פירוק האסבסט בליאו באק: ההורים הקימו מטה מאבק | קליש הודיעה על עצירה

הסרת אסבסט במוסדות חינוך בחיפה (צילום: אירה אלימלך השרד להגנת הסביבה)

במפגש שהתקיים הערב, מוצ"ש, 22/5/21, בזום, מתברר כי הורים מבית הספר ליאו באק ותושבי השכונה מקימים וועד פעולה, אשר מטרתו לעצור את הפרויקט, אשר על פי חוות דעת שקיבלו, עלול לסכן את ילדי בית הספר וכן את תושבי השכונה. חוות הדעת מציגה את הסיכון הקיים כאשר חלקיקי אסבסט מרחפים באוויר במהלך הפירוק וכן נותרים במבנה לאחר הפירוק. ההורים הסבירו במפגש כי מעולם לא בוצע בעבר פרויקט שכזה במבנה שאוכלס לאחר מכן. ההורים הפנו אצבע מאשימה לעיריית חיפה ולעומדת בראשה, על הפקרת ילדיהם לחומר מסוכן ומסרטן, לדבריהם.

אביהו האן, יו"ר סיעת הירוקים של חיפה, דיבר בדיון והודיע כי הוא ואחרים במועצת העיר, שילדי העיר חשובים להם, מודאגים מאד מתכנית פירוק האסבסט וכי ייקחו אחריות ויעזור בעצירת הפרויקט.


קליש הודיעה ברשתות החברתיות כי היא משהה את הפרויקט

עוד במהלך הדיון הערב, מיהרה קליש והודיעה ברשתות החברתיות את ההודעה הבאה:

"מפקח האסבסט שנשכר על ידי שקמונה לא ימשיך בתפקידו, וזאת על פי דרישתי. ‏לאור אחריות העירייה לביצוע הפרויקט, אנו בודקים את הנסיבות וחוות הדעת שהומצאו לנו רק כעת ומחייבים בחינה מחודשת, מעמיקה ויסודית. ‏בשלב זה ועד לסיום הבדיקה מול המשרד להגנת הסביבה, הפרוייקט מושהה על ידינו."

מפגש טעון שהתקיים בשבוע שעבר

במפגש הורים שהתקיים בשבוע שעבר בזום בין הורים מבית ספר ליאו בק, נציגי ההנהלה ומהנדסי הפרויקט להסרת האסבסט בחטיבה העליונה מטעם עיריית חיפה וחברת שקמונה, העלו ההורים המודאגים שאלות כשהעיקריות שביניהן הינה חוות דעת של מפקחי אסבסט מ-2017 שהמליצו להשאיר את המצב כפי שהוא. "חי פה תאגיד החדשות" מפרסם את חוות הדעת לראשונה וכן פנה למשרד להגנת הסביבה בנושא.

הסרת אסבסט במוסדות חינוך (צילום: אירה אלימלך, המשרד להגנת הסביבה)
הסרת אסבסט במוסדות חינוך (צילום: אירה אלימלך, המשרד להגנת הסביבה)

מפגש טעון שהתקיים בשבוע שעבר

מפגש הורים עם הנהלת ליאו בק ונציגי עיריית חיפה וחברת שקמונה בזום

בשבוע שעבר התקיים מפגש בזום שבו השתתפו כ-150 איש: הורים מבית ספר ליאו בק, מנהל מרכז ליאו בק הרב אופק מאיר, מנהל חטיבת הביניים ערן ברסלר, מנהל מחלקת התשתיות בעיריית חיפה אריאל בלנק שטיפל בפרויקטים של אסבסט בעבר ונציג חברת שקמונה, הזרוע המבצעת מטעם עיריית חיפה שאחראית על ביצוע הפרויקט, עמית גלקין. גלקין הוא מהנדס ותיק בתחום שביצע את פרויקט הסרת האסבסט מהתקרה בתיאטרון ירושלים ב-2019.

במפגש סיפר כל אחד מהמומחים על עצמו וההורים, המודאגים מתכנית ביצוע הפרויקט, שאלו שאלות. השאלות שחזרו על עצמן היו – האם מישהו יכול להבטיח חזרה למצב הנוכחי לאחר הסרת האסבסט וכן, האם קיים מבנה חלופי במצב בו הפרויקט יימשך גם אחרי ה-1 בספטמבר.


