"העברת תלמידי בי"ס דגניה שסמוך לחוות מכלי תש"ן – לא תפתור את הבעיה!" • התושבים והורי התלמידים מוחים

בית הספר דגניה בקריית חיים (צילום: ירון כרמי)

עיריית חיפה בוחנת את האפשרות להעביר את תלמידי בית הספר "דגניה" בקריית חיים, לבית הספר "גורדון" בעיר

העברת התלמידים למוסד אחר וסגירת בית הספר דגניה, מוצגת כפתרון לבעיית הזיהום הפוקדת את השכונה, עקב סמיכותה למפעלים של תש"ן. כל זה נעשה ללא שיתוף תושבי השכונה והורי התלמידים בהחלטה.

"היו דיבורים בתחילת שנה אבל זו הייתה שמועה לא ממקור רשמי. שלשום (07/02/21) נודע לי דרך התקשורת פעם ראשונה שזה מה שמתכוונים לעשות. מיד הרמתי טלפון ליו"ר המחוז והוא אישר לי שזו התכנית, אבל כרגע אין אישור לכך", אומרת רוית אטיאס, יו"ר ועד ההורים בבית הספר דגניה.

רוית אטיאס, יושבת ראש ההנהגה ההורית בבית הספר דגניה.
רוית אטיאס, יושבת ראש ההנהגה ההורית בבית הספר דגניה

אטיאס אף פנתה במכתב למבקר המדינה, מר מתניהו אנגלמן:

9/2/21
לכבוד
מבקר המדינה, מר מתניהו אנגלמן

א.נ.,
שמי רוית אטיאס יו"ר ועד הורים ביס' "דגניה" המונה כ-260 ילדים בכיתות א'-ו' בקריית-חיים, חיפה.
אני פונה אליך בנושא רגיש וכאוב – באוגוסט 2020 שמענו דרך התקשורת ואתמול בשנית, כי עיריית חיפה ומחלקת החינוך מעוניינים להעביר את ילדי בית ספר "דגניה" לבית ספר "גורדון" המונה 350 ילדים שגם הוא נמצא בסמיכות למפעלים המזהמים של חברת תש"ן.
אין המדובר בהקצאה של מבנה חדש במיקום טוב יותר, אלא העברה של התלמידים לקרוואנים, במטרה לשכן בהם כמות של 610 תלמידים – ללא שום צפי לחזרתם למבנה המקורי, ללא הצגת תוכנית להורים על מטרות ההעברה, דרכי התמודדות עמה ועם הקשיים הנפשיים והפיזיים עבור התלמידים הצפויים עקב המעבר או אפילו היגיון ברור שעומד מאחורי כל המהלך הזה.
אנו סבורים כי הפתרון אינו הרחקת הילדים ממוקד הסיכון, אלא הרחקת מוקד מהסיכון מהילדים.
אני מבקשת להבהיר – אין אנו מתנגדים להרחקה זו באופן מוחלט. במידה והיינו מקבלים לוח זמנים ו\או עבודה פעילה בשטח להרחקת מוקד הסיכון (מכלים מזוהמים וקרקע מזוהמת), היינו כולנו מקבלים את הגזירה הזו כפי שהיא.
עם זאת, מכיוון שאין כלל שום צפי ו\או תוכנית פעילה לפינוי המפגע ומוקד בסיכון, אין שום היגיון בפינוי התלמידים.
לטעמי מדובר בחלמאות – שכן משפחות התלמידים עצמן מתגוררות בסביבות אותו מוקד סיכון לאורך כל שעות היממה! מדוע דווקא בשעות הלימודים הסכנה גוברת עד כדי צורך בפינוי מידי לאתר קרוונים בתוך ביס' גורדון?
כמו כן, בית ספר נוסף בסטטוס דומה, ביה"ס "רגבים" לחינוך מיוחד, כלל אינו עולה לדיון מצד העירייה! אם נקבל כתורה מסיני את דאגתה של העירייה לבריאותם של ילדי "דגניה", אין כל דרך להצדיק אם כך את החרגתו של ביה"ס "רגבים" מהשיח. ילדי "רגבים" אינם שווים פחות או יותר מילדי "דגניה".
אנו מבקשים סעד מיידי כנגד החלטות העירייה – עצירת כל הליך הפינוי של ילדי "דגניה" עד לסיום של הליך שיתוף ציבור עם הורי הילדים הלומדים בביה"ס לגבי כל צדדיו של הפרויקט.

בברכה,
רוית אטיאס
יו"ר ועד הורים ביס' "דגניה"
054-2143431

תגובות ההורים ותושבי השכונה הן חד משמעיות כנגד ההחלטה.
"אנחנו במאבק כל הזמן, אנו מדגישים שיש ילדים שלומדים וחיים באזור, קיווינו שלפחות עניין הילדים יגרום לטיפול בזיהום. בית הספר גורדון נמצא מאות מטרים מהחוות, אך הזיהום עדיין קיים", אומרת עליזה ברקן, תושבת השכונה.

רוית אטיאס, יו"ר ועד ההורים בבית הספר דגניה:

40 אחוז מהתלמידים שלנו גרים במבנים שקרובים למכלים. זה שהם ילכו ללמוד 6 שעות ביום ואז יחזרו הביתה לאזור המזוהם, זה לא פותר שום בעיה. אם דואגים לנו, אז שידאגו עד הסוף.

