תושבי חיפה נושמים אדי דלק רעילים שנפלטים מתש”ן לאוויר | צילום תרמי • צפו

אדי דלקים בתש"ן - קריית חייםה - מצלמה תרמית (צילום: איגוד ערים)

צילום תרמי של אדי הדלק הרעילים הנפלטים בחוות תש”ן אל האוויר אותו נושמים תושבי קריית חיים בחיפה

חוות מיכלי תש”ן פולטת אל האוויר טונות של גזים שנחשבים מסרטנים ודאיים לאדם. המשרד להגנת הסביבה מפרסם מדי שנה חישוב של כמות הגזים מסוג NMVOC, הנפלטים לאוויר. ההערכות עומדות על 15 טון (!) גזים רעילים שנפלטים לאוויר בקריית חיים בכל שנה. כמות אדירה. כך זה נמשך הרבה שנים וזה נובע מהעובדה שבמיכלי הדלק האלה יש תקרה צפה והם אינם סגורים הרמטית לאוויר.


צפו בצילום מהמצלמות התרמיות

פרסום בחי פה – כוח הקנייה הגדול והאיכותי בחיפה והסביבה נמצא עכשיו בהישג ידך – למידע נוסף…


פליטות MNVOC מחוות מיכלי תש”ן – על פי פרסומי המשרד להגנת הסביבה

פליטות MNVOC מחוות מיכלי תש"ן - על פי פרסומי המשרד להגנת הסביבה
פליטות MNVOC מחוות מיכלי תש”ן – על פי פרסומי המשרד להגנת הסביבה

עיריית חיפה מפעילה מצלמות תרמיות

בעת האחרונה התרבו התלונות על פליטות גזים רעילים בקריית חיים. עיריית חיפה מעוניינת להמחיש לתושבים וגם לנטר את הפליטות ממיכלי הדלק המסוכנים האלה.
אין חדש בידיעה על הפליטות, מכיוון שהנתונים ידועים כבר עשרות שנים ונמדדים. הפליטות נגרמות מהעובדה שהמיכל אינו אטום, אלא מכוסה בתקרה צפה. כך זה נראה מלמעלה.
למרות האמור, יש חידוש בצילום התרמי, מכיוון שהוא ממחיש לתושבים ולרגולטור, באופן ויזואלי, את הפליטה של הגזים הרעילים.

תקרה צפה במיכלי הדל"ק תש"ן - הקיר של המיכל חשוף לאוויר הפתוח (צילום: חי פה)
תקרה צפה במיכלי הדל”ק תש”ן – הקיר של המיכל חשוף לאוויר הפתוח (צילום: חי פה)

מעיריית חיפה נמסר לחי פה:

מצלמות טרמיות שהותקנו בסמוך לחוות המכלים מעלות חשש לדליפת חומרים מסוכנים.

דר רויטל גולדשמיד, מהמרכז מחקר סביבתי חיפה לחי פה:

זה חדש?
צילמתי מכלים דולפים במצלמת גזים כבר לפני שנה כשהאיגוד אמרו ״לא מוצאים מאיפה״
מה חדש?

כל פעם מחדש הציבור במפרץ עומדים תחת הסכנה של חוסר האחריות הסביבתית והבריאותית שמפגינים תעשיות ותשתיות הדלקים. תשתיות הנפט צריכות לעזוב את העיר. אנחנו קוראים לוועדת המנכלים להציב יעדים ברורים לסגירת הפטרוכימייה ב2025

ראש העיר עינת קליש רותם מסרה לחי פה:

התמונה העולה מהצילומים קשה ומטרידה. נמשיך לקיים בדיקות נוספות ככל שיידרש ונעסיק את מיטב אנשי המקצוע בתחומי איכות האוויר והסביבה חלקם גם מחו”ל על מנת למנוע טענה של ניגוד עניינים שכן מדובר בנושא החשוב ביותר לעתיד העיר ובריאות תושביה”.


