באנר טירת כרמל עצמאות

הצריח בחיפה שנהרס לפני עשרות שנים ייבנה מחדש

(חי פה) - שר הפנים משה ארבל הודיע בביקור...

מפגינים פרו-פלסטינים תקפו ופצעו שוטרים בהפרת הסדר בחיפה

(חי פה) - הפגנה פרו פלסטינית, בלתי-חוקית, בחיפה הידרדרה...

ביטול • צו סגירה למסעדת 'לואיזה' בחיפה: "מצב תברואי ירוד מאוד"

כזכור ב 16/05/24 ניתן צו סגירה למסעדת לואיזה במרכז...

תחזית – עומס חום כבד ואובך – ה' 13/6/24

מהמכון המטאורולוגי בבית דגן נמסר: אזהרה כתומה - עומס חום...
באנר גורדון 230524
באנר קריית אתא עצמאות 080524
עיריית קריית ביאליק משיקה אתר אינטרנט חדש

שוק תלפיות בחיפה – יצירה גאונית בשיפוץ אינסופי

בקצה המזרחי של רחוב סירקין, ניצב בניין שוק תלפיות,...

החטופים ישוחררו רק לאחר עליית השמאל לשלטון • דעה אורי לב

לפעמים המציאות טופחת על פני, ואני רואה את האמת…...

רותי סגל • אלת פריון היצירה • ציירת ואוצרת חיפאית

ציוריה, ביתה ואוצרות מעונה של רותי סגל משרים על...

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

דוד חבוב מחיפה • מלאך הילדים המיוחדים

דוד חבוב מנהל בהתנדבות את מועדון השייט לילדים בעלי...

"היו 'בומים', חלקי ברזל נפלו עלינו ואזעקה לא הופעלה" • התושבים מודאגים

(חי פה) – תושבי קריית חיים מביעים דאגה עמוקה לאחר שלפני מספר ימים בוצע יירוט טילים באזור מגוריהם וזאת מבלי שהופעלה בו אזעקה. לא זו בלבד, אלא שמהלך האירוע נפלו אל לכיוונם רסיסים מהיירוט.

"חלקי ברזל התחילו ליפול מהשמיים בחצרות ורבים לא הספיקו להיכנס לבתים", מספרת גבי בלוך, תושבת הקריה.

יירוט כיפת ברזל (צילום: יפים גיידר - קורא חי פה)
יירוטים בקריות – 12/11/23 (צילום: יפים גיידר – קורא חי פה)

כזכור, ביום חמישי האחרון (28/12/23), נשמעו ברחבי חיפה ובאזור כולו הדים רמים של יירוטי טילים והבהילו רבים מהתושבים. לאור ההתחממות המתמדת בגזרה הצפונית והמצב הביטחוני במדינה כולה, כל רעש מעין זה מיד "מקפיץ" את התושבים על הרגליים ומעורר בהלה.

את תושבי קריית חיים מטרידה העובדה שבעת שחדר בשבוע שעבר כטב"מ (כלי טייס בלתי מאויש) לשמי האזור ויורט, הופעלו אזעקות בכלל הקריות למעט בקריית חיים.

התושבים סיפרו שישבו בחוץ כשהחלו הדי פיצוץ רועמים, מלווים בנפילת רסיסים ומתכות לעברם, ועדיין האזעקה באזור לא הופעלה.

"חלקי ברזל התחילו ליפול מהשמיים אל חצרות"

גבי בלוך, תושבת הקרייה, מספרת לחי פה:
"היה מזג אוויר יפה ביום חמישי, אנשים ישבו בחוץ בנחת, כשפתאום שמענו 'בומים' נוראיים וחלקי ברזל התחילו ליפול מהשמיים, על הקרקע ובחצרות. רבים מהתושבים בכלל לא הספיקו להיכנס לבתים, זה היה ממש מפחיד. המצב הזה מאוד מדאיג, לא ייתכן שבכל הקריות יש אזעקות ורק בקריית חיים לא. בגלל שהקרייה משויכת לרשות המקומית חיפה, אין פה אזעקות", היא אומרת.