עליזה ברקן, תושבת השכונה:

התחושה היא של סתימת פיות, הילדים שלומדים בדגניה חיים בסביבת המכלים. ארבע או חמש שעות ביום הם ישבו בבית הספר, אבל אח"כ יחזרו לאותו זיהום. אנחנו לא רוצים שאף אחד ינצל את הילדים למטרות פוליטיות. אנחנו דורשים שיעבירו את המכלים ויטפלו בבעיית הזיהום, פעם אחת ולתמיד! יש פה אוכלוסייה גדולה עם חולים רבים שפועלים כבר תקופה ארוכה כדי שהדבר הזה ישתנה. מספיק להתעלם מהם!
עליזה ברקן (צילום: ירון כרמי)
עליזה ברקן (צילום: ירון כרמי)

ליאת נחמני יו"ר הנהגה הורית בית ספר גורדון:

על הרצון להעביר שמעתי כבר בשנה שעברה. לא יהיה מעבר לבית ספר גורדון אם לא יגדילו אותו בקומה נוספת וידאגו למיגון לכל התלמידים. אנחנו נעמוד על זה! ילדינו הם לא הפקר ולא יהיו ללא אמצעי מיגון.
בית ספר עדיין לא קיבל שום הודעה בנושא העברה, אז לא אתייחס כרגע לשמועות או לדיבורים אשר לא אושרו רשמית. אני חושבת, כאמא וכתושבת הקריה, שקודם כל צריך לסגור את תש"ן ובכל מקרה, יש לבדוק את האפשרות להכנת בית ספר שיכול להכיל את תלמידי דגניה, אם הקרקעות שם מזוהמות וממשיכות לסכן את הילדים, גם לאחר סגירת המכלים.
 ליאת נחמני יו"ר הנהגה הורית בית ספר גורדון
ליאת נחמני יו"ר הנהגה הורית בית ספר גורדון

אטיאס מוסיפה: "בשנים האחרונות בית ספר דגניה גדל מאוד. כרגע יש בו את כל השכבות. יש מספר תלמידים שבאים ממצב סוציואקונומי נמוך ובנוסף, יש לנו כיתות של החינוך המיוחד, עבורם במיוחד יהיה הקושי הגדול במעבר. בית ספר דגניה הוא בית שמכיל, מחבק ואוהב את כלל התלמידים, ולהעביר אותם זה פשוט יגרום להרבה ילדים והורים לחרדות ולקשיים, הפתרון לתלמידים ולכלל התושבים הוא רק להעביר את המכלים."

עופר גרין, יו"ר ועד ההורים היישובי - הנהגת חיפה:
עופר גרין, יו"ר ועד ההורים היישובי – הנהגת חיפה

עופר גרין, יו"ר ועד ההורים היישובי – הנהגת חיפה:

ועד ההורים היישובי נמצא בקשר רציף בנושא ביה"ס דגניה עם נציגי העירייה. נכון לעכשיו, הדברים אינם ברורים דיים ולכן עד שתתבהר רמת הדליפה, במידה ואכן יש כזו, הלימודים בביה"ס דגניה ממשיכים כסדרם. ועד ההורים היישובי סבור כי העתקת ביה"ס אינה הפתרון הרצוי. תושבים רבים מתגוררים בסמוך לביה"ס ותלמידי ביה"ס שבים גם כך לביתם שבאזור המחלוקת בתום הלימודים. על כן הוועד סבור כי העתקת בית הספר לא תפתור את הבעיה.
מפעל תש"ן (צילום: פיני חמו)
מפעל תש"ן (צילום: פיני חמו)

מעיריית חיפה נמסר בתגובה:

עיריית חיפה פועלת בכל מישור וגורם אפשרי להעתקת מכלי הדלק ממיקומם הנוכחי. עד להעתקת המכלים ולאור נתוני זיהום האוויר וסמיכות המכלים המזהמים למוסדות החינוך שמסכנות את הילדים והצוותים החינוכיים, נבחנות חלופות להעתקת הלימודים מבתי הספר רגבים ודגניה, מול כל הגורמים המקצועיים ומשרדי הממשלה הנוגעים בדבר. בשלב זה לא התקבלה עדיין כל החלטה בנושא ובכל מקרה בו תתקבל החלטה כלשהי, הדבר יעשה בשקיפות מלאה, תוך יידוע ושיתוף ההורים בכל תהליך שיבוצע, באם יבוצע.

4 תגובות
 1. אייל חיפה אמר/ה

  עיריית חיפה לא בונה בתי ספר. לא הבנתי – אם צופים שתהיה התחדשות עירונית גדולה, ענקית בקרית חיים שתוסיף אלפי דירות ואלפי משפחות למה לא להכין עבורם קרית חינוך חדשה שתהיה גם תמריץ לעבור לקרית חיים לאותם פרויקטים וגם תשרת את העברת בית ספר דגניה.
  יש שטח מצוין איפה שבית ההסתדרות ברחוב בוסל. תקימו במקומו בית ספר גדול יש שם שטח גדול חלק גדול ריק.
  תקימו קרית חינוך 5-6 קומות עם 50 כיתות שכבר תוכל לקלוט תוספת תלמידים מההתחדשות העירונית.
  ככה עובדת עירייה מסודרת. תכנון קדימה ולא כיבוי שריפות כמו ב-20 שנים אחרונות מפה לשם..

 2. A אמר/ה

  אני גר יחסית רחוק מהמרכז הזיהום בצור שלום מידי פעם פותח חלון ומריח הריח בנזן

 3. רפי רפול - חסון.חיפה אמר/ה

  לדעתי, כן תפתור את הבעיה.

 4. אבי+בוח³בוט אמר/ה

  העתקת מכלי הדלק תפתור את בעיית הישארותם של כלל תלמידי בי"ס דגניה במקום הנוכחי מקום לתפארת העברה לגורדון רק תסבח א ת מערכת החינוך ותגרום עומס על המערכת לכן פינוי המיכלים הפתרון הכי טוב בתןודה

לא ניתן להגיב