“חסרים לווטרנים מפגשים חברתיים ושיחות” • יום הניצחון על גרמניה הנאצית

דוד מלצר, יו"ר ארגון ברית ותיקי מלחמת העולם השניה ביום העצמאות, הראשון מימין (צילום: סבטלנה מלצר)

היום, ה-9 במאי, יום הניצחון על גרמניה הנאצית

מדי שנה, ב-9 במאי, התקיים לכבוד יום הניצחון על גרמניה הנאצית, מצעד הווטרנים בשכונת הדר, שהיה בין הגדולים בארץ. השנה, כמו בשנה שעברה, לא יתקיים המצעד בשל מגבלות הקורונה.
יו”ר ארגון ברית ותיקי מלחמת העולם השנייה שלחמו בנאצים, דוד מלצר, ומתנדבת בארגון אירינה בורולב, מספרים כיצד חווים הווטרנים את ביטול המצעדים ואת תקופת הקורונה.

מצעד הוטרנים בחיפה • אלפים צעדו במצעד מרשים וססגוני לציון "יום הניצחון ה-74 על הנאצים" (צילום: אדיר יזירף)
מצעד הוטרנים בחיפה • אלפים צעדו במצעד מרשים וססגוני לציון “יום הניצחון ה-74 על הנאצים” (צילום: אדיר יזירף)

סמיון קנר, בן 108 • נפצע וחזר להילחם

כיום מתגוררים בחיפה כ-40 וטרנים שנלחמו במלחמת העולם השנייה וגילם עולה על 95. רובם שוהים בבתי אבות. המבוגר שבהם הוא סמיון קנר, בן 108. במלחמה קנר השתתף בקרב סטלינגרד העקוב מדם ונפצע לפחות פעמיים, מפגז ומירייה ברגל וחזר להילחם. בסוף המלחמה הוא השתתף בשחרור ערי ברית המועצות מהנאצים, וכן בולגריה, רומניה ואוסטריה. הוא עטור באותות מלחמה רבים. בשנת 1990 עלה לארץ עם משפחתו.

סמיון קנר, וטרן בן 108 (צילום: באדיבות אתר haifainfo.ru)
סמיון קנר, וטרן בן 108 (צילום: באדיבות אתר haifainfo.ru)

גיאורגי גינזבורג, בן 103 • היה מפקד בחיל התותחנים

הווטרן המבוגר השני הוא גיאורגי גינזבורג, בן 103. באפריל החברים מארגון ברית ותיקי מלחמת העולם השנייה חגגו לו יום הולדת. בשנת 1942 נשלח גינזבורג לחזית כמפקד בחיל התותחנים. גם הוא השתתף בקרבות לשחרור רומניה, הונגריה ואוסטריה. בשנים קודמות נפגש גינזבורג עם תלמידי תיכון וסיפר להם על המלחמה וכיצד נלחם בנאצים.

גיאורגי גינזבורג, וטרן בן 103 (צילום: אירינה בורולב)
גיאורגי גינזבורג, וטרן בן 103 (צילום: אירינה בורולב)

“המצעד לא מתקיים לא בשל חוסר כבוד לווטרנים, אלא בגלל הנסיבות שנוצרו, שבהן בלתי אפשרי לקיים אותו. אני חושב שההחלטה שהתקבלה היא לטובת שמירה על הבריאות של אותם וטרנים, לכן אין טענות אצל הווטרנים כלפי אף אחד”, אומר דוד מלצר, יו”ר ארגון ברית ותיקי מלחמת העולם השנייה, שאביו נלחם בצבא האדום בעת המלחמה, והוא עצמו שירת מרבית חייו בצבא.