מנהלת היחידה הסביבתית בעיריית חיפה שירה גורלי מסרה לחי פה:

“בסרטון נראה בבירור ענן גזים פחממניים המכלים חומרים מזהמים שעלה בגלים לאורך כל זמן הצילום ואשר לווה בריחות מטרידים בשעה שהרוח נשבה לכיוון בו עמדנו בשעת הצילום. מדובר בממצאים מטרדים המחייבים כניסה לחווה ובדיקה פרטנית של המכלים לאיתור מקור הדליפות”.


לשימוע לחברת תש”ן

עיריית חיפה זימנה כזכור את חברת תש”ן לשימוע בעקבות ממצאי שימוע שנערך ע”י המשרד להגנת הסביבה ממנו עולה כי החברה הפרה את תנאי היתר הרעלים, רישיון העסק והוראות החוק תוך גרימת מפגעים סביבתיים.

השימוע לחברה התקיים ע”י המשרד להגנת הסביבה בעקבות תלונות של תושבים על מפגעי ריח חמורים ובלתי סבירים שמקורם לכאורה מחוות המכלים.

ביטול רישיון העסק לתש”ן

ראש עיריית חיפה, ד”ר עינת קליש רותם, הבהירה במכתבה כי תוצאות השימוע עלול להוביל לביטול רישיון העסק אותו אמורה הייתה רשות הרישוי להנפיק לחוות המכלים לתקופה בת 10 שנים ומתן היתר זמני תחתיו לתקופה בת 6 חודשים אשר יותנה בעמידה בכל התנאים שנקבעו על ידי העירייה בעקבות הליך הבירור אותו ערכה לחברה ובהם הדרישה לאפשר הכנסת מומחים מטעם העירייה לשטח החווה לצורך עריכת בדיקות. נדרשות.

אדי דלקים בתש"ן (צילום: איגוד ערים)
אדי דלקים בתש”ן (צילום: איגוד ערים)

מאיגוד ערים להגנת הסביבה נמסר לחי פה:

במסגרת המשך הטיפול במגעי הריח הקשים והדליפות מחוות המיכלים מתש״ן ביצע היום עובד האיגוד סיור נוסף באמצעות המצלמה הטרמית אשר ברשות האיגוד. במהלך הסיור אשר במסגרתו נערכה בדיקה מול שורת המכלים המקבילה לבתי המגורים ברחוב דגניה נמצאו עדויות לפליטות גזים מאחד המכלים אשר לא היה בשימוש עד עתה. בדיקה זו מאששת את הצילומים בטכנולוגיה זו אשר נערכו על ידי העיריה ומצביעים על פליטות גזים ממיכל זה.
ממצאים אלו מהיום נתמכו עם ריחות דלקים שהריח עובד האיגוד בהתאם לכיווני הרוח שנבדקו על ידו. דו״ח מלא אודות הסיור יומצא לעיריית חיפה ולמשרד להגנת הסביבה לצורך נקיטה בפעולות אכיפה.

בכוונת האיגוד להמשיך ולבצע בדיקות נוספות בחוות המכלים בתיאום עם המשרד להגנת הסביבה.

חוות מיכלי הדלק תש"ן בקריית חיים - קירבה לבתי מגורים ברחוב דגניה (צילום מגמה ירוקה)
חוות מיכלי הדלק תש”ן בקריית חיים – קירבה לבתי מגורים ברחוב דגניה (צילום מגמה ירוקה)

תגובת תש”ן לחי פה

תש”ן היא חברה חיונית למשק האנרגיה בישראל ולתפקודו הרציף. החברה מקצועית, בטוחה ומשקיעה משאבים רבים ואמצעים חדישים במתקניה.
הסרטון שהופץ על ידי עיריית חיפה מתעד עבודות תחזוקה וניקיון שגרתיות לניקוי גג בלחץ מים. אין מדובר בתקלה והעבודה תואמה ואושרה על ידי המשרד להגנת הסביבה.
אנו נמשיך לדאוג שמתקני החברה יעמדו בתקני הבטיחות המחמירים ביותר ולדאוג לביטחון האנרגטי של תושבי מדינת ישראל.


