסוימות ולטענתם של תושבים על אף כל הבעיות והרצון הטוב של העירייה לסייע, קשה למצוא מוצא מהמצב שנוצר.

הגיבו כאן לכתבה

29 תגובות
 1. ציצי אמר/ה

  וכשיקרה אסון ובנין בן 50 שנים ומעלה יקרוס מי בעירית חיפה יקח אחריות ? למה בדיוק מחכים …לאסון?

 2. מוטרדת אמר/ה

  פרוייקטים לא מותאמים לאופי ולהתחדשות עיר. טוב שייעלמו. תכננו פרוייקטים ברוח של עולם מתחדש ולא בטון בטון בטון בטון כדי שתרוויחו כסף על חשבון האזרחים. חידוש צריך. אבל גם סביבה. וכשהתשתיות לא מותאמות ואין מערכות מותאמות והכל על חשבון הקהילה והסביבה. זה גם לא פיתרון. תחשבו עוד שתי דקות ותסתכלו עוד קצת לעתיד לפני כל המגדלים חסרי ערך עם מרחבי מסחר במקומות מיותרים ללא חנייה ללא כבישי גישה וללא מרחבי מחייה מתאימים.

  1. עוד מודאג אמר/ה

   אם נתחשב רק באופי הרחוב שלפני ההתחדשות עירונית לא תהיה התחדשות כלל. בכל המתחמי פינוי בינוי בעיר כרגע, היזם הוא זה שלוקח על עצמו את הנחת התשתיות שאושרו על ידי ועדת הבנייה. בנוסף צריך לזכור שמטרת היזם היא למכור כמה שיותר דירות ושטחי מסחר – אחרת לא תהיה התכנות כלכלית לפרוייקט. בנוגע לבעיה התחבורתית – זה כבר עניין של סדר עדיפויות עירונית. בחיפה יש בעיה טופוגרפית שלא ניתן לה מענה עשרות שנים. לא ניתן יהיה לפתור את הפקקים והעומס אלא אם תהיה עבודה מרוכזת של השילטון המקומי עם משרדי הממשלה ואם צריך – גם חקיקה. צריך לרשת את העיר במגוון אמצעי תחבורה ציבורית כולל דו"ג להשכרה על בסיס שעתי (ולא רק מטרוניות או אוטבוסים שלא יכולים להכנס לכל רחוב), לקדם את פתרון הקישור בין השכונות (דרגנועים למשל) כך שניתן יהיה לתפוס אוטובוס או מטרונית שעוצרת בתחנה בשכונה הסמוכה בהליכה של לא יותר מ 10 דקות מנקודה לנקודה ועוד פתרונות שמומשו במדינות אחרות. כמובן שלא ניתן יהיה לקלוע לצרכים של כל אזרח ואזרח וצריך לקבל את זה בהבנה.

 3. אזרחית הקריות אמר/ה

  חלק מראשי הערים בקריות, מעכבים מיזמי פינוי פינוי, מאחר והם חוששים שאין תשתית מספקת להגדלת תושבים בעקבות מגדלי הפינוי בינוי.

  החשד מוצדק. אך במקום לשבת ולמצוא פתרונות לתשתית, הם מעכבים. בינתיים סכנת התמוטטות מתגברת ככל שהשנים עוברות.

  יבוא חלילה יום, שראשי הערים הללו יצטרכו לרוץ מערוץ טלביזיה אחד לשני ולנמק נימוקים מדוע אבדו חייהם של אנשים בהתמוטטות מבנים.

 4. ירון חנן אמר/ה

  שאפו מיכל. זו כתבה חשובה ומקיפה. אכן הדוגמא שהבאת מ"ההתחדשות העירונית" עאלק ברמות רמז, שהוביל יהב בקדנציה הקודמת, מוכיחה מה אסור לעשות בפרויקטים כאלו. צריך בהחלט לעודד התחדשות עירונית בעיקר בשכונות החלשות בהן הבניינים כבר הפכו מסוכנים ואין בהם איכות חיים ראוייה. ההמלצה שלי לאביהו האן, שבקרוב אמור לקבל את ראשות ועדת המשנה לתכנון ובניה, היא לעבוד הן עם התושבים והן עם הקבלנים ותמיד העירייה היא זו שצריכה להוביל את הראייה המרקמית/קהילתית השכונתית והעירונית ולא להיגרר אחרי ראייה נקודתית ואינטרסנטית צרה שאין בה שום אלמנט של תכנון עיר ובטח לא ראויה להיקרא "התחדשות עירונית". צריך לעודד את הקבלנים ללכת לשיקום ובנייה חדשה בשכונות כמו שכונות החוף. כל קבלן שהשקיע בחוכמה באזור הזה הרוויח. פרויקט רמת הנשיא שהצליח, הביא לקידום התחדשות במבנים ישנים בנווה דוד וקרית שפרינצק וכולם מרוויחים. אבל קבלן שלא מאמין בהתחדשות בשכונות הללו ודורש בתמורה יחס מינוף מוגזם ואישור בנייה מעל 4-5 דירות נוספות על כל דירה קיימת, מוכיח שהוא לא מתאים לפרויקטים מהסוג הזה ואין לו את האיתנות הנדרשת. דרך אגב, ברמות רמז היחס הזה היה "רק" 1:3 ותראו מה קרה שם…אז עירייה חכמה עם אנשי תכנון מקצועיים היא זו שצריכה להכתיב מה טוב לעיר ולדורות הבאים ולא אף גורם עם אינטרסים צרים ומיידיים נוסח, "אחרי המבול".

