ביטול • צו סגירה למסעדת 'לואיזה' בחיפה: "מצב תברואי ירוד מאוד"

כזכור ב 16/05/24 ניתן צו סגירה למסעדת לואיזה במרכז...

הצריח בחיפה שנהרס לפני עשרות שנים ייבנה מחדש

(חי פה) - שר הפנים משה ארבל הודיע בביקור...

מפגינים פרו-פלסטינים תקפו ופצעו שוטרים בהפרת הסדר בחיפה

(חי פה) - הפגנה פרו פלסטינית, בלתי-חוקית, בחיפה הידרדרה...

תחזית – עומס חום כבד ואובך – ה' 13/6/24

מהמכון המטאורולוגי בבית דגן נמסר: אזהרה כתומה - עומס חום...
באנר גורדון 230524
באנר קריית אתא עצמאות 080524
עיריית קריית ביאליק משיקה אתר אינטרנט חדש

שוק תלפיות בחיפה – יצירה גאונית בשיפוץ אינסופי

בקצה המזרחי של רחוב סירקין, ניצב בניין שוק תלפיות,...

רותי סגל • אלת פריון היצירה • ציירת ואוצרת חיפאית

ציוריה, ביתה ואוצרות מעונה של רותי סגל משרים על...

שבר יגור – רגעים אחרונים של פריחה נדירה • צאו לטייל בפסח

שבר יגור, המכונה גם העתק כרמל, הינו פינת טבע...

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

החטופים ישוחררו רק לאחר עליית השמאל לשלטון • דעה אורי לב

לפעמים המציאות טופחת על פני, ואני רואה את האמת…...

"נביא בעירו" • תערוכת יצחק (קלסקי) שלהבת, רטרוספקטיבה | פתיחה חגיגית שבת 12/6/21 • ללא תשלום

"נביא בעירו" | תערוכת ציורים רטרוספקטיבית של יצחק שלהבת, בבית האמנים

קהילת בת גלים שמחה להזמין את כולם, לתערוכת ציורים של יצחק שלהבת, שתיפתח בשבת הקרובה (11/06/21) בבית האמנים ע"ש שאגאל בחיפה.

נביא בעירו | אוצרת: עליזה שקולניק

עקב ביטול אירועים קהילתיים שונים בשנת מגפת הקורונה, החליטו חברי עמותת פורום בת גלים ותושבי השכונה, לקיים תערוכה, כאות הוקרה לפועלו של יצחק.

שלהבת גר ויוצר בשכונת בת גלים מאז היותו ילד בן 4, בחודש שעבר חגג את יום הולדתו ה-88!
אנו מאחלים לו המשך בריאות ואריכות ימים.

שלהבת מספר:

הצגתי בעשרות תערוכות קבוצתיות ותערוכות יחיד, בארץ ובעולם, אך דווקא כאן, בחיפה, בעיר שלי, אני חש כגולה ומתקשה להציג את הציורים שלי.

אנו, תושבי בת גלים הקשבנו ליצחק, ראינו את הציורים המופלאים שלו והחלטנו שמן הראוי לכבד את היצירתיות ואת כישרונו כאמן, ולערוך לכבודו תערוכה רטרוספקטיבית.

יצחק שלהבת, תערוכה בבית שאגאל
יצחק שלהבת, תערוכה בבית שאגאל

ילדותו של יצחק בבת גלים לא הייתה קלה, הוא מספר על יחסו הנוקשה של אביו, שהיה חרש ברזל. האב ציפה שבנו יעבוד בבית המלאכה שלו והתנגד נחרצות לרצונו של הילד הרגיש להיות צייר, ילד שכבר מגיל צעיר אהב לצייר על קירות. אך בנוסף לזיכרונות הכואבים, אומר שלהבת שהילדות בשכונת בת גלים, השפיעה ועיצבה את אישיותו כאדם וכאמן.

שלהבת זוכר את האווירה הרב תרבותית בחצר הטמפלרית שסביב תחנת הרוח בבת גלים: "חצר בה חיו יחד יהודים, גרמנים טמפלרים, ערבים נוצרים ומוסלמים, ארמנים ואנגלים, כך שמילדותי הייתי חשוף לתרבויות השונות, האור… הצבעוניות … הריחות … והמוסיקה הן מן המזרח והן מן המערב … כל אלה נחרטו בנפשי".

ביצירתו של שלהבת בולטים כמה נושאים עיקריים – זוועות המלחמה, עצי הזית, ומוסיקה וריקוד. שלהבת מודה: "עד רצח רבין לא עסקתי בפוליטיקה, אך מאז, יש בציורי הדהוד למציאות הישראלית. יש לכך ביטוי בעיקר במוטיב עץ הזית, שהוא חלק בלתי ניפרד מנוף ילדותי, ביצירתי הוא מבטא את השאיפה שלי לשלום".

יצחק שלהבת, תערוכה בבית שאגאל

כידוע, עץ הזית הוא סמל לשורשיות וזהות מקומית ים-תיכונית, אך בנוסף לכך, בציוריו של שלהבת, עובר עץ הזית תהליך של מטאמורפוזה (גלגול צורה) ונטען במשמעויות רבות נוספות. המבקר בתערוכה יבחין בעשרות ציורים בהם עץ הזית, פושט ולובש צורה בהקשרים שונים.