צפו בווידאו – הזיהום מחוות מיכלי תש”ן וחשיפת הילדים ל-VOC


הגיבו כאן לכתבה

6 תגובות
 1. אייל אמר/ה

  כמו האמוניה. אי אפשר לסגור.. חיוני.. עד שסוגרים וזהו בלי חוכמות ותירוצים. שחאכסנו דלקים בשדה דב ובגלילות. למה שם זה לא היה חיוני ופה זה כן??
  מנהלי תש”ן משקרים ומרמים את הציבור, מרעילים אותו. הריח בצומת קרית חיים ודגניה בלתי נסבל. כמו לחיות בתוך תחנת דלק ענקית.

 2. דרור אמר/ה

  כל המפעלים המזהמים באזור התעשייה הזה צריכים להימחק, אחת ולתמיד.
  המדינה צריכה לחייב את בעלי המפעלים לשלם פיצויים לכל אלה שהם פגעו באיכות ו/או במשך החיים שלהם ושל קרוביהם.

 3. א.א.אהאנשים.חיפה אמר/ה

  אני המומה איך כולם מסובבים אותנו בכל מיני מילים יפות אבל.. ממשיכים להפעיל חברת ח’שן. נמאס לנו מכל המילים שנאמרו. תסגרו את המפעל. מה עם איכות הסביבה איפוא הן שיצאו נגדם. כנראה שהכסף קורץ לכולם ומי שסובל לא סופרים אות ו. הרבה מתחת ממחלת הסרטן קרית חיים היא הפח הזבל של חיפה. ממזמן אנחנו מבקדים להתנתק מחיפה. עירית חיפה סוכה מכל כספי
  הארנונה. אנחנו נדרוש הנחות משמעתיות מחיפה בארנונה .המצב זיהום האויר נורא אנשים חולים. צריכים קודם כל לפצות את משפחות שנפגעו מהזהום.אימאפשק לנשום אויר טוב. לי קרה בשעות הבוקר ריח חזק של גז מריחה. ממש עד מצב של חנק..אנחנ התטשבים חייבים לעשות נשהו לצאת ולהפגין ואף להגיש תביעות נגד עירית חיפה המאפשרת לחברה ח’שן להמשיך לפעול ולזהם אויר, לכן שישלמו כספים פיצוי רבים בני חד חתושבים שמגוריהם מאוד קרובים לתחנת דלק.

 4. א.א.אהאנשים.חיפה אמר/ה

  אני המומה איך כולם מסובבים אותנו בכל מיני מילים יפות אבל.. ממשיכים להפעיל את חברת ח’שן. נמאס לנו מכל המילים שנאמרו. די תסגרו את המפעל. מה עם איכות הסביבה איפוא הם שיצאו נגדם. כנראה שהכסף קורץ לכולם ומי שסובל ולא סופרים. אותו, הרבה מתים ממחלת הסרטן בקרית חיים שהיא הפח הזבל של חיפה. ממזמן אנחנו מבקשים להתנתק מחיפה. עירית חיפה זוכה בכל כספי
  הארנונה שהמפעל משלם . אנחנו נדרוש הנחות משמעתיות בתשלומי ארנונה .המצב זיהום האויר נורא, אנשים חולים. צריכים קודם כל לפצות את משפחות שנפגעו מהזהום.אי אפשר לנשום אויר טוב. לי קרה לפני כמה ימים בשעות הבוקר ריח חזק של גז מריחה. ממש עד מצב של חנק..אנחנו התושבים חייבים לעשות משהו לצאת ולהפגין ואף להגיש תביעות נגד עירית חיפה המאפשרת לחברה ח’שן להמשיך לפעול ולזהם אויר, לכן שישלמו כספים פיצוי רבים במיוחד לתושבים שמגוריהם מאוד קרובים לתחנת דלק. הגרים בשדרות דגניה. ובית הספר בדגניה.

 5. עינב אמר/ה

  יומיים בסביבת קריית אליעזר היה ריח שח של גז התחוננו הרבה מהתושבים ואף אחד לא נתן תשובה מה נשמנו יומיים

 6. דר יעקב פז אמר/ה

  I like to establish Research collaboration with who .
  Please let me know

הגיבו כאן לכתבה