קהל אלפים במצעד הווטרנים בחיפה – צפו בתמונות

הווטרנים, יוצאי הצבא האדום ציינו וחגגו היום (שישי 5.5.2017) במצעד מרשים וססגוני, במפגש לוחמים ובשירה וריקודים את "יום הניצחון ה - 72 למלחמת העולם השנייה ולהכרעת הצבא הגרמני והנאצים

 

קהל אלפים במצעד הווטרנים לציון “72 שנה ליום הניצחון על הנאצים” בחיפה

מאת: כתב החדשות של האתר “חי פה”
שהתלווה לווטרנים הצועדים במצעד “יום הניצחון” / סיקור נרחב

בין מאות הצועדים בראש המצעד היו סגנית ראש העיר הגב’ יוליה שטריים, ווטרנים וותיקי הצבא האדום, קונסול רוסיה בחיפה, שוחרי ביה”ס “הטכני” של חיל האוויר בחיפה, חניכי הפנימייה הצבאית לפיקוד שליד ביה”ס “הריאלי” וחניכי תנועות הנוער השונות * קהל רב של אלפי בני הדור השני והשלישי ללוחמים הגיעו ונשאו את צילומי הוריהם שנהרגו במלחמה * השנה מתקיים המצעד בפעם ה – 13 ברציפות בחיפה.

 כבר משעות הבוקר המוקדמות התארגנו והתכנסו היום, (שישי 5.5.2017) מאות הלוחמים הקשישים שרבים מהם מעל גיל 90 ובני משפחותיהם ברחבת בית הקרנות שבפינת הרחובות הרצל ובלפור. המצעד התחיל לנוע רגלית בשעה 10:00 לכל אורכו של רחוב הרצל בהדר, שנסגר מבעוד מועד לתנועה במשך כשעה. בתום המצעד המרהיב התכנסו אלפי המשתתפים ובני משפחותיהם החוגגים באמפי במדרחוב נורדאו ל”עצרת ניצחון” מרשימה וססגונית שהתחילה עם שירת “התקווה” ובחגיגת שירים וריקודים, יש לציין כי מצעד הווטרנים המרגש תועד וצולם גם על ידי עשרות עיתונאים וצוותי שידור וטלוויזיה מהארץ ומהעולם.
 
הווטרנים צעדו בחיפה למען אותם גיבורים שנלחמו לצידם ומעולם לא חזרו, הם צעדו למען בני משפחותיהם שנרצחו ע”י הנאצים, הם צעדו למען הדורות הבאים – הדורות שחייבים להמשיך ולזכור את מה שהיה באותה מלחמה, הם צעדו למען מדינת ישראל – המדינה היהודית שכל אחד מהם חלם וקיווה בליבו שתקום בעקבות הניצחון הגדול.
אירוע זה, שהוא בעל חשיבות אדירה ועצומה ליוצאי ברית המועצות בישראל, מצטיין בצבעוניות ומעורר התרגשות רבה כאשר לוחמי מלחמת העולם השנייה, לבושים במדיהם עטורי המדליות ומלווים ע”י בני משפחה צעירים בהם חיילי צה”ל עם דגלי ישראל, צועדים כאשר הקהל מריע ומחלק פרחים ללוחמים הקשישים. מראה מרגש ביותר, במצעד השנה, אף היה ניתן לראות מספר רב של קשישים בני 90 שנה ואף יותר, הצועדים במדיהם עטורי המדליות כשהם יושבים בכיסאות גלגלים, בליווי בני משפחותיהם. עוד צעדו במצעד הניצחון גם קונסול רוסיה בחיפה וחניכי תנועות הנוער הבאים להביע הערכתם ללוחמים הקשישים.
עבור רובם המוחלט של הווטרנים, זה “יום הניצחון על הנאצים” הוא היום הגדול והחשוב ביותר בשנה. זהו יום חג עצום המציין את ניצחונם על גרמניה הנאצית – לאחר 1,418 ימי לחימה בלתי פוסקים וזהו יום אבל כבד לזיכרם של חבריהם לנשק שמעולם לא חזרו משדות הקרב הגדולים ביותר בהיסטוריה – אלו שהקריבו את חייהם למען הניצחון.
יוליה שטריים בעת מצעד הוטרנים בחיפה. (צילום: אדיר יזירף)