גבי בלוך (אלבום אישי)

"זה היה נורא", היא ממשיכה, "הבומים היו אדירים, היו בתים שממש זזו. אנחנו לא מבקשים משהו לא סביר או מוגזם, אלא שאנחנו דורשים שבזמן מלחמה נקבל אזעקה בקרייה. לא מספיק שאין מספיק ממ"דים ואלה שישנם ממוקמים במרחקים גדולים מהרבה בתי מגורים, בנוסף גם אנחנו גם לא מקבלים דבר בסיסי כמו התראות ואזעקות. לא ייתכן דבר כזה".

"היירוט היה ממש מעל הראש שלי"

חברת מועצת העיר ותושבת הקרייה, הילה לאופר, מספרת לחי פה:
"בקריית חיים לא מופעלת האזעקה באופן שיטתי. בשבוע שעבר הייתי מחוץ לבית והבנתי שאנחנו מותקפים כשהיה יירוט היה ממש מעל לראש שלי, שלווה בפיצוץ עז שגרם לבהלה מאוד גדולה. כל האירוע הזה התרחש בדיוק בשעה שילדים יצאו מבתי הספר. הם כמובן לא שמעו אזעקה, אבל ראו את מה שקורה מעליהם והבינו שאלו טילים ורצו בחזרה לבית הספר. כולנו 'זכינו' לחוויה די טראומתית ללא שום הכנה".

הילה לאופר (צילום: ירון כרמי)

"תושבים רבים פנו למוקד פיקוד העורף וקיבלו תשובות בלתי מספקות מבחינתם. פיקוד העורף חייב לעשות חלוקה מחדש של האיזורים. אי אפשר לטעון שאין צורך בהפעלת אזעקה בקריית חיים, הרי טיל יורט באיזור אחר של הקריות, תוך התעלמות מהעובדה שרסיסים נחתו בקריית חיים, בעיקר במערבית. אנחנו נמשיך ונלחץ על פיקוד העורף שיעשו את הבדיקות שלהם ויפעלו לשמירת ביטחוננו. אני מצפה מראש העיר לפעול גם כן למען ביטחון התושבים, כרגע קולה לא נשמע בכלל והאחריות מוטלת גם עליה".

"יש להרחיב את רדיוס הפעלת האזעקות ולא להשאיר מקום לאקראיות"

חבר מועצת העיר ותושב הקרייה, מוטי בליצבלאו, סיפר לחי פה:
"בעקבות נפילת חלקי טיל ירוט בשבוע שעבר ברחבי קריית חיים מבלי שהופעלה אזעקה, פנינו לפיקוד העורף בתלונה. האירוע ורעש הפיצוץ הבהיל מאוד את התושבים, בפרט כשמהקריות הסמוכות נשמעו אזעקות. בפיקוד העורף הבטיחו לבדוק את נושא הפעלת האזעקה במקרים כאלו, של ירוט טילים לעבר כטב"מים, ובפרט בירוט טילים לעבר קריית חיים.

מוטי בליצבלאו (צילום: ירון כרמי)

"אני חושב שבשל סמיכותה של קריית חיים לקריות האחרות ולמען בטיחות התושבים, יש מקום שיופעילו אזעקות ברדיוס רחב יותר ולא שיישאר פתח לפגיעת חלקי טיל באופן מקרי ואקראי", מסכם בליצבלאו.

מדובר צה״ל נמסר בתגובה:

התרעות פיקוד העורף ניתנות במגוון אמצעים ומופעלות באמצעות טכנולוגיית התרעה סלקטיבית, כאשר נשקפת סכנה לאוכלוסייה, בהתאם למדיניות. לפני מספר ימים זוהה כלי טיס בלתי מאוייש שחצה משטח לבנון לשטח מדינת ישראל ויורט על ידי לוחמי הגנה אווירית.
באזור המדובר לא הופעלה התרעה על פי מדיניות.

מעיריית חיפה לא נמסרה תגובה.

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

סמר עודה - כרנתינג'י
סמר עודה - כרנתינג'י
עיתונאית בצוות הכתבים של האתר חי פה • כתבת מוניציפלית, פלילים, סביבה ובריאות צרו קשר עם סמר באימייל: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

6 תגובות

 1. אני לא מבין את התשובה של פיקוד העורף- האפליקציה של פיקוד העורף כן הופעלה אצלי בטלפון (יחד עם צבע אדום). מדוע האפליקציה כן מופעלת אך אזעקות לא? מדוע פיקוד העורף אומר שלא הופעלה התראה אך האפליקצייה שלהם כן הפעילה אותה?
  יותר שאלות מאשר תשובות.