  1. עוד מודאג אמר/ה

   "היחס היה רק 1:3" – אולי בפרוייקטים הראשונים מעל "הבונים". אבל עם האוכל בא התיאבון. אושרו שם פרוייקטים עם מכפיל מעל 1:4.
   אישית אני מאמין שבעתיד הלא רחוק הכל יתאזן שוב, מי שיקנה שם יהיו משפחות ללא כלי רכב והמחירים ירדו. אלו כוחות השוק – משפחות מבוססות עם שני רכבים ומעלה יברחו מהשכונה לשכונות של צמודי קרקע או שכונות שנבנו במיוחד ל"משפרי דיור".

 5. בשמו של ח.ל. אמר/ה

  ח.ל. בן 34 בוגר 2 תארים בחינוך ומשפחתו עזב לפני כשבועיים מהקריות לזכרון יעקב לשכירות.
  את דירתם נעלו ולא משכירים.

  כך אמר : שנים לא מעטות מתנהל ברחוב תהליך של פינוי בינוי ללא התקדמות.
  קיימות כמה סיבות מדוע, אך לנו נמאס להמתין.
  כשיפנו אלינו בעתיד, (כי יש מצוקת קרקעות בקריות), הם יצטרכו להציע לנו רווח גדול יותר כדי להצטרף. היום היינו מסתפקים בפחות.
  אי אפשר לשחק ברגשות אנשים במשך שנים.

 6. גלעד אמר/ה

  איזו עיר פח זבל מדשדשת במקום כבר מי יודע כמה שנים, יכלה להיות הפנינה של הצפון בכל אספקט,
  א ב ל כ ל ו ם ל א ז ז ! ! !
  מ ז ו ה מ ת , מ ט ו נ פ ת , מ ו ש ח ת ת ו א ר כ א י ת.
  יותר מידי גורמים אינטרסנטים יושבים שם למעלה ובדרך דופקים את האזרח הקטן.
  הסוף לא נראה באופק, חבל.
  חיפה לחיפאים ?
  כבר לא בטוח.

  1. ירון כרמי אמר/ה

   עצוב

 7. אוחיון שאול אמר/ה

  שלום לכולם
  החברה הכלכלית בחיפה בחסות עירית חיפה רכשה כ 90 דונם שכולל קנטרי העונה לשם ספורטן חיפה ב 6 מליון שח ומתכוננת להשקיע בשיפוצים עוד 6 מליון שח
  במקום לעודד יזמים להשקיע עם הכסף הנ״ל. על מנת שזה יהיה להם כלכלי

 8. אביאל אמר/ה

  נו באמת חי פה הגזמתם – להלל ולשבח את חדווה אלמוג שאישרה מלא פרויקטים ובעיקר באזורים שהיו כדאיים לקבלנים, כלומר בשכונות הכרמל הצפופות והיקרות, שבהן התושבים יכולים להרשות לעצמם לבנות ממדים ולחזק מבנים על חשבונם.
  הרס הכרמל הירוק והפיכת שכונות כלואות ומצופפות למלכודת אש בעת שריפה חלילה – את זה אתם משבחים?

 9. עפרה אמר/ה

  המוצא הוא, עורך דין יצירתי, שיתבע את העירייה בתביעה ייצוגית, וישיג פשרה שבה תסומן ברחוב חנייה אחת לכל דירה.
  גם לדירות המקוריות וגם למתווספות וגם לדירות הבניינים שלא נבנו מחדש. לא רישום בטאבו. אלא סימון בכביש שיסדיר אפשרות לכל משפחה להחזיק רכב אחד שתהיה לו חנייה, למעשה.
  וזאת, עד שעיריית חיפה תואיל בטובה לבנות מגרשי חנייה בהם חנייה המונית….לכל מי שחפץ, כפי שהבטיח יהב.
  כמו כן, במסגרת הפשרה תפחת הארנונה ברחוב לכדי 50%….וזאת עד להקמת מגרשי החנייה, הלכה למעשה, כאמור.