חוות דעת של עמית גלקין ודוד דיזנהאוז ב-2017

דבר נוסף שהעסיק רבות את ההורים הינו חוות דעת מיוני 2017 של עמית גלקין ודר' דוד דיזנאהוז שנערכה עבור מרכז ליאו בק לצורך בחינת תכנית פעולה ותחזוקה של איטום ובידוד חומרים מכילי אסבסט.

בחוות הדעת מסופר על השתלשלות העניינים מאז שנות ה-60 של המאה הקודמת, כאשר בעת בניית מבנה בית הספר, בוצעה התזה על חלק מהתקרות בחומרים מכילי אסבסט לצורך בידוד אקוסטי.

בשנת 2000 הכין דר' דיזנהוז דו"ח עם תיאור המקומות שמכילים אסבסט, הרכבו ומצבו. בחוות הדעת מוסבר שנכון לשנת 2017, בחירת האפשרות לאטום ולבודד את החומר המכיל אסבסט, על פני הניסיון להסירו, תקפה בדיוק כפי שהיא הייתה בשנת 2000 ומצורף פירוט של התכנון המבני של התקרות, העשויות מצלעות בטון ולבני "איטונג', בעלת תכונות המתאימות לבידוד.


בחוות הדעת נכתב:

"חלק מתכונות לבני האיטונג מהוות חסרונות משמעותיים בעת כוונה להסיר מהן אסבסט פריך מותז. חסרונות אלו הוו גורמים מרכזיים בתכנון, יישום, איטום וחציצה של שכבת בידוד האסבסט הפריך המותז, בה נעשה שימוש במרכז החינוכי ליאו בק בחיפה, במקום הסרתה".


איטום תקרות שעליהן הותז האסבסט באמצעות בניית תקרת גבס

בשנת 2000, לאחר הצגת הממצאים לאיטום ובידוד האסבסט המותז למשרד להגנת הסביבה, הגיעה לליאו בק משלחת מטעם הועדה המקצועית לאסבסט ואבק מזיק שכללה מומחים בכירים בתחום האסבסט. חברי הועדה אישרו פה אחד את השיטה המוצעת לאיטום ובידוד האסבסט.

באוקטובר 2000, בוצע ניקוי וטיהור מבנה בית הספר מסיבי אסבסט מרחפים ולפי תוצאות בדיקת מעבדה, ניתן אישור על ידי הועדה הטכנית לאבק מזיק במשרד להגנת הסביבה לפתור את בעיית האסבסט באמצעות בניית תקרת גבס. דר' דיזנהאוז הכין את תכנית העבודה שכללה איטום תקרות שעליהן הותז האסבסט. מאז סיום העבודה, מתבצעות בדיקות שגרתיות אחת לשנה לנוכחות סיבי אסבסט מרחפים בחלל בית הספר ומאז כל הבדיקות נמצאו תקינות. כלומר, דבר לא השתנה מזה 17 שנים.


ניסיון מסוכן

מתוך מסקנות חוות הדעת: "הניסיון להסיר את החומרים המכילים אסבסט, יהיה מסוכן ובלתי מקצועי"

להלן המלצות ומסקנות חוות הדעת:

חוות הדעת בעניין בידוד מותז בחומרים מכילי אסבסט מ-2017
חוות הדעת בעניין בידוד מותז בחומרים מכילי אסבסט מ-2017

סכנה במקרה של טיל שייפול על המבנה

שאלות ההורים בנוגע לחוות הדעת והתייחסות הגורמים המקצועיים. אחד הסיכונים הגדולים – טיל שעלול ליפול על המבנה ולגרום לפיזורו של האסבסט.

לאור שאלות ההורים, מהנדס הפרויקט עמית גלקין התייחס לחוות דעת זו שבה הוא המליץ להשאיר את המצב כפי שהוא והסביר שמאז שהיא הוצגה, הובהר על ידי משרד להגנת הסביבה שאין מבנים יוצאים מהכלל וכי עד ל-4 באוגוסט 2021 חייבים לפנות את האסבסט על פי חוק. עוד, הוסיף גלקין כי אחד מהסיכונים באי הסרת האסבסט הוא סכנת טילים שיכולים ליפול על המבנה ולגרום לפיזורו של האסבסט הפריך.
בנוסף, ציין גלקין כי המסמך מ-2017 הועבר למשרד להגנת הסביבה לבדיקת מומחים.