שלהבת:

אני אוהב לצייר מוסיקה ותנועה. כשאני מצייר, אני תמיד מקשיב למוסיקה, כדי להיכנס לאווירה של הנושא…. ההבעה הרוחנית של המוסיקה משפיעה על סגנוני.
יצחק שלהבת, תערוכה בבית שאגאל

יצחק נוהג להתבונן בנגנים וברקדנים ולרשום סקיצות מהירות, שלעיתים יהוו בסיס לציורי השמן הגדולים. כמו בציור "הקונצרט" המתאר רביעייה קאמרית מנגנת, ובו יש שילוב מופלא של צליל, צבע וסולם המגיע לשמים. (כפי שמופיע בציור שעל גבי ההזמנה)

לדבריו: "לצייר ציור זה כמו מעשה האהבה .. זהו דחף שהוא חזק ממני… אתה חייב לחזר הרבה, כדי לזכות בהנאה… אתה מתלבט, אתה נלחם, אתה כואב את העבודה, עד שלבסוף אם זה מצליח לך, אתה מאושר… אם אני לא מצייר אני מדוכא"

יצחק שלהבת, תערוכה בבית שאגאל

יצחק אומר לחי פה: "אני נאמן לדרכי, לפעמים אני נופל וקם וממשיך… למרות זאת, האופטימיות וההומור מלווים אותי תמיד. כששואלים אותי, אם תגיע לגיל 90 מה תעשה? אז אני אומר – אם אוכל לצייר אפילו שעתיים או שעה ביום, די לי! אך אם לא אוכל, אין לי צורך בחיי".
והוא מוסיף: "העולם המיסטי מאוד מעניין אותי… בציורים שלי יש תחושה של התעלות. אני לא הולך לבית הכנסת, הציור הוא התפילה שלי".

הכותבת, עליזה שקולניק – אוצרת התערוכה.

הזמנה לתערוכה | יצחק שלהבת

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

מערכת חי פה - חדשות חיפה
מערכת חי פה - חדשות חיפה
תכנים מחדר החדשות של חי פה - תאגיד החדשות של חיפה והסביבה מייל למערכת: [email protected] צרו קשר: 052-2410689

כתבות קשורות לנושא זה

4 תגובות

  1. כמה נכון. צייר מוכשר מאד. חבל שלא מציג יותר..בהצלחה יצחק שלהבת….

  2. צייר נפלא ומוכשר ואיש מקסים ונחמד..בהצלחה בתערוכה..

  3. יצחק היקר במוזיאונים של חיפה חשוב יותר להציג אמני הסתה פוליטית של אינתיפדות אמנות מגויסת נגד ישראל מאשר את הציירים של חיפה.
    אתה לא היחיד שמרגיש גולה בעירו ככה אמנים רבים שמתעלמים מהם למרות הישגים ובמקום מציגים אמנות תעמולתית אש"פית או בשיטת חבר מכיר ומציג חבר ככה חסרי כשרון מקבלים במה ובעלי כשרון ענק שלא מקושרים נבעטים החוצה

  4. תערוכה מדהימה. הציבור מוזמן לבקר בתערוכה. שבת שלום

הכתבה נעולה לתגובות. ניתן לשתף ברשת באמצעות כפתורי השיתוף

כל הכתבות בחי פֹה

בתי החולים נערכים להתחממות בצפון

(חי פה) - ביום חמישי 13/6/24 משרד הבריאות קיים הערכות מצב על היערכות מערכת הבריאות בצפון הארץ. ממשרד הבריאות נמסר לחי פה תאגיד החדשות: בעקבות המצב...

יין מנדט • אומרים שיין ישמח לבב אנוש…. • סיפור קצר

לאחר התקפה של האצ"ל על מחנה שמונים שליד פרדס-חנה במטרה לגנוב כלי-נשק מהצבא הבריטי, נמצאו מפקד הגדוד וחמישה חיילים הרוגים. על פי הדו"ח הבריטי...

סמטאות חטיב ואל מרין המחודשות בחיפה – הביקור מוגדר כחובה!

העסקים הקטנים בסימטאות אל מרין וחטיב באחת הסמטאות בין רחוב פלי"ם לרחוב שיבת ציון, ממוקמת סימטת חטיב שבמעלה הסמטה מתמזגת עם סימטת אל מרין. באחד הביקורים...

אותות הוקרה ללוחמים דרוזים שסייעו לארגון 'ההגנה' בתקופת המדינה שבדרך

בסניף ארגון 'ההגנה' בחיפה, הוענקו ביום חמישי 13/6/24 אות ההגנה ואות על"ה (עיטור לוחמי המדינה) לבני משפחתם של שני לוחמים דרוזים, שיח' תופיק חלבי...

מגדל אשכול – ״מגדל השן״ של אוניברסיטת חיפה

אוניברסיטת חיפה שוכנת על הר טללים, אחת מפסגות הר הכרמל ומשם היא צופה אל הים בדרום-מערב ואל מפרץ חיפה ועמק זבולון בצפון-מזרח. קיצור תולדות האוניברסיטה תחילתה...