 10. רמי אמר/ה

  מה שתוקע את היזמים/קבלנים זה רק הם עצמם!!!
  הם לא מסתפקים במה שמאפשרות מסגרות הבנייה החוקיות (תמ"א 38, תוכנית המתאר של חיפה) ומגישים בקשות רבות לבצע סטיות וחריגות בנייה וזה בסופו של דבר מה שתוקע אותם באמת!!!

  יזם/קבלן המגיש תוכניות בנייה ללא סטיות וחריגות יכול לבנות מיד, ללא שום אישורים מוועדות התכנון. להיפך, אם מעקבים אותו הוא יזכה מיד בבימ"ש, גם בהוצאות. המעורבות של וועדות התכנון (המקומית, המחוזית…) בתהליך נדרשות רק, ורק, בגלל הסטיות והחריגות.
  אז שלא יטעו אותכם. מה שעוצר את היזמים קבלהים זו לא ראשת העיר ולא הירוקים. זה רק הם!!!

 11. שלויימה מהרחוב אמר/ה

  זאת הירושה שיונה יהב השאיר לקליש עיר ללא עתיד לא אנושי ולא כלכלי אנשים צריכים לחשוב טוב לפני שקונים נכס בחיפה מספיק שכן טוב" ערך הנכס יורד בחצי..תראו מה קורה בכרמל צרפתי..אנשים לא מצליחים למכור.קונים היום רצים לטאבו לראות מי מתגורר בבניין ויש כאלה ששמים את כספם בזמנו של יונה קבלנים קיבלו מתנות הרימו מפלצות (חביבה רייך) ואלה שקנו על הנייר לא הבינו את גודל הנפילה.קליש אישה אמיצה ואל תאשימו אותה לא יכולה לתקן נזקים שנעשו לפניה תנו לה זמן ותעשה סדר בכל הבלגן שהשאירו לה.

 12. א אמר/ה

  חדוה אלמוג הייתה באמת גן עדן לקבלנים – כי כל סיעת יהב עסקה רק באיך לקבל עוד תרומות והטבות דרך מעמדם מקבלנים.
  לא מתפלא

 13. רמבי אמר/ה

  חדווה אלמוג היא האחראית לביזיון המתרחש ברחוב חביבה רייק שברמות רמז!!!
  אסור שהיא תמשיך בפעילות בנושאי בנייה ובכלל, בחיפה.

 14. Wise Old Woman אמר/ה

  גם בקרית חיים מערבית יש פרוייקט שמעוקב.

 15. רגינה זוהר אמר/ה

  מה הכתובת של הבניין ברחוב הירקון שקיבל היתר תוך חצי שנה ?

 16. שלמה אמר/ה

  אני גר ברחוב בית לחם בחיפה
  צריכים לבוא ולראות את מצב הבניינים פה
  בתים בני מעל חמישים שנה בפירוש מתפרקים חתיכות קיר נופלות
  רעידת אדמה ואנחנו כל הבניין נופלים לוואדי
  למה לחכות שיקרה אסון?
  יש גם כאן אוכולוסיה חלשה ומבוגרת שאינה מסוגלת לתקן לבד
  למה רק במקומות כמו נווה דוד וקריית אליעזר?
  כי זה כרמל צרפתי?כי זה לא רווחי?
  בתים מתפוררים אנשים גרים בסכנת חיים
  איפה ראש העיר ? רק כשיקברו אנשים חיים תתעוררו

 17. רמבי אמר/ה

  מיכל ירון ולא ברברון,
  חביבה רייק ולא חביביה רייך! קצת תשומת לב וכבוד ללוחמת המדינה שבדרך.

  1. מה הבעיה? אמר/ה

   ברוב המקומות זה מתורגם רייך ולא רייק

 18. קונסטרוקטור אמר/ה

  כתבה רדודה ומגמתית!!
  האם הכתבת משמשת כדוברת ושופר של ארגון הקבלנים והיזמיםהאינטרסנטים בחיפה?!
  די לקרוא את התגובות לכתבה זו כדי להתרשם
  עד כמה הכתבת מנותקת מהמציאות.
  אין זו הפעם הראשונה שכתבת זו מפרסמת נתונים משוללים כל יסוד אמיתי.

