בוסתן כיאט, שאין עוד כמותו בארץ והוכרז כאתר לשימור, סובל מהזנחה בלתי נתפסת

בריכות בוסתן כיאט מלאות מים - טיול חורף בנחל שיח בחיפה - התמונות ומסלול הטיול (צילום: גלעד שטיין)

"המקום מוזנח, אין אף אחד שמשגיח ואחראי עליו. יש בו תהליך של הרס מתמשך ועושים בו מה שרוצים"

בשבועיים האחרונים שורר בבוסתן כיאט, אחד המקומות המיוחדים באזור, שנכלל כאתר לשימור, אי סדר מוחלט. אייל פרידלנדר, הפעיל בקואליציה למען הבוסתן, גילה בנייה לא חוקית והמועצה לשימור אתרי מורשת בישראל שלחה עובד מטעמה שימחק גרפיטי של אוהדי קבוצת ספורט שרוסס על אחד הבניינים. פעילי הקואליציה לשימורו מספרים על פועלם לגבי המקום המיוחד ועל תקוותיהם לשימורו

נחל שיח - טיול חורף בנחל שיח בחיפה - התמונות ומסלול הטיול (צילום: גלעד שטיין)
נחל שיח – טיול חורף בנחל שיח בחיפה – התמונות ומסלול הטיול (צילום: גלעד שטיין)

לאור המתרחש בבוסתן כיאט בשבועות האחרונים, הקואליציה למען בוסתן כיאט קיימה אתמול (שני 19/04/21) ישיבה בנושא, שבעקבותיה מתכננים הפעילים לבקש פגישה עם מנהל התפעול בעיריית חיפה, על מנת למצוא דרך כלשהי לפעול בבוסתן.

בוסתן כיאט – הרקע

בוסתן כיאט נמצא בקצהו התחתון של נחל שיח, סמוך לשכונת נווה דוד. בנה אותו עזיז כיאט, השייך לאחת המשפחות העשירות בחיפה, כמקום לנופש משפחתי. הבוסתן משתרע על פני שטח של כ-6.5 דונם ובנוי בהשראת אדריכלות הגנים הערבית מוסלמית. הוא כולל מפלי מים, מזרקות, בריכות ותעלות המקשרות בין חלקי הגן. ב-1943 עבר הבוסתן לידי בתו של עזיז, לוסי, שמסרה אותו לשימור הכנסייה הנוצרית (הכרמליטים). ב-1972, עם מותה, נמכר הבוסתן לעיריית חיפה ומאז הוא נכלל באתרים לשימור בעיר.

בריכות בוסתן כיאט מלאות מים - טיול חורף בנחל שיח בחיפה - התמונות ומסלול הטיול (צילום: גלעד שטיין)
בריכות בוסתן כיאט מלאות מים – טיול חורף בנחל שיח בחיפה – התמונות ומסלול הטיול (צילום: גלעד שטיין)

הקואליציה למען בוסתן כיאט

לאורך השנים הוזנח הבוסתן ומצבו הלך והדרדר. בשנת 2006 הוקמה הקואליציה למען בוסתן כיאט שכוללת פעילים למען הבוסתן, את המועצה לשימור אתרים, שת"יל, החברה להגנת הטבע, העמותה לקדמה חברתית חיפה ורשות ניקוז כרמל. מאז הם פועלים לניקוי ולשימור הבוסתן ופונים לעיריית חיפה לשיתוף פעולה בנושא.

קידום תכנית פינוי של משפחת אבו עבאס

בשנת 2013, כחלק מתכנית שימור ופיתוח בוסתן כיאט, החלה עיריית חיפה לקדם תכנית פינוי של משפחת אבו עבאס, שגרה באזור הוואדי עוד מהמאה הקודמת. באותה שנה פנה מרכז מוסאווא לזכויות האזרחים הערבים בישראל לעיריית חיפה, בבקשה לעצור את תכנית פינוי התושבים מהמקום, אשר מתגוררים על אדמה פרטית. העירייה טענה כי הבנייה במקום נעשתה ללא היתר מאז שנות ה-30 וכי הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה קבעה תקופת מעבר של 10 שנים לפינויים. כלומר שכיום, נותרו עוד כשנתיים לפינוי.