משאלותיהם של ההורים התברר כי עד כה לא יצא מסמך שסותר את חוות הדעת. ההורים תהו, האם אפשרי להחזיר תלמידים למבנה כחודש וחצי לאחר סיום ביצוע הפרויקט (כלומר, בתחילת שנת הלימודים). עוד, ציינו ההורים שהם שלחו שאלות בנושא לשרה להגנת הסביבה גילה גמליאל ולא קיבלו תשובות.

מנהל מחלקת התשתיות בעיריית חיפה אריאל בלנק אמר במפגש כי עיריית חיפה מודעת לסיכונים שיכולים להיות והוסיף כי אגף החינוך מודע לסקנות וכי הוא נמצא בקשר שוטף עם אילנה טרוק, ראש אגף החינוך, בנושא זה.

יהיה בסדר…

ההורים המודאגים מעלים כל העת שאלות וטענות:

אחת האמהות לתלמיד בתיכון ליאו בק אמרה במפגש שהיא מוטרדת מאוד ממה שהיא שומעת: "לקוות שיהיה בסדר, זה הדבר הכי נורא שיכול להיות. ראינו את זה בהר מירון בל"ג בעומר. אותי לא מעניין מה החוק טוען לגבי פינוי האסבסט באוגוסט. אני מבינה שאף אחד ממנהלי הפרויקט לא יכולים להבטיח לי חזרה למצב תקין".

המהנדס עמית גלקין אמר שיש בדיקות שנעשות מסביב למבנה והבדיקות נשלחות ויישלחו בעתיד לשתי מעבדות שקיימות בארץ לאסבסט.

ההורים שאלו כיצד יקבלו מידע התושבים שגרים בסמוך למבנה החטיבה העליונה בו יתבצע הפרויקט ברחובות אדמונד פלג, סטפן וייס וכל ישראל חברים כי בשנה שעברה הם קיבלו המלצה לא להפעיל מזגנים. בלנק אמר שהוא בקשר עם דוברות עיריית חיפה וברגע שהתכנית תאושר יודיעו על המצלות לתושבים הרלוונטים שאמורים להיות בקרבה ברדיוס של 50 מטר.

ליאו באק קמפוס צילום אוויר
קמפוס ליאו באק צילום אוויר

מסקנות הפיילות משנת 2018 הוסתרו מההורים ומתושבי השכונה

אב נוסף ביקש לקבל את ממצאי הפיילוט שנעשה במקומות ספציפיים בחטיבה העליונה בשנת 2018 ולפי המשרד להגנת הסביבה הוגדר כפיילוט שנעשה בהצלחה. כמו כן, הוא ביקש להסביר מדוע חוות הדעת הנ"ל הוסתרה מההורים, כי הוא ביקש לקבל אותה כבר מלפני שנים. האב טען שהפיילוט ב-2018 נעשה בהפרת היתר, ללא איטום חלונות ועם ילדים בקרבת 25 מטר.

ערן ברסלר, מנהל חטיבת הביניים אמר שבסיום הפרויקט כולם יחזרו לעבוד וללמוד במבנה ושכולם מעוניינים שהפרויקט הזה יצליח. "נעשה את מירב המאמצים כדי שהמבנה ישאר נקי", הוא אמר.

לחזור למבנה בספטמבר 2021

הרב אופק מאיר, מנכ"ל ליאו באק, אמר במפגש:
"השאיפה היא לחזור למבנה בספטמבר. מאמין שתוך שבועיים אציג תכניות חלופיות"

עוד הוסיף הרב אופק מאיר , בנוגע לפיילוט שנעשה בשנת 2018, כי הוא לוקח אחריות על כך שהפיילוט שנעשה כולו לפי ההיתר ולפי האישורים.
"אם לא היה את חוק האסבסט ב-2011, כנראה שלא היה שווה להיכנס לפרויקט. ברגע שהתברר מבחינה משפטית שאי אפשר לקבל דחייה או ביטול, אז המשכנו עם זה. אני בטוח שהפרויקט הזה יצא לדרך בצורה הכי טובה. השאיפה היא לחזור למבנה בספטמבר והכי מאוחר באוקטובר. אני מקווה שתוך שבועיים אוכל להציג תכנית וחלופות", אמר הרב מאיר.