 

בראש המצעד ולכל אורכו לצידם של הווטרנים הוותיקים צעדה סגנית ראש העיר ויו”ר הרשות לקליטת עלייה בחיפה, הגב’ יוליה שטריים, כשבסיום הצעדה בעצרת ב”אמפי” נורדאו, אמרה:

“היום, זהו יום חג לכל עם ישראל, 72 שנה לניצחון של הלוחמים הווטרנים על גרמניה הנאצית. אנו זוכרים ומוקירים תמיד את מעשי הגבורה של ותיקי מלחמת העולם השנייה ונעשה הכל על מנת שהדורות הבאים לא ישכחו זאת לעולם. היום, יום הניצחון על גרמניה הנאצית הוא חג של האנושות כולה, אבל הוא גם חג ישראלי, אתם האמיצים, עטורי המדליות, אתם הגיבורים האמיתיים החיים היום בישראל לעשות הכל כדי להנציח את זכרם ואת גבורתם של הווטרנים, הלוחמים והלוחמות היהודים שלחמו וניצחו.
אתם מבוגרים בגילכם אך צעירים מאוד ברוחכם, ברצוני לאחל לכם הרבה בריאות איתנה וטובה, אריכות ימים ועוד הרבה שנים של שמחה, כולי תקווה שניפגש כאן כולנו גם בשנה הבאה – תודה רבה לכם ווטרנים וחג שמח”.
“לחמתי בשביל לנצח נאצים וזה מה שהיה חשוב לנו”, כך אמר הבוקר ליאוניד גרשוב לפני תחילת צעידתו ב”מצעד הניצחון” לכתב החדשות של האתר “חי פה”. גרשוב, בן 96 מחיפה, שעלה ארצה בשנת 1973, “זאת היתה הצלה של כל העולם”, שכיום הוא סבא גאה לשבעה נכדים ושלושה נינים. עוד הוסיף בדבריו: “
אנחנו הוטרנים, בסך הכל מבקשים לחיות את הימים האחרונים שלנו בכבוד. אנחנו לא צריכים מתנות, יותר מ 95 אחוז מחבריי הוטרנים בחיפה ובישראל חיים על קיצבת הביטוח הלאומי והיינו שמחים להזדקן במצב הרבה יותר טוב”.
בעקבות גל העלייה הגדול מברית המועצות, בשנות ה – 90, נוסף חג חדש ללוח החגים בישראל. “יום הניצחון” שחל ב – 9 למאי, אותו חוגגים יוצאי ברית המועצות לשעבר לציון הניצחון על גרמניה הנאצית בסיומה של “המלחמה הגדולה” בשנת 1945 כפי שמכונה ברוסיה מלחמת העולם השנייה.

בישראל, נוהגים יוצאי ברית המועצות שנלחמו במלחמה – הווטרנים, לצעוד ברחובות הערים בהם ריכוז גדול של עולים במדי הצבא האדום כשהם עטורים במדליות רבות ובאותות מלחמה רבים. נציין כי בשורות הצבא האדום, נלחמו כחצי מיליון חיילים יהודים, רבים מהם מתגוררים כיום בישראל, ורבים מהם גם בעיר חיפה.  מסורת מצעדי הווטרנים התחילה בעיר חיפה בשנת 2004 כהחלטה של ראש העיר יונה יהב בהמשך לאירוע ספונטני של מצעד צנוע שהתקיים במדרחוב נורדאו והחל משנת 2005 עורכת עיריית חיפה בשיתוף עם הרשות לקליטת עלייה ובתמיכה של משרד העלייה והקליטה את המצעד הגדול היפה והססגוני ברחובות הרצל, ארלוזורוב ונורדאו, חג שמח ווטרנים !
הגיבו כאן לכתבה

תודה על המשוב. לאן תרצו להמשיך מכאן?

  1. להגיב לכתבה
  2. לדף הבית של חי פה
  3. למדור תרבות ואירועים בחיפה
  4. סגור והמשך בכתבה זו