האם מעורבים שיקולים פוליטיים, לכאורה, בהחלטות מנהל ההנדסה?

חברת הדרים (חברה יזמית), עתרה לביהמ"ש כנגד הוועדה המקומית לתכנון ובניה – חיפה, וכנגד המתנגדים לקידום תוכנית בנייה ברחוב החלוץ 24 – (בניית בניין) בסגנון באוהאוס בתוך מתחם לשימור.

בעקבות העתירה והדברים שנשמעו במהלך הדיון, שהתקיים אמש (א' 13/12/20) בבית המשפט, הגיש חבר מועצת העיר אביהו האן, שאילתה לראש העיר, תחת הכותרת: "האם בכירי העירייה סירבו להביא לדיון במליאת הוועדה המקומית, תכנית בניה של חברת 'הדרים', משיקולים פוליטיים? 

האם שיקולים פוליטיים, לכאורה, נכנסים להחלטות מנהל ההנדסה?

הסיפור התחיל כאשר החברה היזמית "הדרים", הגישה בקשה לקידום תוכנית בניית בניין בסגנון באוהאוס, ברחוב החלוץ 24 בעיר, בתוך מתחם לשימור. הבקשה הגיעה לוועדת השימור ואושרה ע"י חברי הוועדה, כאשר שניים הצביעו בעד, אחד התנגד ואחד נמנע. זאת, על אף שכל אנשי יחידת השימור טוענים שהמבנה צריך להיות משומר ואין להרוס אותו.

לאחר אישור ועדת השימור הנושא הגיע לוועדת המשנה לתכנון ובנייה. בוועדה שהתקיימה בחודש מאי 2020 אושרה התוכנית, שכוללת את הריסת המתחם לשימור. חברי המועצה והוועדה – אביהו האן ומוטי בליצבלאו, (הירוקים של חיפה), הגישו הסתייגות ובקשה לדיון נוסף במליאת הוועדה המקומית שמונה 31 חברים.

מוטי בליצבלאו (צילום: ירון כרמי)
מוטי בליצבלאו (צילום: ירון כרמי)

על פי חוק התכנון והבנייה, יש להביא לדיון את הנושא בוועדה הראשונה שמתכנסת, למרות זאת, במשך 5 חודשים הנושא לא הגיע לדיון בוועדה – על אף שהתקיימו כ-5 ועדות בתקופה זו.

בעקבות כך, היזם ומנכ"ל החברה פנה מספר פעמים למנהל ההנדסה ולמהנדס העיר, וגם האן פנה למנהל ההנדסה אך חרף כל הפניות, זכו לסירוב לבקשה להביא את הדיון למליאה, כך נשאר היזם בחוסר תכנוני, ובעקבות כך הגיש עתירה לבית המשפט לעניינים מנהליים בחיפה.

שופטת בית המשפט, בטינה טאובר, החליטה כי יש לקיים דיון בהתנגדויות במליאת הוועדה המקומית, תוך 30 יום, וכי עד ליום – 14/1/21, יודיעו הצדדים לבית המשפט אם התקבלו החלטות, על מנת למחוק את העתירה ללא צו להוצאות.

אביהו האן יו"ר הירוקים (צילום: ירון כרמי)
אביהו האן יו"ר הירוקים (צילום: ירון כרמי)

חבר מועצת העיר אביהו האן מסר לחי פה:

האמירות של מנכ"ל הדרים הדאיגו אותי מאוד על כן הוצאתי שאילתה בנושא הזה. חבל שהגענו למצב כזה בגלל ששיקולים שהם לא תכנוניים אלא פוליטיים לכאורה נכנסים להחלטות מנהל ההנדסה.

לשון השאילתה שהגיש האן:

שאילתה למועצת העיר: האם בכירי העירייה סירבו להביא לדיון במליאת הועדה המקומית תכנית בניה של חברת הדרים משיקולים פוליטיים? 

