פציעה מחזיר בר, מה עושים? | ד”ר אמיר ח’ואלד מביה”ח כרמל בחיפה, שטיפל כבר בשני פצועים | צפו בווידאו

האורתופד ד”ר אמיר ח’ואלד טיפל כבר בשני פצועים מפגיעות חזירי בר, במסגרת עבודתו בבית החולים כרמל בחיפה. לחי פה הוא מספר על דרכי הטיפול בסוג הפציעה הייחודי הזה, המחייב פרוטוקול מיוחד, על פי הנחיות משרד הבריאות. בית החולים כרמל ממוקם במרכז הכרמל ולכן לשם הובהלו עד היום שני פצועים, אשר נפגעו על ציר הרכס בכרמל.

צפו בשידור מהאולפן:

ד”ר אמיר ח’ואלד מספר לחי פה:

הטיפול מתחיל מהשטח – על הנפגע לשטוף מיד את כל סביבת הפצע, על מנת לנטרל כמה שיותר זיהומים.
עם ההגעה למיון, אנחנו מבצעים אבחנה ראשונית באשר לעומק הפציעה. פצעי הנשיכה הם בדרך כלל שיטחיים, בעוד שפצעי תקיפה על ידי ניבי החזיר, עלולים ליצור קרעים עמוקים, עם פגיעה בעור, בשרירים, בגידים ואף פגיעות בעצמות.

חיסונים:

במיון יקבל הנפגע מספר חיסונים:
שני חיסונים נגד כלבת, המוזרק לתוך הפצע וגם לכתף.
חיסון נוסף הוא חיסון טטנוס.

זיהומים:

בפה של החזיר יש מספר סוגים של חיידקים אלימים. כאשר הניבים של החזיר פוגעים ברקמות, מועברים החיידקים האלה לרקמות של הנפגע. עלינו להתמודד בבית החולים עם הסיכון לזיהום ולדלקות. לכן אנחנו נותנים לנפגע טיפול אנטיביוטי לתוך הוריד.
באזור הפצע אנחנו מבצעים ניקוז מוגלה, אשר נגרמת כתוצאה מהזיהום.

טיפול כירורגי:

אנחנו מבחינים בין פציעות שיטחיות לפציעות עמוקות. מטופל שהגיע אלינו לפני מספר שנים, הגיע עם קרע עמוק עד העצם, אשר נגרם מהניבים של החזיר אשר תקף אותו.
במקרה הזה פגיעה ברקמות עור ושריר.
אנו מבצעים מעקב על מדדי דלקת, אשר נגרמת כתוצאה מהזיהום.
בחדר הניתוח אנו מורידים חלקים מהשריר אשר הזדהם.
אנחנו לא יכולים לסגור לחלוטין את הפצע, מכיוון שהזיהום הוא עמוק.
אנחנו מבצעים טיפול כימי לתוך הפצע, על מנת לנקות את זיהום הרקמות.
במידה שיש ריקבון של רקמות, אנחנו יכולים להשתמש ברימות חיות, אשר אוכלות את הבשר הרקוב.

תמונה של גבר שנפצע מחזיר בחיפה לפני מספר שנים וטופל בביה”ח כרמל
(התמונה מתוך פרסומי עיריית חיפה)

סגירת הפצע:

בפציעות עמוקות יש סגירה ראשונית וסגירה משנית.
אנחנו משאירי חלק מהקרע פתוח ומחדירים ספוג מיוחד לפצע, אשר סופק חלק מהזיהום המצטבר בתוך הפצע. לאחר הספיגה שנמשכת זמן מה, אנחנו יכולים לסגור את הפצע.

לסיכום:

מדובר בפציעות נדירות ומסובכות. אנחנו מתייחסים לפציעות האלה בזהירות רבה. נכתבו על הפציעות האלה מספר מאמרים. פציעות כאלה הן מסוכנות, מכיוון שהזיהום עלול לתקוף את הגוף, עד כדי קטיעת גפה.

הגיבו כאן לכתבה

4 תגובות
 1. יעל אמר/ה

  ממש בובה. תמשיכו לגדל אותם. למה לא

 2. עירית+לנדסברגר אמר/ה

  אז אוליי עם ההסבר של האורטופד, יתחילו להבין שחזירים בהחלט מסוכנים , ובעיקר לפי ווטרינר ששוחחתי איתו רק אתמול, החזירים בלתי צפויים בהתנהגותם, וזה מהווה סיכון נוסף. נקווה שהגורמים שמטפלים בנושא ה”חזירי” יבינו , שחיי אדם ובריאותו, חשובים קצת יותר. 2 הפצועים עד כה, הם לדעתי 2 פצועים יותר מדיי.ניתן להבין מההסבר הרפואי, שהפציעות יכולות לגרום לנזקים קשים לפצוע. בריאותיינו חשובה לנו. 🙏

 3. נמאס מיפי הנפש האלה כבר אמר/ה

  השמאל הקיצוני עיוור למציאות מכל סוג, הוא בשלו. מגבה מחבלים, מאכיל חזירים, מפגין בעד הנגד ונגד הבעד, רוצה שלום ונגד שלום, כבר אי אפשר להבין. קחו לכם חזיר וגדלו בגינה, מה אתם רוצים מאיתנו מיזנטרופים שכנטוזים שחושבים שהם הומניים בלגרום לעשרות אלפי תושבים לפחד לצאת מהבית בגלל חיות ענק שמשתוללות בעיר.

 4. יוסף אוהב החזירים אמר/ה

  די עם ההפחדות . הפה של החזיר לא יותר מזוהם מפה של כלב או חתול או בן /בת הזוג שלכם. חזירי חיפה אינם נגועים בכלבת. אם היו נגועים היינו כבר יודעים זאת. זן החזירים כאן אין להם ניבים הפוכים או ארוכים. לכן פציעות עמוקות לא יכולות לקרות. תיתעלמו מן החזירים והם לא יחששו ולא יתקפו. כל המיקרים קרו רק כאשר אנשים עשו לחזירים פרובוקציה. אסור ליצור חריגים או אישורים חריגים להריגת חזירים. או שטויות של מעקב אלקטרוני עם GPS. ברגע שתאפשרו להרוג שוב כמו שעשה המרושע יונה יהב לא ירחק היום שתושבי חיפה החדשים מן המרכז שבאו בגלל הטבע והחזירים יתקפו פקחים.

הגיבו כאן לכתבה