‘זיווג משמיים’ • שדכנית החרדים מחיפה

אורית רוזנברג (צילום: עומר מוזר)

כבר 21 שנה אורית רוזנברג בעסק, שדכנית למגזר החרדי – אשכנזים, ספרדים, צעירים ומבוגרים, פרק א’ ו-ב’, כולם בני חיתון. בשיחה איתה היא מסבירה על ההבדלים ביניהם, על השוני בין העולם החרדי לזה החילוני, ועל איך יכול להיות שהשדכנית עצמה, מחפשת שידוך.

אורית, איך התגלגלת לעסק?

“סיפור מעניין, חיפשתי בעצמי שידוך, התקשרתי לשדכן ירושלמי, הוא התחיל את התהליך ובמקביל הציע לי להצטרף אליו – להתחיל לשדך באזור חיפה, נהריה, קריות, עכו. אמרתי לו אוקי, בוא ננסה. הוא פרסם את הטלפון שלי בעיתון ומיד התחילו לפנות אלי אנשים”. את ההתחלה היא זוכרת טוב: “הגיעה אלי בחורה מהקריות ובחור מנהריה, שאלתי את כל השאלות המתבקשות, ולמרות שלא פגשתי אותם, הייתה לי תחושת בטן, אינטואיציה, שהם מתאימים. אחרי זמן קצר שיצאו, הם החליטו להתחתן”.
משם, ראתה כי טוב, יצאה לדרך עצמאית, פתחה משרד בחורב 34 והביאה כבר מאות זוגות נשואים לעולם.

אורית רוזנברג (צילום: עומר מוזר)
אורית רוזנברג (צילום: עומר מוזר)

כמה זה נפוץ?

“מאד. הדרך העיקרית למצוא בעל או אישה, היא דרך שדכן או שדכנית. המגזר החרדי פחות מחובר לרשתות החברתיות, פחות נמצא באפליקציות היכרויות והדרך להכיר היא דרך שכנים, חברים, משפחה או שדכנים שיש להם מגוון רחב יותר של הצעות ובדרך כלל גם מסננים הצעות לא רלוונטיות”.

איך השידוך עובד בפועל?

“פעם זה הכל היה בקלסרים, כמו שאתה יכול לראות”, היא מוציאה בפני ומראה לי קלסרים עבי כרס, מלאים בשמרדפים עם שאלונים בתוכם: שם החתן, כמה אחים, מה עושה כל אח, למי הוא נשוי, איפה כל אחד לומד – עבודת מחקר. הכל נועד לפזר את הערפל ולמנוע טעויות בעתיד. “אני נותנת למשפחות את כל האינפורמציה, כולל בעיות בריאות והכל, אי אפשר להסתיר כלום, לא כדאי”. וכשלא מסתירים, מתגלים פגמים. “לדוגמה, אם, חס ושלום, יש אח גרוש, או הורים גרושים במשפחה, בעיות פיזיות או נפשיות, זה יכול להזיק לתדמית, אבל מוצאים מישהי שמתאימה לו”.

והיום?

“היום הכל בטלפון, בוא תראה”, שדכנים חיפה, חרדים פרק א’, פרק ב’, שידוכים למיוחדים. קבוצות על קבוצות של וואטצפ בפריסה ארצית. “יש לי קשרים עם למעלה מ-300 שדכנים ושדכניות, זאת אומרת, יכול להיות איפשהו בחור אצלי, שאני מחפשת לו שידוך, יש לי גישה למאגר של שדכנים אחרים ואני יכולה לבדוק אם יש אולי מישהי מתאימה לו במקום אחר, מרחיבים את האפשרויות”.

כלי עבודה (צילום: עומר מוזר)
כלי עבודה (צילום: עומר מוזר)

מה חשוב בחתן החרדי?

“יש בחורות מאד צדיקות, בעיקר הצעירות בהן, שמחפשות גבר שרק יושב ולומד תורה כל היום. ככל שהוא אברך טוב יותר, כך הערך שלו עולה”, ידע זה כסף. “אבל זה לא פשוט, יש מקרים שהוא יצטרך לצאת לעבוד, אבל הדרישה הראשונית, שיישב וילמד.  זה גם מאד מוגדר – בקהילה החרדית יש עדיין הפרדה בין אשכנזים לספרדים, ולכן יש העדפה להתחתן בתוך העדה. זו אותה השקפת עולם, אותם מנהגים, אותו אוכל. זה פותר אחרי זה המון בעיות.”