בדיון בעתירה מנהלית שהגישה חברת הדרים כנגד עיריית חיפה והוועדה המקומית שהתקיים ביום א' 13/12/2020, שהוגשה עקב עיכוב משמעותי וסירוב הוועדה המקומית להביא לדיון במליאת הוועדה את תכנית הבניה של חברת הדרים ברחוב החלוץ 24 (בית לשימור) אמר מנכ"ל חברת הדרים ואני מצטט:

"בשורה האחרונה, נאמר לי ע"י הדמויות הכי בכירות בעירייה, שאין לי עניין משפטי בשביל לאשר את הבניין, אין עניין קנייני, לא עניין שימורי ולא תכנוני, הסיבה היחידה היא שאנחנו צריכים להתנגד זה בגלל הבוחרים שלהם. הכי קל יהיה אם אני אגיש התנגדות לוועדת הערר… זו לא דרך, אם אין להם התנגדות אמתית. הם מטרטרים מישהו שעומד בכל החוקים. העירייה אומרת שזה לא טוב לה מול הבוחרים".

מהדברים של מנכ"ל 'הדרים' משתמע, שהדמויות הכי בכירות בעיריית חיפה משלבות החלטות פוליטיות של ציבור הבוחרים בתהליכי תכנון ובניה ואף עוברות על חוק התכנון והבניה, עד כדי אי הבאת תכנית לדיון במליאת הוועדה המקומית לתכנון ובניה במשך חודשים רבים וזאת משיקולי בוחרים. 

השאלות:

 1. האם נאמרו הדברים למנכ"ל חברת הדרים ואם כן, מי הגורם או הגורמים שאמרו אותם? 
 2. בעקבות החלטת השופטת והזמן הרב שהושקע ע"י עיריית חיפה וחברי הוועדה המקומית לתכנון ובניה, בעתירה מנהלית מיותרת, האם מתבצעים בעירייה תהליכי הפקת לקחים כדי למנוע שיקולים פוליטיים בתהליכי התכנון והבניה? 
7 תגובות
 1. אבי כהן אמר/ה

  כל הכבוד לאופוזיציה שעושה את מלאכתה נאמנה לבוחרים.
  לכם כעיתון שלא שבוי ע"י ראשת העיר.
  לשופטת על ההחלטה ההוגנת.
  חנוכה שמח ומלא אור 🙏🏻

 2. יהודית אמר/ה

  אני מסכימה עם כל מילה של אבי כהן וצל״ש לאביהו האן ששומר על נקיון הפוליטיקה והאינטרסים בעיר.

 3. זיאד אמר/ה

  בחיפה?
  שיקולים פוליטיים?
  לא יכול להיות…
  מעולם לא הוחלט דבר בפזילה לפן הפוליטי…
  הרי נבחרי הציבור הם מלאכים.
  כל מי שחושב אחרת סתם חולם.

 4. רמי אמר/ה

  כל הכבוד לאביהו האן, שעושה כל הזמן עבודתו הן כאופוזיציה, הן כחבר מועצה והן כנאמן ציבור. חבל שהנהלת העיר ובראשם ראשת העיר לא מתנהלים כך.

 5. יורם אמר/ה

  עד כמה העסקנות הפוליטית של אנשים קטנים עוצרת את פיתוח העיר. זו לא הפעם הראשונה שבהם שיקולים לא עניינים של אנשים לא מעניינים גורמים לעיר הזו לרדת עוד ועוד למטה.

 6. רפי רפול - חסון.חיפה אמר/ה

  כל הכבוד לעובדי מינהל ההנדסה בעירית חיפה.חג שמח לכם . המשיכו בעבודתכם המקצועית למען תושבי העיר חיפה על הכרמל.

 7. רפי רפול - חסון.חיפה אמר/ה

  אתם עובדים ביושר ,במקצעיות ,ללא כל לחץ פוליטי

לא ניתן להגיב