המכרז להקמת מפעל האמוניה בדרום יוצא לדרך

שר האוצר משה כחלון והשר להגנת הסביבה אבי גבאי, הודיעו הבוקר (ג) כי הם יוצאים לשלב האחרון והמשמעותי במכרז להקמת מפעל האמוניה. השר כחלון: " לאחר הרבה מאד דיבורים והבטחות, אנחנו באנו לעשות. המכרז הזה רץ בשלבים ואנחנו בשלב האחרון לקראת היציאה וביצוע".

003-_כחלון_וגבאי.JPG

שר האוצר כחלון והשר להגנת הסביבה גבאי (צילום: סמר עודה)
כחודש מכניסתו לתפקיד הכריז היום השר להגנת הסביבה, אבי גבאי יחד עם שר האוצר, משה כחלון, על החלטה מאוד חשובה לתושבי מפרץ חיפה והיא פרסום המרכז להקמת מפעל האמוניה בדרום. בהצהרה משותפת שערכו השניים סמוך למיכל האמוניה בחיפה הם הודיעו על העברת המכרז לחברות המתחרות ועל הקמת המפעל בדרום שייצר רק את כמות האמוניה הדרושה למשק. הקמתו של המפעל תאפשר את סגירת מיכל האמוניה הפועל כיום במפרץ חיפה ומאחסן עד 12,000 טון של אמוניה המוגדרת כחומר מסוכן.

בשנת 2013 התקבלה החלטת ממשלה להקמת מפעל לייצור אמוניה במישור רותם שבנגב במטרה ליצור חלופה למיכל האמוניה במפרץ חיפה. בעקבות החלטת הממשלה הוחלט על קידום מכרז להחכרה של קרקע באזור התעשייה מישור רותם בנגב לצורך הקמת מתקן לייצור אמוניה מגז טבעי. המשרד להגנת הסביבה הקצה 15 מיליון ₪ בסיוע להקמת המפעל. בשלב המיון המוקדם של המכרז אושרו בספטמבר 2014, 7 מתוך 8 מועמדים והשלב השני פורסם היום. במסגרת המכרז יידרשו המתמודדים, בין היתר, לצרף הצעה טכנית, הצעה פיננסית והצעה כספית. לחברות המתחרות ניתנו ארבעה חודשים מהיום להגשת הצעות וחודשיים לאחר מכן יודיע המשרד להגנת הסביבה על החברה הזוכה. המתקן יתחיל לפעול בתוך שלוש שנים מרגע החתימה.

השר להגנת הסביבה אבי גבאי: "המפעל הזה הוא בעצם אחד הסיכונים הסביבתיים הכי גדולים במדינת ישראל. זה נושא שהבטחנו לטפל בו בהקדם ואנחנו עומדים בהתחייבות. המרכז מורכב אבל אנחנו מאמינים שבתוך כשלוש שנים יהיה מפעל בדרום שיחליף את הצורך במיכל אמוניה גדול. עד אז אנחנו נמשיך למגן ולשפר את הבטיחות ש המיכל הנוכחי . היתי כאן לפני שבועיים ואני יכול להגיד שאין מיכלים כאלה בעולם בכל מה שקשור לבטיחות ואמצעים אחרים למניעת קטסטרופות , אבל עדיין אנחנו לא רוצים שמיכל כזה יהיה כאן ולכן אנחנו עושים את מה שאנחנו עושים. בזכות שיתוף הפעולה עם שר האוצר ומשרד האוצר נוכל להביא לסגירת מיכל האמוניה בחיפה ולהקמת המפעל בדרום. זהו השלב החשוב ביותר לקראת סגירת המיכל בחיפה. נמשיך לפעול בכוחות משותפים עם הרשויות המקומיות, משרד הבריאות ומשרד האוצר לחיזוק מטרופולין חיפה".

גבאי הודה הודה לשר כחלון על הגיבוי, על התמיכה ועל הכיוון לטפל בנושא הזה במייד וגם על העזרה.

שר האוצר משה כחלון: "לפני כחודש עם הרכבת הממשלה שמנו לנו כמה נושאים חשובים אחד מהם זה פינוי מיכל האמוניה. זה לא סוד שהיו הרבה דיבורים והבטחות אבל אנחנו באנו לעשות. המכרז הזה רץ בשלבים אנחנו בשלב האחרון לקראת היציאה וביצוע. יש לוחות זמנים וזה מה שחשוב, אבל יותר חשוב להביא את זה לשלב היישום ושלב היישום הוא כרגע כאן ואנחנו כמשרד אוצר הקצנו משאבים לא מעטים לצורך זה שהמיכל יועבר מכאן למישור רותם בדרום. אני חושב שזה החידוש שפה שיש כסף יש השתתפות של הממשלה, מבינים את החיוניות, מבינים את הצורך. אני מאמין שזה יצא לדרך ואם יהיו קשיים נתגבר עליהם ומכאן אנחנו ממשיכים לעשות ולנסות כדי להפחית את הזיהום במפרץ חיפה".

IMG_2871.JPG

מיכל האמוניה (צילום: סמר עודה)

לא ניתן להגיב