אופק מאיר
אופק מאיר

מזעור סיכונים למקרה של התקפת טילים

לשאלתו של אחד ההורים, האם גם כיום היה גלקין כותב את אותה חוות דעת, ענה המהנדס בתגובה: "אני מעדיף שהמשפחה שלי תהיה בקרבת המבנה כשהוא נקי מאסבסט מאשר טיל שיפול על בניין עם אסבסט".

"אנו רואים בכם אחראים אישית"

לאחר המפגש, פנו ההורים לחברי מועצת המנהלים של מרכז ליאו בק ולרב אופק מאיר בדרישה להציג תכנית היערכות פינוי לכלל החטיבות למבנים חלופיים בעיר ומרוחקים מעבודות האסבסט ופתיחת שנת לימודים פרונטלית לכלל החטיבות. עוד סיכמו ההורים כי הם רואים בהנהלת ליאו באק אחראים אישית לשלומם ובריאות של ילדיהם.

מכתב מהנהגת ההורים להנהלת ליאו באק

פניית ההורים של כלל החטיבות בליאו בק להנהלה
פניית ההורים של כלל החטיבות בליאו בק להנהלה

תגובות בנוגע לחוות הדעת מ-2017:

תגובת עיריית חיפה:
"הדרישה להסרת האסבסט קבועה בחוק ואמורה להסתיים בכל מוסדות החינוך בארץ עד לחודש אוגוסט 2021. הנושא ילווה ויטופל מקצועית על ידי המשרד להגנת הסביבה וכל שאלה בנושא צריכה להיות מופנית למשרד להגנת הסביבה".

תגובת המשרד להגנת הסביבה:
"עבודות להסרת אסבסט פריך מותז נעשו בעשרות מבנים ברחבי הארץ – בתיאטראות, בספריות, באולמות, באוניברסיטאות, בחדרי אוכל ועוד, באמצעות מפקחים וקבלנים המורשים על ידי המשרד להגנת הסביבה לביצוע עבודות באסבסט פריך. העבודה בבית הספר ליאו בק אינה שונה מעבודות אלה, וביצועה יהיה בהתאם לתנאים המחמירים של המשרד, שיימנעו סיכון מהאוכלוסייה. כך למשל, הוסרה באחרונה תקרת אסבסט פריך מותז בתיאטרון ירושלים בהיקף רחב יותר, של 2,200 מ"ר.
עמדת המשרד כי הסרת הסיכון בבית הספר ליאו בק נדרשת לביצוע מוקדם ככל הניתן ולשם כך, המשרד להגנת הסביבה העביר תקציב של 10 מיליון שקל לצורך הסרת אסבסט ממבני מוסדות החינוך בישראל, מתוכם 5 מיליון שקל הועברו לבית ספר ליאו בק בחיפה. לפי החוק, על בעל הנכס לסיים את הסרת האסבסט עד ליום 4 לאוגוסט 2021.
המשרד להגנת הסביבה מודע לחששות ההורים בבית הספר ליאו-בק, ומדגיש כי יפעל לכך שהסרת האסבסט והסיכון הקיים במבנה ייעשו באופן הבטוח ביותר, כפי שנעשה בכל העבודות.
המשרד להגנת הסביבה אינו צד לבחירת בעלי המקצוע בעבודות אסבסט, וכאשר מוגשת אליו תוכנית ההסרה לאישור, הוא בוחן אותה באופן מקצועי, וכן את עמידת המפקח והקבלן המורשים בתנאיו. באחרונה, קיבל המשרד עדכון, כי עיריית חיפה וחברת הניהול מטעמה, שקמונה, המקדמת את עבודת ההסרה בבית הספר ליאו בק, התקשרה עם מפקח מורשה וכי העבודה מתוכננת לביצוע מיד בתום שנת הלימודים. לאחר קבלת תכנית מלאה ופרטי הקבלן המבצע, המשרד יגבש את ההיתר ויקיים מפגש עם הציבור בהשתתפות המפקח והקבלן שייבחר להצגת התכנית ולמענה לשאלות.
באשר לפיילוט: הפיילוט לבחינת שיטת הסרת האסבסט הפריך אשר תביא להסרה מיטבית ללא סיכון התלמידים והסביבה, בוצע בהצלחה בשנת 2018. בסיום הפיילוט נקבעה טכניקה מיטבית להסרת האסבסט באופן מלא וללא סיכון משתמשי המבנה ושכניו. חוות הדעת של המפקח פורסמה ב-2017, לפני הפיילוט המוצלח, ומשום כך אינה רלוונטית. חוות הדעת אף נשללה על-ידי גורמי המקצוע של המשרד. יצוין, כי המפקח החתום על חוות הדעת דאז הוא המפקח אשר בחרו חברת הניהול שקמונה ועיריית חיפה לביצוע העבודה כעת, והדבר מדבר בעד עצמו באשר להצלחת הפיילוט.
גם בעת הפיילוט, וגם עם התקדמות התוכנית לאורך השנים, נמצא המשרד בקשר כל העת עם הנהלת בית הספר והורי התלמידים, משיב על שאלותיהם, ואף קיים וימשיך לקיים מפגשים פיזיים ושיחות טלפוניות לשם מתן מידע".


