קידוח מי שתייה בקריית חיים הופסק בשל הימצאות חומרים מזהמים

חוף נאות - קריית חיים בחיפה (צילום רחפן: עיריית חיפה)

משרד הבריאות עצר בשבוע שעבר פעולות לקידוח מי שתייה בקריית חיים, בעקבות גילוי חומרים מזהמים בריכוז גבוה מהמומלץ. החומרים התגלו לפני מספר חודשים והקידוח נעצר בעקבות המשך הימצאות החומרים המזהמים בבדיקות שנערכו במאגר מי התהום.

על פי הערכות, החומרים המזהמים הינם מעכבי בערה שהגיעו למאגר עקב שימוש בקצף לכיבוי אש במחסן דלק באזור המאגר.

חוות מיכלי הדלק תש"ן. ברקע קריית חיים (צילום: ירון כרמי)
חוות מכלי הדלק תש”ן. ברקע קריית חיים (צילום: ירון כרמי)

החומרים שנמצאו במקום שייכים לקבוצת PFAS ומבוססים על תרכובות של פחמן ופלואור. החומרים משמשים כמעכבי בערה בקצף לכיבוי אש, אך נמצאים גם במוצרי טקסטיל וכלי בישול. לאחרונה זכו חומרים אלו לתשומת לב יתרה מצד ארגוני סביבה ומדענים, משום שאינם מתפרקים לאורך שנים ארוכות. חשיפה לחומרים הללו עלולה לגרום נזק למערכת החיסון ולהגדלת הסיכון ללקות בסרטן.

עליזה ברקן, פעילה סביבתית בקריית חיים, מסרה לחי פה – תאגיד החדשות:

בקריית חיים יש 6 בארות פעילות עם איכות מים גבוהה (הנבדקים מדי שבוע) שמספקות כרבע מכמות המים לצריכה של תושבי קריית חיים. שאר המים מגיעים מחברת מקורות. ועד קריית חיים הוא ועד מים, אגודה שיתופית. לוועד הקריה נכסים, כשהבארות הן חלק מהנכסים הללו והן משמשות את תושבי הקריה בלבד. למשרד הבריאות אין עדיין תקן לחומרים שנבדקו לאחרונה. אם אין תקן, איך אפשר לקבוע שהחומרים הללו מזהמים את המים? הוועד קיבל ממשרד הבריאות. הוראה מיידית לסגור את הבאר, הבאר נסגרה ונערכות בדיקות. כל הבארות שלנו נמצאות בקריית חיים בקרבה אחת לשנייה, אז כיצד ייתכן שבאר אחת מזוהמת ושאר הבארות של קריית חיים נותרו תקינות לשימוש?
בקרב התושבים ישנה תחושת תסכול לאור העובדה שבנוסף לזיהום האוויר, כעת נוסף, לכאורה, גם זיהום מים.
עליזה ברקן (צילום: ירון כרמי)
עליזה ברקן (צילום: ירון כרמי)

ממשרד הבריאות נמסר לחי פה בתגובה:

בתקופה האחרונה מתבצעות על ידי רשות המים ומשרד הבריאות בדיקות ל-PFAS בקידוחי ניטור ובקידוחי מי שתייה החשודים בקרבתם לאתרי זיהום פוטנציאליים. ביום חמישי האחרון נאלצנו לפסול קידוח לשתייה בקרית חיים, זאת לאחר שביצענו מספר בדיקות חוזרות ווידאנו שתוצאות הדיגום גבוהות מערך הסף המומלץ של משרד הבריאות.

תגובת כבאות והצלה:

הנושא אינו מוכר לנו. לא קיבלנו שום פניה משום גורם מוסמך בנושא.

תגובת ועד קריית חיים:

מתוך בדיקה של 6 בארות באחריות אגודת קריית חיים נמצא כי בבאר אחת בלבד ישנו ספק שכן הערך נמצא גבולי ומשרד הבריאות הורה על בדיקה מחדש של באר זו. בשלב זה האגודה החליטה להפסיק את השאיבה מבאר זו עד לקבלת תוצאות הבדיקה החוזרות. כפי שעולה, כל הבארות מטופלות ע”י האגודה באופן מקצועי ביותר, תחת הפיקוח הקפדני של משרד הבריאות ובכל השנים נמצא כי מי השתייה המופקים מהבארות עומדים בכל התקנים ובכל הבדיקות המחמירות. האגודה עושה ותעשה הכל על מנת להבטיח אספקת מים איכותית ביותר, כאשר בריאות הציבור הינה בראש מעייניה.

תגובת רשות המים:

בבדיקה שערכה רשות המים במתקן תשתיות באזור קריית חיים, התגלה זיהום מי תהום כבד בחומרים שמקורם בקצף כיבוי (תרכובות PFAS). בעקבות ממצאים אלו, ערכו רשות המים ומשרד הבריאות בדיקה בכל קידוחי הפקת מי השתייה באזור. בבדיקה זו עלה כי קידוח הפקה בודד בקרית חיים מכיל ריכוזים משמעותיים של מרכיבים אלו. לאור הממצאים, ולפי החלטת משרד הבריאות הופסקה הפקת מי השתייה מהבאר, על אף שריכוז המזהמים בה נמוך מההמלצה לתקן מי השתייה.
כלל אספקת המים באזור מתבצעת כסדרה ובהתאם לתקנות בריאות העם.

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר כי הנושא נמצא תחת אחריות משרד הבריאות ורשות המים.

הגיבו כאן לכתבה

תודה על המשוב. לאן תרצו להמשיך מכאן?

  1. להגיב לכתבה
  2. לדף הבית של חי פה
  3. למדור חדשות חיפה
  4. סגור והמשך בכתבה זו