 19. רעות אמר/ה

  השתגעתם? עם איזה התחדשות עירונית אתם מדברים כשאין כבישים חדשים, אין אפילו התחדשות מאסיבית של קווי אוטובוס, אין תוספת חניות, אין עוד תובורה ציבורית שפועלת בשבת… כל מה שהתחדשות עירונית עושה לשכונות זה צפיפות מטורפת:
  פקקים, חוסר בחניה, צפיפות בבתי הספר ובגנים, צפיפות בגינות המשחקים ואפילו עומס יתר על מערכת הביוב!
  חוכמה גדולה מצד הקבלנים והיזמים להתלונן שלא נותנים להם לבנות כשהם לא צריכים אח"כ לגור בכאוס הצפוף שהם יוצרים!!!
  כתבות כאלה פשוט מכעיסות אותי נורא, כל התמ"אות רק עושות נזק לשכונות כי הן מגיעות בלי מעטפת של צמיחה הולמת בתשתיות!
  קחו אחריות על הנזק שאתם עושים לתושבים ואז נדבר!
  אין כדאיות כלכלית לפרויקטים האלה רק במקרים בהם מכריחים את היזמים לשאת לפחות בחלק מעלות הנזק שהם גורמים

 20. האסון שמו חדווה אלמוג ויונה יהב אמר/ה

  חדוה אלמוג חח
  אין דבר אחד שפיתוח והתכנון שלו היו נורמליים בגלל יונה וחדווה.
  לא היה חור בדלי, היו 100 חורים בדלי.
  הרס רחוב חביבה רייך רק מגרד את קצה הקרחון.
  כל מה שנגעו בו החריבו את עתיד העיר לדורות קדימה
  כולל אצטדיון מול שכונת מגורים כאילו לא למדנו כלום מקרית אליעזר

 21. Dr No אמר/ה

  מאז שהאן התחיל להיות חבר מועצה הוא מתעסק הרבה במבנים לשימור שלא מאפשרים התחדשות עירונית ונחשב לאחד שמתנגד ללא-מעט פרויקטים.הוא אמר שהוא ירסן את הפרוייקטים של תמא 38.

 22. יגאל כרמי עורלדין אמר/ה

  התמ"א נכשלה. אי אפשר לתגבר זכויות בצורה נקודתית ובלי לראות את התמונה הכוללת של השכונה אי אפשר עם תמ"א לשנות אופי השכונה. אי אפשר להוסיף מאות דירות לשכונה מבלי להתחשב בתשתיות. היזמים חושבים רק על הכיס שלהם. אחרי סיום הבניה ומכירת הדירות שום דבר לא מעניין אותם. שבעלי הדירות יתמודדו עם הבעיות שהם משאירים אחריהם. דייר חרד לביטחון שלו? שיכניס את היד לכיס כמו שמכניס את היד לכיס כדמכוניצו מתיישנת.

 23. אבי אמר/ה

  אלה שההתחדשות העירונית חסרה להם מדברים מתוך הכיס… האמת היא שקיימת בניה לא מתוכננת בחיפה, ואחת הדוגמאות היא הפרוייקטים החדשים ברחוב הרופא 12, ויתקין 1, סמולנסקין 4 , סמולנסקין 28 (מתוכנן), ורנ"ק 1 (מתוכנן). כל הפרוייקטים האלה שיוסיפו לסביבה זו תושבים ומכוניות, נמצאים בנתיב היציאה היחיד מבית החולים "כרמל".המצב בסביבת בית החולים פקוק גם עכשיו, תארו לעצמכם מה יהיה המצב לאחר שיסתיימו הפרוייקטים הללו. איך יעברו שם אמבולנסים ? מדוע קיימת בניה מסיבית זו באזור שאין בו תשתיות להרחבה ?

 24. אנרכיפאי אמר/ה

  כאשר "התחדשות עירונית" היא שם קוד לבניית קופסאות שנראות כמו בתי-קברות לאנשים בעודם בחיים; כאשר החזיתות גם מכוערות, גם מרושלות, גם בחומרים לא מתאימים לאזור וגם לא מתוכננות להחזיק מעמד; כאשר מתכננים על בסיס של רכבים פרטיים במקום תחבורה ציבורית והליכה; כאשר המטרה היא התעשרות הקבלנים ולא טובת התושבים – אין לי שום סימפטיה לקשיים ב"התחדשות" שכזו.

 25. אבי אמר/ה

  אילו הקבלנים היו באמת דואגים לאתושבי חיפה ובונים מבנים יפים וראויים, הכל היה נראה אחרת. כרגע הקבלנים דואגים בעיקר למקסם רווחים, והעיר נראית בהתאם….

הגיבו כאן לכתבה