קיר לא חוקי בגבול הבוסתן. הפיקוח הוציא צו הפסקת עבודה (צילום: אדריכלית רותי ליברטי שלו)
קיר לא חוקי בגבול הבוסתן. הפיקוח הוציא צו הפסקת עבודה (צילום: אדריכלית רותי ליברטי שלו)

בנייה לא חוקית, פגישות וישיבה בעיריית חיפה להערכת המצב

ב-2019 נפגשו הפעילים למען בוסתן כיאט עם ראש עיריית חיפה עינת קליש רותם, במטרה לדווח לה על הבעיות במקום.

האמן אייל פרידלנדר מעורב בענייני הבוסתן ב-20 השנים האחרונות, היה מיוזמי הקואליציה ורכז הפעילות למען בוסתן כיאט וארגן במקום, במהלך השנים, אירועי תרבות, תערוכות, הצגות תיאטרון, סדנאות יוגה ועוד, ובנוסף היה בקשר עם משפחת אבו עבאס לגבי סוגיית הפינוי.

עץ התות השרוף ליד בית הגנן (צילום: אדריכלית רותי ליברטי שלו)
עץ התות השרוף ליד בית הגנן (צילום: אדריכלית רותי ליברטי שלו)

לאחרונה, במהלך ביקורו בבוסתן, הבחין פרידלנדר בעץ תות עתיק שרוף. לפני כשבוע וחצי, הגיע למקום שוב וראה שמתקיימת בו בנייה לא חוקית, ושוהים בו האחראים על פיקוח ובנייה. פרידלנדר שידר את המתרחש בלייב בעמוד הפייסבוק שלו, והדבר עורר קונפליקט עם בני משפחת אבו עבאס.

בשבוע שעבר קיימה עיריית חיפה ישיבה בנושא בוסתן כיאט והמועצה לשימור אתרים ורשות ניקוז כרמל נפגשו עם מנהל מחלקת שפ"ע החדש בעירייה, להערכת המצב. לחי פה – תאגיד החדשות נודע כי ככל הנראה, מתכננת עיריית חיפה למנות את אדריכל העיר כפרויקטור בנושא.

קיר לא חוקי בגבול הבוסתן . הפיקוח הוציא צו הפסקת עבודה (צילום: אדריכלית רותי ליברטי שלו)
קיר לא חוקי בגבול הבוסתן . הפיקוח הוציא צו הפסקת עבודה (צילום: אדריכלית רותי ליברטי שלו)

אייל פרידלנדר:

המקום מוזנח, אין אף אחד שמשגיח ואחראי עליו. יש בו תהליך של הרס מתמשך ועושים בו מה שרוצים. למשל, הורידו עצי ברוש. חשוב לשמר את המקום, להציב שמירה 24 שעות ביממה ולהתחיל בתהליך של שיקום.
אייל פרידלנדר בבוסתן כיאט (צילום: ניבה בן עמי)
אייל פרידלנדר בבוסתן כיאט (צילום: ניבה בן עמי)

מחיקת הגרפיטי ופעילות המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל

המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל שלחה את אחד מאנשי השימור שלה כדי למחוק כתובת גרפיטי בעזרת חומר מיוחד, מאחד הבניינים בבוסתן, כתובת שריססו, ככל הנראה, אוהדי מכבי חיפה.