 2. קודם חזבאללה יפתיע עם 3000 טילים על חיפה והצפון תוך כדי נסיון פשיטה על ישובים ובסיסים ואז יגידו שזה לא הזמן לועדת חקירה כי יש מלחמה ממילא כולם ידעו שזו התוכנית ובחרו לשבת על הגבול ולהגיד שלא רוצים הסלמה או שחיזבאללה מורתע.
  למי שזה נשמע דמיוני זה קרה בעוטף עזה ב-7.10.2023

 3. שלום לכולם גם כאן בקרית אליעזר בחיפה נשמעו איזה חמש שש פיצוצים חזקים זה היה בסביביות אחת עשרה בלילה ולא הבנו מה זה.
  לתשומת ליבכם .

 4. תשובה נוראית וחסרת היגיון מצד פיקוד העורף. מכיוון שקליש מתעקשת לא לכנס את ועדת מל"ח העירונית באופן שוטף במלחמה הנוכחית, אז נבחרי הציבור בועדה לא יכולים להגיע לפגישה עם מפקד המחוז בפיקוד העורף ולהתריע באופן ישיר על הפערים בהיערכות, במוכנות ובתגובה של פקע"ר לאירועים צבאיים באזורנו. קליש כנראה בטוחה שקיבלה מתת אל נדירה וכל השכל העירוני מצוי רק אצלה ואין צורך שחברי מועצה אחרים "יפריעו" לה עם הערות או ביקורת רחמנא לצלן….😖

 5. בנוסף המקלטים בחלק מהרחובות היו סגורים. הוריי בגיל 80 רצו למקלט שהיה סגור.
  הזייה

 6. דובר צה"ל מסר:
  כסת"ח ערוכים מוכנות משימות כסת"ח בבל"ת, כוחות להד"מ נוכחות בבל"ת פעילות כסת"ח שיקולים מבצעיים פקה פקה טווחים בבל"ת נבחנים פקה פקה יירוטים מתאפשר דיווחים ערוצים כס"ח פקה פקה. בנחישות ובעצימות כסת"ח ייבחן ישקל ניידע פקה פקה.

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

הבניין הישן ברחוב השקט בכרמל • להחזיר עטרה לישנה

ישיבת תפארת הכרמל עברתי השבוע (9-13/6/24) ברחוב התשבי השקט שעל הכרמל בחיפה, הנמצא לאורך ואדי לוטם, וחלפתי על פני בניין ישן ומרשים ברחוב התשבי 92...

שובו של התמנון רב הזרועות לחוף בחיפה

בזמן האחרון מתגלה מחדש בעולם הטבע אחת מהחיות המרתקות והחכמות ביותר – התמנון. למרות שבתרבות הפופולרית, בספרים ובסרטים, כמו בסרט הילדים "בת הים הקטנה"...

בתי החולים נערכים להתחממות בצפון

(חי פה) - ביום חמישי 13/6/24 משרד הבריאות קיים הערכות מצב על היערכות מערכת הבריאות בצפון הארץ. ממשרד הבריאות נמסר לחי פה תאגיד החדשות: בעקבות המצב...

יין מנדט • אומרים שיין ישמח לבב אנוש…. • סיפור קצר

לאחר התקפה של האצ"ל על מחנה שמונים שליד פרדס-חנה במטרה לגנוב כלי-נשק מהצבא הבריטי, נמצאו מפקד הגדוד וחמישה חיילים הרוגים. על פי הדו"ח הבריטי...

סמטאות חטיב ואל מרין המחודשות בחיפה – הביקור מוגדר כחובה!

העסקים הקטנים בסימטאות אל מרין וחטיב באחת הסמטאות בין רחוב פלי"ם לרחוב שיבת ציון, ממוקמת סימטת חטיב שבמעלה הסמטה מתמזגת עם סימטת אל מרין. באחד הביקורים...