דוד מלצר, יו"ר ארגון ברית ותיקי מלחמת העולם השניה ביום העצמאות, הראשון מימין (צילום: סבטלנה מלצר)
דוד מלצר, יו”ר ארגון ברית ותיקי מלחמת העולם השניה ביום העצמאות, הראשון מימין (צילום: סבטלנה מלצר)

דוד מלצר, יו”ר ארגון ברית ותיקי מלחמת העולם השניה:

כמובן שחבל לנו שהמצעד לא יתקיים. חיפה תמיד הייתה המובילה במצעדים. לפני שנתיים, הגיעו אליו עשרות אלפים. המון תושבים משתתפים בו, הילדים נותנים במתנה פרחים לווטרנים וזה מרגש.

אירינה בורולב, מתנדבת בארגון ברית ותיקי מלחמת העולם השניה מ-2016. בורולב היא בין מארגני האירועים והחגיגות לווטרנים ונמצאת בקשר רציף איתם.

אירינה בורולב, מתנדבת בארגון ברית ותיקי מלחמת העולם השנייה:

הווטרנים עצובים, גם כי זו כבר השנה השנייה שאין מצעד בגלל נסיבות הקורונה, וגם כי הם יוצאים מעט מאוד החוצה. המצעד זה משהו קדוש לווטרנים. הגיעו אליו גם אלה שהם בני 95 ומעלה, נעזרו במקלות וישבו ליד הבמה. בשבילם זה משהו שנשאר איתם עוד מצעירותם, זאת מורשת תרבותית. חסרים להם כרגע מפגשים חברתיים ושיחות, כמו שנעשו עם תלמידי תיכון כשהם סיפרו על הלחימה. אלה שגרים בהוסטלים עוד פוגשים אנשים מסביבם, אבל אלה שגרים לבד חשים בדידות.
דוד מלצר, יו"ר ארגון ברית ותיקי מלחמת העולם השניה עם וטרנים (צילום: סבטלנה מלצר)
דוד מלצר, יו”ר ארגון ברית ותיקי מלחמת העולם השניה עם וטרנים (צילום: סבטלנה מלצר)

אירועים לציון יום הניצחון, ה-9 במאי, ביוזמת עיריית חיפה, והרשות לקליטת עליה:

היום, א’ (9/5/21), יערך קונצרט חגיגי באודיטוריום בהשתתפות סגן ראש העיר לזר קפלון, הווטרנים ובני משפחותיהם. | הפעילה החברתית רנטה אדמסקי, יחד עם קבוצת תושבים, תקיים ברחבת האודיטוריום בשעות 17:00-19:00, אירוע תמיכה לזכר וטרנים שנלחמו במלחמת העולם השנייה. הפעילים יחלקו פרחים לווטרנים ולאחר מכן יופיעו מספר אמנים. המארגנים מזמינים את התושבים להצטרף. ניתן להביא תמונות של בני המשפחה שנלחמו במלחמת העולם השנייה ודגלי ישראל.

ביום ג’ (11/5/21) ראש העיר עינת קליש רותם וסגני ראש העיר נחשון צוק ולזר קפלון, יערכו קבלת פנים חגיגית לשגרירים וקונסולים של 6 מדינות חבר העמים: רוסיה, בלרוס, אוקראינה, מולדובה, אוזבקיסטן וקזחסטן.

ביום ד’ (12/5/21), יתקיים טקס הנחת זרים באנדרטת הלוחם היהודי בנאצים ברמות רמז, בהשתתפות סגן ראש העיר לזר קפלון ונציגי הווטרנים.

הגיבו כאן לכתבה

2 תגובות
  1. לימבו אמר/ה

    יש לציין גם את הווטרנים שלחמו במסגרת מדינות המערב, כולל הבריגדה היהודית מא״י.

  2. נ אמר/ה

    חיפה אף פעם לא רכשה כבוד כלפי הוטרנים! בושה לעיר הזאת להזניח ככה אנשים. שמבקשים תשומת לב ושיחות, הם בודדים, מבוגרים! והעיר לא יכולה אפילו לארגן להם תהלוכה קצרה.
    העיקר את מרגול ביום העצמאות ידעו להביא. ״הנסיבות איפשרו״ ואת הכבוד לאנשים שנלחמו בנאצים לא יכולים להנציח במדינה הכפוית טובה

הגיבו כאן לכתבה