ניקוי הגרפיטי מבית הגנן בבוסתן כיאט על ידי המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל (צילום: עדי ליבנה)
ניקוי הגרפיטי מבית הגנן בבוסתן כיאט על ידי המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל (צילום: עדי ליבנה)

במשך השנים המועצה לשימור אתרים קיימה פעילויות ציבוריות והביאה אנשים לעבוד בבוסתן וכן ימי עיון, בשיתוף אוניברסיטת חיפה והטכניון. "ביקשנו מהעירייה שתממן מישהו שיטפל בבוסתן, אך כרגע יש שם רק עובד שמממנת רשות ניקוז כרמל", מסבירה האדריכלית נעמה נאמן מזרחי, מנהלת מחוז חיפה וגליל מערבי במועצה לשימור אתרים.

שיקום ואדי שיח ומינוי פועל תחזוקה על ידי רשות הניקוז כרמל

ב-2012 הזמינה הקואליציה למען בוסתן כיאט את מנכ"ל רשות הניקוז כרמל, משה יזרעאלי, לבקר במקום. הרשות הקציבה 400,000 ש"ח לעבודות בוואדי שיח. הרשות פינתה את הסתימה בנחל, את האבנים ואת האשפה. "הסתימה הזו גרמה לו לזרום בתוך הבוסתן, זה הרס את הנחל לגמרי ומילא בסחף ואבנים. שיקמנו את האמה שמובילה את המים מהבוסתן ומאז הוא נופל במפל", מתאר את התהליך משה יזרעאלי. "ניקינו בכל שטח הבוסתן, המדרגות שלו נהרסו והוצאנו בכלים עדינים את הלכלוך".

6 מפלי המים מאמת המעיין אל ערוגות הבוסתן (באדיבות רשות ניקוז כרמל)
6 מפלי המים מאמת המעיין אל ערוגות הבוסתן (באדיבות רשות ניקוז כרמל)


רשות ניקוז כרמל מינתה את אחד התושבים במקום להיות פועל תחזוקה בתשלום וקנתה לו לשם כך כלי עבודה, כדי שישמור על הבוסתן נקי ומאורגן.

משה יזרעאלי, מנכ"ל רשות הניקוז כרמל:

הבוסתן הוא שכיית חמדה. אין כמעט דברים כאלה. על קטע כל כך קצר באורך של 2 ק"מ נמצא ציר הנחל עצמו, הבוסתן, שני מעיינות שופעים מים במהלך כל השנה ושיח החלבלוב ייחודי לאזור, שיח נוסף נמצא רק באזור החרמון. המדרון הדרומי והצפוני מכוסים בשיחים ירוקים ונהדרים. שביל ישראל חוצה את הנחל הזה באזור המעיין ונמצאת בו כנסייה כרמליטית מהמאה ה-13 ותחנת קמח, מאגר מים ואמות מים. זה סיפור שלם על קטע שהוא פחות מ-2 ק"מ נחל.
בוסתן כיאט (1930) שנבנה בגיא נחל שיח והצר את מעבר הנחל (באדיבות רשות ניקוז כרמל)
בוסתן כיאט (1930) שנבנה בגיא נחל שיח והצר את מעבר הנחל (באדיבות רשות ניקוז כרמל)

עיריית חיפה מסרה לחי פה:
"בביקורת שנערכה ע"י אגף הפיקוח על הבניה של עיריית חיפה, נמצא כי בסמוך לבוסתן התבצעו עבודות בנייה אסורות. בעקבות הביקורת הוצא ע"י העירייה צו להפסקת העבודות ואגף הפיקוח דואג לאכיפתו. במקביל פועלת העירייה להוצאת צו הריסה מנהלי לבניה שכבר בוצעה.

מועצת עיריית חיפה אישרה תכנית אב לוואדיות, במסגרתה נקבעו עקרונות וכללים שנועדו להגן ולשמר את הוואדיות.

תוכנית המתאר העירונית חפ / 2000 הגדירה את כל מרחב ואדי שיח כמרחב "נוף תרבות" לשימור ובנוסף הוכרז בוסתן כיאט כאתר לשימור במסגרת תב"ע מאושרת.