אנו במערכת חי פה עוקבים בדריכות אחר השתלשלות האירועים ונמשיך לעדכן כאן.

5 תגובות
 1. אבא אמר/ה

  המשרד להגנת הסביבה מתעלם מפניות ההורים.
  לא מאמינים בכם ולכם.
  לא תסכנו את ילדינו

 2. חיפאי מיואש אמר/ה

  הורי ליאו בק מקווים שהפרויקט ייעצר לחלוטין.
  ביצוע הפרויקט משמעותו אסון סביבתי חמור שיחשוף את כל מי שבסביבת ביה"ס ליאו בק וברחובות חיפה בהם ישונע האסבסט למחלות קשות.
  גברת קליש – בכוחך למנוע את הפיכת חיפה לפוקושימה מספר 2

 3. הורה מודאג אמר/ה

  התנהלות שערורייתית של הנהלת ביה"ס לאו בק שפועלת מול ההורים בחוסר שקיפות ובחוסר מקצועיות .
  הניהול החובבני מסכן את בריאות ילדנו . מצער מאוד לראות שכך מתנהל המוסד הזה ולא רק בעניין האסבסט.

 4. קונסטרוקטור אמר/ה

  1. שכבת האסבסט על גבי התקרה מתפוררת באופן טבעי וקבוע על ראשי התלמידים, שאוהבים גם לזרוק בתום לב חפצים לעבר התקרה ולהנות מהאבק המתפזר.
  2. יישום "שכבת איטום והגנה" על שכבת האסבסט טומנת בחובה פיזור אבק אסבסט בכל חלל המבנה עקב פעולות הקידוח בתקרה דרך שכבת האסבסט לצורך התקנת אלמנטי התמיכה ללוחות הגבס. פתרון הזוי ומסוכן!!
  3. אין ספק שהשארת שכבת הבידוד הקימת המורכבת מסיבי אסבסט מסוכנת הרבה יותר מהסרתה בתנאי מיגון סביבתי נדרש.
  4. דאגתם של ההורים מובנת, יחד עם זאת החלטת ראש העירייה לפטר את המפקח פחות מובנת. האם יש באמתחתה פתרונות יצירתיים יותר לשכבת האסבסט המסוכנת וכן לפיקוח יעיל יותר?!

 5. אייל אמר/ה

  מצטערים הורים יקרים כל מנהלי בתי הספר בחיפה עסוקים בכתיבת טורי דעה על דו קיום וסובלנות כרגע.
  הילדים שלנו עוברים לינצ'ים בריאותיים ופוליטיים ברחובות, בכיתות, בבסיסים..
  אבל מנהלי בתי הספר עם עשרות אלפי שקלים משכורת מחייכים אליכם וקוראים לחבק ולשלב ידיים.

לא ניתן להגיב