יש הבדל לחתן אשכנזים לבין לחתן ספרדים?

“המחיר”, היא צוחקת, עוד נגיע לזה. “אני חושבת שאשכנזים יותר כבדים”. לא הופתעתי. “זה יכול להגיע לרמה של בדיקות גנטיות, לראות שלא תהיה בעיה בעתיד. חוץ מזה, הספרדיות הולכות עם מטפחת, האשכנזיות, עם פאה. זה עקרוני. אם האישה לא מוכנה ללכת רק עם מטפחת ואין הסכמה, אין טעם להמשיך לברר”, היא ממשיכה., “בנישואים מעורבים, בעל ספרדי עם אישה אשכנזייה, המנהגים בבית יהיו לפי הבעל”.

כמה עולה באמת שידוך כזה?

“זה תלוי. אשכנזים, מינימום 1000$ לשידוך ראשון ו- 1500$ לפרק ב’. לספרדים קצת פחות. אין לי מושג למה זה ככה, זו קביעה קדומה”. עוד קביעה של הרב, היא שצריך לשלם לשדכנים, יש בזה ברכה. ולצד הברכה, יש קללה. “זוג שחיתנתי, לא שילם לי, כמה שנים לא נולדו להם ילדים. הם התקשרו אלי, זה היה בזמן מלחמת לבנון השנייה ואמרו לי לבוא, שילמו סכום, סמלי, אבל נולדו להם ילדים אחר כך. אני לא אומרת שזה רק בגלל זה, אבל זו מצווה לשלם לשדכנים”.

סגולה למזל טוב (צילום: עומר מוזר)
סגולה למזל טוב (צילום: עומר מוזר)

מאיפה הכסף למשפחה חרדית לחתן את כל הילדים?

“בסיעתא דשמיא”

לא דיברנו עלייך. איך קורה שהשדכנית, הולכת יחפה?

“קורה”, היא צוחקת. “אני עדיין מחפשת שידוך. לא ויתרתי. אני אומרת: דאגתי לכל העולם, עכשיו אני דואגת לעצמי. יצאתי למפגשים, אבל לא התרחש. אני מקווה, בעזרת השם, שזה יקרה”.

לסיום, תני טיפ לזוגיות טובה.

“יש לי הרבה טיפים – כבוד הדדי, הקשבה, מחמאות. אין כמו חיי אהבה, בית מאושר, זה עולה על הכל. הבתים החרדים זה בתים שכיף בהם, שאתה נכנס הביתה, רואה הרבה ילדים, אתה רואה אושר, שמחה. יש משפחות שאולי צפוף פיזית, אבל הלב רחב”.

אורית רוזנברג (צילום: עומר מוזר)
אורית רוזנברג (צילום: עומר מוזר)

הגיבו כאן לכתבה

7 תגובות
 1. זהבה אמר/ה

  וקדימה להשרצה….. שבת שלום

 2. רפי רפול - חסון.חיפה אמר/ה

  אורית שדכנית טובה. יישר כוח אורית. שבת שלום.

 3. דוד אמר/ה

  מה הכתובת ו הטל של השדכנית,וגם אימייל?

 4. אלי אמר/ה

  הגזענות מתחילה אצל הדתיים. אצלם יש הפרדה ברורה. מדהים אותי שאנחנו בשנת 2021 והדתיים כל-כך…… פרימיטיביים.

 5. מאיר אמר/ה

  את אומרת שאלה שלא שילמו לך לא היה להם ילדים. ועל אותו משקל אני אומר, אם תרדי מהמחיר המופרז שאת דורשת משני הצדדים, גם את תמצאי שידוך לעצמך. אנשים הגיעו לפת לחם בקורונה ואת חוגגת? פשוט תתביישי..

 6. מאיר אמר/ה

  לזהבה: אם לא היָינו משריצים, הערבים לא היו צריכים לא מתאבדים ולא נשק. הבעיה היא עם אנטישמית כמוך שיש לה שרץ בראש ועיני עורב.
  טפו חמסה..

 7. מאיר אמר/ה

  לאלי: נכון, אנחנו פרימיטיבים. פרי מטיב לעולם בתורתו, אור לגויים. לא כמוכם שחיים ללא נישואין ומביאים לעולם בן הנידה אחד, חתול שמצאתם ברחוב, ופודל נטוש..

הגיבו כאן לכתבה