"להקים ועדה שתבחן עצירת הגעה של משלוחים חיים לחיפה" | הצעתה של לאופר

משלוחים חיים (צילום ותיעוד: ישראל נגד משלוחים חיים)

חברת מועצת העיר, הילה לאופר, מסיעת "הירוקים של חיפה", הגישה הצעה לסדר, בה היא מבקשת ממועצת העיר לאשר הקמת ועדה אשר תבחן עצירה של הגעת משלוחים חיים לחיפה. הוועדה תורכב מנציג/ה מהמחלקה המשפטית וגורמי מקצוע, אשר בידם לסייע מקצועית בנושא. כן מציעה לאופר לקיים דיונים רציניים בנושא, שיתוחמו בזמנים ותאריכים שייקבעו מראש, וזאת על מנת לקדם את הנושא ולהביא לפתרון הסוגיה.

הילה לאופר והכלבים (אלבום פרטי)
הילה לאופר והכלבים (אלבום פרטי)

בהצעה כותבת לאופר:

עגלים וטליים נאספים ממאות חוות ומועמסים על אוניות ענק כאשר היעד הוא מדינת ישראל ובעיקר חיפה. הם מגיעים לכאן למטרת פיטום ושחיטה. כל אוניה יכולה להכיל לפחות כמה מאות עגלים וטליים, כאשר המסע יארך בממוצע כשבוע. במהלך המסע הם ישהו בצפיפות כה גבוהה עד שחלקם יתקשו להגיע למזון או שתיה. חלקם מתים ומושלכים למימי הים התיכון.
אוניות המשלוחים החיים המגיעות, לעיתים עוגנות מחוץ לנמל עשרות שעות עד לפריקה. במהלך זמן ההמתנה הן מזהמות הן את האוויר בפליטות של חומרים מזהמים והן בפליטות שמזהמות את הים.
האניה הקטנה ביותר המגיעה היום לחיפה, מייצרת כ-38 טון צואה מדי יום, במידה שהיא נושאת רק עגלים.

עוד מוסיפה לאופר, כי בסגר הקורונה הראשון, תועדו פועלים פורטוגלים כאשר הם מעמיסים את "הסחורה" כשחלקם ללא מסכות, חלקם ללא כפפות, או כל אמצעי הגנה אחר נגד הקורונה. בזמן שמדינת ישראל סגרה את הכניסה דרך השמיים, המשלוחים דרך הים המשיכו לזרום באין מפריע. כך נעשה גם בסגר השני. כאשר הפועלים מגיעים, החיכוך בינם לבין הפועלים הישראלים הוא בלתי נמנע.

מרגע העמסתם של הטליים והעגלים על משאיות, מתחיל מסע של המוני משאיות גדולות וכבדות הפולטות גם הן זיהום לאוויר החיפאי, המזוהם ממילא, משאיות אשר משתמשות, כמובן, בכבישים ויוצרות מעמסה קבועה ורציפה על כבישי חיפה הרעועים גם כך.

אותם עגלים וטליים מביאים עימם המון טפילים המפוזרים לחלל האוויר החיפאי. באילת למשל תושבים מדווחים כי הם יודעים מתי עוגנת אוניית משלוחים חיים בנמל לפי הריח והזבובים.

לעיתים גופות של עגלים וטליים נפלטות לחופים, תופעה נוראית שנתקלים בה גם בחופי חיפה. דמיינו לכם ילד שרוחץ בים ופתאום רואה מולו גופת עגל.

גופת עגל בחוף הסטודנטים, צילום: שקד ארד
גופת עגל בחוף הסטודנטים, (צילום: שקד ארד)

נתונים משנת  2019:

 • בשנת 2019 הגיעו לחיפה 95 משלוחים של בעלי חיים.
 • מדובר ב- 73.6 מסך המשלוחים שהגיעו לישראל.
 • במשלוחים אלו הגיעו עפ"י הערכות של עמותת "ישראל נגד משלוחים חיים" כ- 482,000 עגלים וטליים.
 • במהלך המסעות שפכו האוניות עפ"י הערכות זהירות כ- 34 אלף טון של שפכים לאגן הים התיכון.
 • כ- 2026 משאיות הובילו את הטליים בעיר וכ- 2380 משאיות הובילו עגלים. סה"כ כ-4400 משאיות זיהמו את חיפה במהלך השנה.

לא ייתכן כי חיפה תשמש כפח הזבל של מדינת ישראל גם בנושא זה. אם ניגע בנושא של איכות סביבה, לא סביר כי נילחם במזהם אחד ונתעלם ממזהם אחר!

לא ייתכן כי נאפשר כניסה של משלוחים חיים לתחומי חיפה כאשר חיפה ממלאת תפקיד של תחנת מעבר בלבד. שיחפשו תחנת מעבר אחרת משום שבחיפה יש מקום של "כבוד" למזהמים האחרים, שמדינת ישראל תחלק את המתנות האלו בצורה שווה!

הנושא נבדק משפטית אך יש לבחון זאת בצורה יסודית ורציפה עד אשר נצליח לעצור את הגעת האוניות לחיפה, ולכן אני מעלה הצעת החלטה זו:

 • מועצת העיר תאשר הקמת וועדה אשר תבחן מה ניתן לעשות בכדי לעצור את הגעת המשלוחים החיים לחיפה. הוועדה תורכב מנציג/ה מהמחלקה המשפטית וגורמי מקצוע אשר בידם לסייע מקצועית בנושא.
 • יתקיימו דיונים רציניים בנושא שיתוחמו בזמנים ותאריכים שייקבעו מראש, וזאת על מנת לקדם את הנושא ולהביא לפתרון הסוגיה.

לאופר הודתה בסוף ההצעה לירון לפידות מנכ"ל עמותת "ישראל נגד משלוחים חיים" על עזרתו הרבה בבניית ההצעה.

צילום מתוך תחקיר אנימלס אוסטרליה
צילום מתוך תחקיר אנימלס אוסטרליה

יש לציין כי אתר חי פה לאורך השנים מלווה ומסקר את נושא משלוחי החיים ואת פעילות הפעילים לעצירת משלוחי החיים וכן את כל הנושאים הקשורים בזכויות בעלי חיים.

3 תגובות
 1. גילה אמר/ה

  כל הכבוד להילה על העלאת נושא כלכ כך חשוב! ההיבט של סכנת העברת המחלות והזיהום הנגרם לנו בחיפה כתוצאה מכך הוא חמור. בנוסף יש את ההיבט ההומני שהוא חשוב לא פחות אך לכל חובבי הבשר, חשוב שידעו כי המשלוחים מסכנים את הבריאות של כלל התושבים ועלולים להביא מחלות וזיהומים קשים. יש די והותר בשר תוצרת הארץ ולא חייבים להביא את זה עלינו

 2. יאנה אמר/ה

  כמה שזה עצוב לשמוע.וכמה שאת צודקת….
  נורא…כאילו אנו מדינה 3.
  האם הכל אצל כולם זה כסף? היכן הרגש לבעלי החיים?!

 3. נורית אמר/ה

  כל הכבוד להילה על העלאת הנושא החשוב כל כך. גם הבריאותי לתושבי העיר וגם ההומני לבעלי החיים האומללים. יש מספיק חוות לגידול בקר בארץ ואין צורך ליבא ועוד בתנאים איומים

לא ניתן להגיב