עיריית חיפה תמשיך לפעול בהתאם לכל אלה ולנקוט בכל האמצעים על מנת לשמר את הבוסתן וסביבתו כמו גם את כל יתר הוואדיות והשטחים הירוקים בעיר".

אייל פרידלנדר בבוסתן כיאט (צילום: ניבה בן עמי)
אייל פרידלנדר בבוסתן כיאט (צילום: ניבה בן עמי)

הרקע ההיסטורי לגבי בוסתן כיאט מתבסס על ויקיפדיה.

9 תגובות
 1. נ אמר/ה

  בתור מישהי שגדלה בנוה דוד, מאז ומעולם המשפחות הערביות שגרות שם, עושות בלאגן לאנשים להגיע למעיין הזה,
  הם טוענים שאנשים מסיגי גבול כשרוצים להגיע למעיין.

  לכן אף אחד לא מבקר שם ואף אחד לא מגיע לשם באמת בתור מקום תיירותי! ההזנחה נעשית בגלל שהמקום מהווה מוקד מלחמה בין הערבים למבקרים. אז או שתפתרו את הבעיה ותהפכו את זה למקום מוסדר של רשות הטבע והגנים ותעיפו את הבניה הלא חוקית שם, או שאל תבלבלו לנו את השכל עם כתבות על הזנחות.

 2. הרצל אבולעפיה אמר/ה

  גם רשות ניקוז יש, לא רק רשות מים? ויש לה מנכ"ל? איזה יופי, טוב שיש על מה לשרוף את כספי הארנונה, מניח שיש לו גם מזכירה, רכב, לשכה, נסיעות לערים תאומות וכו…

  גוועלט.

 3. רפי רפול - חסון.חיפה אמר/ה

  בוסתן כיאט,מקום מרהיב, מגיע לו להיות אתר רשמי.

 4. חמי אמר/ה

  שאלות שיש להפנות לעירייה ולמחלקה לשימור שהיו בעשרים שנה אחרונות ולא היה שימור, למה לא טרחו לקדם פרויקטים באתרים עירוניים חשובים, עסקו בעיקר בתמ" א ונתנו אישורם להרס של מבנים… טוב שבאו מעט יזמים ועשו פרויקטים פרטיים נפלאים.

 5. אייל אמר/ה

  הגיע זמן לממש את ההבטחה עוד של יהב להשקיע 10 מליון שקל בבוסתן. במקביל כפי שמפקיעים אדמות לצרכים רבים ומשלמים פיצוי או חלופה יש להוציא את הבנייה הלא חוקית מפתח הואדי ולהעביר את המבנים לבית ספר שדה שיסייע בתפעול הבוסתן וארועים בו

 6. ג'אגר חנית אמר/ה

  איזה מקום מקסים חלקת אלוהים הקטנה גן עדן עלי אדמות מקווה שיצליחו לשמר אותו תודה על הכתבה ♥️♥️👑

 7. יוחאי שמנדריק אמר/ה

  הייתי שם לאחרונה. הם שברו עם דחפור חורים עמוקים ורחבים באספלט כדי שגם רכבי שטח לא יוכלו לעבור. ומקיימים שם מסיבות וחגיגות רועשות להפגנת נוכחות.
  המקום מוזנח אבל למטיילים אין עניין שאיזה רשות תשתלט תנקה ותגבה דמי כניסה. ממש לא ברור מה שם שטח ציבורי ומה שם שטח פרטי.

 8. ג'אגר חנית אמר/ה

  כמה יפה זה ניראה בשנת 1930 להבדיל אלף אלפי הבדלות

 9. סופיה ג. אמר/ה

  אני קניתי מכספי את כל שטח הבוסתן. מתעתדת לבנות שם אחוזה מפוארת שתשמש כמלון בוטיק.

לא ניתן להגיב