לזר קפלון • על העברת מתקני הספורט בעיר לרשות הספורט העירונית | ראיון

לזר קפלון (צילום: ירון כרמי)

סגן ראש העיר ויו”ר ועדת הספורט לזר קפלון, בראיון לחי פה על העברת מתקני הספורט לידי רשות הספורט העירונית.

כזכור, בחודש מאי השנה הודיעה עיריית חיפה כי היא מעבירה את ניהול מתקני הספורט בעיר מניהול אתו”ס לרשות הספורט העירונית. הודעה זו באה לאחר החלטה שהבשילה בעקבות בדיקה מעמיקה שנעשתה לאורך מספר חודשים בכל מתקני הספורט בעיר, ולאחר שנעשו פניות רבות של קבוצות ספורט בנושא.

הנהלת העירייה החליטה לאחד את כל פעילות הספורט, ובכלל זה ניהול מתקני הספורט, לגורם אחד – רשות הספורט העירונית, שתנהל את הפעילויות מתוך ראייה כוללת ובשקיפות מלאה.

בראיון לחי פה, מספר קפלון על ההחלטה, על המניעים והמטרות שבמהלך

כיצד יתבצע המעבר?

אם עד היום הפן הניהולי של מתקני הספורט היה באחריות רשות הספורט והפן התפעולי באחריות אתו”ס, מתחילת 2021 כל מתקני הספורט בעיר ינוהלו ישירות ע”י רשות הספורט וע”י עובדי רשות הספורט. ביום ראשון השבוע נסגרו ההגשות למכרזים לאחזקת וניהו המתחמים – 4 מתחמים ו-7 מגרשי כדורגל (מתחם אתו”ס מתחם אבירן, מתחם קריית חיים ואצטדיון אתלטיקה).

עד היום, כל המערכת היתה מנוהלת ע”י אתו”ס, כאשר אתו”ס עסקה בתחזוקת המגרשים ורשות הספורט היתה אחראית על חלוקת השעות והכסף. כעת הוחלט לאחד הכל כך שגם הניהול וגם התחזוקה יהיו באחריות רשות הספורט.

מאילו מניעים התקבלה ההחלטה ולמה דווקא עכשיו?

הצעד הזה היה מוסכם, פשוט לקח זמן. הרי לא ייתכן שהפן המקצועי יתנהל במחלקה אחת והפן התפעולי במחלקה אחרת. זה לקח לנו שנתיים, ובתקציב שאישרנו בחודש מרץ השנה הכל עבר לרשות הספורט, רק לא יכולנו לעשות את המעבר באמצע השנה ולא בשיא הקורונה. החלטנו שנעשה זאת באופן מסודר והמעבר יתבצע באופן רשמי בתחילת 2021.

אנחנו מנגישים ומשפרים את מצב המגרשים והולכים לשים דשא סינטטי בכל המגרשים, כי מגרש עם דשא רגיל לא יכול לתת מענה ליותר משלושה אימונים ביום, דשא סינטטי מאפשר יותר. כל הזמן היינו נלחמים על מי מקבל יותר ומי פחות, עכשיו כולם יקבלו הכל באופן שווה, כולל שיפור תשתיות.

היו שנים שבהן קבוצות הכדורגל לא שילמו עבור שימוש במגרשים לעומת ענפים אחרים. זה דבר לא תקני. אנחנו בודקים ועושים הכל בצורה תקנית וחוקית. כל הענפים ייהנו מתשתיות ותקציבים וחלוקת משאבים על פי כמות המתאמנים. העובדים שיתקבלו לעבודה באמצעות המכרזים, הם אותו מספר העובדים שהיה באתו”ס. בכל מגרש יהיו שני אנשי אחזקה, בנוסף לעובדים מול ספקים ועוד.

קפלון (משמאל) בטקס הענקת פרסים לספורטאים מצטינים (צילום: ראובן כהן, דוברות עיריית חיפה)
קפלון (משמאל) בטקס הענקת פרסים לספורטאים מצטיינים (צילום: ראובן כהן, דוברות עיריית חיפה)

מה היעילות ואיזה שינוי יורגש בעקבות המעבר הזה?

אנחנו נטפל בהכל ביחד. כמובן שדברים ייקחו זמן, כי אנחנו מקבלים מערכת קיימת. הניהול האחיד יביא לאיגום משאבים וייעול השימוש במתקנים ויאפשר לנו לנצל ולנהל בצורה מיטבית את שעות הפעילות, תוך שליטה מלאה בכל המתקנים. האיחוד הזה גם ייצר שוויון בשירות הניתן לקבוצות וכל יתר צרכני הספורט, היו לא מעט עימותים בין האגודות. בנוסף, אנחנו מגדילים את תקציב התמיכה למועדוני הספורט התחרותיים, אשר יועבר מעתה באופן ישיר במסגרת סל התמיכות העירוניות ויחולק על בסיס הקריטריונים המאושרים על ידי מועצת העירייה. המטרה של רשות הספורט היא לספק תשתיות לספורט מקצועי ולהשקיע בנוער ושלא תהיה אפליה בין ענף לענף.

הגיבו כאן לכתבה

תגובה
  1. פיטר פן אמר/ה

    אני כולי תקווה שחרי מהלך כזה תהיה שקיפות מלאה ויראו את חישוב החסכון כתוצאה מהמהלך כולל עלות מכרזי הניהול שיוצאים מהמהלך ועליות ההנהלה

הגיבו כאן לכתבה

תודה על המשוב. לאן תרצו להמשיך מכאן?

  1. להגיב לכתבה
  2. לדף הבית של חי פה
  3. למדור ספורט בחיפה
  4. סגור והמשך בכתבה זו